Norvegia, campioana continentala si mondiala en titre, s-a calificat, marti, in semifinalele Campionatului European de handbal feminin - EURO 2016 - din Suedia, dupa ce a dispus de Ungaria cu scorul de 24-23 (11-9), la Helsingborg, in penultimul sau meci din grupa principala II, potrivit Agerpres.

Scandinavele, care au castigat toate meciurile pana acum, s-au impus la limita in fata unei echipe a Ungariei care juca doar pentru onoare.

Ungaria a inceput curajos si a condus cu 3-1 (min. 4), dar nordicele au intors scorul si s-au desprins la 9-5 (18), iar la pauza conduceau cu 11-9. Echipa antrenata de danezul Kim Rasmussen a reusit sa egaleze la reluare, 11-11 (33), iar apoi a trecut in avantaj, 14-13 (39). Ungaria a ratat sansa desprinderii si Norvegia a facut 17-15 (45). Ungaria a mai egalat de doua ori, 19-19 si 20-20, dar apoi Norvegia a punctat de trei ori la rand, obtinand o victorie la limita, dar care o califica in penultimul act inaintea ultimei partide din grupa.

Anita Gorbicz si Anna Kovacs au marcat cate 5 goluri pentru Ungaria, iar Nora Mork a inscris de 6 ori pentru Norvegia, Emilie Arntzen a marcat 6 goluri, iar Amanda Kurtovic a punctat de 4 ori. Portarul norvegian Kari Aalvik Grimsbo (Gyor) a avut o prestatie foarte buna, cu 12 mingi parate (34%).

In ultimul meci al zilei, Danemarca si Rusia au terminat la egalitate, 26-26 (13-11), dupa un final dramatic.

Rusia a fost prima care a rupt echilibrul si a condus cu 6-4 (10), iar zece minute mai tarziu avea avantaj de trei goluri, 11-8. Danemarca a marcat cinci goluri consecutive si avea 13-11 la pauza.

Danezele au condus cu 15-11 (34), dar Rusia a reusit sa egaleze, 18-18 (44). Danemarca a condus cu 22-20 (51), dar Rusia a egalat imediat (52), iar apoi au mers cap la cap pana la final. Danezele conduceau cu 26-25 cu 90 de secunde ramase de jucat, dar au pierdut doua mingi, Rusia a egalat si a mai avut sapte secunde pentru un ultima atac, nereusit, insa.

Stine Jorgensen (7 goluri) si Mette Tranborg (6) au fost cele mai bune marcatoare de la daneze, in timp ce portarul Sandra Toft a reusit 14 parade (37%).

Marina Sudakova a inscris 6 goluri pentru rusoaice, iar Vladlena Bobrovnikova 5.

Romania a invins Cehia in primul meci de marti, cu 30-28.

In clasament, Norvegia ocupa primul loc, cu 8 puncte (+7), urmata de Romania, 6 puncte (+13), Danemarca, 5 puncte (+6), Rusia, 3 puncte (-5), Cehia, 2 puncte (-3), Ungaria, 0 puncte (-18). Primele doua clasate se califica in semifinale.

Miercuri sunt programate ultimele meciuri din grupa, Ungaria -Rusia (17,15), Danemarca - Romania (19,30) si Cehia- Norvegia (21,45).

Pentru a se califica in penultimul act al competitiei, Romania are nevoie de cel putin un egal cu Danemarca.