Ministrul israelian al apararii indeamna la boicotarea cetatenilor arabo-israelieni

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 10 decembrie 2017, 15:10 Actualitate | Internaţional


Avigdor Lieberman
Foto: Agerpres/AP
Ministrul israelian al apararii, Avigdor Lieberman, a indemnat la boicotarea cetatenilor israeliano-arabi in zona unde au avut loc ciocniri intre protestatari si politie, ca urmare a deciziei SUA de a recunoaste Ierusalimul drept capitala a Israelului, a scris duminica agentia DPA, citata de Agerpres.

"Ii indemn pe cetatenii statului Israel sa nu mai mearga acolo pentru a face cumparaturi, pentru a primi servicii, pur si simplu sa boicoteze Wadi Ara. Avem nevoie sa le dam de inteles ca nu sunt doriti aici", a declarat Lieberman duminica la postul de radio al armatei israeliene.

Cativa protestatari din regiunea Wadi Ara din nordul Israelului s-au confruntat cu politia si au aruncat cu pietre in autovehiculele ce treceau pe acolo sambata.

Mii de arabo-israelieni, multi dintre ei identificati ca palestinieni, au iesit in strada in timpul weekendului, pentru a protesta impotriva deciziei presedintelui american Donald Trump de a recunoaste Ierusalimul drept capitala a Israelului.

Lieberman si-a reiterat apelurile precedente pentru ca arabo-israelienii care locuiesc in Wadi Ara, zona din nordul Israelului cunoscuta de asemenea ca "triunghiul" (arabesc), sa fie transferati catre guvernul Autoritatii Palestiniene in schimbul controlului din partea Israelului asupra unor asezari in Cisiordania.

Declaratiile lui Liebarman au fost puternic criticate de parlamentarii arabo-israelieni. "A indemna la boicotarea cetatenilor doar din cauza nationalitatii si religiei lor constituie o reminiscenta a celor mai intunecate regimuri din istoria umanitatii", a declarat Ayman Odeh, care conduce Lista Comuna Araba din Knesset. "Credem ca o astfel de persoana care este insarcinata pentru securitatea statului ar trebui sa constituie un motiv de ingrijorare pentru orice cetatean sanatos", a subliniat acesta.


Citeste mai multe despre   
















2552 vizualizari

  • +15 (37 voturi)    
    Ministru ca asta avem si noi (Duminică, 10 decembrie 2017, 16:16)

    Maniu [utilizator]

    la fel de destepti sunt si ai nostri.
    • -8 (10 voturi)    
      Si (Duminică, 10 decembrie 2017, 21:12)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Ar fi putut sa spuna - ceea ce a spus - si in limba romana, dar nu cred ca acei arabi l-ar fi inteles.
  • +3 (43 voturi)    
    ca sa vedeti 'vilolentele' arabilor si (Duminică, 10 decembrie 2017, 17:28)

    __alex__ [utilizator]

    cum intervine politia israeliana:

    https://www.facebook.com/Ruptly/videos/1999814083367614/?hc_ref=ARTAr-yv0fBagrg0m0HImSQju4m0BhVL5kNu8RiTRyYu4BHIgOiMpsBC9c8fHcdBFMI

    Cum isi permit sa fluture steaguri palestiniene in zona ocupata?
    • -4 (16 voturi)    
      propaganda (Duminică, 10 decembrie 2017, 20:56)

      omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Linkul e catre Ruptly care apartine de RT (Russia Today = organul oficial de propaganda al Kremlinului)

      Postacii nici nu se mai feresc sa ne arate de unde iau lumina!
      • -2 (2 voturi)    
        Da' tu de unde stii de Ruptly? (Luni, 11 decembrie 2017, 11:38)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

        ?
    • +1 (1 vot)    
      Nu ai inteles amice: (Luni, 11 decembrie 2017, 20:57)

      LiviuOrnea [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Wadi Ara nu este in zona ocupata. Iar respectivii nu sint "arabo-israelieni" (nu s-a inventat inca natia asta) ci arabi. Arabi cetateni israelieni cu buletin israelian si drepturi si indatoriri cetatenesti, exact ca maghiarii la noi. Si nu steagurile sint problema ci pietrele aruncate. Daca maghiarii ar arunca pietre si ar bloca un drum nationalcare trece prin Covasna fluturind steagurile Republicii Ungare ar fi mai usor de inteles pt tine, este?
  • +15 (47 voturi)    
    Pe cand lagare ? (Duminică, 10 decembrie 2017, 17:58)

    enache22 [utilizator]

    Te-ai fi asteptat ca un evreu al carui popor a suferit enorm de pe urma discriminarii sa fie mai tolerant.
    • -9 (17 voturi)    
      trebuie stiut (Duminică, 10 decembrie 2017, 21:27)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui enache22

      Va intrebati: "Pe cand lagare"?

      Desigur, nu cunoasteti realitatea si nivelul lor de viata iar pentru asta II COMPATIMITI.

      Daca le-ati vedea casele cu etaje si masinutele, doar atunci II VETI INVIDIA.

      De altfel, NIMENI dintre ei nu doreste sa emigreze, asta NU numai in Europa, dar nici macar intr-o alta tara de 'democratie araba'. Ciudat, nu?
      • 0 (4 voturi)    
        Adica refuza sa plece din tara lor (Luni, 11 decembrie 2017, 11:31)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Cita inversunare!
    • -5 (21 voturi)    
      Tolerant cu violenta si asasinatele teroriste (Duminică, 10 decembrie 2017, 22:38)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui enache22

      nu poate fi nimeni. Poate tu?
      • +6 (8 voturi)    
        Cred ca ai citit alta stire (Luni, 11 decembrie 2017, 10:34)

        enache22 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Unde vorbeste ministrul de teroristi ? El vorbeste de cetateni israelieni obisnuiti care au "defectul" de a fi arabi. Adica cam ce au patit si evreii in trecut, erau considerati vinovati doar pe baza etniei lor.
  • -9 (51 voturi)    
    cand aia dau cu pietre, (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:05)

    rov [utilizator]

    cand refeuza civilizatia, de ca sa-i tii cu ajutoare ca seamana cu niste fiinte umane?
    Ce sperante sa ai de la ei..sa-ti fure bicicleta, sa-ti scuipe o samanta, sa-ti puna o bomba, sa-ti omoare copilul??
    Nu mai bine rezolvi totul preventiv????
    • +7 (39 voturi)    
      Sa fie deportati preventiv (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:56)

      ankido [utilizator] i-a raspuns lui rov

      pe baza de religie si nationalitate ? Asta nu suna deloc evreieste, asta suna a ceea ce au patit evreii. Radicalismul a pus stapanire pe politica Israelului si asta nu e bine deloc.
    • +7 (41 voturi)    
      si mai au si nasul mare! (Duminică, 10 decembrie 2017, 19:07)

      viorelvioleta [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ar trebui sa le se coasa pe haine un semn, ca sa-i recunosti ca sunt rai!
      • -8 (12 voturi)    
        Semne (Duminică, 10 decembrie 2017, 21:15)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui viorelvioleta

        Chiar va doriti sa se REPETE?
      • -6 (18 voturi)    
        Agenda moscovita care raspandeste (Duminică, 10 decembrie 2017, 22:39)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui viorelvioleta

        duhoarea ei obsinuita. spune-mi si mie, de ce rusii nu aloca banii de postaci combaterii alcoolismului?
    • -8 (14 voturi)    
      de stiut (Duminică, 10 decembrie 2017, 21:20)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      @rov
      1 - aveti dreptate, insa ceilalti nu va pot intelege!
      2 - In cazul in care vor veni cateva zeci de mii de exemplare in tara, numai atunci va vor da dreptate.
  • +3 (13 voturi)    
    avand oxigen mult (si de mult asteptat) (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:06)

    alex562 [utilizator]

    baietii devin proactivi si isi rezolva o gramada de probleme de pe lista, era de prevazut, mutarea i-a suprins pe toti (oare?) ... ce de adrenalina cuser :)
  • -5 (47 voturi)    
    Musulmanii din Palestina (Duminică, 10 decembrie 2017, 18:41)

    soundtrack [utilizator]

    sunt arabi veniti din zonele arabe, radicalisti si teroristi care nu doresc civilizatie, ci legi tribale, teroriste de Ev Mediu. Obsedatii de care va e mila isi hranesc viata cu ura, teroare si n-au nimic de a face cu spiritul de dreptate, adevar si bun simt.
    I-as boicota si eu daca as putea.
    • +5 (39 voturi)    
      Sa fie bagati in lagar arabii (Duminică, 10 decembrie 2017, 19:16)

      daril [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      tovarase. Ce ne mai incurcam cu Constitutia, cu drepturile omului.
      • -9 (17 voturi)    
        tupeu sau prostie? (Duminică, 10 decembrie 2017, 21:05)

        c1 [utilizator] i-a raspuns lui daril

        un ametit ca tine ii spune unuia de dreapta "tovarase"
        • +2 (4 voturi)    
          Ai dreptate (Luni, 11 decembrie 2017, 12:39)

          daril [utilizator] i-a raspuns lui c1

          imi cer scuze. El nu e tovaras, el e de dreapta, de extrema dreapta.
      • -5 (19 voturi)    
        Nu, in lagar incitatorii la ura (Duminică, 10 decembrie 2017, 22:42)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui daril

        .