Un nou val de epurari in Turcia: Peste 2.700 de persoane au fost demise, doua ziare au fost inchise

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 24 decembrie 2017, 12:59 Actualitate | Internaţional


Recep Erdogan
Foto: pixabay.com
Autoritatile din Turcia au demis duminica peste 2.700 de persoane care lucrau in institutii publice, acuzandu-le de legaturi cu "organizatii teroriste", un nou val de epurari dupa lovitura ratata de stat din 2016, scrie AFP.

In total, 2.756 de oameni au fost demisi din diferite functii publice, inclusiv Ministerele de Interne si Aparare, potrivit unui decret publicat in Monitorul Oficial.

Dupa tentativa de lovitura de stat din 15 iulie 2016, guvernul a instaurat starea de urgenta, prelungita de 5 ori, ultima oara in octombrie 2017.

Printre persoanele concediate duminica se numara 637 de militari si 105 cadre universitare.

Decretul a ordonat si inchiderea a 17 institutii, printre care doua ziare si sapte asociatii.

Turcia afirma ca predicatorul islamist Fethullah Gulen, care traieste in Statele Unite, si miscarea sa Hizmet ("Serviciu") s-au aflat in spatele tentativei de lovitura de stat care a vizat rasturnarea regimului presedintelui Recep Tayyip Erdogan.

Peste 55.000 de persoane au fost arestate si peste 140.000 demise sau suspendate din functii din iulie 2016.

















1129 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    eh (Duminică, 24 decembrie 2017, 13:57)

    codyrocco [utilizator]

    evident, erau de-ai lui gulen.
    sau soros.
    sau palpatine.
    sau the master
  • +5 (5 voturi)    
    sultanatul erdoganian (Duminică, 24 decembrie 2017, 14:43)

    ...!?! [utilizator]

    devine chizo-paranoid.
    • 0 (0 voturi)    
      ai nostri care se lupta cu statul paralel si (Luni, 25 decembrie 2017, 17:05)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      ilegitim cum crezi ca vor arata peste vreun an?
  • +3 (3 voturi)    
    Ce bine (Duminică, 24 decembrie 2017, 16:16)

    mitg [utilizator]

    Nenea gollum va ramane in curand fara cadre.
  • +4 (4 voturi)    
    Banui ca de justitie (Duminică, 24 decembrie 2017, 18:12)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    nici nu poate fi vorba.
    • +4 (4 voturi)    
      Justitie in Imperiul Otoman? (Luni, 25 decembrie 2017, 10:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Asta ar fi o Infamie! Revenirea laveceurile turcesti si starea precara Sociala inainte de a se naste Attaturk! Cam atat se indreapta inapoi in Timp acest Sultan,evident si masa de Credinciosi Lui!
  • +5 (5 voturi)    
    Ce vreti ? (Duminică, 24 decembrie 2017, 18:35)

    Kepler [utilizator]

    E vorba de dictatorul din poarta Europei.
    La fiecare 3-4 luni mai face o epurare.
  • +4 (4 voturi)    
    Incotro? (Duminică, 24 decembrie 2017, 21:27)

    Joseph18 [utilizator]

    Turcule Erdogan!
    • +5 (5 voturi)    
      Spre Evul Mediu! (Luni, 25 decembrie 2017, 11:29)

      zagado26 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      Deloc întâmplător!
  • +4 (4 voturi)    
    Stiti de ce lui Dragnea (Luni, 25 decembrie 2017, 11:03)

    un_carnat [utilizator]

    I se spune Erdogan de Teleorman?

    Fiindca amandoi sunt niste dictatori!
    Bine, Dragnea e in cadere libera, in schimb Erdogan e ca Voldemort - din ce in ce puterea lui creste. Dar la cate atentate sunt in Turcia, nu m-as mira sa apara si unele la viata lu Erdogan.