Trump indeamna ironic sa se foloseasca incalzirea "climei" impotriva valului de frig din nordul SUA

de M.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 4:12 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Wikipedia
Presedintele american Donald Trump a facut ironii pe tema modificarilor climatice, in contextul in care nordul Statelor Unite este afectat de un val de frig extrem, cu temperaturi de pana la -40°C, relateaza AFP.

"In Est, in ajunul Anului Nou ar putea sa fie CEL MAI MARE FRIG inregistrat vreodata. Poate am putea sa folosim putin din aceasta batrana incalzire a climei pe care tara noastra, ci nicio alta tara, se pregateste sa plateasca trilioane de dolari, pentru a se proteja de el. Acoperiti-va", a scris joi presedintele american pe Twitter, potrivit news.ro.

Miliardarul in varsta de 71 de ani s-a aratat mereu sceptic cu privire la incalzirea globala, denuntand, inainte sa devina presedinte, inclusiv o "inventie" a Chinei.

Acest mesaj postat pe Twitter joi a declansat o avalansa de reactii ale unor navigatori pe Internet si oameni de stiinta, care incearca sa-i explice modificarile climatice presedintelui american.

"Modificarea climatica este foarte reala, chiar daca e foarte frig in exteriorul Trump Tower in acest moment", i-a raspuns pe Twitter directorul Academiei de Stiinte din California Jon Foley.

"La fel, exista in continuare foamete in lume, chiar daca dumneavoasta tocmai ati manat un Big Mac", a adaugat el.

"In 2017 au existat aproximativ trei recorduri de cladura in Statele Unite, pentru fiecare record de frig", a subliniat deputata democrata din statul Washington Pramila Jayapal.

"Meteorologia nu este acelasi lucru cu clima. Presedintele ar trebui sa poata sa inteleaga asta. Nu este greu".

Potrivit Organizatiei Meteorologice Mondiale (OMM), 2017 ar urma sa fie anul cel mai cald inregistrat vreodata la nivelul planetei.

Dupa ce s-a instalat la Casa Alba, Donald Trump a retras Statele Unite din Acordul de la Paris de lupta impotriva modificarilor climatice, apreciind ca acesta distruge locuri de munca in industrie.

Administratia Trump a retras, de asemenea, incalzirea globala de pe lista "amenintarilor" la adresa Statelor Unite si a relansat exploatarea carbunelui si unor rezerve de gaz si petrol de sist in zone federale protejate.



















1282 vizualizari

  • +13 (39 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 5:07)

    mitg [utilizator]

    Prostii care l-au votat (si din pacate si cei nevinovati) vor continua sa fie luati pe sus de uragane si inundatii, iar el si cei mai instariti vor fi la adapost, in locuinte solide.
  • +18 (44 voturi)    
    Când prostii conduc lumea.... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 7:25)

    gmb72 [utilizator]

    Doamne, cum poți să-i explici cretinului ca modificările climatice denumite generic "încălzirea globala" sunt cauza fenomenelor extreme, printre care se numără și gerul extrem?
    Ghețarii la pol se topesc, verile devin insuportabile, la fel, iarna devine si mai geroasa din cauza tendinței de echilibrare a căldurilor din timpul verii, tot sistemul climatic se duce de râpă și cretinul se bucura ca nu e cald, iarna... Si uite, ii da dreptate....
    Și da, America trebuie sa plătească cel mai mult, pentru ca sunt cel mai mare poluator industrial din lume. I-aș recomanda analfabetului o carte, culmea, scrisa în anii 70 dar în care regăsim descrisa poluarea din lumea de azi, (Oile privesc în sus, John Brunner), în care soluția pentru salvarea mediului, era nici mai mult nici mai puțin, decât dispariția a cca 200 000 000 de oameni al căror mod de viata era cel mai nociv pentru clima, modul de viata american.
    Daca americanii ajung să-l creadă pe idiot cand spune ca salvarea climei e de fapt o îngrădire a dreptului lor la libertatea de a face afaceri și implicit bani, în 10 ani o sa aibă de luptat cu geruri mai mari de - 50 de grade, să-i vad atunci cum fac planuri de afaceri cu combustibilul înghețat în rezervoarele și motoarele mașinilor....
    • -8 (28 voturi)    
      NU cumva (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:28)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      China este cel mai mare poluator mondial ?
    • -16 (30 voturi)    
      Foarte simplu! (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:44)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      E nevoie de un alt cretin, care sa insiruiasca un noian de ineptii ca tine, care nu are habar despre nimic dar e foarte convins de el si gata, s-a rezolvat problema! A, si vezi ca Mickey Mouse, nu e cea mai buna carte, cand vrei sa te informezi despre incalzirea globala!
    • -9 (35 voturi)    
      SUA, cel mai mare poluator ? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:44)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      De unde ai luat prostia asta ?. China polueza aerul mult mai mult. Pana si India cred ca a depasit cu mult SUA.
      Trebuia sa explice altfel Trump:
      Chiar daca exista o ,,Incalzire Globala", efectele petru SUA sunt mai mult negative prin racirea in fiecare iarna prin masa de aer rece venita din Siberia peste stramtoarea Bering. Deci cei
      din SUA sunt mai rau afectati de gerul din decembrie- ianuarie decat prin disconfortul cresterii temperaturii in timpul verii.
      Si atunci ? De ce SUA sa plateasca mai mult decat China sau India pentru ,,poluarea planetei".
      Aaaa ! Obama vrea ca industria Chinei si Indiei sa se dezvolte puternic, nederanjate de taxe de mediu. Si astfel cat mai muti indieni si chinezi sa emigreze in SUA ca sa castige Partidul Democrat alegerile. Stii cum se numeste asta ? Tradare de Patrie ! Dar stai !, ca la Obama nu se pune ! . El nici macar nu are / avut tata american ! El are ,,cetatenie multinationala". : --))))))
      • +9 (29 voturi)    
        Ia o pauza si respira adanc (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 12:03)

        aramos [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Ai nevoie dupa prostiile debitate.
      • +9 (25 voturi)    
        dumnezeule (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 12:31)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Tu esti robot? Tu citesti ce scrii TU? Iar daca citesti, esti in stare sa intelegi ceva?

        1. Obama vrea ca India si China sa se dezvolte
        2. Daca india si china se dezvolta, indienii si chinezii vor emigra in SUA, sa il voteze pe Obama.
        Cat de extraordinar de prost trebuie sa fii sa nu intelegi ca cele doua conditii se bat cap in cap?
        • -6 (10 voturi)    
          Robotel esti tu. Mai arunci si blasfemii (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:09)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          cu Cel de Sus.
          India si China fara taxe de mediu, si astfel devenite terenul ideal pentru investitii industriale (si prin investitii masive financiare din SUA in India si China desigur), si asta inseamna, in acelasi timp, investitii mai putine in industria SUA, unde vor fi crescute taxele de mediu si de unde investitorii vor fugii ca ,,dracu' de tamaie").
          Companiile din SUA care investesc in China si India sunt ,,trambulina" perfecta pentru angajatii lor din China si India ca sa emigreze in SUA (delegatii, cursuri de perfectionare, detasari cu functia). Si astfel cercul se inchide prin votarea Partidului Democrat de catre acesti emigranti, Care Partid Democrat, face posibila aceasta schema daunatoare pentu SUA. Dar pentru tine, puterea politica cu orice pret pentru Partidul Democrat este mai importanta decat natiunea SUA,...... nu-i asa ?
      • +9 (25 voturi)    
        Acolo la spitalul 9 (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 14:11)

        visury [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        aveti acces la internet ? Interesant, cata libertate domne !
  • -10 (32 voturi)    
    incalzirea globala aka cicluri climatice (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 9:46)

    Razvan_M [utilizator]

    Afacerea asta cu incalzirea globala este tot mai nastrusnica. Dupa ce au fost dati afara de la joburi si ostracizati oamenii de stiinta care au spus public ca nu se pot trage concluzii din evolutia climei din ultimii 1000 de ani, acum exista "unanimitate". Si comunistii creau unanimitate impuscand sau bagand la parnaie pe cei care votau altfel.
    Ghidusia este ca proponentii "incalzirii globale" din State se plimba cu avioane personale, in loc sa circule cu bicicleta, si detin numeroase conace de sute de metri bucata (ce consuma energie cat pentru 100 de familii normale). Si bajetii si fetele respectivi merg la tot felul de reuniuni unde voteaza pentru taxarea "emisiilor de dioxid de carbon" sau pentru subventionarea afacerilor cu panouri solare si eoliene.
    Sunt numeroase cazurile de "personalitati" care au prevazut topirea calotei glaciare pana prin 2015-17 (acum calota glaciara a inceput sa aiba nerusinarea nu doar sa nu se topeasca, ci sa creasca in dimensiune) si care au prevazut numeroase alte dezastre naturale care sa le intreaca pe altele din ultimii cateva sute de ani.

    PS. exista oameni de stiinta de la NASA care ar vorbi si ei public daca ar indrazni. Dar banii aflati in joc sunt prea multi ca sa fie lasati apoi sa continue sa lucreze la NASA daca indraznesc.
    PS2. sunt usor triste articolele de infierare de pe hotnews a capitalistului veros Trump - ce dezinformeaza o intreaga clasa de cititori romani.
    • +7 (29 voturi)    
      Uite unde era expertul in incalzire globala (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 12:07)

      aramos [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ..pe Hotnews...si eu care credeam ca expertii sunt pe la NASA...Traiasca internetul, unde orice Dorel cu o tastatura in fata devine expert in orice.
      • -8 (24 voturi)    
        Dorele, tu esti? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:59)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui aramos

        Eu chiar am vorbit cu un prieten, american, om de stiinta, care lucreaza la NASA. Tu pe ce te bazezi in afirmatiile tale, Dorele?
        • +7 (15 voturi)    
          .. (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 16:00)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Da' oamenii de stiinta elvetieni ce ti-au zis?
        • +7 (9 voturi)    
          Eu am vorbit cu un psihiatru (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 20:51)

          aramos [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          care mi-a zis ca auzi voci de la NASA care-ti spun tampenii. Ce sustine de fapt NASA:

          https://climate.nasa.gov/evidence/
          • -4 (6 voturi)    
            aha (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 21:45)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui aramos

            si cum interpretezi tu sanatosule la cap informatiile alea?
            • +1 (1 vot)    
              Esti analfabet functional ? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:18)

              aramos [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

              Nu stii sa citesti un text care-ti ofera pe tava concluziile ? Inseamna ca tot ce-ai scris tu sunt minciuni.
            • +1 (3 voturi)    
              Esti analfabet functional ? (Duminică, 31 decembrie 2017, 9:27)

              aramos [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

              Nu intelegi un text in care ti se ofera concluziile pe tava ? Pozitia oficiala a NASA iti demonteaza toate minciunile.
              • +1 (1 vot)    
                se vede din cum vorbesti (Duminică, 31 decembrie 2017, 14:42)

                Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui aramos

                Ce nivel de inteligenta ai. Faptul ca simti nevoia sa faci prost pe cineva pe care nu-l cunosti - si care probabil ca este mai inteligent si mai informat decat tine - nu arata decat nivelul tau intelectual.
      • -4 (10 voturi)    
        pai uite ca si tu pari un Dorel (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 16:53)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui aramos

        culmea este ca primul efect al ,,incalzirii globale'' se vede in taxe si impozite marite, aka taxa de mediu, si nu in masuri concrete de oprire a defrisarilor si reimpaduririlor masive.
  • +9 (29 voturi)    
    Americanii se intreaba si ei ironic (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 11:21)

    zanax [utilizator]

    cand vor avea un presedinte.
  • +9 (25 voturi)    
    alt "emanat" (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:06)

    revo [utilizator]

    Da, este infricosator cand vezi cine este in fruntea Americii, un tembel cu bani si cu pielea intinsa, acompaniat de o dama de cosum. Dar, ca si la noi, ei sunt reflexia societatii.

    Ne place, nu ne place, nu numai clima se schimba, ci si ordinea lumii. Este si mai infricosator ca viitorul model al lumii va fi China, unde drepturile elementare ale omului, dreptul la educatie si dreptul la asistenta medicala, sunt interzise, prin lege, pentru un sfert de miliard de chinezi si familiile lor. Unde poluarea este normalitate, iar oamenii sunt sclavi pe plantatie.
    • -14 (22 voturi)    
      Asta stii tu de cand ai fost (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:54)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ultima oara prin China... Alt isteț! Nu esti si tu pe DN1 ca toti hashtagii, sa te plangi ca ciuma rosie nu va facut autostrazi?
      • +5 (5 voturi)    
        nu si nu, (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 21:26)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        dar am cablu de la RDS. Incearca si tu, au documentare foarte interesante, atat pe canalul de stiri, Digi24, cat si pe canalele de documentare.
        Desigur, exista posibilitatea ca toti documentaristii, nemti, englezi, francezi, americani etc., sa fie inregimentati in una din gruparile #, care-ti dau tie insomnii si batai de cap, si atunci un abonament la RDS nu ti-ar face bine. Ramai pe halena 3!
        • +1 (1 vot)    
          Uau, (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 22:17)

          asistat [utilizator] i-a raspuns lui revo

          Unde ai gasit???
  • -5 (15 voturi)    
    ciclu (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 15:13)

    cmariusalin [utilizator]

    Modificarile climatice sunt ciclice si orice am face nu le putem opri.
    • +8 (10 voturi)    
      Este adevarat (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 19:22)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui cmariusalin

      insa viteza de modificare este mult mai mica(cu exceptia celor cauzate de supervulcani) decat cea produsa de activitatea umana. In plus, un offset pozitiv crescator suprapus peste un ciclu poate cauza intrarea climatului intr-o stare ireversibila.
  • +8 (18 voturi)    
    Moama (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 16:54)

    un_carnat [utilizator]

    Cum a ajuns asta presedinte...sau candidat la presedintie in the first place??
    • +1 (1 vot)    
      60 de milioane de prosti americani (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 23:47)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      Evident ca pt. un roman este clar cat de prosti sunt americanii aia.
  • +1 (1 vot)    
    Pana si parade la Roma recunoaste.. (Duminică, 31 decembrie 2017, 3:14)

    Alex735 [utilizator]

    Incalzirea globala. Deci..?