Donald Trump cere boicotarea Apple pana ce compania va colabora cu FBI

de A. Florea     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2016, 23:19 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Captura YouTube
Favoritul republican la prezidentiale, Donald Trump, a cerut, vineri, boicotarea gigantului din tehnologie Apple, dupa ce compania a refuzat sa colaboreze cu FBI pentru a debloca iPhone-ul teroristului de la San Bernardino, scrie Reuters.

"Boicotati Apple pana ce ei vor oferi informatia ceruta", a sustinut Trump in timpul unui eveniment de campanie din Carolina de Sud.

Apple s-a opus, miercuir, unei cereri venite din partea FBI de deblocare a unui iPhone 5C recuperat de la Syed Rizwan Farook, cel care impreuna cu sotia sa au deschis focul, in data de 2 decembrie 2015, ucigand 14 oameni, in San Bernardino, California.Dupa ce un judecator american a decis, marti, ca Apple sa asigure "asistenta tehnica rezonabila" pentru investigatorii FBI in decriptarea acestui iPhone, seful Apple, Tim Cook, a reactionat publicand pe pagina companiei o scrisoare catre clienti in care sustine ca solicitarea FBI ar insemna ca Apple sa creeze un backdoor in sistemul de operare al iPhone, care in mainile gresite ar putea pune in pericol toti utilizatorii de telefoane iPhone.

Investigatorii FBI incearca sa sparga codul de deblocare al telefonului pentru a accesa datele si a decoperi alti suspecti cu care cei doi atacatori ar fi planuit atacul. Numarul de incercari de deblocare a telefonului este insa limitat si in cazul in care nu se descopera parola corecta, telefonul se reseteaza, stergand informatiile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2701 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    cata prostie (Vineri, 19 februarie 2016, 23:46)

    zaboo [utilizator]

    !
  • +5 (15 voturi)    
    Ma duc... (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 0:02)

    Vasilake [utilizator]

    ... sa-mi mai iau un iPhone :-)
    • -5 (11 voturi)    
      Ok (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 1:20)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Vasilake

      Ti-l vand pe al meu!
  • +1 (19 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 0:14)

    allah-snackbar [utilizator]

    Sincer eu il cam placeam pe Trump pentru cruajul si tupeul de a zice orice si oricand...dar exista si limite si cateodata Trump pare ca se saboteaza pe el insusi. Ca si cu declaratia asta...parerea mea e ca si-a tras un glont in picior.

    Nu are dreptate deloc in privinta asta.
  • -4 (24 voturi)    
    Iata o comportare de presedinte (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 0:29)

    Sparafucile [utilizator]

    Inca nu e , poate nici n-o sa fie , dar atitudinea lui aici este corecta . Un presedinte apara institutiile statului chiar cu pretul dezavantajarii unei firme private . La Iohannis e invers . De aceea Iohannis nu merita sa fie presedintele Americii . Mai nou , nici al Romaniei .
    • +2 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 10:10)

      [anonim] i-a raspuns lui Sparafucile

      • -1 (7 voturi)    
        Dati un mesaj confuz si incoerent (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 13:18)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui

        De ce ? Pe de-o parte demonizati institutiile statului care , din prea multa putere , terorizeaza cetateanul de rind . Pe de alta le deplingeti incapacitatea de a-si respecta obligatiile si de a apara secretele . Pai , ori sunt muma , ori sunt ciuma . Pina la urma lumea nu pricepe daca agreati utilitatea acelor institutii sau o dezaprobati . Asadar , nu ne-ati convins ca citirea sistematica si in exces a netului a avut efecte favorabile asupra evolutiei dvs psiho-somatice .
  • -5 (11 voturi)    
    multinationalele (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 2:15)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    astea uita ca datoreaza tot ceea ce sint faptului ca sint americane. Si ca drept consecinta au un set de minime obligatii fata de statul american. Daca nu le place, sa se mute in rusia sau china, unde intr-un caz asemanator nu le-ar fi intrebat nimeni, ci le-ar fi somat urgent si fara drept de apel.
  • +7 (11 voturi)    
    Exista o declaratie oficiala Apple (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 2:41)

    Savitar [utilizator]

    Pe site-ul lor care detaliaza si argumenteaza decizia lor, cine poate, intelege. Cine nu, sa-si mai cumpere un antivirus pt panaramele lor de smarfonuri.
  • +3 (11 voturi)    
    Nu cred ca o sa fie.... (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 9:32)

    gigiN [utilizator]

    ....OK daca acest personaj va ajunge presedintele SUA !!! Sper sa nu se intample asa ceva.
  • +3 (9 voturi)    
    alta tromboneala infantila (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 11:50)

    ember [utilizator]

    punem pariu ca are un iphone in buzunar? in opinia urangutanului poate fi boicotat apple, poate fi oprit accesul la internet... ce naiba?! poate chiar sa impuste un om in centrul new yorkului si tot nu va pierde sustinatori. (propriile lui declaratii)
    • 0 (0 voturi)    
      culmea e (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 15:47)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ember

      ca e asa precum spune: orice face nu se duce nicicum in jos in sondaje...si daca nici azi in SC nu pierde, e cam gata...:(
  • -5 (11 voturi)    
    Haha (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 14:07)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Pentru Tim C(r)ook, impostorul care a preluat Apple si care ne vinde zeci de bug-uri majore la pret de limuzina, evazionistul sef al planetei, cred ca un pic de arest preventiv l-ar mai aduce cu picioarele pe pamant!
    • +2 (4 voturi)    
      Sorry, dar tu nu ai iphone si nu ai avut (Sâmbătă, 20 februarie 2016, 17:08)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      la ce mentalitate defecta ai, e imposibil.
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 21 februarie 2016, 2:03)

        [anonim] i-a raspuns lui Savitar