UPDATE Gruparea Stat Islamic revendica atentatul terorist din Istanbul / Autoritatile cauta un barbat uzbek sau kirghiz

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 2 ianuarie 2017, 10:33 Actualitate | Internaţional


Atac armat la Istanbul
Foto: Captura YouTube
Gruparea jihadista Stat Islamic a revendicat atentatul terorist care a avut loc in noaptea de Anul nou in clubul Reina din Istanbul, anunta Reuters.

"In continuarea operatiunilor binecuvantate pe care Statul Islamic le efectueaza impotriva aparatorului crucii, Turcia, un soldat erou al califatului a lovit unul dintre cele mai faimoase cluburi de noapte in care crestinii isi celebrau sarbatoarea lor apostata", potrivit unei declaratii a Statului Islamic.

39 de persoane au fost  ucise intr-un club de noapte din Istanbul in noaptea de Revelion iar atacatorul necunoscut care a deschis focul a reusit sa fuga in haosul creat.

Familiile a peste 20 de victime straine urmeaza sa recupereze luni cadavrele rudelor

Atacul marcheaza un inceput sangeros de an in Turcia, tara deja zguduita in 2016 de o tentativa de lovitura de stat si de un val de atentate atribuite jihadistilor sau rebeliunii kurde.

Este pentru prima oara cand SI revendica un atentat in Istanbul.

La ora 01,15 duminica (22,15 GMT sambata), un barbat inarmat cu o pusca de asalt a aparut in fata clubului Reina, situat pe malul Bosforului, in zona europeana a Istanbulului, ucigand doua persoane la intrare, inainte de a patrunde in discoteca.

Potrivit presei turcesti, barbatul a tras intre 120 si 180 de gloante in cursul atacului care a durat circa 7 minute, inainte de a fugi.

Identitatea atacatorului nu este cunoscuta, dar cotidianul Hurriyet scria luni ca autoritatile urmarescc pista SI si ca ucigasul ar putea fi un kirghiz sau un uzbek.

"Pericolul continua", scria luni editorialistul Abdulkadir Selvi in Hurriyet. "Atat timp cat acest terorist nu este arestat, nu stim cand si unde un masacru poate avea loc".

Tot potrivit Hurriyet, anchetatorii cred ca barbatul ar putea avea legaturi cu celula care a comis triplul atentat sinucigas de la aeroportul Ataturk din Istanbul, soldat cu 47 de morti in iunie si imputat de autoritati tot SI.

Atentatul de Anunl nou are loc in conditiile in care armata turca efectueaza  de patru lunin o incursiune in nordul Siriei, de unde incearca sa alunge militiile kurde si SI.

In comunicatul sau, SI acuza Turcia, tara majoritar musulmana, ca s-a aliat cu crestinii.

Rebelii sirieni sustinuti de armata turca incearca de mai multe saptamani sa cucereasca orasul Al-Bab, un bastion al SI in nordul Siriei, unde fortele Ankarai au suferit pierderi grele.

Potrivit celor mai recente date, 12 turci au murit in atentat, dintre care un turco-belgian, si 26 de straini.

MAjoritatea sunt originari din tari arabe: doi iordanieni, trei irakieni si trei libanezi.

Un franco-tunisian, o canadianca si o tanara din Israel figureaza de asemenea printre victime.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5604 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Sa intelegem ca... (Luni, 2 ianuarie 2017, 10:39)

    AKM [utilizator]

    ...nu au fost "gullenistii".
    • +2 (4 voturi)    
      ! (Luni, 2 ianuarie 2017, 13:39)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui AKM

      Pai Erdogan a sunat la prietenii isis sa trimita pe careva in clubul kurzilor, dusmanul comun...
    • -2 (6 voturi)    
      uzbck adica mercenarul care l a mantuit (Luni, 2 ianuarie 2017, 14:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AKM

      pe Nemtov...URSS e in tot si toate !
  • +5 (23 voturi)    
    Sa fim seriosi! (Luni, 2 ianuarie 2017, 11:13)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    ISIS poate sa revendice orice, mai ales acum cand e incoltita si in 2016 a pierdut f. mult teritoriu! Revendica doar-doar s-o mai impauna un pic ca sa ridice moralul asasinilor jihadisti, care au nevoie de un imbold sa mearga mai departe in lupta pentru jihad! Cum vor demonstra autoritatile ca intr-adevar ISIS e de vina, si nu PKK sau vreun lup singuratic, sau "lupii cenusii"?
    • +27 (31 voturi)    
      PKK nu ataca civilii (Luni, 2 ianuarie 2017, 11:58)

      Ion2050 [anonim] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      ci fortele de ordine sau armata. Kurzii sunt numerosi in Germania si nu vor sa fie considerati teroristi.
      • -5 (5 voturi)    
        Pe bune??? (Luni, 2 ianuarie 2017, 14:27)

        Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui Ion2050

        Atunci de ce UE si SUA ii considera organizatie terorista?
        Vezi in Global Terrorism Database cati civili au fost omorati.
      • -4 (4 voturi)    
        Ai si un link (Luni, 2 ianuarie 2017, 14:47)

        Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui Ion2050

        cu o mica parte din "realizarile" indivizilor. Poate fi cautat fiecare atac in vreun ziar si vazut cate victime sunt din fortele de ordine si cate dintre civili.

        http://www.telegraph.co.uk/news/2017/01/01/stream-violence-turkey-shows-president-erdogan-control-freak/
      • +1 (7 voturi)    
        ioane (Luni, 2 ianuarie 2017, 16:43)

        step by step [utilizator] i-a raspuns lui Ion2050

        ai vorbit tu cu ei?
    • -2 (4 voturi)    
      Autoritatile nu pot demonstra nimic. (Luni, 2 ianuarie 2017, 12:36)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      ISIS e un soi de cucu-bau. Parca am fi in epoca de piatra. De unde vin declaratiile? Daca dai un vant pe internet, esti localizat instant. Aia folosesc dispozitive electronice, deci detectabile. Dar americanii, salvatorii planetei, nu-i gasesc. Somn usor.
    • +4 (4 voturi)    
      Razboiul conductelor de gaz (Luni, 2 ianuarie 2017, 15:06)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      Turcia isi apara interesele justificand incursiuni in Siria si Irak
    • 0 (4 voturi)    
      uite ce propun eu.... (Luni, 2 ianuarie 2017, 19:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      radem alquaeda si isis paan nu mai tine macar minte lumea cine sunt si cum se numesc...
      si apoi vedem daca fac si altii atentate sau nu...

      problema e simpla... cele mai probabil arabii fac astfel de atacuti... statistic vorbind
      ala care ramane mutilat, mort sau isi pierde persoane dragi... sunt destul de sigur ca il nu il afecteaza daca atentatoru era alb albastru negru arab martian iepure sau unicorn roz...

      trebuie sa faca si liderii astia ceva impotriva teroristmului... asta e important.. sa terminam cu corectitudinea politica si sa rezolvam problema!

      desi uneori am impresia ca le convine chestia asta... e mult mai usor sa convingi oamenii la pasapoarte biometrice, camere peste tot, politie peste tot,, violarea corespondentei etc cand bagi siguranta inainte...
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 2 ianuarie 2017, 13:47)

    [anonim]

  • +10 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 2 ianuarie 2017, 17:26)

    [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      ... (Luni, 2 ianuarie 2017, 18:53)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui

      Mai ales daca sunt trimisi de "stapanire". Convenabil, nici macar n-a fost gasit. Dar ce motiv bun sa mai stranga surubul. Si nici macar nu stim exact cine a murit , daca erau agenti acoperiti printre ei oricum "apartinatorii" n-au ce comenta. Poate vom vedea un film pe tema asta cand vom fi de varsta lui Iliescu.
    • +5 (7 voturi)    
      Kazahstan tara mica? (Luni, 2 ianuarie 2017, 20:19)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui

      "With an area of 2,700,000 square kilometres (1,000,000 sq mi) – equivalent in size to Western Europe" ... asta zice wikipedia.
      De marimea Europei de Vest. Eu n-as numi asta mic.
      • 0 (2 voturi)    
        era vorba (Marţi, 3 ianuarie 2017, 6:15)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui ac

        de Uzbekistan si Kirgistan, dupa cum s-a scris in articol "uzbek sau kirghiz" , care sunt locuitorii tarilor de mai sus, in ordine.
      • -1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 ianuarie 2017, 8:18)

        [anonim] i-a raspuns lui ac

        • +1 (1 vot)    
          Tu ai scris (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:18)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui

          "Ca si Uzbekistanul si Kazachstanul sunt tari mici."
          Kazachstan ai scris, nu?
          Daca scriai Kyrgyzstan nu ziceam nimic. Glumetule.
          • -1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 ianuarie 2017, 16:49)

            [anonim] i-a raspuns lui ac

  • 0 (2 voturi)    
    neimportant (Luni, 2 ianuarie 2017, 23:46)

    martel55 [utilizator]

    nationalitatea nu mai e importanta, singurul lucru care conteaza e apartenenta la religia pacii...astia sunt singurii asasini, si cu toate astea actualii politruci europeni refuza inca sa recunoasca adevarul, sustinand aberatii cum ca nu exista legatura intre islam si valul de asasnate dub lume....dar ceasul ticaie pentur tata aceasta sleahta de politruci corecti politic, valul se ridica incet si ii va matura, speram pentru totdeauna
    • 0 (2 voturi)    
      informatie (Marţi, 3 ianuarie 2017, 6:21)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      am stat de vorba cu mai multi musulmani pe aici pe unde sunt (uae) , din care unul palestinian, egiptean, toti suniti, si nu sunt atasati religios atat de mult (adica baga alcool, se imbraca normal, au studii, unul e trainer in sonde de petrol altul lucreaza in banca) si am compilat o concluzie din ce am discutat cum ca siitii ar fi cei care fac asemenea mizerii, pentru ca aia cred in 4 profeti, si in versiunea lor de Coran chiar scrie ca daca omori ajungi in paradis, si ca secta lui Assad cat si curentul sectant isis tot de acolo se trage. Mi-au si zis, daca cumva ajungi printr-o zona araba in alta parte decat UAE si vezi barbati imbracati cu cearsafuri negre si barbi lungi sa te feresti de ei.
      • 0 (0 voturi)    
        cearceafuri negre si barbi lungi.... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:14)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        de Boboteaza le-nchid usa in nas...:)
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 ianuarie 2017, 10:08)

    [anonim]