In Rusia revine moda sovietica a paradelor militare

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 16 ianuarie 2008, 12:56 Actualitate | Internaţional


In Rusia renaste traditia desfasurarii paradelor militare cu participarea tehnicii moderne de lupta, ca pe timpul Uniunii Sovietice, scrie Nezavisimaia Gazeta.  Scopurile sunt aceleasi: de a intimida Occidentul, in primul rand Statele Unite,  si de a insufla convingere in forta Patriei. Recent, la Moscova s-a decis programul organizat la 9 mai 2008 in capitala, iar unul dintre punctele de atractie va fi defilarea prin Piata Rosie a celor mai moderne sisteme mobile din dotarea trupelor de rachete. E prima oara dupa 1990 cand va avea loc o parada militara de o asemenea anvergura.

Este vorba de Topol-M, intrate recent in dotarea fortelor militare. Potrivit agentiilor de presa, la viitoare parada vor participa cam o duzina de tancuri, dupa cum scrie publicatia mentionata, masini de lupta ale infanteriei si instalatii antiartilerie.

In regiunea Moscova, la Alabina, a fost deja amenajata o platforma cu dimensiunile primei Piete a Rusiei, unde vor avea loc antrenamentele si repetitiile. NG aminteste ca ultima data cand tehnica grea de lupta si-a facut aparitia in Piata Rosie a fost la 7 noiembrie 1990, practica paradelor militare prin fata Mausoleului Lenind fiind apoi din motive politice.

In 1995, la implinirea a 50 de ani de la Victoria asupra Germaniei naziste, o defilare militara a avut loc pe Poklonnaia gora. Un an mai tarziu, marsurile militare se reluat in Piata Rosie, dar fara tehnica militara.

In toata aceasta perioada a existat o singura exceptie – 2005. Atunci, pe pavajul din Piata Rosie au trecut camioane usoare ale armatei. Si in toti acesti 13 ani, in societate s-a ridicat problema necesitatii de a organiza asemenea manifestatii costisitoare, in conditiile in care populatia este radical divizata in saraci si bogati.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1817 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    militara moda ? (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 13:37)

    anti agramare [anonim]

    moda sovietica a paradelor militara

    au trecut ani multi de cand studiam gramatica, dar din cate imi aduc aminte, nu se face acord intre adjectiv si substantiv ( "paradelor militare" ) ?
    Altfel trebuia spus "moda sovietica, militara a paradelor".
    • 0 (0 voturi)    
      si ce? (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 13:54)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui anti agramare

      sunt un om foarte practic, si eu prin comunicare (fie ea scrisa sau vorbita) inteleg doar metoda prin care o persoana ii face cunoscut altei persoane ceva.daca mesajul circula de la A la B fara a pierde informatie sau a dezinorma, atunci comunicarea e perfect corecta.sunteti obsedati de gramatica.

      in tara asta se promoveaza deastia care vorbesc corect dar sunt total inutili pentru societate, in loc sa se promoveze adevaratele genii.
      • 0 (0 voturi)    
        adevaratele genii (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 14:17)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Alex

        care nu trebuie neaparat sa cunoasca gramatica, ci sa aiba acea sclipire geniala in ochi, gen gigi becali, nu?
        din pacate, BAI ALEX, nu se promoveaza 'deastia' deloc, ci numa' 'deailalti'.
    • 0 (0 voturi)    
      agramaticalitati (Joi, 17 ianuarie 2008, 10:37)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui anti agramare

      Poate n-ar fi rau sa mai studiezi o data gramatica. Exprimarea e cat se poate de corecta.
      • 0 (0 voturi)    
        Poate au modificat deja textul (Vineri, 18 ianuarie 2008, 12:23)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Poate au modificat deja textul
  • -1 (1 vot)    
    Foarte bine... la anul viitor la Bucuresti (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 15:02)

    Mongol [anonim]

    Paradele militare nu sint o traditie sovetica, destepilor. Si foarte bine ca se fac asemenea parade in Moscova. O tara care se vrea respectata trebuie sa aiba o armata care sa fie respectata. O tara care se vrea independenta trebuie sa aiba o aramata respectata. Dar nu tot felul de porcarii de parteneriate a le NATO unde partenerii mai partenri (SUA, MB) le baga partenerilor mai putin parteneri (ex Romania) tot ferul uzat pe bani grei. Care este rolul Romaniei in NATO? A unui trepadus care nu numai executa toate placerilor partenerilor parteneri, dar si ii ajuta pe acestea sa se lepede de tot cei vechi. Pe bani grei de sigur....
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns Mongol (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 16:42)

      GigiM [anonim] i-a raspuns lui Mongol

      Mongol , nu mi se pare normal ca Rusia sa isi manifeste suprematia prin parade militare. E cel mai josnic mod, evidenteaza exact caracterul comunist si cel mai denigrant al societatii. Si in secolul asta rezolvam problemele pe cale militara? Tie nu ti-a ajuns ce au facut rusii tarii noastre in tot trecutul? Cum si-au batut joc de oameni, sa nu mai vorbim de violuri, i-a spune-mi pe unde-i tezaurul nostru drag? Cine a adus comunismul la noi? Ca americanii sunt profitori,nu contest, dar macar ei nu ne-au omorat oamenii si in razboaiele mondiale n-au cerut asa zisele "pagube". Halal tara si Rusia.
    • +1 (1 vot)    
      aham (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 16:44)

      aham [anonim] i-a raspuns lui Mongol

      Pisi, mai bine v-ati vedea de Transnistria voastra, nu de alta, dar aliatul nostru american nu le-a dat ungurilor o bucata de Ardeal asa cum a facut "aliatul" vostru rus; si nici nu a impus embargou in momentul in care noi n-am fost de acord cu politica NATO in Iugoslavia. Exemplele ar putea contnua, dar nu cred ca are rost, cu ochelarii de cal n-ai sa vezi niciodata decat ceea ce ti se prezinta pe tava.
      Si daca tot se preda limba romana in Mongolia:
      - la anul = anul viitor - este incorect "la anul viitor"
      - fierul vechi - este incorect "ferul uzat"
      - desigur - este incorect "de sigur"
  • -1 (1 vot)    
    pentru aham... cu dragoste (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 17:43)

    Mongol [anonim]

    Cu Ardealul nu va pripiti. Recunoasterea independentie Cosovo va da unda verde si ungurilor in Ardeal. Deja sint semne in acest sens, autonomie, pastorul LT in fruntea ungurilor. etc.
    Ce credeti ca o sa faca trepadusii din clasa politica romaneasca? Nimic . O sa se ascunda sub retorici rau mirositoare si o sa cada pe spate in fata asa zisilor principii democratice.
    Viniticii de unguri sa nu organizeze toata porcaria asta de 1 decembrie. Pentru a ne face pe noi romanii mai fericiti.
    Cine este un partener de nadejde pentru SUA, Ungurii sau Romania?
    Romania... Desigur glumesc... Loby romanesc la Casa Alba nu va permite pentru ca este mai puternic decit cel unguresc... Desigur gluma (poate trebuiesc aduse nume)... Vil amintiti pe Cioroeanu cum tremura la casa Alba si repeta cu extaz Yes! Yes!
    Cu ce va fi convinsa Romania sa cedeze?
    Prin o multime de mecanisme. Ex. cum se incearca sa fie convinsa Serbia sa-si vinda o parte din tara? Cu integrarea europeana. Trepadusii vor fi bucurosi sa vinda o parte din tara numai pentru face placerea partenerilor.
  • +1 (1 vot)    
    au cu ce (Miercuri, 16 ianuarie 2008, 22:44)

    ivan [anonim]

    si ce daca fac parade militare??.. macar rusii au cu ce se lauda in timp ce armata romana are un submarin si 3 avioane supersonice care oricand risca sa are vreo bucata de pamant.. americanii cum se lauda in irak si afghanistan si vor sa se laude si in iran dar nu le dau voie China si Rusia?
    • 0 (0 voturi)    
      asa sa fie? (Joi, 17 ianuarie 2008, 8:07)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ivan

      Tavarisci Ivan, Afganistanul iti spune ceva privind puterea militara si victoriile? Mai gandestet-te!
      • +1 (1 vot)    
        :) (Joi, 17 ianuarie 2008, 9:18)

        ivan [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        privind puterea militara a SUA sau a cui?
        • 0 (0 voturi)    
          Funia In casa spanzuratului (Joi, 17 ianuarie 2008, 15:22)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ivan

          Ai pomenit de funie in casa spanzuratului! Cine s-a retras cu coada intre picioare din Afganiastan dupa 1989? Nu-i mai credeti voi pe rusii astia sa grozavi ca nu sunt. Fac multa galagie si propaganda si gasesc pe cate unii sa-i creada.
          • 0 (0 voturi)    
            alta sluga a usa (Joi, 17 ianuarie 2008, 22:02)

            ox [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

            auzi daca tot crezi ca e propaganda de ce nu te duci si ii inviti sa traga cu o bomba in capu tau poate asa te convingi de forta lor militara
  • 0 (0 voturi)    
    Sa va zic o treaba (Joi, 17 ianuarie 2008, 17:24)

    Alex [anonim]

    Pe langa tarile care au venit intotdeauna cu ceva nou care chiar a schimbat lumea in bine, apar si niste tari care nu fac nimic decat sa se opuna.

    Nu vreau sa dau exemple de cine propune si cine se opune, pt ca e cat se poate de clar.

    Asta au facut toata viata lor, si asta fac in continuare.Nu vin cu nimic nou sau bun.Doar se ... opun.Asa sunt ei, Giga Contra au fost si vor fi mereu.