Polonia: Cartea de identitate, disponibila incepand din 2018 prin intermediul telefonului mobil

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 septembrie 2017, 21:48 Actualitate | Internaţional


Telefon mobil
Foto: pexels.com
Polonezii vor putea incepand din 2018 sa isi foloseasca telefonul mobil in locul cartii de identitate, a anuntat vineri Anna Strezynska, ministrul pentru Afaceri Digitale din aceasta tara, relateaza Agerpres.

Noua aplicatie va fi disponibila cel mai tarziu spre sfarsitul primului trimestru al anului 2018, a adaugat ministrul polonez, cu ocazia unei vizite pe care a intreprins-o in Nowy Wisnicz, unul dintre cele patru orase in care acest program este testat in prezent.

"Sper ca polonezii, cunoscuti in Europa pentru deschiderea pe care o au fata de noile tehnologii, vor fi lideri in randul utilizatorilor acestei aplicati", a spus Anna Strezynska, citata de agentia de presa PAP.

Pentru a putea sa se foloseasca de telefonul mobil pentru a-si confirma identitatea, de exemplu in fata unui politist, mai multe modificari ale legilor in vigoare se afla in prezent in pregatire in Polonia si vor trebui sa fie aprobate apoi de Guvern si de Parlament, a precizat pentru AFP Karol Manys, purtator de cuvant al Ministerului pentru Afaceri Digitale.

Documentul in sine nu va fi continut in telefon, ci stocat in cloud si va putea fi accesat gratie unui cod unic primit prin SMS, la fel cum se procedeaza deja pentru activarea serviciilor bancare.

Cartea de identitate va fi doar primul document utilizabil in aceasta maniera. Permisul de conducere a vehiculelor, certificatul de inmatriculare, carnetul de student si adeverinta ce atesta provenienta unei persoane dintr-o familie numeroasa vor deveni si ele disponibile prin aceeasi procedura, a adaugat ministrul polonez.

Sisteme asemanatoare exista deja in cateva tari europene, precum Estonia si Austria, a precizat Karol Manys. Introducerea lor graduala in Polonia, care se adreseaza in primul rand tinerilor care traiesc in stransa "simbioza" cu telefonul lor mobil, nu suprima obligativitatea legala pentru cetatenii polonezi de a detine documentele de identitate traditionale.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















998 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 29 septembrie 2017, 22:07)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Drobul de sare... (Vineri, 29 septembrie 2017, 23:16)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

      Ce sistem e sigur (dar si eficient, evidenm), poti da un exemplu? Adica daca porti un card la tine e mai sigur?
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 7:26)

        [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

        • 0 (0 voturi)    
          Evident injectia (Luni, 2 octombrie 2017, 15:57)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui

          Dar cred ca intrebarea e prost pusa (nu proasta...) Problema e ce poti face de unul singur sau cati trebuie sa lucreze ca sa obtina avantaje din asa ceva, cat de usor pot fi depistati in aces caz, care e protectia asigurata. De fapt problemele, sau mai multe intrebari. Eu unul folosesc carduri bancare, banking prin telefon si nu am avut NICIODATA de pierdut prin asta. Chiar daca mi s-au luat bani din cont, TOTDEAUNA i-am primit inapoi. Pe urma, altul e mecanismul care se declanseaza daca sunt mii de pagubiti si altul daca e doar unul (vezi furt de buzunare...)
  • +3 (5 voturi)    
    Super tare (Vineri, 29 septembrie 2017, 22:23)

    JohnR [utilizator]

    La noi inca se poarta legarea de glie si prenumele obligatoriu cu cratima. Evul mediu de Romani.
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 0:12)

      [anonim] i-a raspuns lui JohnR

      • +2 (2 voturi)    
        Romania a ramas in comunism (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 13:02)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui

        Din cate am inteles problema vine din comunism cand sistemul nu permitea decat un prenume. Deci spatiul ala trebuia inlocuit cumva. La aproape 30 de ani de la revolutie inca nici o solutie. Administratie de rahat.
  • +3 (3 voturi)    
    Si BOR (si altii) ce fac? (Vineri, 29 septembrie 2017, 22:29)

    LiviuX [utilizator]

    Nu zice nimic, nu are nimic dracul cu asta?
  • -3 (5 voturi)    
    ha ha (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 1:35)

    AndJorj [utilizator]

    Ce lume nebuna. Sa vezi cand o sa-ti fure identitatea si te vei trezi ca-ti vine amenda acasa nevinovat pentru ca altcineva a condus beat si a prezentat politistului profilul tau, de exemplu :) Sau alte lucruri si mai rele.
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 7:27)

      [anonim] i-a raspuns lui AndJorj

    • +2 (2 voturi)    
      Ete na (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 13:07)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      La fel poti face si cu o alta CI. Si e chiar mult mai simplu. Mai ales daca poza e de acum 9 ani.
      Spre deosebire de smarphonuri unde se poate cere amprenta digitala sau facial recognition inainte de autorizarea download-ului.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 21:53)

        [anonim] i-a raspuns lui JohnR

    • 0 (0 voturi)    
      Vezi ce am scris mai sus... (Luni, 2 octombrie 2017, 20:56)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      Dar daca tu vrei sa traiesti inca in secolul 19, nu determina si pe altii care nu vor sa faca la fel... Apropo, calculatorul, internetul de ce le folosesti, ca doar si astea sunt periculoase?