Rusia: Alexei Navalny, dus la spital dupa ce a fost stropit pe fata cu un lichid verde

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 aprilie 2017, 16:14 Actualitate | Internaţional


Alexei Navalny
Foto: navalny.com
Principalul opozant al lui Vladimir Putin, Alexei Navalny, a ajuns la spital dupa ce a fost stropit pe ochi cu un lichid de culoare verde care i-a provocat arsuri, scrie AFP.

"Shrek 2: acum chior", a scris acesta, pe blogul lui.

"La spital, au scris 'arsura chimica la ochiul drept. E destul de neplacut: e grea anestezia, ochiul meu arde cu focul infernului si nu pot inca sa il deschid", a adaugat el.

Purtatoarea sa de cuvant, Kira Iarmych, a declarat pentru Interfax ca Navalny a fost stropit cu un lichid verde in fata unui centru de afaceri din Moscova.

Opozantul lui Putin mai fusese stropit in martie cu acest lichid verde, un antiseptic folosit in medicina in Rusia, intr-o vizita in Barnaul (Siberia).

Astfel de incidente care vizeaza opozantii, in general fara gravitate, sunt din ce in ce mai frecvente in Rusia.

Alexei Navalany, care a organizat o ampla manifestatie anti-coruptie la care au participat zeci de mii de oameni la Moscova, in 26 martie, este considerat principalul opozant al Kremlinului. Acesta a fost condamnat la 15 zile de inchisoare cu aceasta ocazie si a fost eliberat in 10 aprilie.

Avocatul in varsta de 40 de ani a anuntat ca doreste sa candideze la alegerile prezidentiale din 2018.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6761 vizualizari

  • -26 (38 voturi)    
    Parca ti se face putin mila (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:25)

    luciannn [utilizator]

    Cand vezi pana unde poate sa ajunga cel care si-ar aduce in genunchi propria tara pe tava in fata liderilor de la Paris si Berlin, doar ca sa ajunga sa fie numit si el domnu' presedinte...

    Cum sa nu fii baiatul de treaba al Occidentului?

    Bietul de el...
    • +5 (11 voturi)    
      Postac (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:45)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Esti postac platit! GTFO!
    • +3 (7 voturi)    
      Ce te poti astepta la o tara (Vineri, 28 aprilie 2017, 21:40)

      PanaramaRoz [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Care a sarit de la feudalism direct la comunist. In tara aia nu o sa functioneze niciodata democratia. Trebuie impinsi dincolo de Urali, in Siberia, si repopulata.
  • +18 (30 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:34)

    qwerasdf [anonim]

    • +1 (5 voturi)    
      Nu cred ca e vorba de fani ai lui Putin (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:13)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      E posibil ca tot acest incident sa fi fost facut de aparatul de stat, ca o avertizare pentru opozant: "daca mergi mai departe, te omoram."
  • +14 (24 voturi)    
    Bine ati venit (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:37)

    mitg [utilizator]

    In Rusia.

    Nimic nou de la Petru cel Mare incoace.
    • -1 (5 voturi)    
      numai Petru....fara "cel mare" (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:20)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      rusii pot sa-i spuna cum vor, noi romanii, nu prea avem motive, faptul ca i-a dat o mosie lui d. cantemir....asta n-are relevanta in context politico-strategic global.
  • -22 (34 voturi)    
    Principalul opozant al Kremlinului... (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:40)

    luciannn [utilizator]

    Partenerul bun al Occidentului...

    Cu mila poate primeste ceva ajutoare din Vest, dar votul rusului cand are de ales intre milog si Putin?

    E nevoie de multa mobilizare din partea presei occidentale pentru a-l spala in asemenea hal pe creier pe rus...
    • +2 (10 voturi)    
      Inca un troll putinist (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:04)

      oana.blue [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Nu e nevoie sa fie spalati rusii pe creier de presa occidentala, o fac foarte bine presa rusa si vodca de pufoaica.
    • +1 (9 voturi)    
      Postac (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:44)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Esti postac platit! GTFO!
    • +2 (8 voturi)    
      rusii....sunt din nastere, spalati pe creer. (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:24)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      intreaba -i pe batrani sa-ti spuna cate ceva despre soldatul rus...."davai ceas..."
  • 0 (6 voturi)    
    Sa lupti pentru democratie in Rusia (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:58)

    John M. [utilizator]

    este ca si cum ai lupta pentru comunism in America. Ambele popoare au alergie la cele doua cuvinte.
    • -2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 2:19)

      [anonim] i-a raspuns lui John M.

      • +1 (1 vot)    
        Asa a castigat un prost ! (Sâmbătă, 29 aprilie 2017, 7:41)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui

        Trump e foarte prost ! In istorie si stiinta politica el e analfabet. (Academia)