Serbia nu intentioneaza sa adere la NATO, spune presedintele sarb

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 decembrie 2017, 17:30 Actualitate | Internaţional


Aleksandar Vucic
Foto: Agerpres / Tanjug
​Serbia s-a angajat pe un parcurs pro-european, insa nu are nicio intentie de a adera la alianta NATO, declarat presedintele sarb Aleksandar Vucic, citat de vineri de agentia rusa de presa Tass, transmite Reuters.

"In urma cu noua zile am fost la Bruxelles, la sediul NATO, iar in fata celor 29 de lideri ai tarilor membre NATO am declarat ca Serbia nu are nicio aspiratie de a intra in NATO", a declarat Vucic, care intentioneaza sa efectueze o vizita la Moscova in curand, intr-un interviu pentru agentia rusa Tass.

"Serbia isi va mentine neutralitatea militara, aceasta a fost si va fi politica Serbiei", a adaugat el.





















1449 vizualizari

  • -2 (24 voturi)    
    dupa cate a facut NATO in Serbia nu ma mir (Vineri, 8 decembrie 2017, 17:34)

    demaGOCU [utilizator]

    Voi stiati va Slobodan Milosevici a fost achitat postmortem pentru ca nu au avut nici macar dovezi fabricate? L-au ucis in inchisoare pentru ca pierdeau procesul javrele.
    • -2 (18 voturi)    
      ba trolica (Vineri, 8 decembrie 2017, 17:40)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      ia-ti pastilele ca incepi sa faci urat si ajungi la balaceanca..... sau macar nu mai fuma leustean.
      totusi asa de distractie - da si tu niste dovezi ceva..... ca din gura oricine poate sa dea.....
      • 0 (0 voturi)    
        hmmmmm (Luni, 11 decembrie 2017, 21:09)

        gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

        foarte ciudat cum la un astfel de articol toata lumea are minus..... cred ca astia care au dat puncte pe aici nu inteleg limba romana....sa fie troli rusesti?
    • -1 (5 voturi)    
      Deci Gropile Comune cu cei macelariti (Vineri, 8 decembrie 2017, 23:09)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      De sarbi nu exista??!!! Te crezi Houdini cumva?!!
    • +1 (3 voturi)    
      sau matrioska troiana din UE (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 2:52)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Vise...
  • +1 (9 voturi)    
    Mda... (Vineri, 8 decembrie 2017, 18:34)

    solar [utilizator]

    pai , nu va fi serbia primita in ue din aceasta cauza? va fi ! nu va functiona , atunci cand va fi, linia ferata rapida budapesta- belgrad? va functiona! are grija china ! nu va lua fiinta” nato” 2 cel exclusiv european din care va avea grija rusia putinista ca serbia sa faca parte? va lua fiinta ! nu se va re- dimensiona centrala nucleara ungureasca de la pecs cu banii rusiei ? se va re- dimensiona! ce sa mai zic ? traiasca ue , asta zic ! restul sa mai zica ...altii.ca altele nu prea mai sunt multe de zis.
    • +1 (5 voturi)    
      Da, va fi primita, dar nici-un investitor nu (Vineri, 8 decembrie 2017, 23:13)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Nu va veni acolo. Iar satrapul Putin nu mai are de mult bani de furat, cu atat mai putin de dat gratuit Serbiei. Deci intrarea in UE nu le aduce mai nici un folos sarbilor. Pana cand o sa se prinda si asistatii lor sociali ca e mai bine alaturi de occidentalii care fac dus zilnic decat alaturi de semisalbaticii din marele stat asiatic si medieval cu capitala la Moskva.
  • 0 (6 voturi)    
    smecher sarbul.... (Vineri, 8 decembrie 2017, 19:16)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    face pe diplomatul. la ce-i trebuie alianta avand in vedere ca e inconjurat de tari NATO. p/s: culmea ar fi sa-i atace vreo tara NATO.:)
    • +1 (3 voturi)    
      chm (Vineri, 8 decembrie 2017, 20:34)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      remember Kosovo?
    • +3 (7 voturi)    
      Nu stii nimic (Vineri, 8 decembrie 2017, 22:08)

      brightids [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Nato chiar a bombardat Serbia si Muntenegru si nu cu mult timp in urma, culmea e ca te-ai gasit tu destept...
  • -3 (11 voturi)    
    bravo lor! (Vineri, 8 decembrie 2017, 19:49)

    Inna100 [utilizator]

    Asa nu mai trebuie sa arunce in vant 2 procente din PIB in fiecare an, si sa-si consolideze economia si conditiile sociale cu acest banaret
    • -2 (6 voturi)    
      Mai ales ca le dau si rusii 2% (Vineri, 8 decembrie 2017, 23:11)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      Ca sa le execute ordinile. Doubla double.
  • +1 (11 voturi)    
    da bine (Vineri, 8 decembrie 2017, 22:46)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Pai nici nu primeam slugile rusilor in NATO.
  • -1 (1 vot)    
    l-a intrebat cineva, (Sâmbătă, 9 decembrie 2017, 19:04)

    iodixit [utilizator]

    sau s-a bagt singur in treba. serbia a fost intotdeuna sluga rusiei/urss (minus perioada tito). nebun sa fie aia din nato sa-i intrebe macar.
    cu toate ca nu se stie niciodata ce strategie militara poate sta la mijloc!