Seful NATO in Europa: Rusia ar putea aproviziona talibanii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 23 martie 2017, 21:15 Actualitate | Internaţional


Curtis Mike Scaparrotti
Foto: defense.gov
Rusia ar putea sa "aprovizioneze" talibanii care se lupta cu fortele afgane si si cu militarii NATO in Afganistan, a afirmat joi seful fortelor Aliantei atlantice in Europa, generalul american Curtis Scaparrotti, citat de AFP.

Intr-o depozitie in fata Congresului american, generalul Scaparrotti a descris Rusia ca incercand sa redevina un "actor mondial" prin extinderea influentei in zone multiple ale lumii, printre care si Afganistan.

Acolo, "am bazut influenta Rusiei recent, o crestere a influentei", a spus generalul Scaparrotti.

Este vorba, a explicat acesta, de interactiuni cu talibanii "si poate chiar de aprovizionarea" lor, fara a oferi insa alte detalii

Seful fortelor americane in Afganistan, generalul John Nicholson, a declarat in februarie ca Rusia face parte dintre tarile care ofera "influenta si legitimitate" talibanilor, impotriva eforturilor NATO de a stabiliza tara.

Trupele NATO se afla in Afganistan de peste 15 ani si numara in prezent circa 13.000 de militari, majoritatea americani.

Talibanii au inregistrat un nou succes joi, in Afganistan, capturand un district cheie in provincia Helmand (sud) - pe care o controlau deja in mare parte - chiar inainte de lansarea ofensivei de primavara.



















2976 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Mike Scaparrotti (Joi, 23 martie 2017, 21:37)

    aresul [utilizator]

    ,,ar putea" fi seful NATO in Europa.
    • +2 (2 voturi)    
      sau (Joi, 23 martie 2017, 21:50)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui aresul

      NATO „ar putea” căuta justificări pentru eșecul unui război care durează deja de 15 ani și de câteva trilioane de dolari.
    • +3 (3 voturi)    
      Scaparrotti vs. Breedlove (Joi, 23 martie 2017, 22:30)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui aresul

      Scaparrotti îl înlocuiește în funcția de SACEUR (Supreme Allied Commander Europe) pe generalul Philip Breedlove care a fost o catastrofă de SACEUR. Pe Mike Scaparrotti l-au adus vara trecută la Bruxelles de la comanda USFK (US Forces Korea) unde și-a construit o reputație bună. Dar se pare că, în calitate de SACEUR, cu această declarație, nu se ridică deloc deasupra lui Breedlove.
  • +1 (1 vot)    
    comment (Joi, 23 martie 2017, 22:24)

    sile1 [utilizator]

    Nu ar fi de mirare ca rusii sa-i ajute pe talibani ca masura de razbunare.

    Ne aducem aminte ca pe vremea cand rusii intrasera in Afganistan americanii au livrat arme si au trimis consilieri care sa-i instruiasca pe talibani.

    De asemenea secretarul de stat pentru aparare a afirmat atunci ca vor face din Afganistan Vietnamul rusilor

    S-ar parea ca acum a venit vremea ca rusii sa le-o plateasca . Asta-i politica la nivel inalt intre marile puteri !!
  • +1 (1 vot)    
    vai !!!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 24 martie 2017, 0:14)

    exilatul [utilizator]

    ce sa ti povestesc, de parca ei nu i au "aprovizionat" ..tot pe aceeasi talibani cind rusii erau acolo...si ghici cine a fost trimis in afganistan in 1980 de catre prietenii buni ai americanilor ( arabia saudita ) : ben laden...ca sa i ajute pe ..."teroristii" de astazi...
  • +1 (3 voturi)    
    :eful NATO... (Vineri, 24 martie 2017, 0:25)

    Sorin Constantin [anonim]

    Un general american atît de sus situat să afirme că rușii ar susține talibanii din Afganistan?!
    În Rusia sunt probleme nespuse în,,republicile"vecine cu Afganistanul,Daghestan,Ingușeția,oare o fi auzit ce e pe acolo?
    Cînd URSS(Rusia) a hotărît să ocupe Afganistanul,motivul neoficial a fost influența tot mai mare exercitată de islamiștii fundamentaliști asupra populațiilor,,sovietizate".Dar de unde au venit banii atunci,dar și acum?Din Arabia Saudită și din unele emirate,via Pakistan.
    Să amintesc faptul că rușii au plecat cu coada între picioare din Afganistan,după niște ani în care au tot pierdut teren,e de prisos,dar să amintesc prețul armelor folosite de mujahedini pot:1,2 miliarde $,din care jumătate au fost plătiți de saudiți.
  • +1 (1 vot)    
    Asa cum i a aprovizionat SUA in trecut (Vineri, 24 martie 2017, 9:48)

    jackalphonse [utilizator]

    Cand erau in razboi cu Rusia.
    Nu este nimic nou, numai ca s-a intors pe dos.