Ministrul israelian al Apararii ameninta militantii din Fasia Gaza cu distrugerea completa

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Marţi, 25 octombrie 2016, 7:49 Actualitate | Internaţional


Militantii din Fasia Gaza risca sa fie complet distrusi in cazul in care vor declansa un nou razboi impotriva Israelului, a declarat ministrul Apararii de la Tel Aviv, Avigdor Lieberman, intr-un interviu pentru publicatia palestiniana Al-Quds, scrie Mediafax.

"In calitate de ministru al Apararii, as dori sa clarific ca nu avem nicio intentie sa declansam un nou razboi impotriva vecinilor nostiri din Fasia Gaza sau Cisiordania, Liban sau Siria," a mai afirmat Lieberman.

"Dar militantii din Fasia Gaza, la fel ca iranienii, intentioneaza sa elimine statul Israel. (...) Daca aduc un nou razboi impotriva Israelului, va fi ultimul pentru ei. Doresc sa subliniez. Va fi ultima lor confruntare deoarece ii vom distruge complet," a continuat oficialul israelian. 

Lieberman, care este considerat unul dintre cei mai intransigenti membrii ai Cabinetului Netanyahu, este in favoarea solutiei cu doua state pentru a rezolva conflictul intre israelieni si palestinieni.

Nascut in Republica Sovietica Moldova, Avigdor Lieberman a emigrat in 1978 in Israel, unde s-a alaturat Likud. In 1999 si-a creat propria formatiune de extrema-dreapta, Israel Beiteinu.



















1626 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Josnic (Marţi, 25 octombrie 2016, 9:53)

    Soljenitin [utilizator]

    Amenintand Palestina cu distrugerea completa, cu ce este Israel mai prejos decat Iran amenintand Israel?
    Cu nimic.
    • -1 (3 voturi)    
      Pardon (Marţi, 25 octombrie 2016, 11:03)

      Stely09ct [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      E o mica-mare diferenta. Aia vor sa distruga Israelul doar pentru ca exista, pe cand Lieberman spune clar: doar in cazul in care vor declansa un nou razboi, cum au mai facut in trecut.

      Banuiesc ca s-au saturat si israelienii de treaba asta, seamana ca Groundhog day, numai ca la diferenta de cativa ani.

      Aia declanseaza razbelul cand lucrurile sunt linistite si sponsorii incep sa inchida robinetul cu bani si nu mai au politicienii lor corupti de unde sa fure. Israelul raspunde, ii face una cu pamantul, da nu de tot, ca sare lumea de cur in sus ca de ce se apara evreii. Sponsorii incep sa le planga alora de mila din nou, pompeaza iar bani, aia cad la pace cu evreii, incep sa se inarmeze din nou si tot asa.

      Se pare ca de data asta israelienii sunt hotarati sa rupa cercul vicios. Din partea mea, succes. Daca palestinienii bagau banii din tuneluri si arme in educatie si infrastructura, atunci Israelul chiar ar fi avut probleme mari cu o Palestina prospera. Insa asa, sunt ca un purice pe spatele unui elefant.
    • 0 (2 voturi)    
      Hai ca nu stii despre ce e vorba. (Marţi, 25 octombrie 2016, 12:33)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Hai ca nu stii despre ce e vorba.
      Te-ai rezumat la titlu. Iar aricolul de aici nu reflecta nici el cuprinsul acelul interviu fiind tendentios.

      Intervievatul a expus intreaga gama a porblematicii israelo-palestiniene si a pus in cazul particular al Gazei, care e guvernata de organizatia terorista Hamas ce respunge insasi ideea existentei Israelului urmatoarele posibilitati:
      1. Cat timp Hamasul nu este agresiv fata de Israel, e lasat in pace.
      2. Daca Hamasul decide sa abandoneze calea razboiului fata de Israel, acesta din urma va ajuta substantial la dezvoltarea zonei, pentru a o transforma intr-o perla a Orientului Apropiat, gen Singapur.
      3. Daca Hamasul va ataca din nou Israelul, cum a facut-o ultima oara in acum 2 ani, acesta va fi sfarsitul organizatiei Hamas.

      Ce e rau in asta "Soljenitin"?
      Este acesta un lucru josnic?
      Ce ai fi vrut oare, ca Israelul sa suporte la nesfarsit agresivitatea unei organizatii teroriste care s-a constituit intr-un cvasi-stat?
  • 0 (8 voturi)    
    Adica "Solutia Finala"? Am citit bine? (Marţi, 25 octombrie 2016, 9:56)

    jackalphonse [utilizator]

    Mai era un descreierat care vorbea de "distrugere completa" ca o "solutie finala".
    • +2 (4 voturi)    
      Exact: Solutie finala aplicata de semitii (Marţi, 25 octombrie 2016, 11:17)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      evrei, contra semitilor arabi !
      Nu e de mirare ca, atunci cand Pompeii a ocupat zona Judeii prin anii 40 i.e.n, i-a gasit pe evrei impartiti in doua state ! , ca sa nu mai vorbim si de samariteni !
      Desigur, datorita ca triburile componente isi aplicau deja ,,solutii finale" unii - altora !
    • -1 (3 voturi)    
      Abu Yakub, iar vorbesti? (Marţi, 25 octombrie 2016, 12:45)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Abu Yakub, iar vorbesti?
      Tu stii foarte bine ce contine interviul, asa ca in locul tau as tace.

      Mi-ai ramas dator cu o intrebare.
      Din cate stiu, esti un iubitor de pace si urmaresti cu atentie ce se intampla pe acolo. Deci vrei pacea intre Israel si arabi.
      Dupa mintea ta, nu dupa a altora desigur, ce crezi ca ar trebui sa se intample ca sa fie pace intre statul evreilor si arabi?
      Banuiesc ca ai o opinie.
      Astept raspunsul.
      • +2 (4 voturi)    
        Iti dau eu raspunsul! (Marţi, 25 octombrie 2016, 13:20)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Sa fie respectate teritoriile statale stabilite si acceptate de ONU la formarea statului Israel ! Partea de est a Ierusalimului ramanand araba !
        Altfel va fi razboi cat timp exista pe lumea asta popoarele arabe !
        Sa nu uitam, ca evreii nu au fost goniti in masa de arabi in anul 700 la cucerirea Mahomedana !
        Evreii din Judea, la venirea arabilor nu mai arau de mult o majoritate, fiind majoritatea emigrati deja in Europa (in special Spania), Grecia , Egipt ( Alexandia -cartier evreiesc in anii 50 i.e.n !) s.a.m.d.
        Arabii le-a vandut totusi pamanturi evreilor la vest de Ierusalim intre anii 1870 si 1930. Si astfel nu mai au dreptul moral la teritoriile de la vest de Ierusalim !
          #showComment
      • +3 (3 voturi)    
        Nu poate fi pace prea curand sau niciodata (Marţi, 25 octombrie 2016, 13:38)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Dreptate sau nedreptate, Israelul a fost constituit artificial prin decizia marilor puteri (SUA and co.)
        Nu spun ca n ar avea dreptul sa existe, nu context dreptul istoric al nimanui acolo, dar nici nu poti cere celor care au fost inglobati, fara voia lor, in aceasta tara sa fie de acord fara scandal...
        Asta nu inseamna ca una din parti trebuie exterminata ci ca trebuie gasita o solutie. trebuoia sa nu se faca nicio tara acolo din cauza faptului ca toti vad zona aia ca fiind "sfanta". De fapt un blestem, nimic sfant.
          #showComment
  • -1 (3 voturi)    
    "militantii din Fasia Gaza" (Marţi, 25 octombrie 2016, 10:51)

    Razvan_M [utilizator]

    Logica este: nu toti palestinienii sunt militanti, prin urmare nu este vorba de omorarea palestinienilor, ci doar a celor care ataca Israelul ;)
    Problema cu o asemenea amenintare este ca nu poate fi pusa in practica, iar acest lucru este o greseala strategica.
    • -2 (4 voturi)    
      "Militantii"... (Marţi, 25 octombrie 2016, 12:39)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      "Militantii" aceia sunt organizatia terorista Hamas care are inscrisa in statutul ei nimicirea Israelului si conduce Gaza ca pe un stat de facto.

      Lieberman a spus ca replica aceasta va veni ATUNCI CAND Hamasul va mai ataca Israelul.
      Israelul nu e dator sa suporte la infinit agresiunile acestei organizatii teroriste.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu e de mirare ca (Marţi, 25 octombrie 2016, 12:30)

    Carpi [utilizator]

    Avigdor Lieberman este ,,capul rautatilor" la incitarea pentru ,,solutii finale"!. El s-a nascut in Republica Sovietica Moldova , fiind din ,,aceiasi gasca" cu cominternistii care au ajutat armata sovietica la masacrele si deportarile moldovenilor de dupa vara lui 1940 (cel mai grav masacru, cel de la Fantana Alba) !
    Asa ca ,,din familie" isi stie bine meseria !
    • 0 (2 voturi)    
      Fals! (Marţi, 25 octombrie 2016, 18:14)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      Fals!

      Intai, nu e nicio legatura intre deportarile moldovenilor si Lieberman. Omul s-a nascut in 1958, la 13 ani dupa terminarea razboiului.

      Al doilea, el nu ameninta cu nicio "solutie finala". El spune numai ca daca organizatia terorista Hamas (recunoscuta ca atare in lume) va mai deschide un razboi contra Israelului, ea va fi nimicita.

      Al treilea, ceeace nu e reluat in articol. Lieberman a mai spus ca daca organizatia isi inceteaza politica agresiva fata de Israel, se vor face investitii masive pentru a transforma Gaza intr-un loc infloritor, gen Singapur.

      Ce e rau in toate astea?
  • 0 (2 voturi)    
    popcorn! (Miercuri, 26 octombrie 2016, 0:07)

    kek [utilizator]

    e amuzanta lupta lor fratricida. doua religii similare dominate de extremism si ura sunt intr-o lupta pentru o palma de nisip despre care cred ca e dat lor pentru eternitate de entitati supranaturale. va urati atat de mult intre voi ca va vedeti pe voi insiva in celalalt. va meritati intru totul. casa de piatra!
    • +1 (1 vot)    
      Nu e nicio lupta fratricida. (Miercuri, 26 octombrie 2016, 13:52)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui kek

      Sfanta ignoranta!

      Nu e nicio lupta fratricida.
      Poti sa pui alaturi crimele in serie ale musulmanilor extremisti, care fac zilnic sute de victime cu autoapararea evreilor?

      Evreii nu sunt frati cu musulmanii.
      Cele doua religii sunt mult diferite. Iar Islamul are si radacini crestine, incluzandu-i pe Isus si Maria in scrierlie religioase. Prin aceasta Islamul poate fi considerat mai apropiat de crestinism decat de iudaism.

      Iar acel petec de pamant arid cat 3-4 judete romanesti este patria evreilor la care nu vor renunta. Ei nu au alta.
      Arabii au o patrie mai mare decat roata Europa.

      Clar?