Premierul ungar Viktor Orban: UE ar trebui sa creeze "un oras gigantic pentru refugiati" in Libia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 25 septembrie 2016, 14:57 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban (foto arhiva)
Foto: Comisia Europeana
Uniunea Europeana ar trebui sa creeze un "un oras gigantic pentru refugiati" pe coasta Libiei, loc in care ar trebui sa fie analizate cererile de azil pentru refugiatii care ajung acolo din alte state africane, a afirmat premierul ungar Viktor Orban, la reuniunea "Migratia de-a lungul rutei balcanice" de la Viena, potrivit Reuters.

La reuniunea pe tema migratiei care a avut loc sambata la Viena au participat reprezentanti ai statelor de pe ruta balcanica a migratiei, dar si cancelarul german Angela Merkel. Romania a fost reprezentata de ministrul Afacerilor Interne, Dragos Tudorache.

La reuniune au participat statele membre ale Uniunii Europene si din Balcanii de Vest afectate in ultimul an de fluxul de migranti.

Reuniunea a avut loc la initiativa cancelarului Austriei, Christian Kern, statele invitate fiind Albania, Bulgaria, Croatia, Germania, Grecia, Macedonia, Serbia, Slovenia si Ungaria. De asemenea, vor participa presedintele Consiliului European, Donald Tusk, si comisarul european pe probleme de Migratie si Afaceri Interne, Dimitris Avramopoulos.

Cancelarul german Angela Merkel a admis in premiera, la inceputul acestei saptamani, ca ar da timpul inapoi daca ar putea fi mai bine pregatita pentru valul de un milion de migranti ajuns anul trecut in Germania, adaugand ca daca ar fi stiut in ce fel vor oamenii sa schimbe politica ei privind migratia, ar fi luat aceste lucruri in considerare. Merkel a facut aceste declaratii dupa o noua infrangere usturatoare a partidului sau, Uniunea Crestin-Democrata (CDU) la un scrutin regional din landul Berlin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2153 vizualizari

  • +7 (27 voturi)    
    O idee buna (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:32)

    mitg [utilizator]

    Foarte buna chiar.

    Dar n-ai cu cine, ca Mama Merkel persista in prostia ei, iar cu impotenti precum Hollande sau Kern, UE nu va face nimic.
  • +3 (21 voturi)    
    singura solutie (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:40)

    DSS [utilizator]

    de data asta Orban are dreptate. Singura solutie este sa securizezi partea dinspre Italia a coastei libiene, sa alungi jihadistii si sa muti acolo pe toti care nu primesc viza de refugiat. investesti cateva miliarde si le creezi conditii omenesti de trai.
    evident trebuie ceva cojones pt asa ceva, pt ca e un pic ilegal (desi cred ca se poate negocia ceva cu liderii libieni), si va costa ceva. vor muri cativa soldati europeni. dar salvezi miile de oameni care acum mor pe mare.
    dar din pacate nu exista lideri europeni demni de numele acesta
    • -7 (13 voturi)    
      ohoho (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:48)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Sa-i lasam pe romani se se ocupe de crearea unui oras gigantic. Cat de greu poate fi sa faci din degete un oras de cateva milioane de locuitori, intr-o zona macinata de conflicte armate? Avantajul ar fi ca romanii au experienta constructiei de autostrazi, asa ca in vrei 50-70 de ani ar fi gata si infrastructura pentru orasul Trantor.

      In aceeasi categorie mai exista si un dom energetic, un fel de scut electromagnetic, prin care sa nu se poata trece decat daca in ADN-ul calatorilor nu exista urma de terorist.
      S-ar mai putea construi si un zid pana la nori, care sa-i protejeze si de atacurile aeriene (aici trebuie sa il intrebam pe Trump, ca el e expertul in ziduri imaginare)
      • -2 (4 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 26 septembrie 2016, 0:16)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        mai bine lasa toti africanii si arabii sa se reverse in europa. ei sunt viitorul.
    • +3 (7 voturi)    
      exista precedent (Duminică, 25 septembrie 2016, 19:14)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Se poate rezolva totul legal.
      Precedentul este acordul dintre Spania si Maroc pentru colaborarea la granita din Ceuta.
      Alt precedent este fostul acord cu regimul Ghaddafi, care primea bani de la UE ca sa isi controleze litoralul si sa intoarca barcile pline cu migranti. Dar acordul asta a fost "rezolvat" cu deosebit succes, nu-i asa.
  • +15 (17 voturi)    
    migranți (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:41)

    PaulGherghina [utilizator]

    Eu sunt de părere că refugiații din calea conflictelor ar putea fi protejați mai bine în zone de exclusivitate din aceeași țară înființate și apărate de o coaliție internațională și chiar de ei după ce ar fi instruiți și inarmați. Nu ar mai muri atâția oameni pe drum și traficanții de carne vie ar fi eliminați și ar sărăci.
    • -7 (13 voturi)    
      sigur ca da (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:51)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui PaulGherghina

      Cat de greu poate fi sa instruiesti si sa inarmezi niste refugiati? Pac Pac, le dai kalasnikoave si ii trimiti sa apere democratia.. Cam ca la noi in '89, cand tot felul de bezmetici trageau in pereti, in apararea viitoarei democratii originale. Aici o putem trimite pe Miaela Radulescu-Banica-Tiganu, pentru ca ea umbla cu chistoletul la mijloc in Dec. '89, si ui' ce bine a ajuns.
      • +8 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 septembrie 2016, 22:26)

        [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        • +5 (7 voturi)    
          Ca e ghei, nu-i o problema, (Duminică, 25 septembrie 2016, 23:20)

          Anarb [utilizator] i-a raspuns lui

          ...da' mi-e teama ca e si ungur. :)
          • -5 (7 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 26 septembrie 2016, 0:13)

            [anonim] i-a raspuns lui Anarb

    • +2 (6 voturi)    
      Istoria zice că nu (Duminică, 25 septembrie 2016, 22:40)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui PaulGherghina

      Sarajevo. Rwanda. Refugiul din calea conflictelor se poate rezolva prin oprirea conflictelor. Dar nu se vrea. Trebuie vândute arme, trebuie bani în bugetele serviciilor, trebuie jonglat cu prețurile materiilor prime etc. Și oricum, așa cum s-a demonstrat, marea majoritate a refugiaților sunt economici, care din start nici nu ar trebui să intre în discuție.
      Dar de ce să stagneze producția de ursuleți de pluș și de bomboane? Și ce sens ar mai avea corectitudinea politică dacă ar rămâne fără obiect de activitate?
  • -3 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:44)

    [anonim]

    • 0 (4 voturi)    
      mda, nasol... (Luni, 26 septembrie 2016, 0:20)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui

      ...din pacate acum se vadeste ca islamul nu poate fi reconciliat cu civilizatia occidentala.
      iar sa fie reformat din afara nici atat.
      trebuie lasati sa incaiere (asa cum au facut europenii 1000 de ani) pana invata cum sa-si rezolve conflictele sectare inter-religioase.
  • -3 (7 voturi)    
    tocmai a fost promovata (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:27)

    alex562 [utilizator]

    cea mai mare firma de corturi&facilitati

    mai bine se stapaneau cu sadam, primavera etc

    unde e intellegence e si multa prostie
  • -2 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:40)

    [anonim]

    • -3 (3 voturi)    
      corect! (Luni, 26 septembrie 2016, 0:22)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui

      heil allah! sieg heil!
  • +3 (5 voturi)    
    insula cu musulmani (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:49)

    XXXXL [anonim]

    corect.... barbatii la cursuri moca de limba maghiara.... iar femeile la ore de gatit gulas de vita.....
  • -1 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:00)

    [anonim]

  • +2 (6 voturi)    
    Dreamer, VO! (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:56)

    contest [anonim]

    proiectul asta e maretz, zau asa!
    VO e un dreamer, si refugiatii sunt visatori, doar in directia opusa...
    Nu-si pierd timpul leader-ii si-s buni de glume umoristice... ;-) :-P
    • +3 (9 voturi)    
      Nu stiu cum a ajuns pacaliciul asta... (Duminică, 25 septembrie 2016, 23:18)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui contest

      ...sa conduca ungaria.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar nu cred ca se poate (Luni, 26 septembrie 2016, 8:35)

    BEDE [utilizator]

    Adica crede cineva ca acest "refugiati" ar putea laolalta sa constituie un oras care sa functioneze? Adica, un oras in care ei sa se intretina din munca lor?
    Parca prea multi vin mai curand cu intentia sa impuna in-cultura lor si fanatismul lore religios si, in schimb, sa aiba un stil de viata ca in Europa. Dar nu este posibil si una si alta in acelasi timp. Odata a fost posibil sa fie stil de viata cam ca in Occident in Libia sub Ghaddafi, mentinand si o forma de islam, dar il dadura jos si pe ala - nu ca il regrat sau cau as zice ca era bun, dar nu se poate sa nu constat care era situatia...
  • 0 (0 voturi)    
    O idee si mai buna ar fi ... (Luni, 26 septembrie 2016, 8:59)

    Mihai_S [utilizator]

    Sa ii relocheze in orasele fantoma din China , ce-ar insemna pentru chinezi 2-3 milione de oameni , o picatura intr-un ocean .