Presedintele Poloniei, Andrzej Duda, anunta ca promulga doua reforme criticate de Bruxelles, la cateva ore dupa declansarea in premiera a articolului 7 din tratatele europene

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 decembrie 2017, 20:18 Actualitate | Internaţional


Andrzej Duda, presedintele ales al Poloniei
Foto: Facebook
Presedintele polonez Andrzej Duda a anuntat miercuri ca a luat decizia sa promulge doua controversate legi privind reformele judiciare care fac obiectul unei proceduri declansate cu cateva ore mai devreme de Comisia Europeana, procedura care poate conduce la sanctiuni fara precedent impotriva Poloniei, scrie AFP.

Criticii acestor reforme - opozitia, mediile judiciare din Polonia, Comisia Europeana - considera ca ofera un control excesiv al politicului asupra puterii judiciare si contravin principiului separarii puterilor in stat.

In iulie, presedintele Duda a utilizat dreptul de veto fata de versiunea initiala a celor doua legi, dar a promulgat o a treia, tot in domeniul judiciar.

Acesta a prezentat parlamentului propriile sale proiecte, care au fost votate recent de cele doua camere ale Parlamentului.

Schimbarile pe care le-a introdus presedintele reduc controlul majoritatii parlamentare si a ministrului Justitiei asupra sistemului judiciar, dar mentin controlul general al executivului asupra justitiei.

"Caracterul democratic al sistemului judiciar este intarit" prin aceste legi, a argumentat presedintele.

Legile vizeaza Curtea Suprema si Consiliul National al Magistraturii.

Astfel, se introduce o cale de atac extraordinara care permite persoanelor care se considera victime in ultimii 20 de ani ale unor judecati nedrepte sa incerce sa obtina revizuirea deciziilor.

Se instaureaza de asemenea o camera disciplinara pentru a judeca magistratii care au incalcat legea cu scopul de a pune capat impunitatii "castei corupte" a judecatorilor, potrivit expresiei folosite de partidul la putere.

Judecatorii Curtii Supreme vor iesi la pensie la 65 de ani (fata de 70 in prezent), cu exceptia unei derogari din partea sefului statului, pentru a putea scapa de judecatorii formati in epoca comunista, dupa cum argumenteaza puterea.

Legea privind Consiliul National al Magistraturii introduce alegerea celor 15 membri de catre Parlament, in conditiile in care pana in prezent erau alesi de magistrati.



















6472 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    reforma (Miercuri, 20 decembrie 2017, 20:39)

    ovidiu2 [utilizator]

    Ce familiar sună „reforma” polonezilor! Într-o lună am ajuns expert în organizarea sistemului juridic. Din păcate!
  • +3 (13 voturi)    
    si acolo rusii fac jocu' ... (Miercuri, 20 decembrie 2017, 20:46)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    si acolo rusii fac jocu' ...

    or sa distruga si aia tara daca nu intervine poporul .
  • 0 (8 voturi)    
    Pai si normal (Miercuri, 20 decembrie 2017, 20:48)

    mitg [utilizator]

    Provocati numai UE, pana nu ne vor mai dorii pe nici unii si vom ajunge foarte frumos in Uniunea Eurasiatica, sa stim de-o treaba.
  • 0 (12 voturi)    
    camera disciplinara pentru a judeca magistratii? (Miercuri, 20 decembrie 2017, 20:55)

    mariusssss [utilizator]

    Oare unde am mai auzit chestia asta? Se vede de la o posta ca atat PIS-ul polonez, cat si PSD-ul lui Dracnea, sunt teleghidati de la acelasi centru de comanda.
    • 0 (2 voturi)    
      care e problema ? (Joi, 21 decembrie 2017, 17:16)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

      Preferi magistratii cumparati care dau decizii ilegale si carora nu ai ce sa le faci ?
      Nu se constesta decizia ci incalcarea legii si asta e o chestie buna.
      Nu mai behaiti in cor cu Merkel. Schimbarile polonezilor sunt bune si nu sunt nici macar in aceeasi vaga zona cu cele ale PSD.
      Singura problema acolo e ca i-au sfidat si pe merkel si pe macron si astia acum au pus tunurile pe ei. NU e acelasi caz ca romania sau ungarie. Aia chiar incearca sa faca un lucru bun si sa stopeze coruptia in magistratura.
  • -2 (4 voturi)    
    mda (Miercuri, 20 decembrie 2017, 21:02)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    inca o tara de 2 lei dupa care se poate trage apa! nici un vestic nu va regreta nici un papuas din estul europei. tarile lor reprezinta o forta uriasa daca se integreaza mai mult! tarile visegrad plus romania, bulgaria, grecia sau croatia nu reprezinta nimic!
  • +1 (7 voturi)    
    Cutitul in apa - productie poloneza (Miercuri, 20 decembrie 2017, 21:05)

    Plagarus [utilizator]

    Dramele copilariei democratiei si a greselilor maturitatii...
  • -2 (18 voturi)    
    Are sange polonezu' (Miercuri, 20 decembrie 2017, 21:21)

    echidistantul_ [utilizator]

    Are un obiectiv pentru tara lui. De aia Polonia este la 30 de ani inaintea Romaniei...
  • +2 (14 voturi)    
    Si Ceausescu le-a luat americanilor (Miercuri, 20 decembrie 2017, 21:39)

    cartofil [utilizator]

    clauza natiunii cele mai favorizate. Strugurii sunt acri. Nu ma asteptam ca polonezii, care au avut Solidaritatea pe cand noi ne scapam in chiloti de frica comunistilor, sa fie atat de batuti in cap.
  • -5 (11 voturi)    
    #rezist (Miercuri, 20 decembrie 2017, 22:09)

    xanti [utilizator]

    UE si-a mai luat-o inca odata in freza.
    • +2 (2 voturi)    
      Smechere... (Joi, 21 decembrie 2017, 6:27)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ro e zero dpdv economic daca iese din UE , ca sa nu mai vorbim de latura sociala , habar n-ai pe ce lume traiesti !
  • +1 (5 voturi)    
    my (Miercuri, 20 decembrie 2017, 22:29)

    DioDreamer [utilizator]

    name is duda...end of story