Brexit, o victorie uriasa pentru Vladimir Putin - fost ambasador american la Moscova

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 iunie 2016, 13:07 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Wikimedia Commons
Votul britanicilor in favoarea parasirii Uniunii Europene este o victorie pentru presedintele Rusiei, Vladimir Putin, a scris, pe Twitter, fostul ambasador american la Moscova Michael McFaul, citat de agentia de stiri Tass.

"Socat de votul Brexit! Perdanti: UE, UK, SUA, cei care cred intr-o Europa puternica, unita si democratica. Castigator: Putin", a scris McFaul.

"Il felicit sincer pe Putin pentru victoria sa din aceasta noapte cu Brexit. Aceasta noapte este o victoria uriasa pentru obiectivele de politica externa ale lui Putin", a adaugat McFaul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5478 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 24 iunie 2016, 13:17)

    polonyca [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      nu mi-e clar (Vineri, 24 iunie 2016, 14:42)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      englezii ne-or vinde ei insa nu mi-e clar cine vrea sa ne cumpere
  • -4 (10 voturi)    
    Merkel (Vineri, 24 iunie 2016, 13:39)

    m1ha1 [utilizator]

    Si Merkel cand pleaca ? De fapt cine isi asuma aceasta pierdere din interiorul UE ?
  • -3 (13 voturi)    
    Una doua Putin (Vineri, 24 iunie 2016, 13:52)

    quietguy58 [utilizator]

    Una doua Putin, Putin in stinga, Putin in dreapta, etc.

    Chiar azi dimineata, m-am uitat sub presh sa vad daca nu este Putin sa traga cu urechea.

    Gluma asta cu Putin a inceput sa fie cam perimata.
    Orice se face / nu se face in UE de vina este Putin. Mai lasati-o cu Putin, nu de alta da' ala cred sughite incontinuu de cite ori este pomenit.

    Am si o intrebare:
    Da' ce PLM, Putin i-a pus pe englezoi sa voteze "Leave UE"?
  • -3 (9 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 24 iunie 2016, 14:07)

    Lok [anonim]

    • -4 (6 voturi)    
      foarte bun comentariul! (Vineri, 24 iunie 2016, 15:02)

      El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      dar cati au ochi sa vada si creier sa priceapa asta.. ?
  • +2 (6 voturi)    
    Intr-adevar (Vineri, 24 iunie 2016, 14:14)

    UpNext [utilizator]

    cam prea frecvente referiri, in media internationala, la "interzisul, diabolicul, criminalul, ucigasul, monstrul etc." Putin, in tot felul de contexte aiurea. Da, intr-o oarecare masura, slabirea UE avantajeaza Rusia (nu pe Putin personal) in negocieri si pozitionare, dar de aici pana la "victorie uriasa".....

    Am impresia (nu zic convingerea) ca toate aceste referiri, intr-o varietate de contexte multiple negative/pozitive, dar in situatii dinamice, ii creaza un avantaj mediatic real si semnificativ lui Putin, facand auditoriul sa reflecteze critic asupra deciziilor lui, sa le (re)evalueze si, oarecum riscant, pe unele sa le aprecieze favorabil, spre disperarea UE/NATO.

    Deci, atentie la suprademonizarea lui Putin, ca poate avea efecte"perverse"!!