Patriarhul Rusiei: Exorcismul poate vindeca boli mintale

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 11 iulie 2017, 15:20 Actualitate | Internaţional


Patriarhul Kirill
Foto: Wikimedia Commons
Patriarhu Kirill, capul Bisericii Ortodoxe Ruse, a luat apararea exorcismului ca practica de vindecare a persoanelor care sufera de diverse probleme de sanatate mintala, scrie Moscow Times. 

Izgonirea dracilor ar putea ajuta in cazuri in care consilierea psihologica profesionala esueaza, a spus Kirill luni, potrivit agentiei RIA Novosti. 

Psihiatrii profesionisti se confrunta adesea cu cazuri de boli mintale care sunt imposibil de explicat din punct de vedere stiintific, a sustinut patriarhul rus in timpul unei vizite la o manastire din Veliki Novgorod.  

Kirill i-a contrzis pe scepticii ce spun ca traditia Bisericii de izgonire a dracilor este “nestiintifica”, el afirmand ca “puterea demonilor este reala si oricine poate cadea victima daca nu este protejat de Biserica”.

“Oricine care a asistat la un exorcism a fost martor la felul in care preotii adesea inving aceste ingrozitoare forte ale raului”, a spus Kirill.


Citeste mai multe despre   
















4816 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Kiril tata Sa Iti Dea Dumnezeu Sanatate ! (Marţi, 11 iulie 2017, 15:23)

    un domn [utilizator]

    incepe cu salariatii de la Kremlin ! de la Vladica (Vladimir) la Opinca (Mazeta..niuluk...)
    • +10 (12 voturi)    
      Amin! Sa il vindece pe Volodea (Marţi, 11 iulie 2017, 15:50)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sau sa ii infiga un tarus in inima si sa omoare diavolul din el.
  • +3 (15 voturi)    
    Faceti o confuzie! (Marţi, 11 iulie 2017, 15:26)

    pedepsitorul [utilizator]

    Bolile mintale nu au nici-o legatura cu demonii la fel cum exorcizarea nu are legatura cu bolile mintale!

    Nu poti in aceeasi propozitie sa accepti ca cineva are probleme mintale si sa consideri ca rugaciunile pot vindeca asemenea probleme!

    Sunteti in urma cu 1000 de ani de Biserica Catolica!
  • +7 (9 voturi)    
    Nenea asta... (Marţi, 11 iulie 2017, 15:27)

    Io1234 [utilizator]

    ...e clar ca a fost exorcitat...si inca fara numar...
  • +8 (10 voturi)    
    Daca el zice ca vindeca probleme (Marţi, 11 iulie 2017, 15:31)

    alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator]

    de sanatate mintala, atunci sa treaca singur la "aparat"!
  • +12 (14 voturi)    
    somebody said... (Marţi, 11 iulie 2017, 15:37)

    Xorciser [utilizator]

    ...exorcism? i am here :)

    ps: patriarhul are dreptate.
  • +1 (5 voturi)    
    Sa-nceapa cu Putin (Marţi, 11 iulie 2017, 15:51)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    si sa termine cu el insusi. Nu de alta dar si cretinismul lor este o boala mintala
  • +1 (5 voturi)    
    Cumva... (Marţi, 11 iulie 2017, 15:54)

    marc.andre [utilizator]

    In loc sa isi faca propaganda la Biserica pe care o conduce, mai bine ar invata oamenii cum sa se apere singuri de draci si mai ales cum sa isi dea seama atunci cand sunt pe cale sa fie pacaliti.
    • +1 (5 voturi)    
      "Dracii" din minte vin din copilărie (Marţi, 11 iulie 2017, 16:30)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Oamenii nu se pot apăra de ”dracii” din mintea lor, ei au fost plantați acolo de experiențele traumatizante din copilărie.

      Poți să citești despre Mike Oldfield (da, ACEL Mike Oldfield care a compus Tubular Bells și nu avea de unde să știe că aceea va deveni peste ani muzica din Exorcistul). Mike Oldfield a avut experiențe crâncene în copilărie, nu l-au vindecat nici popii, nci psihiatrii, dar tot printr-un fel de exorcizare și-a revenit. Și n-a mai compus nimic special după ce și-a revenit.

      Patriarhul face propagandă religioasă, dar de fapt vorbește despre probleme reale. Exact ca și cum un analfabet ar povesti despre soarele care se află pe cer la 12 noaptea și lumea ar râde de el, deși există. regiuni în care soarele se află pe cer la 12 noaptea.
  • +1 (7 voturi)    
    om cu izmene la (pe) cap (Marţi, 11 iulie 2017, 15:59)

    gica pantalon [utilizator]

    la ce te poti astepta? se invata si asta la "facultatile" de teologie?
  • +2 (4 voturi)    
    Mare (Marţi, 11 iulie 2017, 16:32)

    alexpro [utilizator]

    Luminat!
  • +3 (5 voturi)    
    Da coruptia (Marţi, 11 iulie 2017, 17:22)

    KostasP [utilizator]

    Coruptia din rossia, poate fi vindecata?
    • +3 (5 voturi)    
      in URSS Coruptia este Sfintita de Kiril (Marţi, 11 iulie 2017, 17:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      + Tancurile si rachetele, asta ca sa iti dai seama cum a fost tradusa Biblia in limba lor...
  • 0 (0 voturi)