​​EXCLUSIV Mesaje puternice pentru Romania de la doua nume grele din administratia Trump. Ce spun Rex Tillerson, propus secretar de Stat, si James Mattis, propus secretar al Apararii, despre lupta anticoruptie si statul de drept

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2017, 14:17 Actualitate | Internaţional


James Mattis si Rex Tillerson
Foto: Colaj foto
Rex Tillerson, nominalizat pentru functia de secretar de Stat in administratia Trump, si generalul James Mattis, nominalizat pentru functia de secretar al Apararii, au transmis mesaje puternice de sustinere a luptei anti-coruptie din Romania in cadrul audierilor din Congresul american, care au avut loc in data de 12 ianuarie, prin intermediul asa numitelor intrebari “for the record”. HotNews.ro a obtinut raspunsurile celor doi la intrebarile adresate in scris de senatorii democrati care vizau probleme din Romania. Intre acestea, au fost intrebati daca accepta ca anticoruptia si statul de drept ar trebui sa reprezinte in continuare “un pilon al relatilor noastre si o inalta prioritate a guvernului din Romania?”.
  • Redam integral raspunsul in varianta engleza transmis de Rex Tillerson senatorului democrat Ben Cardin: “Romania is an important ally, and I fully agree that anti-corruption and rule of law should continue to underpin our relationship. I look forward to working with the Romanian government on these issues if confirmed.” - “Romania este un aliat important, si sunt total de acord ca anti-coruptia si statul de drept trebuie sa reprezinte fundamentul relatiei noastre. Astept sa lucrez guvernul Romaniei pe aceste teme daca voi fi confirmat in functie”.
  • Redam integral raspunsul in varianta engleza transmis de James Mattis senatorilor democrati la o intrebare similara formulata de senatorul John McCain: “Yes. Romania's anti-corruption and rule of law efforts have been strong, even to an extent that it is a regional leader in this regard. Nevertheless, threats to progress continue and reform must remain a priority.”  - “DA, eforturile Romaniei in domeniul anti-coruptiei si statului de drept sunt puternice, mergand pana acolo incat este lider regional in acest domeniu. Totusi, amenintari la adresa procesului continua sa existe iar reformele trebuie sa ramana o prioritate”.
Intrebat suplimentar daca misiunea americana de la baza americana Mihail Kogalniceanu va continua avand in vedere contributile Romaniei in Irak si Afganistan, Rex Tillerson a spus ca recunoaste contributia “valoroasa a Romaniei” la securitatea comuna, inclusiv “rolul important al bazei aeriene de la Mihail Kogalniceanu”.

Intrebat daca Statele Unite isi vor mentine pozitia in ce priveste rolul scutului de la Deveselu, Rex Tillerson a raspuns: “Iranul reprezinta o amenintare serioasa la adresa securitatii Statelor Unite si a aliatilor Europeni. Este vital sa avem capacitatile defensive adecvate, si pretuiesc rolul de gazda pe care Romania il joaca pentru sistemul de rachete defensive Aegis Ashore. Daca voi fi confirmat in functie, voi sustine in continuare angajamentul nostru de a avea desfasurate sistemele de aparare adecvate pentru a apara Romania si pe ceilalti aliati NATO”.

Cei doi secretari de stat nominalizati ar urma sa-si preia oficial functia in cursul acestei saptamani.


Citeste mai multe despre   
















48580 vizualizari

  • -80 (100 voturi)    
    rule of law (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:26)

    Mazeta [utilizator]

    Oh, yeah, sure, but Codruta ... who the f.. is Codruta?
    • +57 (61 voturi)    
      your Boogie Woman (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      for sure.
      kind regards,
      a gentleman
    • +40 (50 voturi)    
      Lasa asta ! Pai d-aia a cheltuit Livache (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      la America, in hotelu' si la restaurantu' lu' Barosanu' , ca sa primeasca vestile astea ?

      PS. Unde mai pui ca a vrut sa va arate ca e un adevarat domn, motiv pt care cand a predat camera de hotel nu a mai carabanit nimic din mini bar si a lasat la locul lor si gelurile, sapunurile si sampoanele din baie.

      PPS. Pai asa va comportati voi cu un astfel de om, cu partenerul vostru ?
      • +44 (48 voturi)    
        N-a avut bani de doua (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:46)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        strangeri de mana.Era numai una in pachet promotional si Ghita nu a mai vrut sa plateasca si pentru Grindeanu ca stie ca e temporar..
        • +17 (23 voturi)    
          Asta-l pierde pe politicianul roman : (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:19)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          faptul ca se scumpeste la tarate !

          Pai nu putea si Livache sa dea de la el ? Ii lua bilet la economic; il taia de la apa plata; mai putine chifle...o scoteau ei cumva la capat. :)

          PS. Cum iti spuneam, s-a scumpit la tarate, Ochi_de Peste_Mort !! ;)
          .
        • +11 (17 voturi)    
          si eu (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:54)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          care ma asteptam sa-i vedem in primul rand la depunerea juramantului, langa nefasta lui trump, iar ei s-au dus doar la carciuma.
          va dati seama cata suferinta si durere pe @Mazeta, @demaGOGU, @newlook, @xrogo, @gazuldebasist, @xanti,... si cati oameni verzi si crestini ortodocsi mai sunt?
    • +35 (39 voturi)    
      wtf (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:30)

      Andrei B [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      who the fuck is Mazeta?
      • +29 (35 voturi)    
        a bol$hevick StarBoy (without Daft Punk) (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:59)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Andrei B

        and Dughin streap tease starlet ...
      • +28 (32 voturi)    
        nu radeti de el (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:11)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei B

        e un suflet chinuit vandut strainilor pe doua parale ! nu cred ca are oglinda in casa ca ii e rusine sa se uite in ea!
      • +11 (15 voturi)    
        putin (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:59)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andrei B

        dupa un cocktail din alcool metilic strecurat prin pufoaica si ulei de baie.
      • +8 (12 voturi)    
        Pe tat-su l-au trimis rusii in anii 50 aici (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:21)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei B

        ca instructor bolsevic (au fost cateva mii sa-i invete pe comunistii autohtoni cum trebuie facuta politica).
        Restul il banuiti cu totii (a rezultat o mazeta)
    • +16 (20 voturi)    
      CCCP (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:51)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      trol detected.
      Semnat putin
    • +5 (9 voturi)    
      pai, (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:16)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      is suficient you know!
    • +2 (2 voturi)    
      answer (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:21)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      She s the lady that artistically simulates "justice".
  • +54 (60 voturi)    
    Si voi? (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:27)

    mikeyu [utilizator]

    Da chiar toata lumea asta nebuna il vrea pe dracnea in puscarie? Tre ca este o conspiratiune universala impotriva oamenilor cu mustata pe care cheama Dr. Livache. Or fi masonii?
    • +30 (34 voturi)    
      Nimeni nu vrea sa intre Dragnea la puscarie (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:05)

      A_Radu [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

      Aliatii vor doar sa aiba un partener de discutie in care legea este respectata si nu schimbata din mers cand unor lideri politici nu le mai convine ... Se vrea doar repectarea legii, a regulilot, predictibilitate si responsabilitate ... PSD din pacate e corigent la asa ceva
      • +24 (28 voturi)    
        E corect ce zici tu (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:32)

        mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

        Eu doar scurtcicuitasem putzin:
        Nimeni nu se mai amageste ca ordonantele erau pentru "depopularea" inchisorilor, etc, ci ca erau cu dedicatie pentri livache(si ceilalti spagari) - dezincriminarea pentru sub 200.000 lei, plangere din partea partii vatamate, etc.
    • +23 (31 voturi)    
      No problemos (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:22)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

      a zis Dragnea fara sa inteleaga ce-i spusese Trump la ceremonia strangerilor de mana de la "cina in format restrans" care a fost la "leadership luncheon" pe 19 la ora 12.30 in miezul zilei cum se vede in poze ca spargea lumina geamurile. De aici Dragnea a plecat cu credinta intima ca Trump il pretuieste in mod special si il va apara de bratul lung al legii.O singura indoiala ii macina sufletul lui de poet al licitatiilor la buget.De ce s-a bagat si Grindeanu intre ei si n-a auzit ce a spus translatorul.O fi zis de bine?ca de aia am zis eu no problemos cum am auzit la filme americane.Grindeanu zice ca nici el nu a inteles ... nu il cred ...ca era cu urechea langa translator....ma sapa Grindeanu...? sau sa fie omul lui .....X si sa ma ....Y ????...
  • -44 (60 voturi)    
    Klemm se retrage cu surle si trambite, (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:40)

    xrogo [utilizator]

    duca-se pe pustii din partea mea,diplomat facut la fara frecventa dupa interventiile neghioabe!
    • +17 (31 voturi)    
      The Annex ...pe strada Mures (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      will be RE open...for you and other bol$heviks people !
    • +10 (16 voturi)    
      bun asa (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:38)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ai turnat insulte colorate.
      in loc de argumente.
      acum tu si cei de teapa ta militati pentru corputie?
      serios?
    • +6 (14 voturi)    
      teapa Aliosa (Joi, 26 ianuarie 2017, 18:58)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Klemm nu se retrage nicaieri si chiar daca ar face-o in locul lui ar veni unul care va va f si mai tare hotilor!
  • +47 (57 voturi)    
    Romania-SUA (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:41)

    Rescator [utilizator]

    Frumos,dar Dragnea ,Tariceanu ,Ponta si alti
    "patrioti" de sorginte sovietica bat cu disperare
    la portile Kremlinului si la cele ale Sultanului
    Erdogan..
    Sa ne ajute Dumnezeu sa supravituim in aceste
    conditii grele si complicate.
  • -6 (38 voturi)    
    daca tot aveti sursa de trancripturi (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:42)

    Francisc 1 [utilizator]

    spuneti-ne ce a "discutat " dragnea cu Trump!
    • +26 (34 voturi)    
      cum nu stii? (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:13)

      Scotty [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Trunp i-a cerut o bere si doi mici.
      • +11 (17 voturi)    
        Aiurea! (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:04)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Scotty

        N-ai vazut poza cu subtitrare? A circulat gramada pe facebook. Trump l-a intrebat dac-a adus palinca, si Dragnea i-a zis ca nu, ca nu-l lasa nime sa intre in Ardeal.

        Cre' ca d'aia au iesit astia cu declaratii, ca e Trump suparat pe Dragnea - pai daca s-o dus fara palinca ...
        • -1 (1 vot)    
          dar se rezolva... (Vineri, 27 ianuarie 2017, 14:31)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Trump o sa primeasca palincuta de la Printul de Transilvania via UK.

          Numai asa s-a potolit Trump dupa pohta cea pohtit si a iertat, de data asta, RO...

          Nepregatit este Maretul Conducator si numai monarhia stabila din UK ne-a mai albit putin obrazul!!!

          Doamne ce vremuri!
    • +19 (23 voturi)    
      Au fost prezentate (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:20)

      AndreiSTG [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      Discutiile:
      - o apa mustacioara
      - da sefu
  • +43 (49 voturi)    
    Se pare (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:46)

    Celbland [utilizator]

    Se pare că Dragnea n-a reușit să-i convingă pe americani că, pentru România, corupția și lipsa statului de drept ar fi cea mai bună opțiune. Americanilor nu le place ca Dragnea și ai lui să fure cât pot de mult și să nu fie urmăriți în justiție.

    Mă întreb cum apreciază oficialii americani faptul că Meleșcanu l-a certat pe ambasadorul american că s-a exprimat împotriva corupției?
    • +10 (16 voturi)    
      Ambasadorul american ... (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:06)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      ... deja i-a dat cu tifla lu' Melescanu, intr-un mod foarte subtil si elegant, prin declaratia ce-a dat-o de raspuns imediat dupa ce s-a umflat ovazu-n Melescanu - Goagal sigur stie sa gaseasca respectiva declaratie daca-l intrebi.
  • +28 (36 voturi)    
    E vreo sansa? (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ar fi vreo sansa ca GUVERNUL HOTIEI NATIONALE sa priceapa? Greu de crezut. Pentru CIUMA ROSIE, hotia e mai presus de orice interes national. GRUPAREA DE CRIMA ORGANIZATA numita psd e o mare gloata de borfasi, corupti, mafioti si complici la jaf si DACA NU VA FI SCOASA IN AFARA LEGII sau nu vor infunda OCNA PE VIATA, România se va dezintegra. Un om onest nu poate face parte din aceasta hoarda, doar scursurile societatii românești sunt cu ei.
    • -16 (26 voturi)    
      Ciuma e asa de rosie.... (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:24)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ... ca are parteneriate cu Omv, Exxon si Chevron.
      • +3 (9 voturi)    
        Care cel putin Exxon si Chevron ... (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:08)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        ... daca participa la fapte de coruptie in Romania ajung sa fie penalizate grav in SUA. In caz ca nu stiai, in SUA exista legislatie ca orice firma americana care e gasita vinovata de implicare in fapte ilegale in alte tari e pedepsita in SUA.
        • -1 (1 vot)    
          serios?...bech-tel a patit ceva? (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:22)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          ---
          • +1 (1 vot)    
            Cata vreme Bechtel nu e implicat ... (Vineri, 27 ianuarie 2017, 18:40)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            ... in nici un dosar cu condamnari pentru coruptie in Romania, justitia din SUA e legata de maini - n-are jurisdictie sa cerceteze cazuri de coruptie in Romania.

            Da' daca apare o asemenea condamnare, sa vezi ce repede se misca. Ca idee, ca urmare a acuzatiilor de mita date de Microsoft in Romania, China si mai ceva tari, e in curs o investigatie impotriva Microsoft in SUA. Nici o firma nu e deasupra legii in SUA, chiar daca prin intermediul sponsorizarilor ce le dau celor din congres multe firme americane sunt direct implicate in facutul legii.

            In baza legii de care ziceam SUA au condamnat diverse firme la plata de penalitati in valoare de doua miliarde de dolari, din 2009 incoace. Asa ca nu-ti fa probleme, legea aia chiar e aplicata de americani.
    • -9 (19 voturi)    
      Eu zic sa te linistesti (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:41)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ti-ai facut treaba, ai postat lozincile, o sa iti iei salariul. Dar nu striga la noi, ca ne dor urechile de atatea clisee repetate la nesfarsit.
      • +7 (15 voturi)    
        Ai dreptate (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:14)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Imi bat gura degeaba. Speranta ca un ciumete ca tine nu o sa mai voteze hoti e zadarnica.... Somn usor!
        • -2 (6 voturi)    
          Tu esti proprietarul Adevarului si Dreptatii ;) (Joi, 26 ianuarie 2017, 23:36)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          Ma bucur ca ai o parere asa de buna despre tine si menirea ta de propagandist care trebuie sa ii convinga pe altii. Am mai vazut din astia ca tine, care detineau adevarul, se numeau secretari de partid comunist si "convingeau" si ei din greu...
  • -39 (51 voturi)    
    abia astept pactul (Joi, 26 ianuarie 2017, 14:56)

    xanti [utilizator]

    USA-Rusia ,sa isi ia odata jucariile de la Deveselu.
    Incepand cu acel moment nu vom mai fi un pilon pentru USA ,vom fi liberi de abia atunci.
    Apropo ,se schimba ambasadorul Klemm ,voi hotnews nu ati aflat sau nu aveti voi sa dati stirea.
    • +20 (30 voturi)    
      Iar v-a trimis la produs... (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:09)

      W. [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      KGB-ist detected !!!
      Site-ul unde trebuie sa comentati voi este Russia Today sau Yesterday..ceva de genul..
    • +13 (21 voturi)    
      Da-da... Si am auzit ca Trump se consulta cu Putin (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:21)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      pt numele viitorului ambasador al SUA in Romania ! :))

      PS. Cat priveste chestia cu USA-Rusia si jucariile de la Deveselu, chiar ma minunez cum de sunteti platiti pt astfel de postari de gradinita ! :))
    • +18 (24 voturi)    
      si abia atunci (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:25)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      poti sa scoti de la naftalina uniforma de ostas sovietic si carnetul rosu de partid si sa il tii la piept cu mandrie.Abia atunci vei putea defila liber de 7 Noiembrie.Abia atunci eroii ca Iliescu si nicoilicea vor fi cu adevart pretuit
    • -6 (10 voturi)    
      lasa ca trimite Donny alt ciudat..... (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:16)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ----
    • +6 (10 voturi)    
      in urma pactului (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:38)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      kaliningrad va fi parte EU, rusia isi retrage toate rachetele, Crimea revine Ucrainei, Transnistria Molodovei, Armaele sovietice se retrag adanc in siberia..

      ce viata minunata o sa fie atunci
    • +3 (7 voturi)    
      asteapta mult si bine (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:40)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      apropo.... vorbeam de coruptia din parlament si guvern
    • +5 (9 voturi)    
      Libertate pt xanti! (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:50)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      xanti si ce o sa fie cand o sa fim liberi? da-ne o linie ceva ca suntem derutati.Liberi fata de cine?Daca nu mai suntem pilon USA..ce o sa fim?Lumineaza-ne te rugam!!
  • -9 (21 voturi)    
    Rex Tillerson, partener de afaceri cu Putin (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:07)

    jackalphonse [utilizator]

    Dar cum banii nu au miros, ce putem sa mai spunem?
    Despre scutul antiracheta, Rex Tillerson a spus: “Iranul reprezinta o amenintare serioasa la adresa securitatii Statelor Unite si a aliatilor Europeni."
    Aoleau, dar nu de RUSIA ne pazeam noi?! Ca Iranul nu are bomba nucleara decat in propaganda Israelului. Pe bune, despre rusi numai de bine?

    In 2013 "T-Rex" A primit decoratia Ordinul Prieteniei de la Phutin.
    "In 2011, ExxonMobil a semnat un acord cu Rosneft, cea mai mare companie petroliera de stat din Rusia, pentru explorare comuna de petrol si productie. De atunci, cele doua companii au incheiat zece acorduri joint-venture pentru proiecte in Rusia."

    http://www.ziare.com/donald-trump/presedinte-sua/cine-este-rex-tillerson-prietenul-ultrabogat-al-lui-putin-pe-care-trump-l-a-numit-secretar-de-stat-1446592

    Si asta era in perioada in care SUA tipa la Europa ca nu se aplica suficiente penalizari Rusiei! Europa nu a aplicat cine stie ce penalizari, SUA chiar a facut afaceri cu ei, cum naiba sa nu-si faca de cap Phutin? De aici vine si tupeul lui.
    Ia sa aiba si Rusia embargoul pus Iranului, sa vezi ce repede vine la masa negocierilor cu nasul in jos.

    Ma tem ca si pesedistii, spagari si spaguitori cu scoala veche isi vor gasi in acesti luptatori pentru pace niste prieteni de catarama. Nu degeaba l am vazut pe Dracnea zambind frumos din SUA, tratat bine pentru ca a zis Yes sir la capitolul de buget pentru armata...
    • -6 (14 voturi)    
      O stire cat ordinul steaua polara. (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:38)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Rex si James astia doi, sunt un echivalent american al lui Oprea si Ghita de la noi. De abia asteapta sa ne invete coruptia cu staif.

      Ma infurie peste masura ordonantele lui Iordache, dar chiar asa am ajuns. Sa vedem in coruptii altora garantii luptei anti-coruptie de la noi?

      Un simplu search pe gogle cu numele astora, si juri ca sunt romani de-ai nostri din Teleorman.
  • +1 (17 voturi)    
    Normal ca SUA sustine statul de drept (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:07)

    andipetre [utilizator]

    Numai agitatorii disperati puteau sa creada ca Statele Unite ar renunta la principiile lor fundamentale doar pentru ca adeptii cultului Political Correctness nu au castigat alegerile. Degeaba urla trambitele stangiste care anunta sfarsitul lumii, doar pentru ca li s-au luat lor jucariile. America ramane America. Tot asa, nici faptul ca la noi a castigat PSD nu e o catastrofa, cum ar vrea propagandistii pierzatori sa ne amageasca. PSD nu e cu nimic mai rau decat, sa zicem, PNL. Sunt si acolo oameni ok, asa cum si in partidele "de dreapta" sunt destui dubiosi, iar Romania nu se va abate de la drumul democratic pe care e deja de foarte multa vreme. Nu sta o natiune in zvacnirile si supararile unor ONG-isti frustrati ca nu le-a iesit schema de preluare a puterii.
    • -9 (19 voturi)    
      fraza (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:49)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      "Romania nu se va abate de la drumul democratic pe care e deja de foarte multa vreme."
      Parca e din scrierile lui Ceausescu sa mor eu.
      Cam cu hartoape drumul tau....
  • -1 (19 voturi)    
    Cam cu susul in jos asta. (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:12)

    man_and_twin [utilizator]

    Totusi, in presa americana se preconizeaza liber la coruptie sub administratia Trump. Si tocmai in administratia Trump vedem noi garantul luptei anticoruptie?
  • +13 (21 voturi)    
    Toata lumea e impotriva OUG-urilor care lovesc (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:14)

    Susufler0 [utilizator]

    in lupta impotriva coruptiei !

    Doar rusii nu s-au pronuntat pana acum ! :)))

    PS. Hai, Livache, incearca... intreaba-i ! Cine stie ! Daca nu risti nu castigi !!! ;)
    • +6 (12 voturi)    
      gaspadin Kuzmin de pe Kiseleff (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      e pretin si tovara$h cu P$D, se face ca ploua
      p.s crezi ca in URSS cineva stie ce inseamna democratia ? anti-coruptie ? a fi penal in URSS e o Virtute !
      • +4 (10 voturi)    
        Si pt Trump tot virtute e coruptia (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:23)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Ia uita-te tu cu ce s-a ocupat in viata. E un escroc sadea, cum am avut is noi cativa. Iar administratia si-o face dupa chipul si asemanarea sa.

        Rex Tillerson e una din emblemele coruptiei, de la ExxonMobile la mafia ruseasca si afacerile lor cu petrol, bagat prin paradisurile fiscale din Bahamas.
        Mattis un fost general acuzat de sadism si crime de razboi. Pe langa care o frauda cu Theranos, care a gaurit si bugetul ministerulu ide aparare, si-a lasat si investitorii companiei pe drumuri.

        Astia au ajuns garantia luptei anti-corputie azi?
        • 0 (12 voturi)    
          bun mesaj (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:29)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          Sa te auda astia care delireaza ca "Trump e de stanga" si "pro-Rusia". Poza lui Trump trebuie pusa in dictionarul de economie la articolul CAPITALISM SALBATIC.
          • 0 (8 voturi)    
            Trump e Capitalist Bol$hevick (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:36)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            Tradator al Parintilor US care au luptat pentr 4 iulie, dar NU cu bol$hevismul in Suflet
            primul ministru chinez este capitalist dar are ADN ul bol$hevick...exista astfel de lighioane pe Terra !
  • -10 (20 voturi)    
    Confiscare (Joi, 26 ianuarie 2017, 15:23)

    Toni_Romania [utilizator]

    Dar au suflat vreo vorba despre CONFISCAREA AVERII care NU se practica on tara numita Romania?
    Averi de sute milioane euro.
    Dar despre inventia numita "arestul la domiciliu"?
    • +3 (5 voturi)    
      una calda, alta rece (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:36)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      confiscarea averii e de bun augur. ANAF ul trebuie sa o faca.

      Ce domiciliu dupa confiscarea averii ?

      De fapt despre arestul la domiciliu ai comentat si ai incalzit terenul cu recuperarea averilor care nici un guvern nu o executa, poate fiindca nu e legea clara.. lege facuta in parlament.. parlament unde psd a fost mai tot timpul majoritar
      • +1 (1 vot)    
        repet (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:26)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Au zis americanii vreodata ceva despre aberatie numita "arestul la domiciliu"? Si lipsa confiscarii averii?
  • -2 (16 voturi)    
    Nu inteleg titlul articolului... (Joi, 26 ianuarie 2017, 16:13)

    DanCris [utilizator]

    Probabil ca ar merge de o burtiera de tip Romania TV.
    Daca acesi intrebare i se pune lui Dragnea de exemplu raspunsul lui ar fi fost acelasi. Intrebarile au fost ceva de genul "nu-i asa ca iarna nu-i ca vara " iar raspunsurile " da, asa este".
    Ce puteau sa zica ?! Nu , anti-coruptia si statul de drept nu sunt importante ?
    O dati clar in RomaniaTV mai ales dupa articolul cu refugiatul criminal din Germania care a fost gratiat in Grecia sau cel cu "Sudul a preluat puterea"
  • +4 (10 voturi)    
    Penalilor , luati aminte (Joi, 26 ianuarie 2017, 17:03)

    dimu [utilizator]

    Penalii Dragnea , Tariceanu , Ponta & Company prin actiunile lor atenteaza la siguranta nationala slabind increderea aliatilor nostri !
    • -1 (13 voturi)    
      Mai usor cu gargara asta (Joi, 26 ianuarie 2017, 18:23)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui dimu

      Chiar nu mai exista simtul ridicolului pe aici?
      Aia doi din adminsitratia Trump sunt si ei niste escroci , la fel ca noul presedinte american. E ca si cum i-am trimite noi pe Oprea si Ghita sa sprijine lupta anticoruptie la Chisinau.

      Va imbarbatati si voi cum se exalta Mitica Dragomir la discursul de investitura al lui Trump.
  • +2 (4 voturi)    
    bravo lui trompa (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:14)

    om simplu din multime [utilizator]

    a ales oameni buni, care stiu diplomatie.
    ca dara nu puteau oamenii sa fie nepoliticosi, cu niste necunoscuti. :-))
  • 0 (2 voturi)    
    Caraghiosi... (Vineri, 27 ianuarie 2017, 8:14)

    taticutu [utilizator]

    Pai ce ati fi vrut sa declare ? Ca nu sunt de acord cu statul de drept, etc, etc, ? Hai ca sunteti caraghiosi !
  • +1 (1 vot)    
    Mai important decat mesajul. (Vineri, 27 ianuarie 2017, 12:51)

    cerceteaza [utilizator]

    Corectez traducerea din stirea HotNEWS, citez: "Astept sa lucrez guvernul Romaniei pe aceste teme daca voi fi confirmat in functie”.
    Rex Tillerson nu are de gand sa "lucreze" guvernul roman, asa cum o face Presedintele, DNA si altii care nu-l plac, ci a declarat ca va lucra CU guvernul roman si nu cu, repet, Presedintele, DNA si altii care nu-l plac.
    Fiecare intelege din declaratia celor doi numai ce-i convine; in orice caz, ei au dat niste raspunsuri senatorilor care i-au audiat in vederea desemnarii intr-un post important si nu s-au gandit sa dea mesaje celor din Romania.