Rusia: Comunistii renunta la veteranul Ziuganov si aleg un candidat surpriza impotriva lui Putin la prezidentiale

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 23:07 Actualitate | Internaţional


Ghennadi Ziuganov
Foto: Wikimedia Commons
Partidul Comunist din Rusia a renuntat in mod neasteptat, sambata, la desemnarea veteranului sau lider Ghennadi Ziuganov drept candidatul formatiunii care sa-l infrunte pe presedintele Vladimir Putin in alegerile prezidentiale de anul viitor, alegand in schimb un om de afaceri in mare masura necunoscut, cu activitate in sectorul agricol, relateaza Reuters.

Ziuganov, in varsta de 73 de ani, o prezenta trainica pe scena politica post-sovietica, era cel larg asteptat sa intre in cursa pentru al saselea sau scrutin prezidential consecutiv, in martie anul viitor.

Insa partidul l-a ales in schimb pe Pavel Grudinin (57 de ani), un inginer mecanic ce a condus din anii 1990 o ferma la periferia Moscovei, drept candidatul care sa-l infrunte pe Putin, intr-un scrutin pe care liderul de la Kremlin in varsta de 65 de ani este asteptat sa-l castige confortabil.

Ziuganov l-a felicitat pe Grudinin pentru nominalizare, in cadrul adunarii anuale a formatiunii, desfasurata sambata, a anuntat Partidul Comunist pe site-ul sau.

Prin renuntarea la unul dintre comunistii din garda veche si alegand pe cineva dintr-o noua generatie, partidul pare sa incerce sa isi largeasca electoratul. Principala sa baza de sustinere a provenit dintr-o categorie de varsta care dispare rapid.

Vorbind la reuniunea in cadrul careia Grudinin a fost nominalizat, Ziuganov a declarat ca apatia electorala, despre care multi analisti independenti spun ca e in crestere, este acum "cea mai mare nenorocire pentru Rusia".

Comunistii au iesit pe locul doi dupa partidul aflat la putere, Rusia Unita, care il sustine pe Putin, in alegerile parlamentare din 2016, dar au obtinut doar 19,2% din voturi.

Separat, in cursul zilei de sambata, Rusia Unita si-a anuntat sprijinul deplin pentru Vladimir Putin, in ceea ce se anunta a fi o cursa prezidentiala unilaterala.


Citeste mai multe despre   


















2814 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Saracii rusi (Duminică, 24 decembrie 2017, 0:24)

    mitg [utilizator]

    " un inginer mecanic ce a condus din anii 1990 o ferma la periferia Moscovei`

    De la Iliescu li se propune un Dragneev sau Tariceanu.
    • +4 (6 voturi)    
      Pai nu? (Duminică, 24 decembrie 2017, 0:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Altceva nu au... Vezi la noi: de la Iliescu la Ponta la Tradiceanu la Dracnev.

      S-a incercat cu Constantin Tzapu' dar nu a iesit nimic. Ba chiar mai rau. Se pare ca si la ei este cam la fel.
    • -7 (11 voturi)    
      nu pricepi (Duminică, 24 decembrie 2017, 9:02)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ca un lider comunist nu poate fi nici "om de succes" in still capitalist nici oligarh? Ideologia comunista e pentru clasa muncitoare. Sau tu crezi povestile Securistilor romani cum ca PSD e definitia comunismului?
      • +1 (1 vot)    
        Idi na Rossiya (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:11)

        un_carnat [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        .
      • 0 (0 voturi)    
        Nuuuu (Duminică, 24 decembrie 2017, 13:57)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        In niciun caz...

        Ai dreptate. PSD este oglinda democratiei, progresului, liberii exprimari, integritatii si a dreptatii/justitiei, cu o doza insignifianta de coruptie.

        Si in niciun caz "securistii romani" nu-s sinonimici cu PSD.

        Ce sa facem daca suntem oi dezinformate?! Dar acum ca ai clarificat tu, pot sa incetez sa mai iau in deradere PSD si poate, de ce nu, chiar sa ma inscriu intr-un partid care vrea doar binele tarii si mai mult - care imi suporta mofrturile de nemultumit ce sunt.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Duminică, 24 decembrie 2017, 14:07)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        nu mai e nici komuistii ce'a fost ei odata, la vremea lor... a ajuns sa sustina un ghiabur...kulak cum se zicea la ei...
        in basarabia au pus un dodonel..
  • +4 (6 voturi)    
    vai de capu' lor (Duminică, 24 decembrie 2017, 9:37)

    g01an [utilizator]

    puterea in Rusia este reprezentata de neocomunisti oligarhi si opozitia de comunisti de factura veche. cum o dai nu e bine cu astia.
    • -1 (1 vot)    
      neocomunisti oligarhi :))) (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:49)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      tu esti complet neinstruit! la scoala, copile, bati campii gretoase
  • +2 (2 voturi)    
    Cat de trist... (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:10)

    un_carnat [utilizator]

    Putin e un semi-dictator, iar comunistii sunt in opozitie. Deci practic, lupta electorala se va da intre doua jeguri! Ca Navalnîi probabil o sa-si ia parnaie de la Putin pana atunci... Asta ne asteapta daca PSD ramane la putere.
  • +1 (1 vot)    
    contradictie (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:45)

    _eu_ [utilizator]

    "om de afaceri" si "comunist" nu sunt termeni in contradictie?
  • +1 (1 vot)    
    Si la ei si la noi (Duminică, 24 decembrie 2017, 13:11)

    Rescator [utilizator]

    Comunistii inraiti de tip bolsevic sunt stiintific plantati
    in toate partidele.Mai comunisti agresivi decat siloviki
    lui Putin nu o sa gasim in toata lumea.Alegerile prezidentiale din Rusia raman ce au fost -o farsa sinistra.
  • 0 (0 voturi)    
    Ghennadi Ziuganov (Luni, 25 decembrie 2017, 23:34)

    Grandgousier [utilizator]

    Ne-a dat pielea 'napoi