O epidemie de ciuma cu peste 2.300 de cazuri confirmate si peste 200 de morti a lovit anul acesta Madagascar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:01 Actualitate | Internaţional


Madagascar, tara unde Radu Mazare a cerut azil politic, a fost lovita anul acesta de o epidemie de ciuma cu 2.348 de cazuri si 202 decese, in perioada 1 august - 22 noiembrie, potrivit datelor prezentate de Organizatia Mondiala a Sanatatii. Epidemiile de ciuma sunt frecvente in Madagascar.

Dintre acestea, 1.791 de cazuri au fost de ciuma pneumonica, 341 de ciuma bubonica si 215 cazuri de tip nespecificat.

De asemenea, 81 de lucratori din domeniul sanatatii au suferit de boli compatibile cu ciuma, fara a se inregistra vreun deces printre acestia.



















2480 vizualizari

  • +40 (40 voturi)    
    Săracul Mazăre (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:04)

    Nyk1 [utilizator]

    A scăpat de DNA și a dat de ciumă.
    • +32 (32 voturi)    
      Ciuma vs ciuma rosie (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:26)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Vedem care e mai tare.
    • +19 (21 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:39)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu inteleg de vor sa-l aduca inapoi? E vreun plan rusesc de raspandire a ciumei in UE?
    • +13 (13 voturi)    
      .... da ..... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 21:47)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Sa-l lovesca ......
    • +19 (19 voturi)    
      Nu. Mazare este ciuma (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 21:48)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pe unde se duce el se imbolnavesc oamenii.
    • +4 (4 voturi)    
      de fapt (Duminică, 31 decembrie 2017, 14:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      vai si amar de oamenii din Madagascar.
      dupa ciuma s-au procopsit si cu mazare pe cap.
  • +36 (36 voturi)    
    :))) (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:07)

    Mistrelutz [utilizator]

    stire: Mazare a fugit in Madagascar !
    stire(peste 30min) : Epidemie de ciuma in Madagascar !
  • +29 (29 voturi)    
    2300 de ciumati? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:08)

    scaraotchi [utilizator]

    Asta inseamna ca Mazare nu a fugit singur? O fi si Daddy cu el in carantina?

    Sa inceapa fiesta, am invins...
  • +18 (20 voturi)    
    Acum, dupa ciuma bubonica si pneumonica (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:21)

    Rahan5 [utilizator]

    vine in Madagascar cu Azil Politic si Mazare cu ,,ciuma rosie" ! : --)))))))))))))))
    Sunt si eu curios, daca are curajul la depunerea cererii de Azil Politic, sa se prezinta la oficialitatiile din Madagascar cu bascul rosu de Che Guevara in cap.
    : - ))))))))))))
    • +2 (2 voturi)    
      Sau sa se "echipeze" in Don Leoncio (Duminică, 31 decembrie 2017, 8:57)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      si sa-i ia nitel pe bastinasi la misto...
  • +5 (5 voturi)    
    . (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:31)

    thailandezu [utilizator]

    Epidemie de ciuma rosie... :))
  • +4 (4 voturi)    
    Saracu' Mazare, nu o sa-i dea azil .... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:56)

    KTerinca [utilizator]

    Cica nu vor sa-si imperecheze ciuma lor cu aia rosie.
  • +2 (2 voturi)    
    nasol (Duminică, 31 decembrie 2017, 8:56)

    Mariusica.a [utilizator]

    ar fi şi mai periculos pentru cineva cu sindromul imunodeficientei
  • +3 (3 voturi)    
    epidemie (Duminică, 31 decembrie 2017, 10:51)

    Arkantas [utilizator]

    Poate il atinge ciuma si scapam de el....
  • +2 (2 voturi)    
    Mazare, (Duminică, 31 decembrie 2017, 13:04)

    John M. [utilizator]

    daca ai febra si incepi sa aiurezi, vino inapoi si imbratisaza-te cu toat conducerea PSD. Vezi sa nu-l scapi pe Tariceanu ca si asta e de-al vostru, numai ca e cam ratacit la minte...
  • +1 (1 vot)    
    Ciuma rosie (Duminică, 31 decembrie 2017, 21:05)

    Vlad-I [utilizator]

    Mazare este insusi ciuma rosie.