Natiunile Unite indeamna tarile central si est-europene sa ofere asistenta refugiatilor: "Trebuie sa ii gazduiasca pe oamenii care fug de persecutie"

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2016, 22:05 Actualitate | Internaţional


Inaltul Comisariat ONU pentru Refugiati (UNHCR) a indemnat, joi, tarile central si est-europene membre UE sa renunte la atitudinea de opozitie si sa contribuie mai mult la eforturile de gestionare a crizei imigrantilor extracomunitari, potrivit Mediafax.

"A venit vremea ca tarile central europene sa ofere un exemplu puternic si sa ofere asistenta familiilor care fug de razboaie si de abuzuri asupra drepturilor omului, indiferent de nationalitate si religie", a declarat Montserrat Feixas Vih, reprezentantul UNHCR responsabil de Europa Centrala.

"Liderii (din Europa Centrala si de Est - n.red.) trebuie sa ofere gazduire oamenilor care fug de acte de persecutie. Nu pot asista ca spectatori la aceasta situatie umanitara fara precedent", a spus Feixas Vih, citat de site-ul agentiei Reuters.

Inaltul Comisariat ONU pentru Refugiati a facut aceasta recomandare inainte de reuniunea Grupului Visegrad, programata luni la Praga. Statele membre ale acestei organizatii regionale - Polonia, Ungaria, Cehia si Slovacia - se opun planului Uniunii Europene de distribuire a solicitantilor de azil si pledeaza pentru securizarea frontierilor externe ale UE.

Consiliul Uniunii Europene a stabilit, in septembrie 2015, sa distribuie pe baza de cote obligatorii 160.000 de refugiati extracomunitari ajunsi in spatiul UE. Polonia a votat in favoarea sistemului. Romania, Cehia, Slovacia si Ungaria au votat, in Consiliul UE pentru Justitie si Afaceri Interne, impotriva sistemului de relocare a imigrantilor conform unor cote obligatorii, dar schema a fost aprobata. Dupa atentatele comise la Paris in noiembrie 2015, Polonia a semnalat ca nu va mai primi imigranti extracomunitari.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1780 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Da? (Joi, 11 februarie 2016, 22:07)

    mitg [utilizator]

    Unde erau Natiunile Unite cand romanii erau terorizati de clica lui Ceausescu?
    Unde erau declaratiile pompoase cand sarbii bagau romanii care scapau de regimul comunist in lagare?
    Hai sictir.
  • +24 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 februarie 2016, 22:17)

    [anonim]

    • +16 (20 voturi)    
      corect (Joi, 11 februarie 2016, 22:25)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui

      inaltul comisariat onu pt. raspandirea islamului prin intermediul pseudo-refugiatilor, ar trebui sa indemne in primul rand tarile arabe bogate sa-si ajute fratii.
      apoi sa faca apel si prin asia si prin america de sud.

      sa nu uitam ca in functia de comisar al ONU pentru drepturile omului se afla arabul Zeid Raad Al-Hussein...
  • +16 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 februarie 2016, 22:28)

    [anonim]

  • -3 (11 voturi)    
    refugiati? (Joi, 11 februarie 2016, 22:30)

    vudejea [utilizator]

    Sa-i cazeze frate cine a starnit tot acest dezastru umanitar...Cine a atacat Afganistanul si Irak-ul, destabilizand regiunile? Cine sponzorizeaza luptele din Siria si cine a infiintat al quaeda, daesh , etc Ghici cine??? A cui economie duduie, calcand pe miliane de cadavre
  • +9 (15 voturi)    
    . (Joi, 11 februarie 2016, 22:47)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Siria - Germania 2922 km
    Siria - Arabia Saudita 1350 km

    E mai lunga distanta pana la fratii sauditi, aliatii US .

    ONU stai jos,esti pa.
  • +14 (18 voturi)    
    Luati-i voi ! (Joi, 11 februarie 2016, 22:57)

    Lunix [utilizator]

    Mai reduceti din trantori si primiti-i voi, oricum de mult timp nu mai reprezentati nici o natiune si in plus va lafaiti intr-o cladire prea mare...
  • +10 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 februarie 2016, 23:20)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Indemn la desfiintarea ONU,nu respecta statutul (Vineri, 12 februarie 2016, 10:12)

    andreesanu [utilizator]

    ONU ca si organizatie are menirea pastrarii pacii ,medierii conflictelor ,in cazul Siriei ,ONU nu si-a respectat mandatul ,in cazul Serbiei nu s-a opus bombardamentelor americane si NATO !!!.
    Cu ce drept ONU solicita tarile central si est europene la preluarea cotelor de emigranti ???,din ce buget aceste tari pot oferi conditii SPECIALE acestor refugiati ????,majoritatea acestor tari sunt crestine ,iar emigrantii sunt musulmani !!!.Cine dispune de personal special pentru aceste situatii exceptionale create de conflicte la care tarile la care se face apel nu au nici un amestec .
  • +1 (1 vot)    
    de acord (Vineri, 12 februarie 2016, 14:11)

    iodixit [utilizator]

    dar ce-i care i-au invitat, sa sara cu banii intii.