Trump a declarat oficial ziua investirii sale drept Ziua Nationala a Patriotismului

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2017, 9:58 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Agerpres
Presedintele american Donald Trump a declarat oficial ziua investirii sale in functie drept Ziua Nationala a Patriotismului, scrie Washington Post, citat de News.ro.

Luni a fost depusa documentatia prin care ziua de 20 ianuarie 2017 -  ziua investirii in functie a lui Trump - a fost declarata oficial Ziua Nationala a Devotamentului Patriotic.

"Acum, eu, Donald J. Trump, presedinte al Statelor Unite ale Americii, prin autoritatea investita in mine de Constitutie si de legile Statelor Unite, proclam 20 ianuarie 2017 Ziua Nationala a Devotamentului Patriotic, pentru a consolida legaturile dintre noi si cu tara noastra - si pentru a innoi indatoririle Guvernului fata de popor", scrie in ordin.

In discursul de investire rostit vineri, noul presedinte a facut numeroase referiri la patriotism, ca solutie pentru a vindeca diviziunile din tara. 


"Cand iti deschizi inima catre patriotism, nu este loc pentru prejudecati", a spus Trump de pe treptele Capitoliului, dupa ce a depus juramantul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4731 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    ziua patriotismului (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:21)

    hamurabi [utilizator]

    Incepe bine !?
    • +9 (13 voturi)    
      mda, (Marţi, 24 ianuarie 2017, 10:49)

      Crist y [anonim] i-a raspuns lui hamurabi

      poate era mai bine ziua patriotului national? asteptam si monumentul adecvat....
      • -9 (15 voturi)    
        daca au mai ramas medalii (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:41)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Crist y

        dupa cate (si-a) distribuit obama la finalul mandatului, poate-poate...
  • +8 (14 voturi)    
    am avut ceva retineri la inceput (Marţi, 24 ianuarie 2017, 11:27)

    deville2010 [utilizator]

    in legatura cu trump...dar incet incet actiunile lui devin extrem de periculoase
    • +1 (1 vot)    
      Sa nu imi spui ca tocmai "actiunea" asta (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:50)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      extrem de periculoasa" te-a facut sa nu mai ai retineri in a-l considera un tip extrem de periculos !! :))
  • -1 (7 voturi)    
    Ziua ”Mondială” a Patriotismului (Marţi, 24 ianuarie 2017, 11:42)

    apele [utilizator]

    De ce nu? Doar a fost ziua de investitură a celui mai puternic om de pe planetă!
    • +8 (14 voturi)    
      si ceilalti... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:43)

      mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui apele

      presedinti americani care NU au declarat ziua investirii lor ca zi nationala a patriotismului, cum trebuie sa fie priviti?
      trump este cel mai stupid presedinte si daca nu va fi destituit, america va pierde enorm...
  • +7 (11 voturi)    
    Si Trumpsy nu difera cu nimic de ceilalti (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:03)

    Susufler0 [utilizator]

    populisti relevanti din lume, (indiferent ca se afla la putere sau in opozitie !) Cel mai ieftin si rapid este sa dai drumul la gargara !

    PS. Daduse drumul la robinet in campanie si speram ca o sa-l inchida odata ce a fost ales. Da de unde !! ;)
  • +7 (13 voturi)    
    mai bine ziua nebuniei. (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:13)

    dezamagitul [utilizator]

    A inceput circul , Inceputul sfarsitului . Daca un imperiu nu poate fi distrus din exterior atunci el se distruge din interior .
    • -10 (14 voturi)    
      se distruge din interior cand un dement (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:43)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      deschide granita sa curga refugiatii si da bani din buget sa protejeze ilegalii... cam asta e, baietica! e opera lui obama cel cool
    • -7 (7 voturi)    
      cel mai recent exemplu al obamului=Iuda (Marţi, 24 ianuarie 2017, 16:43)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      The Obama administration in its final hours carried out one last controversial and defiant act, releasing $221 million to the Palestinian Authority.

      http://ijr.com/2017/01/784731-obama-sends-221-million-gift-overseas-in-last-hours-of-his-presidency-trump-must-be-fuming/?utm_source=email&utm_campaign=morning-newsletter&utm_medium=owned
  • +5 (9 voturi)    
    Trump's USA is North Koreea, (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:04)

    bdbd [utilizator]

    O sa puna lanturi si tablite memoriale la toti bolovanii pe care s-a sprijinit Trump in campanie, next step.