Puigdemont: Alegerile din 21 decembrie vor permite ratificarea vointei catalanilor de a fonda un stat independent

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 14:53 Actualitate | Internaţional


Carles Puigdemont
Foto: president.cat
Alegerile regionale ce se vor desfasura pe 21 decembrie in Catalonia vor permite "ratificarea" vointei catalanilor de a trai intr-un stat independent, a declarat sambata, in Belgia, presedintele destituit al acestei regiuni din nord-estul Spaniei, Carles Puigdemont, prezentandu-si lista de candidati, relateaza AFP.

La referendumul pentru autodeterminare din 1 octombrie, "noi catalanii am demonstrat lumii ca avem capacitatea si vointa de a deveni un stat independent. Iar pe 21 (decembrie) trebuie sa ratificam acest lucru", a afirmat Puigdemont.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1100 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Se Pregateste un coleg de camera ptr Snowden (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 15:13)

    un domn [utilizator]

    Mazeta, stie de ce?
    • 0 (10 voturi)    
      domnisorule, (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 17:01)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Intre subiect si predicat nu se pune niciodata virgula. Nici chiar daca subiectul e Mazeta.

      Urla seralul in tine, trollovane!
      • -2 (6 voturi)    
        Medicamentele? (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 18:38)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        Ai uitat medicamentele, bronstein? Lol.
      • +1 (5 voturi)    
        depinde (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 19:14)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        aici intrebarea, pe intelesul oricui, era: mazeto, stii dece ?!
        intrebarea este retorica, adresata mazetei, dar oleaca mai ..literar. o ironie, o intrebare directa pusa indirect.
        este peste intelesul gramaticii de clasa a cincea. :)
      • +2 (2 voturi)    
        Virgula are Rolul Ei (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 19:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        Pentru tine e un accesoriu care iti maseaza privirea, e o gheara ce iti sta acum in gat, panimaiesh?
  • +5 (7 voturi)    
    azil politic (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 15:38)

    DrIon [utilizator]

    Daca va cere azil politic la Vaslui , de unde este sotia sa , propun sa nu i se acorde. Va incepe , probabil , sa lupte pentru independenta judetului Vaslui fata de Romania!!
    • 0 (8 voturi)    
      in cazul asta (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 16:24)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      sa i se acorde
  • +3 (9 voturi)    
    Domnul castor (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 16:37)

    mitg [utilizator]

    “prezentandu-si lista de candidati”

    Este si el pe lista? Are curajul sa paseasca in Spania sa-si ridice mandatul?

    Il vor aresta, sigur, dar poate in viitor cineva ii va face statuie si va fi considerat un mare erou.

    Sau sunt doar vorbe goale astea?
  • 0 (4 voturi)    
    pai, (Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, 19:16)

    nash pandelica [utilizator]

    sa'i lase sa'si rupa gatul.
    koshova spaniola. :)