Premierul Italiei ii explica presedintelui Turciei ce este statul de drept

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 3 august 2016, 7:45 Actualitate | Internaţional


Presedintele turc, Recep Tayyip Erdogan, le-a cerut judecatorilor italieni - intr-un interviu acordat marti dimineata televiziunii italiene - sa se ocupe mai degraba de mafie decat de fiul sau, asigurand ca o ancheta judiciara in curs pentru spalare de bani risca sa compromita relatiile intre cele doua tari, relateaza AFP, citata de Agerpres.

Premierul italian, Matteo Renzi, i-a replicat printr-un mesaj lapidar pe Twitter, postat in cursul dupa-amiezii: 'In aceasta tara, judecatorii se conformeaza legii si Constitutiei italiene, nu presedintelui turc. Aceasta se numeste "stat de drept''.  

Bilal Erdogan, fiul mai mare al presedintelui islamo-conservator, este obiectul unei anchete deschise in februarie de parchetul din Bolonia, ca urmare a unei reclamatii depuse de un antreprenor turc. Acest antreprenor, un opozant aflat in exil, asigura ca Bilal a fugit in Italia 'cu o mare suma de bani' si o echipa de bodyguarzi inarmati care au utilizat pasapoarte diplomatice.

Bilal, care se dusese la Bolonia pentru a termina un doctorat, este unul dintre principalii suspecti intr-un mare scandal de coruptie declansat in decembrie 2013, pentru care toate anchetele au fost clasate. 

'Fiul meu ar trebui sa se intoarca la Bolonia pentru a-si termina doctoratul', dar risca sa fie arestat, a mai declarat Erdogan televiziunii italiene. In acest oras, ei ma numesc dictator si manifesteaza pentru PKK. De ce nu intervine nimeni ? Acesta este statul de drept ? Dosarul lui ar putea compromite relatiile noastre cu Italia', a adaugat el.  

Presedintele Erdogan este obiectul unor critici virulente pentru represiunile declansate in toate categoriile sociale dupa puciul esuat in urma cu doua saptamani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


17363 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    Fiul lui Erdogan vrea un doctorat? (Miercuri, 3 august 2016, 7:51)

    Nyk1 [utilizator]

    Să vină la noi că îl rezolvăm!
  • +38 (40 voturi)    
    Degeaba (Miercuri, 3 august 2016, 8:36)

    athos64 [utilizator]

    Pentru Erdogan, Statul de Drept este un moft. Un om care intra cu buldozerul in Justitie, cum o face el, care aresteaza orice jurnalist ce indrazneste sa-l critice, dar se mira ipocrit ca este numit dictator, un astfel de om nu mai are nimic in comun cu nici o valoare democratica, ci este un dusman declarat al libertatilor individuale, al separatiei puterilor in stat, al oricarui principiu pe care se bazeaza functionarea unei societati care doreste sa evite ceea ce reprezinta Erdogan: dictatura si abuzul paranoic care o insoteste.
    • +12 (16 voturi)    
      Erdogan (Miercuri, 3 august 2016, 12:07)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      este reincarnarea sultanilor din Evul Mediu.
      Punct
      • +2 (4 voturi)    
        Adica, din p de v. al istoriei, un dinozaur (Miercuri, 3 august 2016, 22:22)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        condamnat la extinctie.
    • +1 (1 vot)    
      Deci Erdogan si PSDistii de la noi (Joi, 4 august 2016, 8:19)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      sunt practic la fel.
  • +24 (26 voturi)    
    vorbeste radical-islamistu "moderat" Erdogan (Miercuri, 3 august 2016, 8:49)

    Ed___ [utilizator]

    vorbeste radical-islamistu "moderat" Erdogan sa nu fie urmarit in justitie, in Italia, Republica Italiana care a adus civilizatia pe multe meleaguri !!

    Nu contest, ca aceasta civilizatie otomana nu a avut si ea atributele ei, dar totusi civilizatia romana au lasat notiunea de logistica (drumuri), de productie si taxe, guvernare, nu cred ca se pot compara turcii ca istorie cu istoria Italiei !

    Nici nu as vrea apoi sa vorbesc dpdv turistic, ce ofera Italia - "muzeul in aer liber" cum mai este denumita aceasta superba tara si Turcia unde daca mergi fara val pe cap ca femeie, s-ar putea sa ti-o iei in estul Turciei.

    CUm dracu sa permitem Turciei sa circule liberi fara vize in Uniunea Europeana ? sau sa ii lasam sa adere la Uniunea Europeana ?

    Un accord de liber schimb, este total indeajuns.
  • +22 (24 voturi)    
    sultanul erdogan (Miercuri, 3 august 2016, 8:52)

    zzztop [utilizator]

    erdogan altul care e deranjat de lupta anticoruptie incat sacrifica toata tara pentru asta.

    pacat, de cei care l-au votat si au mainile manjite.
  • +21 (21 voturi)    
    Doctorat? (Miercuri, 3 august 2016, 9:01)

    eGerula [utilizator]

    A spus cineva doctorat? Ce cauta in Italia? Facem noi doctorate!
    • +5 (7 voturi)    
      cu siguranta (Miercuri, 3 august 2016, 12:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

      cel mai bun profesor coordonator de doctorat, nu poate fi decat vvp, alias meteo, mitomanu, fa doino, etc.
  • -4 (18 voturi)    
    beacs (Miercuri, 3 august 2016, 9:53)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Erdogan poate sa faca afaceri cu cine vrea el, nimeni nu este obligat sa-l suporte in particular. Turcii, daca nu pot mai mult, n-au decat sa se intoarca in Evul Mediu daca asta doresc cu tot cu Erdogan. Pacat ca in Europa de Vest au mai ramas doar fetite si fatalai care nu sunt in stare sa torpileze o singura salupa cu "imigranti" ilegali ca sa-si apere granitele si statul de drept!
  • +5 (11 voturi)    
    dictator putinist (Miercuri, 3 august 2016, 11:07)

    EXEs [utilizator]

    In Europa PKK nu este considerata organizatie terorista. In ultimul timp se face o diferenta intre organizatiile de eliberare nationala (rebeli palestinieni, kurzi, sirieni) si cele teroriste transnationale.
    Atata timp cat interesele europene nu sunt puse in pericol de kurzi si atata timp cat acestia sunt mult mai pro-occidentali decat tot restul musulmanilor nu vad de ce s-ar interveni impotriva lor. De asemenea politicile lui Erdogan au inceput sa intre in contradictie directa cu interesele europene ceea ce in mod evident va intra in calcule.
    Cu privire la aberatiile dictatorului privind statul de drept, kurzii nu au savarsit acte teroriste pe teritoriul EU ci pe teritoriul Turciei. Atata timp cat Turcia nu este parte din EU, FU and go home.
    • 0 (4 voturi)    
      Interesant mod de gandire (Miercuri, 3 august 2016, 13:20)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      O organizatie care nu comite atentate pe teritoriul UE nu e terorista??
      Dupa aceeasi logica, nici Boko Haram nu ar trebui considerata organizatie terorista de catre UE sau SUA.
      PKK, TAK si alte derivate sunt atat pe lista UE, cat si SUA. Verificati pe site-ul Europol, rapoartele TE-SAT organizatiile si numarul de atentate sau in GTD pe site-ul universitatii Maryland start.umd.edu
  • +9 (11 voturi)    
    turcu (Miercuri, 3 august 2016, 12:54)

    nahir [utilizator]

    nici n-a fost invitat sa adere la UE si da dispozitii altor state.
    ce va face daca va accede in uniune?
    • +8 (8 voturi)    
      nu cred . . . (Miercuri, 3 august 2016, 13:02)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      . . . ca apuca!!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce-au toti astia cu doctoratele? (Miercuri, 3 august 2016, 14:14)

    MPopa [utilizator]

    Ce i-o fi trebuit lui Erdogan junior un doctorat ... Poate ca sa fure mai eficient?
    Oricum, pe masura ce aflam mai mult despre Erdogan ne dam seama si cum de s-a imprietenit asa de frumos cu Nastase si Ponta. Oamenii au o gramada de lucruri in comun. Ce face acum Erdogan in Turcia a vrut sa faca Ponta in Romania.
    • -2 (4 voturi)    
      ei,na (Miercuri, 3 august 2016, 21:34)

      mita sucila [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      hai, mai , omule. Exagerarile astea nu duc la nimic bun. Ponta si-a dat demisia cand au iesit 70.000 de oameni in strada - aici e limita nesimtirii lui. Bine ca i am descoperit o. Turcul e sarit rau de pe fix.