Primele declaratii ale sarbului Zivkovic, acuzat ca a incercat sa spioneze baze militare in Romania: "Nu există niciun fel de dovezi. S-au speriat de prezența mea"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:01 Actualitate | Internaţional


Bratislav Zivkovic
Foto: Facebook
Cetateanul sarb Bratislav Zivkovic, declarat indezirabil pe 15 ani de instanta dupa ce SRI l-a monitorizat incercand sa afle informatii secrete despre baze militare si radare ale Romaniei la Marea Neagra, a declarat pentru Sputnik ca serviciile de informatii nu au niciun fel de dovezi cu privire la asa-numita "activitate de colectare de informatii". Potrivit lui, autoritatile romane doar "s-au speriat de prezenta lui in Romania".

Nu exista niciun fel de dovezi. De altfel, as fi ajuns la inchisoare. Totusi, sunt la libertate. Ei pur si simplu s-au speriat de prezenta mea in Romania", a declarat Zivkovic, in exclusivitate pentru Sputnik.

"M-am intalnit cu niste amici. In ultima mea vizita m-am aflat pe teritoriul Romaniei doar trei ore. Am fost asteptat la frontiera, unde mi-au si inmanat documentele in care sunt declarat persoana indezirabila", a spus Zivkovic.

Todata, sarbul a postat si pe Facebook o reactie in care reafirma ca autoritatile din Romania nu ar avea dovezi impotriva sa.

"Nu exista nicio dovada ca am avut de-a facut spionaj pe teritoriul Romaniei, pentru ca, daca da, nu m-ar expulza, m-ar fi judecat pentru o astfel de treaba. Romania nu este totusi precum Muntenegru si nu face alegeri asa de proaste. Dupa cate inteleg eu, ei [n.r. autoritatile romane] vor "sa previna, mai degraba decat sa trateze", a scris Zivkovic.

Sarbul mai spune ca, din documentele primite de la autoritatile romane, principalele motive pentru interdictia de a mai intra in Romania in urmatorii 15 ani sunt "activitatile mele in Crimeea si Donbas, precum si frica de posibilul spionaj in Romania".

FOTO Detalii despre tentativa de spionaj dejucata de SRI: Cum a incercat sarbul Zivkovic, care a luptat in estul Ucrainei de partea pro-rusilor, sa afle secrete despre bazele militare si radarele Romaniei de la Marea Neagra


Citeste mai multe despre   
















4401 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Un fass care vrea sa distraga de la altceva? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:06)

    Marionette [utilizator]

    De la ce? De la faptul ca SRI stia ca TelDrumul furase de la UE si ca banii ramaneau platiti de la buget si nu-i faceau nimic acestuia?
  • +17 (17 voturi)    
    nici spionajul (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:15)

    mos ion roata [utilizator]

    nu mai e ce a fost.Orice terchea berchea este declarat spion. Ou sont les temps d'antan?'
  • +5 (11 voturi)    
    da.. inteligentule.. (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:25)

    AdriEu [utilizator]

    si poza in care apari incercand sa faci poze, era fratele geaman presupun.
  • +18 (18 voturi)    
    si in Brasov (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:31)

    tahomir [utilizator]

    La cum arata si la cat de paros e, cred ca a fost semnalat si in Brasov, pe langa tomberoane, o fi iesit din padure de foame.
    Unii cred ca l-au si hranit si au poze pe facebook cu el.
    Altii au sunat la 112, sa-l alunge jandarmii cu girofarul sau sa-l tranchilizeze si relocheze.
    • 0 (0 voturi)    
      tare (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 17:05)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      comentariul asta.... nu ma pot opri din ras.....
      • 0 (0 voturi)    
        norocul lui (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 18:51)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

        ca n-a fost semnalat in Sibiu
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo pentru comentariu ! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 19:25)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Nu am mai ras asa de mult timp...
  • +9 (15 voturi)    
    Intr-adevar... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:40)

    brifcor [utilizator]

    La o privire mai atenta, toata tevatura pare sa fie un fâs.
    Un balon de sapun. SRI nici nu trebuia sa comunice pe tema asta, ca s-a facut de râs. Pai ori l-ai prins în flagrant si l-ai legat, ori n-ai niciun cap de ata sa-l acuzi si-atunci... taci din gura !
  • +5 (9 voturi)    
    asa, si? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 16:51)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Da-ne in judecata daca nu-ti convine.
  • +2 (4 voturi)    
    faptul ca a luptat (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 17:15)

    nash pandelica [utilizator]

    cu omuletii verzi, in ukraina, e motiv solid de expulzare.
  • +3 (3 voturi)    
    De remarcat (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 17:45)

    vi_escu [utilizator]

    Calitatea video si audio a comunicatului SRI. Probabil, toate camerele video mai de doamne-ajuta sunt montate prin casele oamenilor.
  • 0 (0 voturi)    
    La cat esti... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 18:01)

    GorillaKilla [utilizator]

    ...de urat, evident ca ne-am speriat.
  • +1 (1 vot)    
    adevarul e (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 18:06)

    nahir [utilizator]

    ca e cam fioros.
    daca pun ai nostri poza la scara 1:1 pe la margini de padure, ursii nu numai ca nu mai coboara in orase, dar s-ar putea sa apara si primele manifestari suicidale in randurile lor. ca sa nu mai vorbim de disparitia hibernarii. vor tremura cu ochii tintiti in gol, tremurand de frica aparitiei sarbului in grota in care s-au retras.
  • 0 (0 voturi)    
    care spion... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 18:30)

    Walking_dead [utilizator]

    ... se mai da pe Facebook si are iesiri nationaliste, menite sa atraga atentia asupra sa? Un spion e o persoana discreta, retrasa care isi face treaba si pleaca fara sa stie nimeni.
    Mi se pare o prostie asemanatoare terositilor secui scoasa din mineca intr-un moment cheie. Probabil daca ar fi avut vreun maghiar in vizor sirbul putea sa-si vada in continuare de treba, deoarece o stire cu unguri ar fi avut un ecou mai mare. Ghinionul e ca de data asta n-au avut nicio persoana potrivita la locul potrivit.
  • 0 (0 voturi)    
    este Elodia deghizata! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 19:26)

    N.S. [utilizator]

    seamana perfect! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Sugestie (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 22:29)

    Vlad-I [utilizator]

    Nationalistii astia mai bine ar pune mana si ar crea familii numeroase, am castiga toti, decat sa dea atatea discursuri fanfarone.