Arabia Saudita va ramane fara bani pana in 2020 daca nu face nimic - analisti

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 7 aprilie 2016, 7:54 Actualitate | Internaţional


Sonda petrol
Foto: Flickr
Arabia Saudita ar putea intampina o furtuna perfecta care va aduce sfarsitul epocii de aur a petrolului, scrie CNBC, citata de Mediafax.

"Pretul scazut al petrolului ameninta economia saudita, dependenta de titei. Daca nu vor face nimic, pana in 2020 rezervele de bani se vor termina", a spus John Mauldin, seful Mauldin Economics.  Pretul petrolului a scazut din nou luni si marti. 

Potrivit lui Mauldin, Arabia Saudita se poarta asemenea unei companii care ia masurile necesare pentru a ramane profitabila.  

Totusi, Arabia Saudita nu este o companie, iar masurile luate de guvern pentru reducerea cheltuielilor publice si inasprirea conditiilor fiscale vor afecta puternic populatia, care lucreaza in cea mai mare parte direct pentru guvern.

"Avand in vedere ca 90% dintre persoane lucreaza pentru guvern, oamenii vor fi suparati", a spus Mauldin.  

Mauldin prezice ca, in ciuda pretului scazut al petrolului, de sub 40 de dolari barilul, Statele Unite vor putea face in continuare profit, in conditiile unui cost de productie scazut si a tehnologiei inovative. 

Nu acelasi lucru se intampla in cazul Arabiei Saudite, care si-ar putea reveni doar daca pretul petrolului ajunge din nou la 60 de dolari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5630 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 7 aprilie 2016, 8:48)

    Crioan [anonim]

  • +11 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 7 aprilie 2016, 8:55)

    [anonim]

    • -7 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 7 aprilie 2016, 9:01)

      [anonim] i-a raspuns lui

      • +9 (11 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 7 aprilie 2016, 9:43)

        [anonim] i-a raspuns lui

    • -2 (8 voturi)    
      cum produci electricitatea ? (Joi, 7 aprilie 2016, 9:33)

      Ajax [utilizator] i-a raspuns lui

      folosind ce ? carbune ? petrol ? hidro ? tot un drac. Pana nu vor produce electricitatea in forme inovative, de petrol va tot fi nevoie.
      • +2 (6 voturi)    
        Soare, Vant, Valuri, geotermal.... (Joi, 7 aprilie 2016, 12:43)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Ajax

        Chiar si cei de gradinita au auzit de regenerabile ce reprezinta peste 20% si vor ajunge la 40% in 2020
        • -4 (6 voturi)    
          infantilism (Joi, 7 aprilie 2016, 12:52)

          Ajax [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          nu e nevoie sa-mi dovedesti ca esti infantil. Pur si simplu nu ajung aia 20%, nici chiar 40%. Lasa-ti suficienta deoparte si gandeste cu capul.
      • 0 (0 voturi)    
        cu menta. (Joi, 7 aprilie 2016, 20:29)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Ajax

        .
  • -3 (3 voturi)    
    ciinele moare de drum lung..... (Joi, 7 aprilie 2016, 10:13)

    sachei [utilizator]

    cine a auzit de mauldin economics????
    • 0 (2 voturi)    
      Dar de sachei? (Joi, 7 aprilie 2016, 12:45)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Nimeni
  • +7 (9 voturi)    
    In sfarsit o veste buna (Joi, 7 aprilie 2016, 10:39)

    huski [utilizator]

    Sper sa fie adevarat si sa ramana fara bani in cel mai scurt timp.
    Sunt curioasa ce vor face arabii cand vor trebui sa puna osul la treaba...probabil vor veni ca refugiati in Europa , sa traiasca pe ajuoare sociale.
    Sauditii sunt cei care finanteaza razboiul din Yemen si islamismul radical de peste tot
    E clar , fara banii lor , lumea ar fi un loc mai bun.
  • +11 (11 voturi)    
    wahabismul, petrol si dolarii (Joi, 7 aprilie 2016, 11:01)

    idealogul [utilizator]

    Ati uitat sa spuneti si ca Arabia Saudita wahabita finateaza macelarii de la ISIS. Daca Arabia Saudita "da faliment " sunt sanse ca brusc si inexplicabil peste noapte terorismul islamic sa se reduca la dimensiuni neglijabile. Dar asta nu veti afla de la BBC sau CNN. Pentru asta trebuie sa cititi parerile jurnalistilor cu adevarat independeti si lumea de pe aici nu prea vrea adevarul gol golut ci versiunea cu silicoane.
  • -3 (3 voturi)    
    Articol degeaba .... (Joi, 7 aprilie 2016, 11:39)

    SHEAPA [utilizator]

    Sauditii au anuntat deja un program colosal de reforme:

    "... country seeks to implement an ambitious package of new reforms and measures that will considerably improve its non-oil revenues and “raise at least an extra $100 billion a year by 2020, more than tripling non-oil income and balancing the budget.”

    “It’s a large package of programmes that aims to restructure some revenue-generating sectors,” Prince Mohammad told Bloomberg."

    Deci care e rostul declaratiei lui "analistu' mauldin?"
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 7 aprilie 2016, 11:42)

    [anonim]