SUA alegeri primare: Hillary Clinton invinsa de tanarul senator de culoare Barack Obama

de C.G.     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2008, 9:15 Actualitate | Internaţional


Barack Obama vorbind despre schimbarea fundamentala a SUA
Foto: Rompres
Senatorul de Illinois Barack Obama este marele castigator al alegerilor primare ale Partidului Democrat din statul preponderent rural Iowa. Alegerile cunoscute sub numele de “caucus-uri” sunt prima etapa de selectare a candidatilor pentru Casa Alba.


Tanarul senator de culoare, cu mesajul sau de schimbare fundamentala in America, a incantat alegatorii democrati, obtinand 38 la suta din voturi. El a fost urmat de fostul senator John Edwards cu 30 la suta. Senatoarea de New York, Hillary Clinton, a obtinut doar 29 de procente si s-a clasat abia pe locul trei.

Inainte de scrutin, Hillary Clinton era considerata favorita la nivel national, insa acum lucrurile s-ar putea schimba. Barack Obama a castigat alegerile intr-un stat locuit in proportie de 95 la suta de albi.

In tabara republicana alegerile primare au fost castigate de pastorul baptist Mike Huckabee, fost guvernator al statului Arkansas.

In Iowa au fost organizate aproape 1800 de adunari electorale, iar rata de participare a inregistrat un nivel record, numarul alegatorilor democrati fiind practic dublu fata de 2004.

Alegerile americane din 2008 sunt primele alegeri prezidentiale, din 1928 si pana in prezent in care nici presedintele si nici vicepresedintele Statelor Unite nu candideaza pentru a fi realesi.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5608 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    greu cu limba romana... (Vineri, 4 ianuarie 2008, 11:03)

    alex [anonim]

    Chiar nu e posibil sa apara macar un singur articol scris corect pe site-ul asta? Ce au invatat redactorii astia la facultate... sau ce spun eu facultate, ca astea-s greseli de clasa a patra...

    Virgula intre subiect si predicat (in textul din RSS: "Hillary Clinton, s-a clasat doar pe locul trei cu 29 de procente.")

    "Obtinant" cu "t" in loc de "d"...

    Cit de prost platiti puteti fi oameni buni, ca sa scrieti intr-o asemenea scirba?
    • 0 (0 voturi)    
      pentru alex (Vineri, 4 ianuarie 2008, 11:38)

      alt anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

      observ ca nici tu nu folosesti in din a la "cit" si "scirba"
    • 0 (0 voturi)    
      re: greu cu limba romana... (Sâmbătă, 5 ianuarie 2008, 2:31)

      dd [anonim] i-a raspuns lui alex

      virgula de care vorbesti este corect pusa, este o apozitie care se delimiteaza prin virgule. "Senatoarea de New York, Hillary Clinton, a obtinut..."

      asa ca ciocu mic
  • 0 (0 voturi)    
    greu cu limba romana... (Vineri, 4 ianuarie 2008, 11:15)

    catalin [anonim]

    pt comentariul anterior: ori esti somer si nu ai ce face ori esti cu capul pe bune!
  • 0 (0 voturi)    
    gramatica si capcanele ei (Vineri, 4 ianuarie 2008, 11:19)

    maria [anonim]

    D-le alex,
    inainte de a te apuca sa faci pe marele expert in limba romana, mai citeste o data textul, si-ai sa vezi ca Hilary Clinton e apozitie - daca stii ce-i aia-. Iar apozitia, d-le know-it-all, se desparte prin virgula. Clasa a V-a. Pe vremea mea...
    Iar un "t" in loc de "d" e o cat se poate de banala greseala care nu dovedeste absolut nimic. Se poate intampla oricui!
    Ah, nu-i suport pe presupusii docti care se apuca sa-i corecteze pe altii cand ei sunt cei care ar trebui sa mai dea o data examenul de admitere la liceu.
    • 0 (0 voturi)    
      apozitie (Vineri, 4 ianuarie 2008, 15:34)

      alex [anonim] i-a raspuns lui maria

      D-na maria,

      Stiu ce e apozitia, comentariul dvs. ar avea intr-adevar obiect daca nu as fi precizat ca ma refer la textul din RSS, nu la textul din articol. Intr-adevar, in articol numele d-nei Clinton (care, apropos, se scrie cu doi "L") este apozitie, dar in textul din RSS acesta ocupa pozitia de subiect, asa cum l-am si citat, deci nu poate fi despartit prin virgula.

      Mai usor cu nervii fata de "presupusii docti". Nici eu nu-i suport, dar sa-i etichetam mai cu grija.
  • 0 (0 voturi)    
    precizari (Vineri, 4 ianuarie 2008, 11:19)

    geo [anonim]

    Plus ca sunt convins ca articolul asta e tradus de undeva si autorul habar nu are de modul de selectie al candidatilor. Asteptam prezizari.....
  • 0 (0 voturi)    
    si vb aiurea (Vineri, 4 ianuarie 2008, 12:34)

    cris [anonim]

    in loc sa va spuneti vreo parere despre articol....vb despre cum e scris in limba romana ...

    P.s. Cred ca va castiga Barack Obama sa reprezinte Partidul Democrat si chiar poate va fi viitorul presedinte al Americii.
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 4 ianuarie 2008, 13:44)

    Ion [anonim]

    Nu stiu de ce toti pulsati cu negrul, cand Hackabee e castigatorul?
    • 0 (0 voturi)    
      iata, rasisti nu se lasa, fac comentarii! (Vineri, 4 ianuarie 2008, 14:08)

      simona [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Am tot vazut comentarii cum ca Barack Obama e negru! De ce ma rog asta este aspectul cel mai relevant pentru unnii? Pentru ca pentru scapa de stereotipuri si prejudecati trebuie sa ai gandire critica si sa judeci fiecare individ pentru ceea ce este si ce face el! este un pic mai greu si solicita mai multi neuroni decat sa preiei judecati de-a gata!
    • 0 (0 voturi)    
      2 (Vineri, 4 ianuarie 2008, 15:17)

      ANDREI [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Huckabee a castigat acest tur preliminar pentru republicani. Obama reprezinta in cursa prezidentiala tabara opusa, Partidul Democrat.

      Eu prevad o infruntare finala in noiembrie 08 intre Mitt Romney si Barack Obama ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu Clinton (Vineri, 4 ianuarie 2008, 15:53)

    dan [anonim]

    Toate ca toate, dar sa nu iasa presedinte nebuna asta de nevasta a lui Bill. Cand a fost la Bucuresti, in 1998, nu prea a fost incantata de tarisoara noastra, iar fata este consecventa!
  • 0 (0 voturi)    
    Barack Obama (Vineri, 4 ianuarie 2008, 19:13)

    Cosmin [anonim]

    Am avut curiozitatea sa intru pe site-ul lui Barack Obama (www.barackobama.com), ca sa-mi fac o parere despre el, ca orice om care vrea sa fie bine informat. Se gasesc acolo o multime de fisiere video cu Obama (interviuri, conferinte etc.). Am vazut cateva dintre ele si trebuie sa spun ca m-a impresionat de-a dreptul si ar fi extraordinar daca ar ajunge presedinte. Mi-a mers la suflet tot ce a spus, si nu-s deloc usor impresionabil.

    Pe de alta parte, daca ajunge presedinte pastorul ala, Huckabee, care se crede descendentul direct al lui Iisus, venind sa mantuiasca definitiv poporul american si lumea intreaga cu ideile lui de Ev Mediu (adica religie si razboi in numele religiei), va fi mai rau decat e acum cu Bush.

    Ii tin pumnii lui Obama, din tot sufletul.
    • 0 (0 voturi)    
      Mike Huckabee (Vineri, 4 ianuarie 2008, 20:52)

      ctzan [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      Si eu il simpatizez pe Obama, dar descrierea pe care i-o faci tu lui Huckabee e absolut aberanta si jignitoare !

      Ma intreb care-i motivatia ta. Cineva ar putea sa creada ca ai citit jegul ala pe site-ul lui Obama.

      Daca tot iti place atita sa te informezi, ar trebui sa te interesezi si de bilantul lui Huckabee ca guvernator de Arkansas, si sa judeci cu mintea ta daca e vorba de un extremist si fundamentalist razboinic asa cum il prezinti ;-)
      • 0 (0 voturi)    
        nu am citit pe site-ul lui Obama (Vineri, 4 ianuarie 2008, 22:52)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui ctzan

        E evident ca nu am citit asta pe site-ul lui Obama.
        E doar impresia cu care am ramas ascultandu-l vorbind si pe Huckabee, asa cum l-am ascultat si pe Obama. Intotdeauna incerc sa ma informez direct de la sursa.
        Huckabee are in spate "armata" fundamentalistilor crestini evanghelici, adica milioane de oite cu creierul spalat, crescute doar ca sa voteze cand si cum li se cere.
        Si-apoi diferentele de program spun totul. Un exemplu: Obama va opri imediat razboiul din Irak (ma rog, in cateva luni), iar Huckabee declara ca va intensifica lupta. Unul vrea pace, altul, razboi.
        Unul se declara de partea stiintei, celalalt ii pupa picioarele lui Dumnezeu.
  • 0 (0 voturi)    
    Graba mare ! (Vineri, 4 ianuarie 2008, 19:58)

    Christea [anonim]

    Va grabiti baieti .In Iowa ,un < caucus > este destul de
    semnificativ .Un mare semnal de alarma pentru d-na
    Clinton. Atat . Obama , o furtuna intr-un pahar cu apa .
    Democratii sa fie atenti la John Edwards.Dar inainte
    de a face aprecieri , aveti rabdare sa vorbiti dupa 8 ianuarie cand in New Hampshire au loc < alegeri > ,
    asa zisele " alegeri preliminare " .Si nu uitati . statul Iowa participa doar cu 7 electori din 538 , de ex. , ai
    Colegiului electoral . In ce priveste pastorul baptist
    de la republicani , sa fim seriosi .Este puternic neo-
    conservatorismul in America , dar nu asa cum il intelegem noi.Atentie la John McCain si chiar Rudy
    Giuliani .
  • -1 (1 vot)    
    Voi ati vota un tigan? (Vineri, 4 ianuarie 2008, 22:36)

    Ma Numeau Parintele [anonim]

    Cine poate crede ca un negru ar putea sa ajunga presedinte SUA? Political corectness ca Political Corectness, da' un afro-american este, in cele din urma, tot un nigger. Voi ati vota, in Romania, un tigan? Sa fim seriosi! Ecleziastul spune: exista o vreme pentru toate. Parafrazand spun: Exista un loc pentru toti. Si, cu siguranta, locul negrului nu este la conducerea SUA!
    • 0 (0 voturi)    
      Orbii se leaga de culoare (Vineri, 4 ianuarie 2008, 23:00)

      Strabunicul [anonim] i-a raspuns lui Ma Numeau Parintele

      Adevarul e ca albul de Bush e mai bun... Mi-e mila de tine ca gandesti asa.
      • -1 (1 vot)    
        Mila e un sentiment crestin (Sâmbătă, 5 ianuarie 2008, 1:08)

        Ma Numeau Parintele [anonim] i-a raspuns lui Strabunicul

        Multumesc pentru mila ta. Se vede ca esti crestin. Mi-ar place daca, in mila ta, mi-ai da exemple de negraci din Carte (in afara pozitiilor de sclavi). Cum poate oare marketingul politic sa va orbeasca in halul acesta incat sa tineti cu negracii? Cum creseti ca vine Black Messiah ? Bush, asa cum este a fost votat de americani, iar eu cred ca ei stiu mai bine decat noi de ce au nevoie. Un popor care inghite toata corectitudinea politica exportata de oamenii lui Bush nu merita decat sa aiba un tigan presedinte; ceea ce va urez!
    • +1 (1 vot)    
      Obama (Vineri, 4 ianuarie 2008, 23:03)

      jimmy [anonim] i-a raspuns lui Ma Numeau Parintele

      Obama este genial, ar fi bine sa mai studiezi un pic pe ce se bazeaza campania lui.
      Iar rasismul este o chestie penibila care nu are ce cauta in secolul 21!
      • -1 (1 vot)    
        Rasism? (Sâmbătă, 5 ianuarie 2008, 1:13)

        Ma Numeau Parintele [anonim] i-a raspuns lui jimmy

        Sunt de acord ca rasismul e penibil. Eu nu am ajuns inca la constiinta ta, nu am reusit sa vad genialitatea lui Obama. Poate nu voi reusi niciodata. Dupa cum scrii sunt convins ca strabunii tai sunt cei care au remarcat si genialitatea poporului sovietic si care au contribuit din plin la mentinerea comunismului in Romania. Va felicit! Mergi in Alabama si vezi un stat penibil. Macar acolo poti sa mananci linistit fara a vedea langa tine un negraci. Nici macar un arabitoi. Poporul roman iubeste arabitoii. I-a votat si in parlament. Ne mai miram de ce Romania este unde este?
    • 0 (0 voturi)    
      esti un ignorant (Sâmbătă, 5 ianuarie 2008, 1:00)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Ma Numeau Parintele

      In primul rand, maica-sa e alba 100%, deci e doar pe jumatate "negru".<br>In al doilea rand, nu conteaza deloc culoarea, conteaza cum gandeste si ce spune. Sunt milioane de negri mult mai destepti decat milioane de albi prosti.<br>In al treilea rand, a castigat voturile alegatorilor din statul Iowa, unde 95% din populatie e de culoare alba si are reputatia de a fi extrem de conservatoare (de aceea sunt si atat de putini negri, pentru ca se integreaza greu acolo). Asta spune tot.
      • 0 (0 voturi)    
        45 (Duminică, 6 ianuarie 2008, 14:30)

        Ma Numeau Parintele [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        Draga Cosmin,
        Te rog sa studiezi istoria si sa vezi cum au tratat frnacezii file care au facut copii cu nazistii dupa '45. Acum, in loc sa beneficieze de acelasi tratament, puiul negru e propus spre a fi presedinte SUA. E si mai nasol, acum ca am aflat de la tine ca are mama alba. "Sunt milioane de negri mai destepti decat milioane de albi prosti" spui. Probabil ca ai dreptate. Dar sunt si milioane de albi mai destepti decat milioane de negri slab pregatiti. Am intrebat in prima postare si continui sa intreb. Asta a facut ca si romanii sa alega arabetii in parlament? Asta le-a facut si pe femile romance sa produca septelul de arabitoi din Romania? Cand veti intelege ca Political Corectness este un concept nascut pentru a-i face pe cei slab pregatiti si mai slab pregatiti? Ce-ai zice daca fiica ta ar veni acasa cu un negru, arab sau tigan ca viitor posibil ginere? Daca vei raspunde ca vei fi incantat nu m-ar mira. Am mai spus si mai spun. Acesta este motivul pentru care Romania este unde este!
    • 0 (0 voturi)    
      Da ! (Sâmbătă, 5 ianuarie 2008, 13:21)

      ctzan [anonim] i-a raspuns lui Ma Numeau Parintele

      Da, as vota un tigan.

      Mai ai si alte intrebari, mutzunache ?

      Si, apropo, te-ncrezi prea mult in pretinsa 'anonimitate' de pe internet. Crede-ma, ma sterg la cur in fiecare zi cu viteji anonimi ca tine.

      Daca vrei sa faci trolling, gaseste ceva mai putin periculos - poti sa enervezi lumea foarte bine cu Paris Hilton si Posh Spice. Las-o cu tiganii, negrii, evangheliile si dumnezeii.
      • 0 (0 voturi)    
        Lui CTZAN=IQ de Bush (Duminică, 6 ianuarie 2008, 14:21)

        Ma Numeau Parintele [anonim] i-a raspuns lui ctzan

        Stimate forumist,
        Iti dau un citat "cei cu pete se'nchina la pete". Chiar te cred ca ai vota un tigan. Daca ne uitam la limbajul tau bazic (Mutzunache, cur, etc) realizam imediat ca esti tigan; deci, cu siguranta, ai vota un tigan! In privinta anonimitatii sa stii ca nu ma incred in ea. Daca doresti ma poti gasi oricand la Ma_numeau_parintele@yahoo.com sau pe YM cu numele Ma_numeau_parintele. Dupa ce dai de mine stabilim un meeting si stam de vorba. Sa stii insa ca nu sunt dispus sa ma plimb in sectorul tau (care este) deoarece ma tem de etnia ta (si de reactiile caracteristice ei). In privinta pasiunilor tale (Paris H, Posh S) nu pot decat sa ti le respect. Probabil ca in fancluburile acestor personaje se admite limbajul tau de nationalitate conlocuitoare.Go for it! Tine-o inainte. In privinta evangheliilor si Dumnezeilor stiu ca voi (etnia ta adica) nu prea le aveti cu religia. In schimb, iti recomand sa citesti un simbol respectat de tine: Dolarul american. Dupa aceea iti recomand sa iei un dictionar englez - roman si sa incerci sa traduci "In God We Trust.". Ai putea fi socat cand vei intelege in ce cred americanii. Tu chiar ai crezut ca Paris H & Posh S sunt simbolurile democratiei? Asa v-a invatat Vanghelie? Multa bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    America simbolul LIBERTATI SI AL DEMOCRATIEI. (Vineri, 4 ianuarie 2008, 22:53)

    Dan B.Charles [anonim]

    Romani lasati gramatica si alte idei constipate.
    America voteaza UNINOMINAL DE PESTE 200 DE ANI si daca ati vazut implicare cetatenilor americani in alegerea viitorului PRESEDINTE, ar trebuii sa invatati ce inseamna DEMOCRATIE. Sunteti primitivi, barbari si COMUNISTI DE 45+18 ANI, FAPT REAL AVAND IN VEDERE CA PESTE 5 MILIOANE AU ABANDONAT SISTEMUL CORUPT-COMUNIST DIN TARA. CENZURATI-MINTITI SI ASCUDETI MIZERIA CRASA DIN TARA. Europa si USA stie si cunoaste in amanunt situatia politica ticaloasa din Romania.4 din 5 tineri vor pleca din tara, and majoritatea spera sa se stabileasca in tarile libere cu democratie ADEVARATA.
    Schimbati-va sistemul politic profund corupt si INVATATI DE LA AMERICANI CUM SE TRAIESTE.
    Nu costa bani.200 de ani expeienta si civilizatie.
    Un american nascut in Giulesti.
    • +1 (1 vot)    
      unde gresesti matale (Sâmbătă, 5 ianuarie 2008, 1:11)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Dan B.Charles

      Matale gresesti cand:
      1. Ne pui pe toti romanii din tara in aceeasi oala. Nu toti cenzuram, nu toti mintim, nu toti traim prost, suntem barbari sau primitivi.

      2. Americanii traiesc mai prost decat romanii din multe puncte de vedere: al asigurarilor medicale, de exemplu. In Romania toti saracanii au parte de servicii medicale de baza, in SUA in 40% din cazuri nici nu te lasa sa intri in spital, iar daca intri, iesi falit si indatorat pe vecie statului.
      Daca ai fi comparat Romania cu statele europene civilizate sau cu Canada, ti-as fi dat dreptate. Dar SUA sunt la pamant din aproape toate punctele de vedere. Pana si dolarul reflecta tendinta de prabusire.

      3. Scrii cu picioarele ("ar trebuii") si ne dai noua sfaturi sa lasam gramatica.

      4. Desi traiesti in America, nu arati deloc cei 200 de ani de civilizatie, ci doar aroganta si suficienta pe care o gasesti in Giulesti, locul tau natal.
    • +1 (1 vot)    
      rusine sa-ti fie (Sâmbătă, 5 ianuarie 2008, 1:48)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Dan B.Charles

      Probabil esti vreun tigan nenorocit din Giulesti care crede ca i-a pus D-zeu mina in cap. De fapt, ti-au spalat astia creieru' din moment ce ai uitat de unde ai plecat. Ce democratie, bre? America e tara cu cea mai mare iluzie de democratie dintre toate tarile care pretind ca au asa ceva! Si sa-ti fie rusine ca vorbesti asa de tara noastra (ca a ta nu mai e, din moment ce te-ai dezis), si cei ca tine ar fi bine sa taca din gura si sa isi vada de viata aia! Apatridule, nu esti nici macar american, ei mereu te vor considera un strain, un emigrant, un nimeni, nu vei niciodata de-ai lor, nici macar urmasii tai!<br>Fa-ne o favoare si nu mai scrie pe situri romanesti, scrie pe cele americane! <br>Romania mai are si patrioti, sa nu uiti asta, care vor fi alaturi de ceilalti romani pentru a razbate in viata asta.<br><br>Dom'le, s-au adunat toti sa-si dea cu parerea, despre una, despre alta. <br>Mare este gradina ta, doamne!
  • 0 (0 voturi)    
    Inutil (Sâmbătă, 5 ianuarie 2008, 10:46)

    Weather [anonim]

    Mah da ce va mai invrajbiti atita cu brotacu asta cu pastoru ala pocait?Voi chiar credeti ca Presedintele SUA conduce lumea?Ntz....face si el saracu ce ii dicteaza altii,el e doar omu bagat in fata...Ca ii alb sau negru nu mai conteaza.Ideea e ca daca cei ce conduc considera ca e bine ca frustrarea negrilor sa fie compensata si cu altceva decit Oscar-uri si Grammy -uri , o saiasa brotacu.Daca nu-nu.
  • 0 (0 voturi)    
    Obama (Sâmbătă, 5 ianuarie 2008, 12:55)

    Andrei [anonim]

    Obama este un candidat exceptional.
    Cautati pe YouTube discursurile sale de la Jefferson-Jackson Dinner 2007 si Democratic Convention 2004; are spirit, inspiratie, o viziune pentru America, si ceva ce ii lipseste lui Bush, inteligenta si masura, iar lui H. Clinton, 'apropierea' de oameni si naturaletea.
  • 0 (0 voturi)    
    orice democrat ar fi bun la urma urmei (Duminică, 6 ianuarie 2008, 10:41)

    Chicago [anonim]

    In 2004 cand am fost in state am cumparat cartea lui, Dreams from my Father, banuind atunci ca va reusi ceva in 2008.
    Un link pentru cei ce nu cunosc sistemul de alegere al candidatului democrat:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Democratic_Party_%28United_States%29_presidential_primaries%2C_2008