Barbatul care a intrat cu masina intr-un grup de oameni in Melbourne, un fost refugiat afgan de 32 de ani, este acuzat de tentativa de crima

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 22:14 Actualitate | Internaţional


Barbatul care a intrat cu masina, joi, intr-un grup de oameni in orasul australian Melbourne, un fost refugiat afgan de 32 de ani, este acuzat pentru 18 tentative de crima, scrie News.ro citand BBC.

Fost refugiat afgan, Saeed Noori, in varsta de 32 de ani, urma sa apara sambata in fata magistratilor.

Intre cele 18 capete de acuzare se regaseste si unul care priveste punerea in pericol a vietii.

Peste 12 oameni sunt inca internati in urma incidentului de joi, care a avut loc pe strada Flinders. Trei dintre ei se afla in stare critica.

Noua dintre raniti sunt cetateni straini, din tari precum Coreea de Sud, Irlanda, Venezuela, China, India si Italia.

Politia din Melbourne a spus ca suspectul a fost interogat si pus sub acuzare vineri, dupa ce a fost externat. Inainte de asta, reprezentantii politiei au transmis ca nu trateaza incidentul ca pe unul legat de terorism.

Chiar si asa, au fost sporite efectivele politiei in oras. Autoritatile au spus ca va exista o prezenta "vizibil crescuta" a ofiterilor avand in vedere ca marti va debuta turneul de cricket The Ashes, pe Melbourne Cricket Ground.


Citeste mai multe despre   


















1265 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Daca ziceti voi... (Duminică, 24 decembrie 2017, 1:03)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asta mi s-a parut mereu incredibil. Deci un om initiaza o actiune. In urma actiunii toti sunt in stare grava sau foarte grava sau critica la spital. Omul este acuzat de "tentativa de crima". Daca ,in schimb, oamenii mor, atunci este acuzat de "crima" sau "crima cu premeditare". Actiunea este aceeasi!!! Tot ce este diferit este "norocul" cu care baga pe cineva in spital sau in cosciug.

    Cu alte cuvinte, omul are aceeasi intentie, dar poate, daca, sa zicem, impusca pe cineva, rateaza un organ critic si nu omoara victima. Asta, desigur, nu inseamna ca nu vroia sa omoare cu cruzime si sange rece - ba dimpotriva - asta ar fi scopul intr-o presupusa confesiunea. Dar pentru ca nu a murit, este doar "tentativa" (???????).

    Inapoi la articol: deci omul care intentiona sa omoare oameni nevinovati este acuzat de tentativa, desi este clar ca vroia sa ii omoare. A avut doar "ghinionul" sa nu ii iasa ca sa nu ia pedeapsa mai mare.

    Acest om scapa mai lejer decat merita. Doar printr-un noroc. Incredibil!
    • +11 (11 voturi)    
      Lost in translation (Duminică, 24 decembrie 2017, 8:30)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      S-a tradus mot-a-mot. Corect tradus e, asa cum intuiesti, crima cu premeditare. Intamplator am citit stirea si in engleza si acolo scrie "18 counts of attempted murder".
      Daca e sa intram si in detalii, sensul lui "attempt" e ca omul ala chiar a incercat sa comita crima, nu a facut-o din greseala ca la "manslaughter" (omor din culpa).
      Asa e in era accesului liber la internet; multi vorbesc romana si engleza, putini le cunosc. Asa am ajuns sa spunem subsidiara la filiala, suita la apartament, resort la complex hotelier si altele asemenea.
      • +1 (1 vot)    
        Multumesc (Duminică, 24 decembrie 2017, 13:57)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ids

        Multumesc pentru clarificari si completari :)
  • +10 (12 voturi)    
    Inca un pai in spinarea camilei (Duminică, 24 decembrie 2017, 1:49)

    Attila the Hun [utilizator]

    Inca o picatura in paharul aproape plin.
  • +3 (3 voturi)    
    justitie! (Duminică, 24 decembrie 2017, 8:47)

    codyrocco [utilizator]

    sa fie eliberat imediat! sa-i fie oferita posibilitatea de a-si relua viata...
    ... in pustietatile australiei.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca era pe la noi (Duminică, 24 decembrie 2017, 10:49)

    BartSimpson [utilizator]

    Citeam: "barbatul RISCA ani grei de puscarie" ... dar era un risc minim, la noi nu faci puscarie pentru asa ceva. Anyway, barbat afgan, refugiat, cu siguranta in depresie in urma atitudinii rasiste a australienilor ..intr-o buna zi cedeaza psihic si "pierde controlul volanului" intrand in multime. Desi isi exprima regretul ca nu a reusit sa-i omoare, declaratia este considerata una "emotionala" si deci ignorata. Welcome to the libtard future !
  • +2 (2 voturi)    
    Un afgan da cu masina in oameni dar nu e terorist? (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:01)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Asa s-au grabit sa spuna autoritatile australiene in urma cu doua zile. Si pentru a afla nationalitatea individului a trebuit sa asteptam 2 zile. Hmm... political corectness?
    Ce coincidenta doamnelor si domnilor! Un muslim din Afganistan incearca sa omoare oameni cu masina, dupa un model devenit deja traditional, dar asta nu e atac terorist! Afganul dorea doar sa ucida niste australieni, la intamplare.