Un tribunal din Los Angeles a ordonat Johnson&Johnson sa plateasca despagubiri record, de 417 milioane de dolari unei femei

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 august 2017, 19:52 Actualitate | Internaţional


Un juriu din Los Angeles a ordonat companiei Johnson&Johnson sa plateasca despagubiri record, de 417 milioane de dolari, unei femei aflate in spital, care ar fi facut cancer ovarian dupa ce ar fi folosit in mod regulat pudra de talc a companiei in zona intima, relateaza Today.com, citat de News.ro.

Decizia instantei la plangerea depusa de o femeie din California, Eva Echeverria, reprezina cea mai mare suma acordata pana acum intr-o serie de procese privind pudra de talc produsa de companie.

Echeverria acuza Johnson&Johnson nu si-a avertizat adecvat consumatorii in legatura cu riscul cancerigen prezentat de pudra de talc. Ea a olosit produs zilnic, incepand din anii '50 pana in 2016 si a fost diagnosicata cu cancer ovarian in 2007, potrivit documentelor depuse in instanta.

Dovezile prezentate in acest proces au inclus documente interne redactate pe parcursul mai multor decenii, care "au aratat juriului ca Johnson & Johnson stia despre riscuri", a explicat avocatul femeii.

Compania a anuntat ca va contesta decizia instantei in apel.

















2250 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    daca a folosit 66 de ani pudra (Marţi, 22 august 2017, 20:06)

    rov [utilizator]

    si de pe la 20 de ani cred ca a inceput sa transpire...si a supravietuit...ar avea 86 de ani.
    O suma rezonabila, ar putea face o autostrada la noi...
  • +2 (8 voturi)    
    ce sa zic! (Marţi, 22 august 2017, 20:18)

    fit [utilizator]

    Pudra de talc, zi de zi, in zona intima? Trebuie sa ai ceva la mansarda ca sa faci asta...
  • +3 (7 voturi)    
    bullshit avocatesc (Marţi, 22 august 2017, 20:21)

    AliKimiku [utilizator]

    Ar fi interesant de stiut cate femei in lumea asta sau America folosesc pudra de talc si au facut cancer ovarian si cate au facut cancer ovarian si nu au folosit pudra de talc- de la Johnson sau nu.
    • +5 (5 voturi)    
      N-ai inteles ! Producatorul (Marţi, 22 august 2017, 21:14)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      era obligat SA SCRIE pe cutia de pudra.
      Cel mai grav lucru. S-a dovedit ca producatorul stia de riscuri, dar
      nu a scris pe cutie, pentu a avea vanzari mai mari.
      • +1 (1 vot)    
        ok, dar de ce sa-i dea inei femei toata suma? (Miercuri, 23 august 2017, 8:30)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        sa faca un fond pentru tratarea persoanelor in situatii similare...
  • +1 (9 voturi)    
    Concluzia (Marţi, 22 august 2017, 20:35)

    Kosmos [utilizator]

    Chiar daca produsele sunt cancerigene ,atata timp cat nu le folosesti zilnic (pasta de dinti, sapunul si samponul) ai sanse minime de cancer
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 22 august 2017, 22:16)

      [anonim] i-a raspuns lui Kosmos

  • -1 (1 vot)    
    Off (Marţi, 22 august 2017, 21:46)

    munuc [utilizator]

    Se pare că justiția americană nu e doar oarbă ci și tâmpită. De a noastră n-am zis nimic.