Tudorel Toader spune ca a va anunta intr-un termen foarte scurt decizia in cazul sefei DNA

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 20 decembrie 2017, 23:39 Actualitate | Internaţional


Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat, miercuri seara, ca va anunta intr-un termen foarte scurt decizia sa in legatura cu posibila revocare sau mentinerea in functie a sefei DNA, Laura Codruta Kovesi, potrivit Agerpres.

"Decizia nu poate fi decat una in limitele competentelor legale. Competente legale care sunt partajate de data aceasta. Ministrul Justitiei poate sa faca acea evaluare, sa ajunga la o concluzie sau alta si sa propuna mai departe revocarea sau mentinerea. Prin urmare, nu ministrul Justitiei decide posibila revocare, competentele sunt partajate intre ministrul Justitiei si presedintele republicii. Va asigur ca eu imi voi indeplini competentele mele", a spus Tudorel Toader la Antena 3.

Intrebat cand va lua decizia in legatura cu sefa DNA, Toader a replicat: "CEDO vorbeste de termen rezonabil, dar acolo e vorba de cauze. Eu va pot spune intr-un termen scurt sau foarte scurt".

De asemenea, ministrul Justitiei a fost intrebat daca a luat decizia in "forul lui interior".

"Da. In procesul decizional sunt doua momente, cel intern si extern. Se spune ca factorul intern, daca nu este exteriorizat, nu produce efecte juridice. In momentul in care voi decide sa trec la momentul al doilea, atunci voi tine o conferinta de presa la Ministerul Justitiei. Va voi invita. In egala masura, voi invita deodata toate mijloacele media", a raspuns Tudorel Toader.



















2430 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    bag seama ca asteapta sa treaca sarbatorile (Miercuri, 20 decembrie 2017, 23:42)

    MoemBius [utilizator]

    sa nu taiem porcu adevarat!
  • +17 (19 voturi)    
    "Scurt sau foarte scurt" (Joi, 21 decembrie 2017, 0:13)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Se strange latul, baieti. Si nu ma refer la LCK. Hai sa vedem ce termene scurte primiti voi la procese.
  • +6 (6 voturi)    
    pai (Joi, 21 decembrie 2017, 8:06)

    ValentinV [utilizator]

    Pai mai conteaza? Cu noile legi date oricum DNA, DIICOT, ANI si altele sunt pe butuci... Pentru PSD, mai bine un Stat Penal decat un Stat Paralel...
  • +11 (11 voturi)    
    Sper ca... (Joi, 21 decembrie 2017, 9:45)

    Cataleya [utilizator]

    ...Presedintele va refuza categoric demiterea sefei DNA, in cazul in care acest Todiras o va cere!
  • +4 (4 voturi)    
    de obicei... (Joi, 21 decembrie 2017, 10:23)

    astronaut [utilizator]

    cei care raporteaza hantenei , fac dare de seama , nu procedeaza transparent si obiectiv , desi exista de data asta un raport al Inspectiei J , hai , demonstreaza-ne ca ne- am inselat !!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce fumezi Tudorele? (Joi, 21 decembrie 2017, 10:28)

    asavreau [utilizator]

    TT își închipuie că poate.Ca ministru al pușcăriașilor sigur vrea să pună un infractor șef la DNA.Cu analfabeți ca Nicolicea,Iordache,Șerban Nicolae,legile promovate nu vor putea fi adoptate.La CCR oricât ar insista,sunt juriști de profesie și nu vor putea trece.Deocamdată TT visează și nu-și dă seama că este în ușa celulei.Și ușa este deschisă.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu stiu exact... (Joi, 21 decembrie 2017, 11:26)

    Anna O. [utilizator]

    ... cum e in Bucuresti la proteste. Dar in Timisoara Laura Codruta Kovesi se bucura de o simpatie uriasa. Sunt convinsa ca, daca acest Ministru tradator al Justitiei ar indrazni s-o revoce din functie, aici ar fi o explozie de furie.
  • +4 (4 voturi)    
    pai daca mai schimbi un pic legislatia (Joi, 21 decembrie 2017, 12:03)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    si procedezi ca la Universitatea A.I. Cuza din Iasi, iti poti pune fiul, sef la DNA.
  • 0 (0 voturi)    
    Ori mananci, ori esti mancat (Joi, 21 decembrie 2017, 16:02)

    un_carnat [utilizator]

    Daca Codruta e zburata, justitia din Romania isi ia definitiv flatline.
    Daca nu, Codruta o sa-i zboare in primul rand pe Draknea, apoi pe Slugarel, Tradiceanu si altii.
  • +1 (1 vot)    
    Banuiesc (Joi, 21 decembrie 2017, 17:24)

    Eucamine [utilizator]

    ca va proceda precum comunistii. Va anunta demiterea Codrutei pe 30 decembrie cand lumea e preocupata cu revelionul.
  • 0 (0 voturi)    
    in casa voastra (Joi, 21 decembrie 2017, 21:00)

    DMR [utilizator]

    navalim si va strangem de gat!!!

    doaR sa incercati bubosilor!