Guvernul catalan: 90% dintre participantii la "referendumul interzis" au votat pentru independenta Cataloniei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 2 octombrie 2017, 1:56 Actualitate | Internaţional


Guvernul catalan a anuntat luni dimineata ca aproximativ 2,26 milioane de cetateni au votat duminica in cadrul referendumului pentru independenta Cataloniei, iar 90% dintre acestia (2,02 milioane) au votat in favoarea separarii de Spania, potrivit Reuters. Referendumul a fost marcat de violente dupa ce politistii spanioli au navalit duminica in sectiile de vot, confiscand urnele si buletinele de vot pentru a opri referendumul.

Participarea la referendum a fost de aproximativ 42,3% din totalul de  5,34 de milioane de alegatori din Catalonia.

Liderul separatist catalan Carles Puigdemont a declarat, duminica seara, inainte de anuntarea rezultatelor, ca "In aceasta zi de speranta si suferinta, cetatenii Cataloniei si-au castigat dreptul de a avea un stat independent, sub forma unei republici" , el adaugand ca va trimite, in urmatoarele zile, Parlamentului Cataloniei, rezultatele inregistrate la referendumul de duminica, "pentru a actiona in conformitate cu rezultatele referendumului", potrivit Reuters.

La randul sau, premierul spaniol Mariano Rajoi declarase, duminica seara, ca regiunea Catalonia nu a reusit sa organizeze, duminica, referendumul pentru independenta.

Rajoi le-a multumit fortelor de ordine pentru faptul ca "au respectat legea si si-au facut treaba", dupa ce 761 de oameni au fost raniti intre ciocnirile dintre politie si participantii la votul pentru independenta Cataloniei.

Declaratiile lui Rajoi au venit, duminica seara, intr-un moment in care mii de protestatari au ocupat Plaza del Sol din Madrid si cer demisia premierului: "Pleaca, Rajoy. Noi suntem anti-fascisti!".





















6998 vizualizari

  • +18 (48 voturi)    
    Participanti fara buletine (Luni, 2 octombrie 2017, 2:49)

    Vlad-I [utilizator]

    Se putea vota fara buletine, si emigrantii no UE votau fara sa demonstreze vechimea in spania. Usor se putea vota de mai multe ori, urnele nu erau transparente. . Zona puternic industrializata a primit milioane de emigranti din interiorul spaniei, trist este ca majoritatea catalanilor au cel putin un bunic venit din restul spaniei. Curios este ca veneticii sunt cei mai independentisti.
    • -17 (47 voturi)    
      Asa, si? (Luni, 2 octombrie 2017, 2:55)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Asa, si?

      Vorbele tale spala autoritatile spaniole de marlania de a nu-si lasa proprii cetateni sa-si spuna vointa?
        #showComment() #showComment() #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
    • +6 (20 voturi)    
      Sunt doar prosti (Luni, 2 octombrie 2017, 8:55)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Sunt doar prosti, nimic mai mult.
      Au dat in benganeala de la prea mult bine si prea mult timp liber
        #showComment()
    • +1 (11 voturi)    
      nu vezi padurea de copaci (Luni, 2 octombrie 2017, 9:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      N-are nici o relevanta cine a votat, cum s-a votat, etc. Separatistii nu doreau sa vada altceva decit ceea ce s-a vazut la TV. Din pacate guvernul spaniol a reusit sa se faca de ris in ultimul hal cu interzicerea referendumului. Puteau sa-l lase sa se desfasoare si sa-l declare nul. S-ar fi vorbit despre el o saptamina si gata. Si nici scorul n-ar fi fost de 90%.
    • 0 (4 voturi)    
      conform (Luni, 2 octombrie 2017, 11:02)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      legislatiei spaniole, cat o fi minimum necesar ca prezenta la vot pentru ca un referendum sa ppoata fi considerat valid si cu ce procent se castiga referendumul (50%+1?)?
  • +25 (41 voturi)    
    ... (Luni, 2 octombrie 2017, 3:24)

    John.Doe [utilizator]

    Nimeni nu o sa bage in seama o noua tara precum "Catalania". Probabil Rusia, doar ca sa ne enerveze pe restu :).
    Daca Catalania primeste independenta, celelalte tari se vor asigura ca va duce o existenta grea. Nimeni nu vrea sa puna benzina pe foc altor miscari separatiste in propria ograda.
    • +1 (13 voturi)    
      ... (Luni, 2 octombrie 2017, 8:23)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      parerile "expertilor" ...

      Catalonia e un fel de Irlanda si Scotia in UK. Sunt saturati de mizeria clasei politice.

      In a 1/10 din teritoriul Spaniei, produce 25 % din PIB-ul Spaniei, Madrid-ul plin de tigani lenesi si coruptie, pierde sanul de supt...
        #showComment()
    • -1 (15 voturi)    
      Nu fii asa sigur (Luni, 2 octombrie 2017, 9:23)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      ca vor putea sa o ignore. Analistii spun ca aceasta "noua tara" ar avea a patra economie din UE. Ar fi extrem de complicat de administrat increngatura de relatii economice in directia sugerata de tine.
        #showComment()
  • +5 (15 voturi)    
    90 la suta (Luni, 2 octombrie 2017, 5:03)

    Kepler [utilizator]

    din 42.3% sint cam 38%.
    • +2 (10 voturi)    
      majoritate (Luni, 2 octombrie 2017, 8:43)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      pe o tema de genul asta prezenta la vot ar trebui sa treaca de 2/3, sau 65% iar majoritatea cam la fel
    • -4 (10 voturi)    
      90 la suta (Luni, 2 octombrie 2017, 9:20)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      din cei lasati sa voteze. Dupa ce politia si garda au inchis sedii de votare si au confiscat buletine de vot, sa vii sa spui ca au votat doar 42% inseamna cinism fascistoid.
        #showComment()
    • +2 (6 voturi)    
      tot cu procentul asta (Luni, 2 octombrie 2017, 9:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      a castigat si Firea alegerile in Bucuresti, si acum o avem toti pe cap...
      am spus acest lucru ca sa accentuez ca se pot castiga alegerile si cu 38%, totul depinde de legislatia tarii respective. Nici la noi nu mai este conditia ca referendumul este valabil daca se prezinta cel putin 50% la vot.
    • +1 (3 voturi)    
      si...? (Luni, 2 octombrie 2017, 13:10)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      care ar fi concluzia? ca numai 38% s-au pronuntat pentru independenta... iar restul de 62% sunt impotriva? NICIDECUM!!! restul de 62% si-au asumat prin neprezentare sa traiasca conform rezultatului...
  • -7 (9 voturi)    
    Nu mai rămâne (Luni, 2 octombrie 2017, 7:53)

    Nyk1 [utilizator]

    decât să dea cu „We the people...” sau, după caz, „Nosaltres el poble...”
  • -11 (25 voturi)    
    PP partid de dreapta (Luni, 2 octombrie 2017, 8:18)

    xanti [utilizator]

    A aratat ce poate ,a calcat lumea in picioare .
    Asa stiu astia #rezist sa faca lucrurile .
    Traiasca Catalunia libera.
    • +2 (16 voturi)    
      muijicule NU te bucura prematur ! (Luni, 2 octombrie 2017, 9:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      atat vreme cat Pravy Sektor NU a capitulat, vom coagula astfel de Initative si le vom lultiplica in UE la adresa platitorulilor tai din URSS !
    • +2 (6 voturi)    
      harasho (Luni, 2 octombrie 2017, 11:11)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      tavarisci xanti!ai un loc asigurat in conducerea de partid si de stat.plus bilete gratuite la baile termale!

      din siberia
        #showComment()
  • -7 (15 voturi)    
    Pai (Luni, 2 octombrie 2017, 8:19)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Arestati-l pe separatist si trimiteti-l in Rusia pachet :)) Nu e asa greu! Doar ca spaniolii nu mai au demult “balls”, au ajuns niste fetite.
    • -4 (12 voturi)    
      vorbesti de Johannis? (Luni, 2 octombrie 2017, 8:45)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Sunt de acord cu tine.
  • 0 (12 voturi)    
    Deci abia 25% (Luni, 2 octombrie 2017, 8:23)

    adfox [utilizator]

    Deci 2.26 de milioane din 7.51 milioane de locuitori au votat si nici aia nu au avut 100% .
    E clar ca daca ar vota toti ar iesi cu chiu cu vai 25% pentru separare...............
  • +3 (9 voturi)    
    pun pariu ca daca politia spaniola nu intervenea.. (Luni, 2 octombrie 2017, 8:35)

    liviu_ [utilizator]

    procentu nu era atat de dramatic...
    oricum a fost un referendum care nu a fost luat in serios si la care toti cei caer nu vroiam sa devina independenti puteau sa nu se duca...

    oricum... politia spaniola a actionat prosteste si nu face sa puna decat paie pe foc...

    daca se asigura DOAR ca votul este ok (eventual nu era numarat de organizatori .... dragnea stie d c) aveau o prezenta de kko si se stingea tot... actiunile politiei nu or sa faca decat sa aprinda si mai mult flacara revolutiei...
    pentru ca acum s-au comportat ca niste asupritori.
  • +6 (12 voturi)    
    Spania ramane MARE ! (Luni, 2 octombrie 2017, 8:36)

    Plagarus [utilizator]

    Nu se faramiteaza o tzara pe toane separatiste, fara acoperire constitutionala.
    • 0 (6 voturi)    
      ... ramane MARE daca (Luni, 2 octombrie 2017, 14:18)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      exista acoperire / vointa POPULARA in acest sens si in catalonia... in caz contrar va ramane MARE - dar nu atat de mare cat era... aaa... si sa nu uit: va ramane ceva mai mica DAR se va impaca lecturand de 2-3 ori pe zi minunea de constitutie....

      in rest ramane cum am vorbit:
      cainele moare de drum lung
      si
      aceeasi mizerie
      .
  • -11 (17 voturi)    
    e o chestiune de timp (Luni, 2 octombrie 2017, 9:08)

    eduard2700 [utilizator]

    mai devreme sau mai tarziu catalanii isi vor atinge scopul. Iar in curand va veni si randul Transilvaniei de a deveni autonoma, e ceva firesc, natural...
    • +2 (8 voturi)    
      firesc? (Luni, 2 octombrie 2017, 10:38)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui eduard2700

      cand e vb de orice curent separatist in UE, toti trolli pro rusi se aduna ca mustele la ceva proaspat.
      oare la fel o sa vorbiti si cand o sa se pomeneasca de de dezmembrarea iubitei vioastre federatii ruse?
      s-a gasit cine sa vorbeasca de democratie.
  • +4 (10 voturi)    
    vot multiplu (Luni, 2 octombrie 2017, 9:10)

    DSS [utilizator]

    fb e plin de poze cu oameni care au votat de 4-5 sau chiar 7 ori si sunt chiar mandri de asta.
    Votul a fost anuntat ca in Crimeea cu cateva saptamani inainte.
    legitimitate zero
  • -2 (12 voturi)    
    Urmeaza Ardealul! (Luni, 2 octombrie 2017, 9:25)

    Marionette [utilizator]

    Sigur vor incepe provocari in acest sens si pe fondul catastrofalei guvernari de 28 de ani in Romania, posibil ca provocarile sa prinda. Clar Rusia va castiga din asta si Ungaria va mustaci de multumire.
    • 0 (12 voturi)    
      Unde Gaterszag Kerestoy a defrisat (Luni, 2 octombrie 2017, 10:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Ministerul Apararii al Statului Roman TREBUIE sa construiasca de urgenta Unitati Militare care sa aiba arborat la fiecare metru de gard Steagul Romaniei,asa vom descuraja Jobbik si IUDEMERE sa mai tina sezatori cu mesaje de segregare Statala!
        #showComment()
  • -4 (16 voturi)    
    Este si a fost tara lor (Luni, 2 octombrie 2017, 9:37)

    aniod [utilizator]

    Dupa cum bine s-a observat: timp de 1000 de ani spaniolii i-au oprimat pe catalani. Nu i-au oprimat in ultimii 40 de ani.
    Se poate uita istoria asa de usor?
    Ceea ce au facut spaniolii ieri, a fost un remember indulcit.
    Nu uitati comportamentul spaniolilor in America de Sud. Spune multe.
  • 0 (10 voturi)    
    Au si ei . . . (Luni, 2 octombrie 2017, 10:03)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . un Dragnea al lor care vrea neaparat sa fie sef suprem! Si pentru asta, la fel ca si al nostru, da foc tarii numai sa isi atinga scopul!
  • -2 (10 voturi)    
    Pe mine nu m-ar interesa să particip la un astfel (Luni, 2 octombrie 2017, 12:13)

    hic sunt leones [utilizator]

    de referendum, dacă s-ar desfășura în regiunea în care aleg să locuiesc, însă dacă aș vedea că jandarmii îi lovesc pe cetățenii care aleg să se exprime democratic, aș ieși imediat la vot și m-aș poziționa împotriva unui stat care își tratează cetățenii cu violență.
  • -1 (9 voturi)    
    pacat !!!! (Luni, 2 octombrie 2017, 12:28)

    asada [utilizator]

    Se vor gasi peste tot fel de fel de cioflingari care sa isi doreasca sa fie in capul gloatei in chip de presedinti ,conducatori de state (indiferent de marime,soi sau mai stiu eu ce inventii )!!!! Se gasesc peste tot amaratii din gloata care pun botul la toate balivernele celor insetati de putere si cascaval.Elocvente imaginile cu niste balabuste tarate de politie cu chilotii in vine in chip de mari patrioate si secesioniste Le dadea independenta afara din casa !!!!!!Va dati seama de marea valoare a ilustrului conducator catalan incurcat cu o moldoveanca aciuata prin Spania in interes de "serviciu ". Apropo daca politia a confiscat buletinele de vot ,a inchis sediile si a facut inoperabil sistemul de numarare ,cum or fi stabilit cele 90 % pentru. Astia iau avut pe comunisti si pe Ceausescu in comisia de numarare .Putea fi 89% sau 91% .dar nu au stabilit ca au fost exact 90%.Te umfla rasul !!!!