Carles Puigdemont: Catalonia nu poate accepta controlul "ilegal" al Madridului / Liderul separatist cere convocarea Parlamentul regional pentru a decide un raspuns

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 23:35 Actualitate | Internaţional

Carles Puigdemont
Foto: president.cat
Cetatenii Cataloniei nu pot accepta masurile "ilegale" luate de guvernul spaniol pentru a conduce regiunea direct de la Madrid, a declarat sambata seara liderul catalan Carles Puigdemont, facand apel la Parlamentul regional sa actioneze impotriva acestor masuri, transmite Reuters.

Puigdemont a afirmat ca decizia prim-ministrului spaniol Mariano Rajoy de a destitui guvernul regional si de a forta organizarea de noi alegeri, este "cel mai grav atac impotriva institutiilor si a cetatenilor din Catalonia de dupa dictatura militara a lui Francisco Franco".

"Cer Parlamentului sa convoace o sesiune plenara in cursul careia noi, reprezentantii suveranitatii cetatenilor, vom putea decide cu privire la aceasta incercare de a lichida guvernul nostru si democratia noastra si sa actionam in consecinta", a spus Puigdemont intr-un discurs televizat.

Guvernul de la Madrid a decis sambata, intr-o sedinta extraordinara, activarea articolului 155 din Constitutia Spaniei, care permite suspendarea autonomiei Cataloniei. Premierul spaniol Mariano Rajoy a anuntat la finalul sedintei executivului ca atributiile administratiei catalane vor fi transferate guvernului de la Madrid. Parlamentul catalan ar urma sa fie dizolvat, iar in urmatoarele 6 luni ar urma sa fie organizate alegeri regionale in Catalonia, a declarat Rajoy.


Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

3761 vizualizari

  • +22 (36 voturi)    
    Oarr ce are in cap asta, sarmale? (Duminică, 22 octombrie 2017, 2:53)

    Klaus_ [utilizator]

    Puigdemont asta s-a gandit oare ca in momentul in care Catalunia isi declara independenta se vor intampla niste lucruri care vor lovi puternic in prostovanii care il sustin: Catalunia nu va mai fi in UE si nici in Schengen, asa ca vor merge la Paris, Madrid sau Roma cu pasaportul, dupa ce obtin viza. Super portul din Barcelona nu va mai fi o poarta de intrare spre occident pentru ca nu va mai fi in UE. Vor trebui sa-si tipareasca o moneda proprie, pesos sau altceva. Moneda asta se va devaloriza in fiecare zi, asa cum se vor devaloriza si veniturile si proprietatile catslanilor. Insa ratele vor ramane aceleasi, doar cs in euro. Firmele mari si bancile deja au inceput sa plece spre alte zone din Spania. Atunci cand isi vor da seama ca banii lor nu vor mai vslira nimic si ca vor putea cumpara doar ceea ce produc ei, o sa intre toti in depresie. Dar va fi prea tarziu.
    • -3 (15 voturi)    
      eh... (Duminică, 22 octombrie 2017, 13:43)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      UE va permite intrarea Cataluniei in randurile ei foarte repede altfel Barcelona si Tarragona vor adaposti baze militare rusesti.
      Rusia va recunoaste o Catalonie independenta in primul minut iar dupa asta fudulia UE va dispare instantaneu.
      Sunt curios ce o sa faca SUA.
        #showComment()
    • +7 (13 voturi)    
      nu s-a gandit, el doar a executat niste ordine (Duminică, 22 octombrie 2017, 14:56)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Dupa aspect, are creier mai degraba de fotbalist decat de lider de tara. Seamana cu Piturca, daca-l cauti are zarurile in buzunar.
  • +14 (22 voturi)    
    asta se intinde (Duminică, 22 octombrie 2017, 4:57)

    Lucian* [utilizator]

    Nu o fi nici Rajoy rupt din soare, dar Catalunezul o pune de inca un razboi civil in Spania.
    • -13 (35 voturi)    
      N-as zice ca el e ala rau' ... (Duminică, 22 octombrie 2017, 9:19)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Vreme de doua saptamani, de la referendum incoace, a amanat declararea unilaterala a independentei - Catalonia formal inca nu si-a declarat independenta. Ce-a cerut el a fost sa discute cu Rajoy. Ai vazut la Rajoy vreo urma de aplecare spre discutie?
        #showComment() #showComment()
    • +2 (2 voturi)    
      Cred ca nu esti obiectiv (Duminică, 22 octombrie 2017, 18:28)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      Rajoy a refuzat mereu dialogul. A ordonat politiei sa isi "incalzeasca" bastoanele pe capetele, picioarele unor oameni pasnici, a unor pompieri ce stateau ca "paravan" sa nu fie batuti oameni simpli si care nu faceau nimic decat sa isi exprime dreptul la exprimare.

      Oare chiar ati uitat cu totii ca libertatea de exprimare exista in fiecare constitutie a tarilor UE?

      Madridul trebuia sa fie diplomat, sa invalideze constitutional referendumul, sa ii lase sa se exprime si la masa negocierilor sa le mai acorde 2 miliarde de EUR din cele 10 miliarde pe care le plateste regiunea Cataloniei mai mult decat incaseaza de la buget.

      Simplu, fara bastoane, fara sange, cu diplomatie si elegant.
  • -19 (41 voturi)    
    Stupiditate (Duminică, 22 octombrie 2017, 7:14)

    Nonidem [utilizator]

    n nota lui clasica de stupiditate, guvernul lui Rajoy escaladeaza conflictul, cu o alta prostie!Si ce o sa faca?O sa-i impuste?"Guvern democratic"? O parodie de democratie.Am mai spus-o daca era un guvern democratic nu fura urnele si nu dadea afara oamenii din sectiile de votare.Stupizi, daca ar fi lasat lumea sa voteze, aproape sigur, datorita imigratiei interne si divizarii societatii catalane,"NO" ar fi prevalat-vezi Marea Britanie, Quebec in 1995.Evolutia fireasca, naturala a unui popor este accesul la posibilitatea de a-si decide singur soarta.A-l impiedica este o crima, dar in "politically correctness" nu se pune!Diabolizam catalanii,laudam o forta bruta si proasta-asta da, corectitudine!Aceste masuri vor duce la intarirea sentimentului independentist,inca nemajoritar in Catalonia.
    • +15 (25 voturi)    
      Pai acuma... (Duminică, 22 octombrie 2017, 9:55)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      ...nu fiecare regiune se poate declara popor !
      Ca asa, fiecare sat își zice ca-i un fel de popor si vrea " sa-si ia soarta in maini".

      Premierul spaniol trebuie sa fie ferm si sa dizolve orice forma de autonomie a catalanilor. Are sprijinul intregii Europe, pe catalonezi ii sprijina doar Rusia si Ungaria
        #showComment()
    • -7 (19 voturi)    
      Ce te astepti de la un presedinte de guvern, (Duminică, 22 octombrie 2017, 10:19)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      care nu stie sa spuna buna ziua in alta limba decat cea materna, fara sa-si rupa maxilarele. Dar nici limba materna nu e punctul lui forte, nu de putine ori fiind surprins cu fraze incoerente, generate de o minte confuza, incapabila sa se concentreze mai mult de 3" pe o actiune in desfasurare. Dar tot acest intelect redus e compensat de impertinenta si aroganta de a transforma minciuna in adevar si de capacitatea de a cosmetiza putregaiul coruptiei din interiorul partidului. Singura diferenta intre pp din Spania si psd din Romania, e ca unul se considera orientare politica de dreapta iar celalalt de stanga, dar realitatea e ca ambele au o doctrina de tip mafiot cu reminiscente puternic conturate in cele 2 dictaturi, care au macinat si macina cele doua state. Pacat, ca doua tari si doua popoare minunate sunt tinute in obscuritatea trecutului de un segment redus, dar constant al electoratului. Si nu sunt singurele exemple necesare de a demonstra ca democratia actuala mai are destul loc pt. perfectiune.
    • +12 (20 voturi)    
      Cum adica il escaladeaza? (Duminică, 22 octombrie 2017, 10:22)

      mullard [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Ai o tara democratica, cu legi si constitutie. Conforma acestor legi referendumul organizat de guvernul catalan a fost unul ilegal. O demonstratie (esuata, dupa parerea mea) de politica cu lumea in strada pe modelul "sa vedem ce o sa faceti". Ce te-ai fi asteptat ca o sa faca guvernul central? O sa le spuna "bai, intelegem ca vreti independenta, hai dati-i drumul"? Poate e neclar conceptul, dar intr-o tara democratica legea prevaleaza intotdeauna. Guvernul central nu ar fi avut voie legal sa ii lase sa faca ce vor. Si iarasi, conform legii au facut ce puteau face - au incercat sa impiedice nelegiurea si acum incearca sa ii pedepseasca pe cei vinovati ((interventia politiei, daca a fost ilegala, trebuie, si ea, pedepsita). Asta fara a intra in discutia despre cat de corect este sa faci politica cum face Puidgemont sau cat de legitim ar fi rezultatul referendumului in conditiile in care au votat 43% si astia doar 90% au spus da (deci per total 39%). Chiar si tu spui ca cei care isi doresc independenta sunt minoritari acum - si nu ti se pare manipulare grosolana din partea lui Puidgemont? Care stia exact ce marja de manevra lasa guvernului central.

      Si tot acest circ doar pentru ca o mana de politicieni populisti au intoxicat votantii ca guvernul central ii fura si nu le da ce e al lor de drept. Aceeasi intoxicare care a avut loc si in UK cu Brexitul. Din pacate in climatul politic si social de astazi, cu multi oameni confuzi ca urmare a schimbarilor din lume, este foarte usor sa te dezechilibrezi si sa crezi povesti de groaza. Iar politicieni care sa vanda frica sunt destui.
        #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
    • +6 (8 voturi)    
      Stupiditate = inutilitate (Duminică, 22 octombrie 2017, 11:32)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      Intr-o Europa unde granitele nu conteaza, ei vor "independenta"? De ce atata lumea cand nu au mare lucru de castigat? Daca Londra face nu stiu cat la suta din PIB ul UK sa se declare independenta?
  • +12 (28 voturi)    
    Sa fie extrem de clar! (Duminică, 22 octombrie 2017, 9:11)

    Dacialibera [utilizator]

    Individului asta i se rupe de catalani si de repercusiunile ce decurg din exitul Cataloniei! Vrea sa fie el sef....cu orice pret! Chiar daca pretul va fi unul exorbitant pentru credulii care-l sustin. Ma gandesc sa obtin si eu independenta..... cartierului Floreasca, fata de Bucuresti si Romania. Asa....ca vreau sa fiu sef.....Daca esti suficient de tampit, nicio grozavie nu ti se pare imposibila. Un lider UDMR imi explica, nu demult, ca lupta reala a liderilor formatiunii este alimentata de dorinta de a fi sefi, cu orice pret! Fix in fund ii doare de cetatentii maghiari. Vor sa-si imparta niste functii. Restul este....propaganda. Si daca demersul serveste si slabirii statului roman.....este si mai bine. Putine, Putine.....nu te potolesti deloc!
    • +8 (10 voturi)    
      Apropo, Kelemen il ajunge din urma pe Ceausescu (Duminică, 22 octombrie 2017, 11:36)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Dacialibera

      e la putere de 21 de ani. Chiar asa de grozav e asta? Cu ce se justifica prezenta lui "incontinenta" :) de atata timp in fruntea udmr?
  • +17 (23 voturi)    
    nu se baga nimeni (Duminică, 22 octombrie 2017, 9:28)

    virgil popisteanu [utilizator]

    Catalonia nu e kosovo...
    O sa il calce in picioare Rajoy pe separatist si toata lumea o sa priveasca in partea cealalta. Oare e orb... nu a vazut ca puterile europene nu s-au bagat (in cel mai bun caz au zis diplomatic ca spalati-va rufele in familie).
    SUA nu o sa se bage nici atat, aliatul lor strategic e Spania nu Catalunia (ca nu au baza navala la Barcelona ci la Rota). Iar asiaticii au problemele lor cu "rocket-man".
    Singurii pe care ii intereseaza sunt rusii, care bineinteles ca sunt interesati de divide et impera, mai ales daca vine fara sa fi facut ei ceva in sensul asta
  • +5 (15 voturi)    
    este o procedura ... (Duminică, 22 octombrie 2017, 9:55)

    liviu_ [utilizator]

    prevazuta in constitutie...
    deci nu poate fi ilegala...
    also daca era ileglaa sareau alte state sa spuna nu un presedinte separatist...
    tot ce face asta ee sa creeze sii mai multa ura intre madrid si catalani... si probabil asta vrea...

    aceste persoane nu vor binele oamenilor, ci doar isi urmaresc interesele proprii.

    catalonia o sa o duca extrem de prost daca se va rupe de spania...
    si UK o sa aiba mari probleme... DAR UUK e ditamai tara,.... o sa treaca mai usor... catalonia e doar o provincie... sa-i vad cum se descurca...
  • +11 (19 voturi)    
    PS: (Duminică, 22 octombrie 2017, 9:55)

    liviu_ [utilizator]

    si referendum de independenta a fost ilegal... si ala chiar a fost ielgal... asta ca tot vorbim de chestii ilegale...
    da tovarasu extremist "uita" acest amanunt...
  • -1 (17 voturi)    
    cum e ilegal? (Duminică, 22 octombrie 2017, 9:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca scrie in constitutie?
  • -22 (26 voturi)    
    CATALUNYA INDEPENDENTA!!!! (Duminică, 22 octombrie 2017, 10:22)

    Blue_James [utilizator]

    Cu sau fara voia unora, CATALUNYA isi va declara independenta, o perioada de 3-5 ani de chin si vibratie, dar va reveni mandra si prospera in sanul U.E.!!!!
    • +15 (17 voturi)    
      cum? (Duminică, 22 octombrie 2017, 11:30)

      brain_bug [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      Stii ca ai nevoie de acordul tuturor membrilor ca sa intri in UE!? :))
    • +13 (15 voturi)    
      Patriot catalan de peste Nistru? (Duminică, 22 octombrie 2017, 11:39)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      ce te doare pe tine, daca esti roman, de "independenta" Cataluniei? Independenta fata de ce? Ia sa nici nu mai primeasca turisti straini la ei in Barcelona, ca le afecteaza identitatea nationala si "independenta".
        #showComment()
    • +12 (16 voturi)    
      Asa zicea (Duminică, 22 octombrie 2017, 11:40)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      Si la Rossyia 1 aseara. Coincidenta?
    • +1 (1 vot)    
      /// (Duminică, 22 octombrie 2017, 17:07)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui Blue_James

      Banui ca ai stat pe langa catalani de vorbesti prostii. Catalunia nu va fi niciodata o natie, nu au fost niciodata, ba s.au rupt o data din regatul Aragon, cum imncearca acum, dar atunci altele erau interesele popoarelor. Ue nu ii va primi, in primul rand ca nimeni ii va considera un nou stat.
  • +2 (2 voturi)    
    Legalitate doar cand ii convine lui (Duminică, 22 octombrie 2017, 19:49)

    Vlad-I [utilizator]

    Legea regionala a referendumului a fost data ca sa zicem asa, in regim de urgenta, fortand regula, sarind peste dezbaterile parlamentare regionale. Inainte de asa zisul referedum, sefa parlamentului regional a suspendat si inchis cu cheia parlamentul, adica, cand vor ei il suspenda si cand sa dea un raspuns personal Madridului, vrea sa eschiveze responsabilitatea personala si se ascude dupa parlament. Aventurierii astia au noroc, ca la Madrid domina prudenta y gandirea pe termen lung, vor ca incet sa inchida ranile in societatea catalana intre statalisti si secesionisti, asa ca nu se grabesc cu masuri dure care pot degenera in ura si polarizare.