SUA: VIDEO Un politist a tras intr-un barbat de culoare care era intins la sol, cu mainile in aer

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 iulie 2016, 19:04 Actualitate | Internaţional


Barbat de culoare impuscat in SUA
Foto: Captura YouTube
Un terapeut american de culoare a fost impuscat de un politist in timp ce oferea asistenta unui autist, desi era intins la pamant cu mainile in aer, scrie AFP.

Incidentul a avut loc in North Miami (Florida, sud-estul Statelor Unite). Barbatul a fost ranit la picior.

"A incercat sa explice ca e vorba de un pacient care sufera de probleme mentale, ca incearca sa-l faca sa revina in centrul de ingrijire si ca nu e nevoie de arme de foc, si-a ridicat chiar si mainile in aer pentru a arata ca nu e inarmat", a spus Hilton Napoleon, avocatul lui Charles Kinsey, in varsta de 47 de ani.

Imagini difuzate pe internet arata un barbat imbracat in tricou galben, intins in mijlocul strazii, tinand mainile in aer. Langa el, un tanar se joaca cu ceea ce pare a fi un camion de jucarie.

In inregistrare, care nu arata momentul impuscaturii, se aude cineva - Charles Kinsey, potrivit presei americane - care striga: "Nu are decat un camion de jucarie. Un camion de jucarie. Sunt terapeut comportamental". Dupa care barbatul il roaga pe "Rinaldo" - pacientul sau in varsta de 23 de ani - sa ramana linistit si sa se intinda la sol.

Intervievat pe patul de spital, Kinsey a explicat ca era ingrijorat pentru pacientul sau, nu pentru el. "(ma gandeam ca) daca aveam mainile in aer, nu vor trage in mine. (...) Vai, cat m-am inselat".

"Cand a tras (...), mi-am spus: Dumnezeule, tocmai am fost impuscat. Si l-am intrebat: 'Domnule, de ce ati tras in mine. Mi-a raspuns 'Nu stiu'", a povestit barbatul de culoare.

Presa afirma ca politistul care a tras a fost trimis in concediu administrativ si procurorul din Miami-Dade efectueaza o ancheta.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23641 vizualizari

  • -7 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 iulie 2016, 19:21)

    [anonim]

  • +5 (11 voturi)    
    politistul era negru? (Joi, 21 iulie 2016, 19:43)

    basilicus [utilizator]

    Nu se precizeaza in articol.
    • +9 (11 voturi)    
      unul negru si unul alb (Joi, 21 iulie 2016, 22:28)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui basilicus

      se vede clar in inregistrare
  • +19 (23 voturi)    
    Polițiști "trigger happy" (Joi, 21 iulie 2016, 19:54)

    mr_mojo [utilizator]

    Mă întreb dacă le și face controale psihologice înainte să le dea arme.
    • +6 (6 voturi)    
      Bineinteles ca nu! (Vineri, 22 iulie 2016, 8:50)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Ce, vrei sa dea afara jumatate din politisti?
  • +10 (14 voturi)    
    sunt curios (Joi, 21 iulie 2016, 20:07)

    nahir [utilizator]

    daca eu sunt daltonist sau autorul articolului este daltonist, din moment ce el scrie:"Imagini difuzate pe internet arata un barbat imbracat in tricou negru, intins in mijlocul strazii, tinand mainile in aer. ", iar eu vad ca tricoul e galben.
  • -7 (25 voturi)    
    Si care este stirea? (Joi, 21 iulie 2016, 20:33)

    UpNext [utilizator]

    Politia americana a tras intr-un cetatean de culoare neinarmat si vizibil nepericulos. Ei si? Este ceva normal, tine de cotidianul banal, gen "un rus s-a imbatat.

    Aah, o stire este aceea in care ni se comunica faptul ca intr-o zi niciun afro-american nu este impuscat. Asta da stire, dar mai degraba membrii IS se convertesc la crestinism in masa, decat sa fie o zi fara un afro-american impuscat de politie in SUA!!
    • +8 (22 voturi)    
      aici politia a procedat incorect (Joi, 21 iulie 2016, 22:31)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui UpNext

      in primul rand, tenta rasiala pe care o dai comentariului tau, este falsa pt. simplul motiv ca unul din cei 2 politisti era negru.

      a 2-a chestiune este ca in majoritatea covarsitoare a cazurilor pt. care te scandalizezi, este vorba de infractori negri, care jefuiesc si au arme la ei. dar propaganda presedintelui negru hussein obama, a facut din politia americana o organizatie nazista care asasineaza legal negrii.
  • -9 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 21 iulie 2016, 22:02)

    [anonim]

  • -1 (7 voturi)    
    da mai bine (Vineri, 22 iulie 2016, 0:47)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Impuscatul era negru, politistul alb, pistolul era verde si glontul albastru.
    • +3 (7 voturi)    
      Da tricoul? (Vineri, 22 iulie 2016, 10:29)

      Amoredivino [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Era galben! De fapt asistăm la jocurile olimpice Purge Day Style.
  • +5 (7 voturi)    
    stirea pe scurt (Vineri, 22 iulie 2016, 12:28)

    Gobelin [utilizator]

    politia a fost sesizata ca cineva vrea sa se sinucida.
    sositi la fata locului, politistii constata ca tipul nu avea intentia de a se sinucide, asa ca-l impusca pe celalalt.
    macar sa nu fi venit degeaba :)