Directorul CIA il avertizeaza pe Trump "sa aiba grija" ce declaratii va face ca presedinte si "sa fie atent" la Rusia: Spontaneitatea nu protejeaza interesele de securitate nationala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 15 ianuarie 2017, 19:23 Actualitate | Internaţional


Fostul director CIA John Brennan
Foto: Agerpres/EPA
Directorul CIA, John Brennan, l-a avertizat, duminica, pe presedintele ales al Statelor Unite, Donald Trump, sa "aiba grija ce declara" ca presedinte si "sa fie atent in privinta Rusiei". Reactia vine dupa recentele afirmatii ale lui Trump ca sanctiunile impuse Rusiei vor fi mentinute "cel putin pentru o perioada de timp", dar, in cazul in care Rusia va ajuta Statele Unite in domenii esentiale, precum lupta impotriva extremistilor jihadisti, atunci sanctiunile ar putea fi ridicate. "Spontaneitatea nu protejeaza interesele de securitate nationala", este mesajul transmis lui Trump de directorul CIA, scrie Reuters.

"Spontaneitatea nu este ceva care ne protejeaza interesele de securitate nationala si, prin urmare, atunci cand el vorbeste sau reactioneaza, asigurati-va ca intelege ca implicatiile si impactul asupra Statelor Unite ar putea fi profunde. Aici este vorba mai mult decat despre domnul Trump, este vorba despre Statele Unite ale Americii" a declarat John Brennan.

Saptamana trecuta, Donald Trump a acuzat serviciile de informatii americane pentru scurgerea in presa a unui raport neverificat despre materiale compromitatoare pe care Rusia le-ar avea despre el. Intr-un mesaj pe Twitter, miliardarul a acuzat aceste servicii de practici care aduc aminte de "Germania nazista".

"Ceea ce mi se pare revoltator este punerea semnului de egalitate intre comunitatea de informatii din SUA si Germania nazista. Consider acest lucru o mare ofensa", a adaugat John Brennan.

Donald Trump urmeaza sa fie investit in functia de presedinte al Statelor Unite vineri, 20 ianuarie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7521 vizualizari

  • -38 (66 voturi)    
    Mr. Brennan să nu confunde... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 19:30)

    Nyk1 [utilizator]

    ...interesele de securitate națională ale USA cu cele proprii.
    • +33 (57 voturi)    
      Ce i-a tras-o caricaturii de Trump! (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:28)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Trump e cea mai mare gluma politica din ultimii 100 de ani. Idiot, needucat, ales de rusi si prosti, omul habar n-are cu ce se mananca politica. La el totul "It's gonna be great, just fine!", fara sa spuna cum...Pentru ca nu stie. :)))
      • +8 (26 voturi)    
        Excelent ai descris, dintr-o trasatura de condei (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:20)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        alegatorii lui Trump!
      • -9 (13 voturi)    
        Contează cine râde la urmă (Luni, 16 ianuarie 2017, 0:15)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        I-i fi tras-o lui Trump. Numai că cine râde la urmă râde cel mai bine. În runda a doua i-o trage Trump lui.

        Datoria șefului CIA e să proejeze interesele fundamentale ale SUA. După toate aparențele a eșuat pe deplin să o facă. A afirmat că Rusia ar fi influențat rezultatele alegerilor din SUA spărgând mail-ul șefului de campanie al lui Hillary în vara 2016 și făcând publice toate mizeriile și găinăriile comintetului director al partidului democrat Podesta. De ce au ținut faptul ascuns atâtea luni?! De ce nu l-au avertizat pe retardatul de Podesta (fost șef CIA & Pentagon !) că trebuie să aibă o parolă ceva mai puternică ca și cuvântul„password”.?! Asta se cam numește înaltă trădare... Nu mă îndoiec că pe lângă anchetele Congress-ului și administrația Trump va lansa ancheta ei. Multe capete vor cădea și mulți politruci plantați de Obama prin servicii vor zice „săru'mâna boierule!” dacă scapă doar cu concedierea și pierderea pensiei fără prea multă închisoare...
        • +15 (17 voturi)    
          fake news, Amerloace :-)) (Luni, 16 ianuarie 2017, 2:36)

          Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          a) Podesta nu avea parola password la email, era un cont de Gmail, nu te lasa gmail sa pui parola aia...

          b) Nu au tinut ascuns nimic, DNC a facut public din Iunie, Serviciile au spus ca e Rusia inca din Octombrie, a fost tema de confruntare la toate Trump - Clinton

          c) nu e vinovat politistul cand hotii sparg casa si fura televizoru, lasa vrajeala...

          Ce sa mai, minti ca mic trol sovietic ce esti ...
        • +9 (11 voturi)    
          Traiesti in "zona crepusculara", Amerloace (Luni, 16 ianuarie 2017, 3:12)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Seful CIA protejeaza interesele fundamentale ale SUA, avertizandu-l pe presedintele ales sa nu deschida gura daca aceasta bate curu'.
          Rusia, care a influientat rezultatul alegerilor prezidentiale (o spune cu jumatate de gura chiar Trump insusi)), nu a informat serviciile secrete americane despre acest fapt si nici pe "politrucii plantati de Obama prin servicii", asa ca a durat ceva timp pana sa se dumireasca lumea despre ce este vorba.
          „Săru'mâna boierule!” nu-i va spune "niciunul dintre politrucii din servicii", pentru ca in America exista oameni integri si care pun onoarea si interesul national inaintea "functiilor" si "pensiilor". Nu ca la noi!
          Asa ca traiesti in zona crepusculara, Amerloace, daca poti crede ca Trump va putea lansa anchete asa cum lanseaza NASA rachete in Spatiu, anchetand Congresul, Senatul, China, Mexic, Germania (si cam toti inamicii prietenului sau Putin care tocmai l-a uns presedinte al Statelor Unite), bagand la puscarie pe cine vrea muschiu' lui.
          Acest mod de a pune problema imi aduce aminte de cum a ascuns Basescu pensiile si salariile bugetarilor in munti, de nu le-a mai gasit poporu' nici pana in ziua de azi.
          Nu-i nimic de ras, nici inainte, nici la urma: lumea a intrat pe mana unui neispravit, asa ca nimeni nu va avea nimic de castigat. Nici macar americanii.
          Dar daca tot exista zona crepusculara, sa ne facem ca "am invins".
    • +29 (45 voturi)    
      repede repede repede (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:38)

      Scotty [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      primul comentariu, ca dovada ca aveti sistem software de parsare/ticketing care va semnalizeaza ca e momentul sa interveniti...

      trolii sovietici-P$Disti.

      aici e intrebarea, oare unde sunteti voi?

      propaganda ruseasca e bine dotata.
    • +26 (34 voturi)    
      update... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:49)

      Scotty [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      19:23 a aparut articolul
      19:30 comentariul angajatului.

      Aveti SLA si la cat de repede postati, maxim 10 minute, tare gogule, ca la corporatie, doar ca noi in corporatii muncim, voi ... trolati, d-asta tot in evul mediu veti ramane, ca e greu cu munca la voi, traiti din resurse si din munca altora, mujicilor
      • +1 (1 vot)    
        cu toata (Luni, 16 ianuarie 2017, 21:24)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Scotty

        tehnica lor, tot nu pot inchide gura sparta a lui trump.
        maine-poimaine da pe trompeta cine stie ce gugumanie de pica cracanatul pe spate.
  • +24 (50 voturi)    
    CIA (Duminică, 15 ianuarie 2017, 19:31)

    hamurabi [utilizator]

    Nu sunt fan CIA dar aici a spus in lucru nu numai correct dar si foarte important ! Sper ca Trump sa citeasca cu mare atentie !
    • +20 (34 voturi)    
      ma uitam (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:44)

      Scotty [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      si observam ca toata echipa de troli e activa, chiar si voteaza, Dumnezeule, luna asta clar luati bonus, oricum v-ati luat bonus dupa ce trompeta a iesit presedinte.

      Baieti, am o veste pentru voi, transmiteti-i sefului vostru:

      "Scutul ramane!" lol ciumpalacilor
      • -15 (31 voturi)    
        scutul ramane (Duminică, 15 ianuarie 2017, 21:02)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Scotty

        Dar Brennan nu, si stie asta
  • +10 (48 voturi)    
    long live the mighty US of A .. (Duminică, 15 ianuarie 2017, 19:33)

    GIGI_CIOCAN [utilizator]

    cred ca este singura tara ce si-a ales un " lider" mai prost decat dracnea ...(desi mult mai bogat) ..
    • -1 (7 voturi)    
      Cic-ar fi (Duminică, 15 ianuarie 2017, 21:54)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOCAN

      din Teleormanul lor de baștină.
  • -28 (48 voturi)    
    nu stiu cate milioane (Duminică, 15 ianuarie 2017, 19:36)

    om simplu din multime [utilizator]

    a facut ala de la cia-cea-cea, din afaceri, dar trompa has made more than a lot. si daca un om de afaceri nu stie ce'i rabdarea, inseamna ca cia'istul habar n'are de lumea reala.
    • +23 (47 voturi)    
      ... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 19:54)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Nu se intelege nimic din comentariul tau . Mai incearca inca o data , structureaza ideea , articuleaza bine si apoi scrie .

      In primul rand Trump nu e vreun geniu al afacerilor . Taicasu` a avut o avere colosala , pe care Trump a mostenit-o . De mentionat ca Trump a dat faliment de 6 ori . In al doilea rand , cu 400 de milioane de dolari primiti cadou , cu asa buget , si bunica poate sa faca afaceri profitabile.

      Legat de ce zici despre rabdare , vrei ca cel de la CIA sa aiba rabdare ? Sau ? Rabdare pentru ce ? Ca Trump sa dea si mai multe semnale Rusiei ca se poate trece peste anexarea Crimeei ? Ca agresivitatea si anexarea de teritorii e negociabila si fara urmari ? Ca cei 10 000 de morti din Ucraina pot fi trecuti cu vederea ?

      Astia ca tine merita sa fie lasati sub sclavia Rusiei .
      • +12 (20 voturi)    
        ... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:15)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        Daca n-or fi deja angajati. Nu era un art. pe HN anul trecut despre armata de postaci rusi?
        • -9 (15 voturi)    
          te'ai prins (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:59)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          aaaa ?! :-))
      • -11 (25 voturi)    
        ceva nu se leaga (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:20)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        mai incearca.

        a mostenit 300 mil, a falimentat de doua ori
        aha, si cand a falimentat, n'a luat'o de la zero ?!
        pai de la zero la vreo 6-7 miliarde...
        s'au, o fi dat vreun tun. contracte cu statu', spagi.

        oooo, si apropos, pe ukrainaci ii intereseaza mai putin crimeia, care a fost a tatarilor, nu a lor.
        pe ei ii doare ce fac rusii in estul tzarii, ii doare ca de se supara putina, ukraina va fi numai pana la nipru, ca acolo haladuiau voinicii zaporojiei..
        crimeia ne doare pe noi, pe turci, georgieni si, poate, numai oleaca nato.
        • -2 (14 voturi)    
          n-a mostenit nimic, alea sunt povesti (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:54)

          paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          pt fraieri; l-au imprumutat bancile masiv cand a iesit in fata ca va cumpara imobile in Manhattan prin '70 (cand New York-ul era aproape sau in faliment, nu mai tin minte exact) si le va renova in apartamente de lux;

          toti banii aia au fost imprumutati de banci din viitor; si viitorul de atunci se intinde pana astazi....
          • -2 (16 voturi)    
            a mostenit cateva milioane (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:06)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

            tatane'so a fost antreprenor de constructii.
            dar nu asta are importanta, cum spuneam, a trebuit s'o ia de la zero, chiar de doua ori.
            asta dovedeste atat rabdare, cat si tarie de caracter, insistenta, abilitate in negocieri, calitati importante, plusuri pt. un presedinte.
            nu vad cum un cultivator de peanuts din sud ar avea mai multe calitati sa fie presedinte, sau un avocatel din chicago.
        • +8 (12 voturi)    
          hai sa-ti explic cate ceva:).. (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:15)

          GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          1) falimentul in america nu este ca la noi ;) .. nu declari faliment pt ca nu mai ai bani ci declari faliment pentru ca vrei sa scapi de afacere..te doare in .I. de cine e angajat acolo ..s.a.m.d;)..asa ca NU a luat-o de la zero..

          2)nu stiu la ce antena te uiti tu dar trump nici nu trece de 1 MLD ce vorbesti tu acolo de .6..7 :))
          • -3 (9 voturi)    
            wiki (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:51)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOCAN

            As of 2016, Forbes listed him as the 324th wealthiest person in the world (113th in the United States), with a net worth of $4.5 billion.
            ..............
            6-7 miliarde era dupa ureche.
            deci, de la un miliard la sapte, este cam la mijloc....

            oricum ar fi falimentul, inseamna acelasi lucru.
            chiar daca mai ramai cu bani, iti pierzi creditul, si cu ce ai prin conturile personale, fara posibilitatea sa folosesti banii altora, e f. greu.
            asta cere abilitati. in sua sunt numai o suta si ceva mai bogati, multi cu averi lucrate in cateva generatii.
            el este ceea ce americanii numesc self made bilionaire.
            • +6 (6 voturi)    
              Forbes dupa ureche (Luni, 16 ianuarie 2017, 3:42)

              Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

              Forbes dupa ureche daca nu dai saitul sau linkul de unde ai cules aceasta informatie.
              Ne-avand declaratia de avere si nici taxele pe care le-a platit, nici nu se poate sti daca este miliardar sau milionar.
              Daca citesti ceeace ce publica Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Donald_Trump), vei putea afla despre cele 6 falimente ("A 2016 analysis of Trump's business career by The Economist concluded that his "... performance [from 1985 to 2016] has been mediocre compared with the stock market and property in New York", noting both his successes and bankruptcies.
              A subsequent analysis by The Washington Post concluded that "Trump is a mix of braggadocio, business failures, and real success." Deci omu' este un mediocru in afaceri, nici vorba de "abilitati". Poate abilitatea de a face afaceri cu banii altora, asa da!, dar asta nu-l face om cinstit.)
              "Income and taxes" este un capitol foarte interesant si ti-l recomand cu caldura.
              Ca omul nu are niciun fel de pregatire in politica, toata lumea stie, iar faptul ca isi da cu parerea pe Twitter nu este in avantajul lui, dar se gasesc destui care sa creada ca va face mai mult de o ceapa degerata la Casa Alba.
              Repet: omul nu a investit banii lui, ci intotdeauna ai altora. La fel se va petrece si in politica: va indrepta America spre dezastru si se va spala pe maini ca Pilat din Pont, spre deliciul inamicilor democratiei.
              Daca asta dorim, ar fi bine sa ne alegem prostu' si sa stam fiecare pe la casele noastre.
              • -3 (5 voturi)    
                daca citeai titlul/wiki (Luni, 16 ianuarie 2017, 12:29)

                om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

                te lamureai. scrie clar ca e wikipedia, si daca goagalesti donald trump si alegi wikipedia, ai sa gasesti si de unde vine si ce lapte a supt.
                mai goagaliti si voi. asteptati numa' mura'n gura ! :-))
              • -2 (6 voturi)    
                cele 6 falimente (Luni, 16 ianuarie 2017, 12:31)

                om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

                sunt de fapt prefalimente, chpater 11, un fel de insolventa in ro.
                deci, n'a fost falimentar definitiv, ci a apelat la chapter 11, si nu pe toata averea, ci pe obiective.
                • 0 (0 voturi)    
                  Premiliarde (Marţi, 17 ianuarie 2017, 21:39)

                  Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

                  Daca cele 6 sunt prefalimente, atunci Trump are o avere de 4,5 premiliarde de dolari. Daca nu exista declaratie de avere, putem presupune ce presupune si Forbes: dupa ureche.
                  De fapt Trump a falimentat intotdeauna cu banii altora, adica este un om de afaceri de anvergura celebrului primar cu nume de stadion, Dumitru Sechelariu.
                  Marele om de afaceri bacauan a falimentat Fabrica de Celuloza si Hartie Letea, dupa ce a cumparat-o pe nimic de la statul roman prieten, construind un cartier rezidential dupa care a arat locul si a dat afara cele cateva sute de angajati care mai lucrau acolo.
                  Marele afacerist care, cu putin noroc, ar fi putut ajunge presedintele Romaniei, era patronul jucatorilor clubului de fotbal FC Bacau, clubul si stadionul fiind ale Primariei Bacau, adica "ale intregului popor".
                  Exact stilul de afaceri pe care le face Trump: profitul este al sau, iar pierderile sunt ale bancilor de unde a imprumutat banii. Cum spuneai si tu, "un fel de insolventa in ro", adica un golan care se pricepe la golanii.
                  Nu am vazut "wiki" din titlu: ma asteptam sa vad in link sau un sait, nicidecum puncte puncte.
    • +5 (21 voturi)    
      Becali ... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 19:56)

      valy_74 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      a facut si el catre un miliard. Si e un om foarte rabdator, nu?!
      • +2 (12 voturi)    
        becali a facut banii (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:55)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui valy_74

        in conditii anormale pt. afaceri, cu specula de marfuri din turcia, specula cu terenuri.
        da, a avut si el o abilitate. numai ca n'a lucrat intr'o economie organizata, regulata foarte bine, cu este cea americana. becali este un imbogatit de tranzitie.
        trump n'a trecut pe la mititica, becali da.
    • +9 (21 voturi)    
      alt (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:07)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      trol.sovietic
    • 0 (0 voturi)    
      apriori (Luni, 16 ianuarie 2017, 21:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      ai presupus ca daca e om de afaceri cu multi bani in cont, e si bun.
      cred ca te inseli, avand in vedere ca, dupa propriile-i spuse la una din confruntarile cu madam clinton, primul milion de dolari l-a facut imprumutandu-i de la tac-su.
      daca mai pui la socoteala si cele, parca, doua falimentari salvate tot din banii familiei, incepi sa te intrebi cine sta de fapt in spatele "afacerii" trump.
      imparatul e cam gol.
      oricum, proaste "ofertele" pietei americane, la aceste alegeri, dar parca asta e din ce in ce mai vizibil.
  • -14 (28 voturi)    
    vai mie, ala se uita la mine, nu?... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 19:53)

    alex562 [utilizator]

    ... va rog mult, spuneti-mi ca nu se uita la mine :(((((
    • +9 (19 voturi)    
      atitudine (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:06)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui alex562

      de trol.sovietic
    • +11 (19 voturi)    
      Privire (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:19)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui alex562

      Daca se uita ala la tine nu ne mai plictiseai pe aici!
  • -8 (30 voturi)    
    Seful CIA (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:25)

    gdans [utilizator]

    In mod normal aceste mesaje se dau personal nu public.
    Ceea ce face seful CIA este propaganda impotriva unui presedinte ales.
    Trump nu are alta solutie decat sa-l destituie.
    .
    • +12 (20 voturi)    
      tare (Duminică, 15 ianuarie 2017, 21:03)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gdans

      Realizezi ca la schimbarea presedintilor se cam schimba toata structura? Mike Pompeo e in interviuri cu comisiile de specialitate pentru a vedea daca e, sau nu, numit ca sef al CIA.
    • +2 (8 voturi)    
      ha ha ha (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:18)

      GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui gdans

      tipic mentalitate PSD-ista;) .. nu-i asa ca si la noi e la fel:)? ...( ma refer la partea in care unii care se pricep anuna restul prostimei ca cel pe care l-au ales e mult prea prost pentru postul pe care a fost ales) ..

      si de ce consideri tu ca ar fi trebuit sa-i "transmita personal" ? .. crezi ca ala da 2 bani pe ce i se spune in privat:))? ..
  • -12 (30 voturi)    
    Hmmm... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 20:36)

    Soarele [utilizator]

    ... cine o să-şi caute alt job pe 22 ianuarie? Probabil că are loc rezervat în vreun "think tank" democrato-globalist.
    • +4 (14 voturi)    
      Sovietico-izolationist, cu buda in bordei, (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:24)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      si fara ferestre, ca asa e izolationismul asta, nu-i place aerul curat.
  • -8 (12 voturi)    
    aiurea (Duminică, 15 ianuarie 2017, 23:17)

    srpc [utilizator]

    asta e (inca) un director pus acolo ca sa mentina tensiunile cu Rusia! interesele SUA nu sunt identice cu interesele alde Rotschild, Soros &Co
  • -5 (7 voturi)    
    Acolo se danseaza dupa cum canta serviciile (Luni, 16 ianuarie 2017, 11:07)

    jackalphonse [utilizator]

    Cam asa se traduce atentionarea.