UPDATE Suspectul din dosarul atacului de la Targul de Craciun din Berlin a fost eliberat / Ministrul de Interne german: Atacatorul se afla, probabil, in libertate

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 20 decembrie 2016, 20:19 Actualitate | Internaţional


Autoritatile germane l-au eliberat pe pakistanezul retinut sub suspiciunea ca ar fi condus camionul care a intrat luni seara in multimea adunata la Targul de Craciun din Berlin, informeaza BBC. Procuratura generala a declarat ca nu exista dovezi suficiente impotriva lui astfel incat sa fie justitificata retinerea.

"Pana acum investigatia nu a dezvaluit vreo suspiciune urgenta la adresa acuzatului", a anuntat procuratura intr-un comunicat de presa, citata de Reuters.

Potrivit procuraturii generale, suspectul a dat declaratii pe larg in timpul audierilor insa a negat acuzatiile ce i se aduc.

Procuratura a adaugat ca a fost imposibil sa gaseasca soferul camionului folosindu-se  de declaratiile martorilor la atac si ca investigatia nu a reusit pana acum sa dovedeasca ca suspectul ar fi condus camionul in momentul atacului.

Ministrul german de Interne Thomas de Maiziere a declarat marti ca atacatorul ramane, probabil, in libertate si ca suspoectul retinut a fost eliberat din cauza lipsei de dovezi.

"De aceea este adevarat ca nu putem exclude posibilitatea ca atacatorul sa fie, in continuare, in libertate", a declarat de Maiziere pentru ZDF.

Ministrul a precizat ca politia urmareste, inca d ela inceput, mai multe piste.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3661 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Deci (Marţi, 20 decembrie 2016, 20:32)

    mitg [utilizator]

    L-au lasat liberi ca a zis "nu", si daca a zis nu, normal ca e nevinovat.


    Si prosti cum sunt (securistii nostri le dau clasa), nici n-o sa il urmareasca.
    • 0 (2 voturi)    
      Eroare gravă de logica (Miercuri, 21 decembrie 2016, 8:42)

      DonaldDuck [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Într-un stat de drept, suntem toți nevinovați pana când procurorii conving justiția de contrariul.
      Dacă ar fi invers ar fi nasol rău.
  • +4 (10 voturi)    
    wow... (Marţi, 20 decembrie 2016, 21:18)

    liviu_ [utilizator]

    "nnu exista dovezi suficiente" ... pai politia poate retine 24 chiar 48 de ore fara atatea dovezi...
    daca era roman il retineau 1 an fara probleme asa e incorect politic.

    oricum politia Germania a dat cu stangu in dreptu... uraaa!
    asteptam cu interes urmatorul atentat!
  • +9 (11 voturi)    
    Interesant tare (Marţi, 20 decembrie 2016, 21:38)

    Delicatu [utilizator]

    "Atacatorul se afla, probabil, in libertate Pai daca principalul suspect a fost eliberat, cum adica PROBABIL atacatorul e in libertate? Nu e sigur? Avand in vedere ca nu mai e nici un suspect arestat?

    Tragedie mondiala se numeste!
  • +5 (11 voturi)    
    Păi normal! (Marţi, 20 decembrie 2016, 23:00)

    LianBerthold1 [anonim]

    Dacă i-ați dat drumul din arest, evident că este în libertate :D :D :D

    Ar fi de rîs dacă n-ar fi de plîns.

    Sau poate imaginativii (!) polițai nemți au ei un plan secret ....
    • +1 (1 vot)    
      Sigur că e normal! (Miercuri, 21 decembrie 2016, 4:49)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold1

      Tu nu-ți dai seama cât de gheboasă e treaba? Păi vrei să câștige AfD-ul?! E an electoral în Germania! Nu se există ca bieții refugiați primiți de Frau Merkel să se dedea la violențe. Ăștia-s toți ca niște mielușei.

      Polițaii nemțești abia au așteptat să-i dea drumul să scape pakistanezului, care va dispărea rapid din Germania sau va pieri în cine știe ce accident.

      Varianta cea mai comodă e șă plângă toată lumea cu lacrimi amare. Să se aducă, flori, ursuleți de pluș și alte celea. Responsabilitatea atentatului va rămâne așa un mister ca OZN-urile. Poate cu timpul chiar se va sugera ca e o treabă a mafiei poloneze :D
  • 0 (0 voturi)    
    g (Miercuri, 21 decembrie 2016, 8:22)

    gituca [utilizator]

    Ce dracu, nu mai gasesc nemtii astia un tip care a lucrat pe la Gestapo sa-i invete cum se face treaba?!