Orban, criticat pentru ca a scos blindatele pe strazile din Budapesta pentru securitatea targurilor de Craciun

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 18 decembrie 2017, 9:58 Actualitate | Internaţional


Transportoare blindate ale unitatii antiteroriste ungare TEK au iesit duminica pe strazile Budapestei pentru a asigura securitatea targurilor de Craciun impotriva atacurilor, transmite dpa, citata de Agerpres.

Televiziunea publica a difuzat imagini cu transportoare rusesti BTR-80 in centrul Budapestei, reporterul observand ca unii turisti si-au facut selfie-uri cu acestea.

Riscul unui atac terorist in Ungaria este considerat foarte scazut. Oponentii au criticat operatiunea ca o demonstratie nenecesara de putere a premierului nationalist Viktor Orban.

'Propaganda de idiotizare (a lui Orban) este in plina glorie: transportoare blindate presupuse a-i descuraja pe teroristi la targurile de Craciun din Budapesta prin simpla lor prezenta. O lipsa totala de radicali musulmani in tara nu conteaza; turisti amuzati fac selfie-uri', a scris pe Twitter jurnalistul Janos Szeky.




















2823 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Știe Orban de soarta lui Ceaușescu (Luni, 18 decembrie 2017, 11:04)

    Spiky [utilizator]

    Și de aia s-a pregătit ca nu cumva să pățească la fel....
  • +10 (10 voturi)    
    TAB-uri anti- (Luni, 18 decembrie 2017, 11:10)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 PSD [utilizator]

    Soroș.

    Numai nebuni!...
  • +4 (6 voturi)    
    Hmmm (Luni, 18 decembrie 2017, 11:18)

    JustinCase [utilizator]

    Transportoare sovietice, BTR-80? Erau cumva fara insemne militare si aveau scopul de "auto-aparare"?
    • +6 (6 voturi)    
      Orban e mai nebun (Luni, 18 decembrie 2017, 12:43)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

      decat Dragnea. Al nostru inca nu a ajuns pana aici... adica sa ne puna TAB-ul de Craciun in Piata Constitutiei.
      daca eram maghiar, mergeam si puneam covrigi, globuri si coronite de brad pe teava de la mitraliera. macar sa fie balciul pana la capat.
  • +3 (7 voturi)    
    TAB (Luni, 18 decembrie 2017, 11:23)

    nimrod [utilizator]

    Acu' ceva ani in urma am dat si eu peste un transportor blindat la intrarea in Aeroportul din Atena, parcat acolo pe motiv ca in presa europeana se spunea despre respectivul aeroport ca e nesigur. :)
    Altfel, nu e prima data cand Orban da dovada de simtul umorului, vezi rucsacul dar mai ales, deja, legendarul lui costum prea stramt.
  • +6 (6 voturi)    
    Aduce aminte de 1956 (Luni, 18 decembrie 2017, 11:58)

    BEDE [utilizator]

    Numai ca in 1956 au fost trupe trimise de Pactul de la Varsovia cu ordin de la Moscova, pe cand acum totul este numai cu ordinul lui Orban.
    Si ce sa faca blindatele contra teroristilor, care, in general, sunt persoane izolate, putine la numar si nu pot fi detectate mai usor din blindate? A scos deci blindatele pe strada ca o demonstratie de forta, ca mijloc de intimidare contra celor care ar face oarece manifestatii. Pentru ca la ce altceva ar fi ele bune?
  • +6 (6 voturi)    
    TAB-uri au (Luni, 18 decembrie 2017, 12:13)

    carvil [utilizator]

    le mai lipsesc omuletii verzi.
  • +5 (5 voturi)    
    Lui Orban ii e frica de fapt (Luni, 18 decembrie 2017, 12:35)

    delco [utilizator]

    de vreo revolta populara a ungurilor, Ar pune blindatele pe ei motivand ca agenturili straine...
  • +5 (5 voturi)    
    viitor cu tab verde (Luni, 18 decembrie 2017, 12:45)

    revo [utilizator]

    Urmatoarea faza de nebunie care-i va cuprinde si pe alesii nostri.
    Curmati-le, ba, suferinta odata! Puneti furtunul rece pe ei si, daca tot nu-si vin in fire, bagati-i in camasa de forta!
  • +4 (4 voturi)    
    Superman Soros (Luni, 18 decembrie 2017, 12:47)

    grauru [utilizator]

    nu mai poate fi oprit decat cu blindatele :) Doamne ce idiot a ajuns sa conduca Ungaria !
  • +5 (5 voturi)    
    Imi creste inima (Luni, 18 decembrie 2017, 12:53)

    galeo [utilizator]

    Cand vad ca prin Europa de est sunt altii mai tampiti decat noi...
  • +4 (4 voturi)    
    Mos Gerila Orban (Luni, 18 decembrie 2017, 13:27)

    zanax [utilizator]

    le-a adus cadou ungurilor niste TAB-uri pe strazile Budapestei. Asa, sa le aminteasca de invazia rusilor, daca le era dor.
  • -4 (4 voturi)    
    Rade harb de oala sparta (Luni, 18 decembrie 2017, 15:19)

    Setalcott [utilizator]

    Daca in vestul extrem al Europei e nevoie de baricade si patrule inarmate, aici la porti poate e nevoie de mai mult. Mai bine precaut acum decat cu atentate mai tarziu. Nici o batalie nu poate fi castigata fara o victorie ideologica si de imagine.

    https://blogs.spectator.co.uk/2017/12/christmas-markets-without-armed-police-are-now-a-thing-of-the-past/
  • 0 (2 voturi)    
    Imi pare rau (Luni, 18 decembrie 2017, 18:22)

    un_carnat [utilizator]

    De ungurii care n-au fost spalati pe creier... daca nu scapam de PeSeDe ajungem si noi la fel.
    • -1 (1 vot)    
      orban vs PSD (Marţi, 19 decembrie 2017, 0:08)

      gogabi [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      Diferenta e ca Orban isi apara cetatenii si PSD incurajeaza infractorii prin legi.