UPDATE Franta: Politia din Paris, in cautarea individului inarmat care a incercat sa jefuiasca o agentie de turism

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 decembrie 2016, 20:56 Actualitate | Internaţional

Tentativa de jaf armat in Paris
Foto: Captura YouTube
Politia din Paris este in cautarea unui suspect inarmat care a incercat sa jefuiasca o agentie de turism din sudul capitalei franceze, a informat vineri seara primarul arondismentului 13, Jerome Coumet, potrivit Reuters.

Initial, politia a crezut ca individul inarmat a luat ostatice in jur de sase persoane aflate in agentie, insa cand fortele de ordine au patruns in incinta nu l-au gasit pe suspect, le-a spus Jerome Coumet reporterilor.

"Erau doua etaje. Oamenii din cladire erau speriati ca atacatorul e inca acolo, dar nu era cazul. Politia a intervenit si a eliberat toate persoanele", a explicat Coumet.

"Jaf armat, bulevardul Masséna din Paris: interventie incheiata (...) Sase persoane au fost scoase din agentie, atacatorul nu se afla in incinta", a anuntat, pe Twitter, politia din Paris.



Reuters a relatat anterior, citand o sursa din cadrul politiei, ca un individ inarmat a luat ostatice circa sase persoane intr-o agentie de turism din sudul Parisului, in ceea ce pare a fi o tentativa de jaf.

Agenti de politie inarmati s-au deplasat la fata locului, a precizat sursa, adaugand ca incidentul nu pare sa aiba legatura cu un act terorist.

Agentia de turism, folosita in principal de clienti de origine asiatica ce efectueaza mai degraba tranzactii in numerar, a mai fost jefuita si in trecut, a adaugat sursa citata.





















4644 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    E ok (Vineri, 2 decembrie 2016, 21:07)

    graveyard_shift [utilizator]

    Nu e un act terorist, deci nu sunt musulmani radicali. Sint doar niște moderați furând, bătând femei sau făcând scandal, ce v-ați aprins asa?
  • +1 (5 voturi)    
    HM, dati-mi voie sa ma indoiesc... (Vineri, 2 decembrie 2016, 21:25)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    ca ar fi vorba doar de un simplu jaf...Eu stiu ca voi sperati din toata inima ca "individul" in cauza nu este un musulman, dar din pacate realitatea zilelor noastre ne demonstreaza cu totul altceva...
    • +4 (4 voturi)    
      Omul a vrut sa ia bani din casierie (Vineri, 2 decembrie 2016, 23:27)

      DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      Insa i s-a spus ca nu au bani si asta l-a infuriat. A scos arma si a spus ca vrea 5 excursii de lux.
      • +1 (3 voturi)    
        :) (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 0:01)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui DE:AD:BE:EF:CA:FE

        ...presa mainstream cred ca lucreaza deja la un scenaru de genul asta...
  • +3 (7 voturi)    
    African (Vineri, 2 decembrie 2016, 21:57)

    Vade Retro [utilizator]

    Ziarele franceze mentioneaza ca individul inarmat este "de tip african".
  • +2 (8 voturi)    
    De fapt nu a fost nimeni inarmat (Vineri, 2 decembrie 2016, 23:10)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    E suficient sa strigi Alah Akbar si gata, se cuibaresc cu toti intr-un colt, linistiti si asteapta sa fie impuscati. Ca asa e moda in Franta.
  • -1 (1 vot)    
    dont hold your breath... (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 9:33)

    demaGOGU [utilizator]

    ...politia franceza e inca la nivelul filmelor cu louis de funez!
  • 0 (2 voturi)    
    Jaf armat, luare de ostatici... (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 11:39)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... da' suspectul a fugit, nu stim cand, cum si pe unde, ca n-aveam decat vreo 100 de politisti in jurul cladirii...
    Aud in schimb ca l-au prins pe unul ca se uita pe site-uri islamiste si cum l-au prins, i-au si dat doi ani, ca era pericol public.
    Francezii astia au ajuns de tot rasul.