Erdogan, interviu pentru TASS inainte de vizita la Moscova: La discutiile cu prietenul meu Vladimir cred ca se va deschide o noua pagina in relatiile bilaterale

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2016, 19:58 Actualitate | Internaţional

Putin si Erdogan
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele turc Tayyip Erdogan se asteapta ca discutiile cu Vladimir Putin sa deschida „o noua pagina” in relatiile bilaterale, potrivit unui interviu acordat de agentiei de presa rusesti TASS, publicat duminica si citat de Reuters. 

„Va fi o vizita istorica, un nou inceput. La discutiile cu prietenul meu Vladimir cred ca se va deschide o noua pagina in relatiile bilaterale. Tarile noastre au multe de facut impreuna”, a spus Erdogan, potrivit TASS. 

Sosirea lui Erdogan in Rusia este programata marti. 

Vizita lui Erdogan la Moscova a fost precedata pe 26 iulie de vizita vicepremierului turc in capitala Rusiei. 

Rusia si Turcia vor dezgheta gradual relatiile economice si comerciale afectate de doborarea unui avion rusesc de catre turci in noiembrie anul trecut, i-a spus atunci vicepremierul rus Arkady Dvorkovich omologului sau venit de la Ankara. 

“Suntem aici pentru a imbunatati relatiile noastre si sa le aducem chiar la un nivel mai inalt decat erau inainte de 24 noiembrie”, i-a transmis vicepremierul turc Mehmet Simsek lui Dvorkovich.  

De asemenea, delegatiile Rusiei si Turciei au discutat atunci  reinvierea proiectului TurkStream si alte subiecte, precum ridicarea embargoului de alimente impus de Rusia.


Citeste mai multe despre   



















6847 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    End of line (Duminică, 7 august 2016, 20:13)

    Soljenitin [utilizator]

    "Prietenul Vladimir" inseama sfarsit de negocieri pentru UE.
    Poate o insemna inceput de negocieri pentru Uniunea Eurasiatica, insa pentru Uniunea Europeana sigur nu.
    • -21 (29 voturi)    
      Ar trebui să vă bucurați (Duminică, 7 august 2016, 20:45)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Prietenia cu Vladimir înseamnă că totuși există cineva pe lumea asta care încă mai poate să-l mai controleze pe sultanul nebun suficient încât să nu devină Hitler 2.0, varianta islamică.
        () () () () ()
    • +25 (25 voturi)    
      Lol (Duminică, 7 august 2016, 21:28)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Prietenul Vladimir era ala care acum 3 luni arăta traseele camioanelor ISIS cu petrol și relațiile oneroase ale familiei Erdogan cu ISIS. Trebuie să fii prost sa denumesti asemenea lepră un prieten, dar e cazul lui Erdogan. Un prost periculos cu multă putere.
        ()
    • +4 (12 voturi)    
      nu fii asa sigur (Luni, 8 august 2016, 0:24)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      cu merkelii, holanzii si junkerii care conduc acum ue, as merge pina la a face un pariu ca vor merge mai departe ca si cum nimic nu s-a intimplat, pina la urma ''prietenul vladimir'' e si prietenul lor, nu doar al prostanacului erdogan...
        ()
  • +6 (6 voturi)    
    Erdogan (Luni, 8 august 2016, 9:23)

    NaftuliVasile1 [anonim]

    joacă la două capete.
    • +1 (1 vot)    
      sultanul aparent face asta (Luni, 8 august 2016, 10:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui NaftuliVasile1

      insa este dispus sa pupe sutana cracanatului, si asta inseamna ca UE este istorie pentru Turcia
    • +2 (2 voturi)    
      Si nu are nici unul ! (Luni, 8 august 2016, 10:56)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui NaftuliVasile1

      Un dement cu focul in mana intr-o zona depozit de praf de pusca.
    • 0 (0 voturi)    
      La doua capete? (Luni, 8 august 2016, 11:08)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui NaftuliVasile1

      Erdogan joaca la cate capete vrea el; important e la cate capete va juca, pana la urma, armata Turciei...
  • +4 (4 voturi)    
    Si uite-asa (Luni, 8 august 2016, 11:00)

    Berzelius [utilizator]

    Marea Neagra devine un lac rusesc.
    • 0 (8 voturi)    
      ! (Luni, 8 august 2016, 12:19)

      jaoju [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      marea neagra ESTE un lac rusesc
    • +1 (5 voturi)    
      Scuze, (Luni, 8 august 2016, 13:41)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      dar cand a fost altceva?
  • +3 (3 voturi)    
    Ca intre noi, (Luni, 8 august 2016, 11:17)

    aniod [utilizator]

    Dictatorii!
  • +2 (2 voturi)    
    Doamne fereste (Luni, 8 august 2016, 11:28)

    DrInOrice [utilizator]

    de asemenea prietenii
  • +3 (3 voturi)    
    !? (Luni, 8 august 2016, 12:18)

    jaoju [utilizator]

    asta chiar crede ca putinu' are pretenari ?!
  • -4 (4 voturi)    
    Romania... (Luni, 8 august 2016, 13:49)

    echidistantul_ [utilizator]

    Romania, ca de obicei, cu o politica externa falimentara.
    Dupa alegerile din SUA, Romania va culege roadele unei politici externe falimentare