VIDEO Doi irlandezi heterosexuali s-au casatorit pentru a evita taxa pe mostenire pentru o casa

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 9:10 Actualitate | Internaţional


Doi irlandezi, casatorie din motive fiscale
Foto: Captura Twitter
Doi barbati irlandezi s-au casatorit in Dublin pentru a evita plata unei taxe de mostenire de aproximativ 50.000 de euro pentru o casa, scrie Guardian. Casatoria dintre persoane de acelasi sex a fost legalizata in Irlanda dupa un referendum ce a avut loc in mai 2015. 

Matt Murphy si Michael O’Sullivan sunt buni prieteni si heterosexuali, dar au decis sa se casatoreasca dupa ce si-au dat seama ce impozit ar trebui platit pe casa pe care Murphy, 83 de ani, intentioneaza sa i-o lase prin testament lui O’Sullivan, 58 de ani. 



Cei doi se stiu de trei decenii, iar fiecare a trecut prin momente grele, O’Sullivan ramanand fara casa iar Murphy fiind diagnosticat cu o boala grava. 

“Am stat la el o perioada si, pana la urma, Matt mi-a spus: ‘De ce nu te muti aici?’. Am mers la el si am stat la el perioade de timp, dar nu permanent”, a spus O’Sullivan. 

Acesta a avut grija de Murphy, care, insa nu isi permite sa-l plateasca. “Pana la urma Matt a spus ca singurul mod in care poate sa ma plateasca este sa-mi lase case. A spus ca o sa-mi dea casa ca sa am unde sa traiesc dupa ce el se stinge”, a explicat O’Sullivan.

 Totusi, transmiterea casei prin mostenire ar insemna o taxa enorma, ceea ce ar insemna ca trebuie vanduta, asa ca Murphy a propus casatoria ca metoda de a evita impozitul.



















4474 vizualizari

  • -27 (31 voturi)    
    N-au si acceptat (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 9:43)

    xolv [utilizator]

    cativa refugiati musulmani sa aiba cine sa le plateasca pensia ?
    • +24 (26 voturi)    
      Pensia (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 10:16)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Ei, la randul lor, au platit-o altor generatii mai inainte.

      Cat despre refugiatii primiti, acestia sunt tinuti din cei 50000 de euro pe care cei oamenii i-au muncit cand au facut casa. Iar acum statul ii vrea asa ca desi platesti TVA la toate bunurile cand ridici o casa, cand o lasi mostenire statul mai ciupeste ceva in plus. Este ca la benzina unde TVA-ul este calculat pe benzina deja accizata: taxa la taxa.
      • +4 (22 voturi)    
        lol (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 10:50)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

        Vrei, nu vrei, bizonul roman tot la refugiati ajunge. Face unul pana in brazilia? Se ajunge cumva la refugiati. Se casatoresc doi in Irlanda? Din cauza refugiatilor nu au bani si sunt nevoiti sa faca asta.
        • 0 (4 voturi)    
          Iar mucosii romani... (Duminică, 24 decembrie 2017, 2:47)

          Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          ... se amuza grozav cind aud de invazia Europei. Care invadatori? Care refugiati? Care popa catolic francez de 80 de ani decapitat in chiar biserica lui de niste invadatori? Nu exista asa ceva! Nimeni n-a murit in Europa strivit de camioane conduse de inadatori. Nici o fata nu a fost violata si apoi omorita de invadatori in timp ce se ducea spre casa sau facea jogging.
          • +2 (2 voturi)    
            Nu toti (Duminică, 24 decembrie 2017, 10:57)

            BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

            Mucosii de romani degraba iubitori de liberalism ca tot e PA VAL .. din pacate la acest moment e o lupta intre extreme: nationalismul patriotard (gen Rusia + Mafia Bisericii) vs liberalismul care distruge tot ce exista deja, inclusiv adevarul istoric sau stiintific. Ca deh, tot liberalismul pleaca de la premiza de tip "ButtHurt" ..deci ce simt ca ma lezeaza..anulez.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Miercuri, 27 decembrie 2017, 13:30)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

            Ca tot vorbesti de fete care faceau jogging, vezi ca e un caz cu un roman verde, crestin ortodox, care a violat si omorat o astfel de fata prin Austria.
            Sa exprapolam la nivelul celor 3 milioane de romani plecati in Europa?
            Ma rog, stau de vorba cu limbrici al caror unic scop e sa troleze...
      • +6 (6 voturi)    
        n-au platit nimanui (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 16:26)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui liberte, egalite, mouie pesede

        la ei sistemul de pensii e de tip asigurat, iti platesti singur pensia, nu o platesti altuia.

        La noi e de tip "CAR" (cine isi mai aminteste!), toti pun banii la un loc, si ia cine are nevoie.

        E diferenta intre pilonul 2 si pilonul 1.
  • +4 (12 voturi)    
    nu dati idei.. (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 9:53)

    iuliusd [utilizator]

    romanii ar fi in stare sa aiba si relatii intime contrar convingerilor numai sa nu plateasca impozit :)))
  • -2 (14 voturi)    
    super, (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 15:21)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    baieti destepti, folosesc imbecilitatea criminala a legilor europene in folos propriu.
  • -5 (9 voturi)    
    Asa va trebuie (Sâmbătă, 23 decembrie 2017, 16:34)

    Setalcott [utilizator]

    Pai eu de cand tot zic: doi studenti colegi de camera heterosexuali de ce nu s-ar casatori? Sau doi frati? Love is love.
  • 0 (2 voturi)    
    Democratie si liberalism pe piine,... (Duminică, 24 decembrie 2017, 2:52)

    Attila the Hun [utilizator]

    ... nu iliberalism primitiv si aberant ca la polonezi, unguri, cehi, slovaci, unde barbatii continua sa se casatoreasca doar cu femei, iar statul nu le ia oamenilor chiar toti banii.
    • 0 (2 voturi)    
      Habar nu ai ce vorbesti (Duminică, 24 decembrie 2017, 11:14)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

      ...iti garantez euc a daca in Romanika sau Polonia s-ar pune sistemul de taxe la mostenire similar tarilor din Vestul Europei ati iesi cu totii in strada sau ati gasi portite de scpare. Cand la mostenire platesti cam jumatate din valoarea bunului te mai gandesti daca sa faci pe lupul moralist. Desi ma gandesc ca daca esti asistat care ai trait pe banii statului si in comunism si acum probabil ca vei aplauda o astfel de masura (de taxare masiva a mostenirii).