UPDATE Austria: Ecologistul Alexander van der Bellen castiga alegerile prezidentiale in fata candidatului extremei dreapta Norbert Hofer - oficial

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2016, 17:31 Actualitate | Internaţional


Ecologistul Alexander Van der Bellen a castigat alegerile prezidentiale din Austria in fata candidatului extremei drepte Norbert Hofer (FPO), la capatul unui tur secund foarte strans, a anuntat luni ministerul austriac de Interne, citat de AFP.

Dupa numararea voturilor prin corespondenta, Van der Bellen, un fost profesor universitar in varsta de 72 de ani, a castigat 50,3% din voturi, cu 31.026 mai multe decat Norbert Hofer, care a adunat 49,7% din voturi si si-a recunoscut infrangerea cu putin timp dupa anuntarea oficiala a rezultatelor.

"Va multumesc pentru sprijinul vostru. Desigur, sunt trist astazi", a comentat Hofer, pe pagina sa de Facebook. "Eforturile depuse pentru aceasta campanie nu sunt pierdute, ci vor fi investite pentru viitor", a adaugat el.

Dupa ce a terminat primul tur pe primul loc, cu 35% din voturi, Hofer avea un avans de 144.006 voturi duminica, dupa numararea voturilor din turul doi.

Dar voturile prin corespondenta, numarate luni si in mod traditional defavorabile FPO, au inclinat balanta catre candidatul ecologist.

Circa 900.000 de oameni, respectiv 14% din numarul alegatorilor, au cerut sa voteze prin corespondenta.

Van der Bellen va fi primul ecologist care devine seful statului austriac si singurul din Europa in acest moment.

Creditat cu doar 21,3% din voturi in primul tur, Van der Bellen a beneficiat de o participare electorala in crestere si de voturi primite de la partidele traditionale, care au suferit o infrangere istorica.

O victorie a lui Hofer, 45 de ani, vicepresedinte al Parlamentului, ar fi constituit prima alegere in fruntea unui stat din Uniunea Europeana a unui reprezentat al unui partid de extrema dreapta.

















10609 vizualizari

  • +17 (35 voturi)    
    poate nu pare... (Luni, 23 mai 2016, 17:35)

    Fapte [utilizator]

    ...dar e inceputul sfirsitului.
    Acum austriecii l-ar fi ales pe Hofer, care are un ton mai blind.
    Tensiunile datorate refugiatilor se vor acumula insa (refugiatii au stilul lor la care nu vor renunta prea usor) pina la punctul in care data viitoare austriecii vor alege un adevarat extremist de dreapta.
    • +24 (34 voturi)    
      directia conteaza... (Luni, 23 mai 2016, 18:40)

      OvidiuStoica [anonim] i-a raspuns lui Fapte

      In orase s-a votat impotriva lui Hofer, tot ei vor fi si cei loviti cei mai greu probleme fiindca migrantii arabi si africani se stabilesc in orase in principal.Mai vedem ce zic peste un an.
      O victorie la limiita a globalistilor insa, per ansamblu, nu au de ce sa sarbatoreasca. Directia de miscare in toata Europa e in sens opus.
      • +4 (6 voturi)    
        hei (Marţi, 24 mai 2016, 2:33)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

        Partea de Est a Austriei, care s-a lovit de invazia islamica, l-a votat masiv pe Hofer. Boii din Vest, l-au votat pe cretin.
        • +3 (11 voturi)    
          Occidentalii sint spalati pe creieri (Marţi, 24 mai 2016, 6:48)

          Troll_Servicii_0308 [utilizator] i-a raspuns lui john70

          Neomarxismul, care a invadat scolile si universitatile Occidentului, a timpit complet doua generatii deja. Uita-te la clipul asta sa vezi in ce hal au ajuns copiii de azi ai americanilor (nu sint in stare nici macar sa distinga intre un barbat si o femeie):

          https://youtu.be/-4S0gHlKiho

          Si nu sintem la vreo scoala pentru handicapati intelectual din Harlem, ci la Seattle University.

          Imi pare rau de ei, fiindca sint victime inocente, dar alta solutie de a-i aduce cu picioarele pe pamint decit o prabusire catastrofala, nu vad.
    • +1 (7 voturi)    
      Prea usor se striga extremismul (Marţi, 24 mai 2016, 0:41)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      Asta am remarcat si eu. Prea usor se striga extremismul. Cand va veni unul adevarat nu vor mai avea credibilitate cei care acum striga.

      Clinton si compania celor care sunt sustinuti de Soros au facut asta in cazul Poloniei. Cei de dreapta conservatoare care sunt acum la guvern acolo au fost numiti extremisti in toate felurile desi au un mandat clar de la populatie.

      Urmeaza Romania: nu mai numiti extremisti pe cine nu sunt! Riscati sa aveti ce doriti!
      • +4 (8 voturi)    
        hei (Marţi, 24 mai 2016, 2:34)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Romania? Are Romania vreun politician credibil la ora actuala?
    • +3 (9 voturi)    
      hei (Marţi, 24 mai 2016, 2:32)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      Din pacate, nu.
      E inceputul sfarsitului Occidentului. Vor continua sa aleaga comunisti dupa comunisti (ecomunistii asta sunt).
      Probabil ca solutia cea mai buna de rezolvare a situatiei nu este cea electorala.
  • -6 (38 voturi)    
    votul prin corespondenta (Luni, 23 mai 2016, 18:10)

    freejack [utilizator]

    asa a castigat cine trebuie.
    • +7 (19 voturi)    
      Clar (Luni, 23 mai 2016, 18:31)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      doar le-a instalat Ghita sisteme de numarat voturi.
      • +3 (7 voturi)    
        nu este asa (Luni, 23 mai 2016, 22:15)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        nu numaratoarea este problema, ci corespondenta.
  • +18 (20 voturi)    
    nu e federal ? (Luni, 23 mai 2016, 19:11)

    nelamurit [utilizator]

    Austria e stat federal Puterea provinciilor -conduse de guvernatori ALESI - este apreciabila. Cancelarul e puternic, iar presedintele e [cam] decorativ.
    Sa nu ne pripim cu concluzii deci.
    • +3 (9 voturi)    
      ha (Marţi, 24 mai 2016, 2:35)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

      Daca ar fi castigat Hofer, ar fi fost un semn bun si pentru restul lumii.
      • 0 (6 voturi)    
        ce semn bun? (Marţi, 24 mai 2016, 9:37)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Citesc comentariile si ma crucesc, voi chiar credeti ca extrema dreapta si nationalismul este solutia? Nu invatati nimic din ce s-a intamplat in anii 20-45? Ura fata de alte etnii, rase, religii, asta vreti? Sunteti exact ca islamistii, acelasi tip de gandire doar mai voalat pe alocuri. Voi credti ca discursul lui Hofer se refera doar la imigrantii musulmani? Cititi-l si o sa vedeti ca se refera si la est europeni si la orice este strain. De ce au votat cei din orase cu eclogistul? Pentu ca ei trasiesc deja cu emigrantii si nu au o problea cu asta si cu multiculturalismul, dar cei din orasele mici si sate au doar imaginea stereotipca creata de mass media, pe care o au si majoritatea romanilor, care nu au venit in contact cu alte culturi si nu stiu sa convetuiasca cu ele. La fel ca si majoritatea islamistilor care provin din zone unde educatia este precara.Cred ca trebuie sa se inventeze pentru voi un nou Vadim sau Becali ca sa aveti cu cine vota. Sau va ramane Ponta, ca si el incerca in ultimul timp un discurs nationalist.
  • +3 (15 voturi)    
    e bine (Luni, 23 mai 2016, 19:51)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    vot intra si mai adinc in rahatul multikulti cu batrinul ecokk, reactia populatiei va fi si mai puternica la parlamentare.
  • 0 (12 voturi)    
    Un om înțelept a spus mai demult... (Luni, 23 mai 2016, 20:08)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu contează cine votează, contează cine numără voturile.
  • -5 (9 voturi)    
    Mda (Luni, 23 mai 2016, 20:42)

    Ciprian1979c [utilizator]

    E ca si cum austriecii s-ar intrista ca n-a iesit Vadim la noi........cam asta vad mai sus!
  • 0 (6 voturi)    
    ... mda ... (Luni, 23 mai 2016, 21:12)

    Observatore [utilizator]

    ... era de asteptat ..
    .. totusi...
    .... dragnea ala austriac ce nume are ?
    ( Nur zur informazion ! ) .
  • +4 (6 voturi)    
    ... mda... (Luni, 23 mai 2016, 21:52)

    Observatore [utilizator]

    ... era de asteptat....
    ce nume are dragnea ala austriac ?
    HN este a doua oara cind scriu acest coment !!!!
    Sintetzi portal de stiri sau de cenzori ?????
  • -4 (8 voturi)    
    bocitoarele de la kremlin au iesit la poarta (Marţi, 24 mai 2016, 9:45)

    un domn [utilizator]

    si macina...macina...urmeaza Orbanistan sa scape de victorash cel dement, incet, incet se curata Europa de mujici extremishti...sanchi...de dreapta...slugi la kremlinului, idatorate la bancile Cracanatului
    • +3 (5 voturi)    
      pastila roz si 380V (Marţi, 24 mai 2016, 16:18)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      mai domn...vezi ca o castigat Saschi (adica Sascha..adica diminutivul rusesc de la Alexandr)..parca vaz ca iti plangi in pumni ca nu te-ai pus postac la cine trebuie?!