Erdogan: Statele Unite sunt complice in varsarea de sange prin decizia privind Ierusalimul

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 11 decembrie 2017, 13:56 Actualitate | Internaţional


Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Statele Unite au devenit un partener in varsarea de sange prin decizia de a recunoaste Ierusalimul drept capitala Israelului, a declarat luni presedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, citat de Reuters.

"Prin decizia lor de a recunoaste Ierusalimul drept capitala Israelului, Statele Unite au devenit un partener in aceasta varsare de sange", a afirmat Erdogan la un eveniment din Ankara.

Donald Trump a recunoscut oficial, miercurea trecuta,"Ierusalimul drept capitala a Israelului". Liderul de la Casa Alba a revendicat o "noua abordare" asupra conflictului israeliano-palestinian, asigurand ca respecta o promisiune pe care predecesorii sai au "esuat" sa o respecte.



















1441 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    integrarea Imperiului Otoman in URSS (Luni, 11 decembrie 2017, 14:05)

    un domn [utilizator]

    a inceput, la Incirlick sunt asteptati Mujicii Cracanatului, ma intreb daca ii lasa Sultanul cu Pufoaika acolo...
    • -1 (3 voturi)    
      cand au doborat avionul rusesc... (Luni, 11 decembrie 2017, 18:36)

      viorelvioleta [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      erai mult mai iubitor de Erdogan!

      Apropo, cate avioane rusesti au doborat romanii in ultimii 10 ani? Dar americanii?
  • +10 (14 voturi)    
    zise dictatorul... (Luni, 11 decembrie 2017, 14:11)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    zise dictatorul...

    Turcia o sa devina Siria 2.
  • +14 (18 voturi)    
    Chiar sa fie asa (Luni, 11 decembrie 2017, 14:13)

    CezarN [utilizator]

    Chiar sa fie asa (si cam asa este) prefer de 1000 de ori SUA Turciei si regimului Erdogan care isi inchide propriii cetateni si isi distruge elitele(judecatori, profesori universitari, etc) doar pentru a pastra un regim autoritar la putere.
  • +8 (12 voturi)    
    Asa-i (Luni, 11 decembrie 2017, 14:14)

    mitg [utilizator]

    Cred ca ar trebui sa emiteti mandate de arestate pentru 324 milioane de americani, pardon, gulenisti, sa rezolve domnul gollum problema mai repede.
  • +11 (15 voturi)    
    Erdogan este un ticalos. (Luni, 11 decembrie 2017, 14:45)

    A.Corneliu [utilizator]

    Erdogan este un ticalos.
    Dupa ce masacreaza zeci de mii de curzi la el in tara, in Irak si in Siria, mai are curajul sa spuna asa ceva.
    • -3 (5 voturi)    
      altii masacreaza palestinieni... (Luni, 11 decembrie 2017, 18:37)

      viorelvioleta [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      dar nu poti sa spui ca sunt ticalosi! Si fac colonii ilegale!
      • 0 (0 voturi)    
        Omisiune (Luni, 11 decembrie 2017, 21:25)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui viorelvioleta

        @viorelvioleta
        Ati uitat sa spuneti ca le ia si 'scalpurile' celor masacrati...!

        Insa, desigur, ati incurcat realitatea suprapunand imagini din filmele cu cowboy si indienii americani peste cele de la CNN si BBC.

        Faceti EFORTUL de a gasi adevarul. Succes!
  • +8 (10 voturi)    
    Erdogan. (Luni, 11 decembrie 2017, 15:09)

    un_carnat [utilizator]

    Vorbeste de varsare de sange, dar a inchis 50 000 de turci in ultimul an: profesori, jurnalisti, medici, practic oricine i s-ar putea opune.
  • +6 (10 voturi)    
    Sa judecam drept! (Luni, 11 decembrie 2017, 15:24)

    valll [utilizator]

    Ar fi de dorit ca presedintele Trump sa fie mai intelept si mai controlat in actiunile lui. Totusi, prin acea hotarare nu a comis niciun act de agresiune asupra popoarelor de religie islamica, a fost pur si simplu o optiune a SUA, care, ca stat liber ce este, are voie sa aiba preferinte si optiuni.
    Dar, ne-am cam obiisnuit sa acceptam hipersensibilitatea lor, sa acceptam ca pe o fatalitate comportamentul nabadaios al islamicilor. De ce s-au agitat, de ce s-au pierdut vieti? Cine e vinovat? De ce nu se obisnuiesc si ei sa se poarte cu masura?
    Cred ca s-au obisnuit sa fie copiii problema ai omenirii, noi ne-am obisnuit cu aceasta stare de fapt, iar ei exagereaza tot mai mult. Iar Erdogan, ca si alti lideri ai lor, exploateaza situatia in folos propriu in loc sa contribuie la normalizarea comportamentului lor.
    Ce-ar fi ca toate popoarele din lume sa invete a se purta cu intelepciune si cu rabdare?
    • +1 (7 voturi)    
      Aprecierea justa, concluzia mai putin. (Luni, 11 decembrie 2017, 17:29)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui valll

      Aprecierea justa, concluzia mai putin.

      Prin comportarea lor, cum zici, "nabadaioasa" au ajuns sa santajeze intregul mapamond.
      Daca nu li se satisfac dorintele, fac tulburari intr-un loc si razboaie in altul.

      Faptul ca in Orientul Apropiat sunt permanent razboaie este datorat acestei comportari.

      Iar cedarea pas cu pas a Europei in fata santajului lumii musulmane pe plan extern in fata santajului terorismului islamist pe plan intern, duce treptat la supunerea totala a Europei pretentiilor Orientului "nabadaios".

      Da, capul ce se pleaca, sabia nu-l taie...
      Poate fi asta la nesfarsit intelepciune?
      • +5 (7 voturi)    
        Cand am spus „intelepciune” (Luni, 11 decembrie 2017, 18:49)

        valll [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        m-am gandit in primul rand la acesti copii-problema care-si fac rau si lor si restului lumii.
        In ce priveste cedarile europenilor, felurit deghizate, in cea mai mare parte se explica prin prostie.
        Ma intreb daca nu cumva, peste niste sute de ani, germanii sau englezii se vor stradui si ei sa-si fixeze capitalele in Berlin, respectiv Londra.