Vladimir Putin: Cred ca oponentii lui Trump sunt dispusi sa puna la cale un Maidan la Washington, dupa modelul incercat la Kiev, pentru a opri investirea

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:30 Actualitate | Internaţional


Euromaidan - mic
Foto: AFP / Mediafax
Presedintele rus Vladimir Putin a criticat marti ceea ce a numit incercarile de a delegitimiza victoria electorala "convingatoare" a lui Donald Trump prin relatari despre presupuse intalniri ale acestuia cu "prostituate" la un hotel din Moscova, relateaza Agerpres citand agentia EFE. In opinia liderului de la Kremlin astfel de relatari fiind emblematice pentru "nivelul considerabil al degradarii elitei politice in Occident, inclusiv in Statele Unite".

"Am impresia ca, dupa modelul incercat la Kiev, sunt dispusi sa puna la cale un 'Maidan' la Washington pentru a nu-l lasa pe Trump sa fie investit" ca presedinte, a spus Putin la o conferinta de presa desfasurata la Moscova, aluzie la revolta din Ucraina ce l-a inlaturat de la putere pe presedintele prorus Viktor Ianukovici.

Liderul de la Kremlin a subliniat ca in SUA continua "lupta politica agresiva", desi alegerile prezidentiale s-au incheiat cu "victoria convingatoare" a lui Trump. "Din punctul meu de vedere, aceasta lupta are mai multe obiective, probabil mai multe decat banuim, dar unele sunt evidente. Primul este sa conteste legitimitatea presedintelui ales al SUA", a indicat Putin.

In opinia sa, al doilea obiectiv urmarit de adversarii lui Donald Trump este "sa-l lege de maini si de picioare pe presedintele ales pentru ca el sa nu-si poata indeplini promisiunile facute poporului nord-american in timpul campaniei electorale, atat cele de politica interna cat si cele care privesc scena internationala".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4957 vizualizari

  • +7 (37 voturi)    
    Esti jenibil (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:37)

    mitg [utilizator]

    America nu-i Rusia.

    Congresul/Curtea Suprema/Guvernatorii celor 50 de state au suficiente parghii ca sa nu cada la mana unuia controlat de Putin.
    • 0 (16 voturi)    
      asa este dar... (Marţi, 17 ianuarie 2017, 22:01)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      comportamentul iresponsabil al democratilor da apa la moara rusilor, in dauna democratiei.
    • +2 (8 voturi)    
      Jenant. (Marţi, 17 ianuarie 2017, 22:48)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Jenibil zgârie urechile tare rău.
    • +2 (4 voturi)    
      Dar dacă Putin anexează California? :) (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 1:22)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Reacția lui Putin la problema lui Ianukovici a fost să anexeze Crimeea. Poate acum se oferă să anexeze California, care nu-l vrea pe Trump :)
      • 0 (0 voturi)    
        au vandut sovieticii Alaska (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 9:37)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        si crezi ca viseaza la California ?
  • +20 (40 voturi)    
    De unde se vede (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:42)

    Kepler [utilizator]

    ca lui Putin ii e frica de maidane.
    Sa nu vina unul si la Kremlin...
    • 0 (10 voturi)    
      pentru rangul Cracanatului va fi (Marţi, 17 ianuarie 2017, 21:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Zero Dark Moscow, HD sunet DOLBY, steagul NATO va flutura Mandru la Kremlin !
  • +9 (33 voturi)    
    he he...Cracanatul (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:46)

    un domn [utilizator]

    stie ca Maidanul se va muta la Kremlin.soon !....ce fain !
  • +14 (24 voturi)    
    Securistu' tot...fitilist..... (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:46)

    gigiN [utilizator]

    ...ramane ! Sau este invers ???
  • +11 (29 voturi)    
    Gata sa dea o mana de ajutor (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:49)

    Daniels22026 [utilizator]

    Trump nu are curaj, dar Putin ii poate da o mana de ajutor. Foarte usor se pot desfiinta orice proteste si orice opozitie. Ca in Rusia, uite, nici un protest! Ba mai mult, nici un opozant! Sau ca in Turcia lui Erdogan, nimeni nu mai sufla nimic. E simplu.

    Stiti care-i secretul?! E ascuns in glont. Si in teroare. Dar am incredere in Trump. Porcarii invata repede. De fapt le are deja in cap. Mai stiti cand a zis ca daca ar impusca in fata o persoana, n-ar fi nici o schimbare; alegatorii l-ar vota la fel, va aduceti aminte? Ei bine, e mai grav de-atat. Pentru asemenea declaratii Trump a fost mai simpatizat.

    Si mai grav de-atat e ca daca ar fi candidat Putin la alegerile din SUA, l-ar fi batut si pe Trump. Democratic. Pentru ca Putin a dovedit prin fapte ce fel de om este. Nici nu avea nevoie de campanie prezidentiala. Traim intr-o lume imbecilizata.
    • +1 (15 voturi)    
      Dacă iubitorul de cocori (Marţi, 17 ianuarie 2017, 20:38)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      , descoperitorul de amfore antice, judoka ( etc) îi poate„ da o mână de ajutor” iubitorului de estic(e), pasul al doilea ar fi să-i găsească un McMedved, nu-i așa?
      Cu-adevărat, lumea este imbecilizată.
  • +8 (30 voturi)    
    Vai, gaspadin Putzin, cata "suptilitate" (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:49)

    Maniu [utilizator]

    ca sa vezi, Maidanul kievean a fost contra democratiei...Ce stramba baga Putzin Ucrainei... Bravos Americo, ai adus in fruntea ta un dovleac (cu par roscat culoare pumpkin).
  • +6 (26 voturi)    
    :) (Marţi, 17 ianuarie 2017, 19:55)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar de ce ii pasa atata de tare lui volodea? Cumva pentru ca se teme ca rezultatul spionajului sovietic poate fi deturnat?
  • -7 (33 voturi)    
    Un maidan la Washington sub Trump... (Marţi, 17 ianuarie 2017, 20:03)

    Nyk1 [utilizator]

    ...sper că știți ce înseamnă, nu? Lege marțială pe tot teritoriul SUA + toți sorosiștii (din presă și nu numai) luați pe sus în toiul nopții pentru incitare la violență și facilitarea unui război civil.

    Încercați numai, Trump abia așteaptă un motiv întemeiat pentru a scăpa de voi, cu sprijinul tacit al americanilor din zonele mai puțin urbanizate ale US care l-au votat!
    • +14 (24 voturi)    
      bre tovarase (Marţi, 17 ianuarie 2017, 20:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      tu te crezi la moscova?!? Auzi la el... Legea aia martiala treba aprobata de congres.
      • -1 (9 voturi)    
        Are dreptate (Marţi, 17 ianuarie 2017, 21:48)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nu ne place dar propagandistul Nik1 spune acum adevarul. Bufonul ales are mare nevoie de legea martiala in state. Si Putin la fel. Vor coace impreuna ceva. Inteligent este sa para ca s-au certat, plus o mica inclestare militara pe undeva, inscenata bineinteles. Doi-trei militari morti acolo nu incurca planul lor. Dimpotriva, credibilizeaza inscenarea.

        Iar fortele criminale de prin suburbiile americane exista. Trump chiar a fost ales democratic. Alegatorii si simpatizantii lui Trump din toata lumea pot fi antrenati intr-o infinitate de manevre pentru instaurarea terorii. Se poate. Chiar poporul american a dovedit ca este extrem de vulnerabil. Toate popoarele suntem vulnerabile. Foarte sensibile la propaganda mafiota de orice tip. O dimensiune malefica a lumii libere care ne-a uluit pe toti. Inclusiv simpatizantii mafiei de pretutindeni sunt uluiti de distributia si succesul lor global. Chiar se lauda si ne ameninta cu asta. Chiar in aceasta postare. Orice este posibil acum. Greu de crezut ca scapam fara violenta masiva.
        • -2 (2 voturi)    
          fii serios (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:09)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Trump nu poate decreta legea martiala fara suportul congresului. In SUA presedintele e ceea ce la noi e premier plus 1/2 presedinte. Nu e de capul lui. In plus, in caz de deraieri serioase, mai sunt CIA, FBI, armata, care pot oricind interveni daca donald duck o ia pe aratura prea tare.
        • 0 (4 voturi)    
          Nyk1 este propagandist, dar tu nu esti (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:27)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          Ce l face pe el propagandist si pe tine detinatorul adevarului, vocea puporului?
          Am vazut ca atunci cand vorbesti de SUA spui "suntem, ne ridicam, NE...". Mesajele tale sunt foarte subiective in astfel de exprimari...
          Esti ruman americanizat sau american rumanizat?
          • +1 (3 voturi)    
            Ai dreptul (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:29)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Si voi aveti dreptul sa ne clasificati pe noi drept propagandisti. Si intr-o interpretare extremista, chiar aveti dreptate. Inclusiv cetatenii normali, aia care NU vor sa ucida pe nimeni, inclusiv pe ei ii poti clasifica drept propagandisti ai pacii, ai liberalismului, ai statului de drept, etc

            Poti intoarce orice replica inapoi. Cu mare succes momentan, daca replica ti-e incarcata de ura razbunarii. Dar pe termen lung intotdeauna castiga luciditatea.

            Evul mediu a durat sute de ani. Si tot a disparut. La fel si propaganda voastra, stirile false, etc. Poate ca o sa ne stapaniti sute de ani. Dar in final tot ratiunea invinge. Pur si simplu ratiunea invinge totul. Capetele patrate si ura pot bloca progresul o perioada. Dar pana la urma lumea se elibereaza si evolueaza. E lege a naturii, numai luciditatea si buna intentie evolueaza. Voi nu. Niciodata nu puteti evolua. Va paste mereu disparitia, chiar daca invingeti in conflicte locale. Prostia e condamnata la disparitie, pentru ca de aia ii zicem prostie.
            • 0 (2 voturi)    
              Pe care "NOI" mai Danutz? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 20:58)

              jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

              Sunteti martieni?
              N ai raspuns la intrebare. Roman americanizat, american romanizat sau fitos cu sperante americanesti?
          • 0 (2 voturi)    
            De fapt nu este român cu prenumele Daniel (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 20:09)

            Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            Este american cu numele Daniels!
            • -1 (1 vot)    
              Yes! :) (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 21:16)

              Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

              When I was in za United States of America, and I saw the Empire State Building, I sad to myself:

              "Ai sa-mi bag paltonul la amanet!!!"
    • +1 (5 voturi)    
      vise umede (Marţi, 17 ianuarie 2017, 21:27)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      mai ai... toavarse bolsevic
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 ianuarie 2017, 20:21)

    [anonim]

    • -1 (3 voturi)    
      nu confunda nimic ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 0:29)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui

      el spune doar ca el este in cu totul alta pozitie decat era in Ucraina si isi ia revansa - de data asta luptand "in joaca" in interiorul US !

      toata lumea a crezut ca democratia este asigurata per sempre, cel putin in lumea dezvoltata si l-a subestimat pe Putin - omul este malefic cu adevarat, iar puterea pe care ti-o da asocierea cu dracul este enorma - vezi macar cazurile Hitler&Stalin
  • 0 (6 voturi)    
    fiecare cuvant al lui Putin in apararea ta, Trump, (Marţi, 17 ianuarie 2017, 20:45)

    Radu_B [utilizator]

    e un cui in cosciugul tau. Si cel mai bun argument pentru cei care cred ca vei face US slaba in fata Rusiei si celor ca ei.

    Trump, pune mana pe telefon si zi-i lu Putin sa nu mai "ajute". Orice "lauda" si "ajutor" de la Putin te da de gol ca esti un urangutan portocaliu dispus sa se pupe pe gura cu orice terorist, sa treaca peste orice principii "daca interesul o cere", sa isi tradeze / vanda / cumpere aliatii de 3 ori pe zi in functie de cum "merge pretul"...
  • +1 (5 voturi)    
    sageata de la moscova (Marţi, 17 ianuarie 2017, 21:00)

    g01an [utilizator]

    o fi si asta vreo sageata trimisa americanilor... cine stie ce a incercat putin sa instige la violenta? si acum profetul de el prevede ce se va intampla la washington.

    diferenta este ca americanii o duc bine, nu precum ucrainienii si nu se vor lasa invrajbiti sa se lupte intre ei cum s-a intamplat din pacate la kiev. in state, se va protesta, cum permite constitutia si pe urma se va trece peste si lumea isi va vedea de treaba, indiferent ce a facut sau incercat sa faca tovarasul.

    desigur, lui nu-i pasa de maidan, lui ii pasa de jocurile de culise de la washington. nici acolo nu am griji, vor alege sa apere democratia inainte de toate. inclusiv aparentele, daca sunt in pericol... dar nu se va ajunge pana acolo.
  • +2 (4 voturi)    
    Poate Dragnea ... (Marţi, 17 ianuarie 2017, 23:15)

    za-k [utilizator]

    o ia pe coaja din greseala pe acolo :)
    • -3 (5 voturi)    
      dracnea (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 0:33)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      o sa cheme minerii sa-l salveze pe roscovan.
    • -1 (5 voturi)    
      ar fi foarte misto ... (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 0:35)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      sa vina Dragnea cu botu' umflat si cu capu' pansat, pentru ca a intrat din greseala intr-o ambuscada cu protestarii contra lui Trump ... :)
  • -1 (3 voturi)    
    Ha ha ha (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 8:56)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cracanel apara democratia in SUA. Are ceva ceceni de trimis sa faca ordine in SUA. E gluma inceputului de an !
  • 0 (2 voturi)    
    La cat de disperate sunt bancile clintonesei (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 10:24)

    jackalphonse [utilizator]

    Este posibil si asta...
    Phutin este expert in politici internationale ghidate chiar de mana lui. Ce lvremuri interesante! (dar urate).