Autoritatile dintr-o localitate de langa Bonn interzic accesul solicitantilor de azil la piscina municipala, dupa ce mai multe femei s-au plans ca sunt hartuite

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2016, 16:33 Actualitate | Internaţional


Localitatea germana Bornheim (vest) a decis sa interzica accesul soclicitantilor de azil la piscina municipala, dupa ce mai multe femei s-au plans ca au fost hartuite de migranti, scrie vineri agentia germana DPA, preluata de AFP.

Nu este insa vorba de infractiuni care sa intre sub incidenta legii, a precizat responsabilul cu chestiuni sociale din Bornheim, Markus Schnapka.

Potrivit televiziunii regionale publice WDR, acesta a evocat hartuiri "de natura verbala" ale migrantilor care sunt gazduiti intr-un centru de primire aflat in vecinatate.

"Stiu ca ii pedepsim astfel pe majoritatea dar nu vad alta posibilitate decat acest semnal", a adaugat acest responsabil din localitatea situata la cativa kilometri de Bonn, in Renania de Nord Westfalia.

"O spunem foarte clar: egalitatea dintre sexe nu se discuta in Germania", a mentionat el.

Autoritatile nu au precizat cum vor stabili daca un vizitator este solicitand de azil.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5281 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 15 ianuarie 2016, 16:40)

    emil bobu [utilizator]

    O masura normala de luat impotriva unor salbatici.
    • +17 (21 voturi)    
      Gresit (Vineri, 15 ianuarie 2016, 17:35)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      masura normala este sa ii trimiti la ei in tara.
    • -10 (22 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 ianuarie 2016, 17:38)

      [anonim] i-a raspuns lui emil bobu

      • +6 (6 voturi)    
        Raspund (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 8:41)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui

        Pesemne sunteti mai tanar/a si nu ati asteptat, cu sau fara sansa un pasaport sau o viza ca sa intrati intr-o tara vestica.
        Zeci de ani nu am avut voie sa intram in aceste tari si nu ne-am plans. Nimeni nu ne-a luat apararea.

        Piscina municipala? Dar de cand sunt arabii iubitori de inot? Parca erau oamenii de langa desert! Poate ca-i interzice si de pe partiile de schi, nu? Doar si schiul le lipseste!
        • -2 (6 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 13:07)

          [anonim] i-a raspuns lui aniod

        • -1 (5 voturi)    
          "arabii"? (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 15:05)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          pesemne sunteti prea afectat de propria experienta ca sa mai ganditi obiectiv. daca vi se pare ca vi s-a facut o nedreptate "zeci de ani", inseamna ca trebuie sa li se faca si altora?..

          daca solicitantul de azil este din Cuba? daca este un crestin din Siria? sau poate vine din Coreea de Nord... interzici accesul tuturor azilantilor? interzici accesul arabilor?.. nu e mai corect si eficient sa le ceri tuturor un act de identitate si sa le dai un fel de permis de intrare, permis care se suspenda la prima abatere?..
    • -10 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 ianuarie 2016, 17:41)

      [anonim] i-a raspuns lui emil bobu

    • +14 (16 voturi)    
      De unde dracu au astia bani.... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 18:10)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      De cate ori am fost in strainatate mi-am administrat extrem de atent banii. Si veneam din RO nu din Siria. Poate ca as fi avut si bani pentru o piscina, dar erau alte lucruri importante pe care puteam cheltui banii. Daca tu ai masa-casa asigurata, cine iti mai da bani si pentru ce???? Daca as fi fost azilant as fi avut o mie de lucruri mai importante de rezolvat, daca doream, intr-adevar sa ma integrez. Iar fiecare ban l-as fi cheltuit cu multa, multa, multa atentie. Comportamentul astora pare mai degraba un comportament de concediu, cu banii altora.
      • 0 (12 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 ianuarie 2016, 18:28)

        [anonim] i-a raspuns lui cartofil

      • +5 (5 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 ianuarie 2016, 22:02)

        [anonim] i-a raspuns lui cartofil

      • +2 (2 voturi)    
        Petrol (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 8:43)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Tarile arabe bogate finanteaza pe multi.
  • +11 (13 voturi)    
    cu buletinul ... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 16:52)

    adi [anonim]

    pt ca solicitantii de azil nu au buletin de Germania.
  • -9 (11 voturi)    
    oricum ramane o problema... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 17:35)

    ..13 [utilizator]

    Discriminare - poate ca sunt si unii mai cuminti si atunci si acestia sa fie pedepsiti???

    Greu de tot si cu Germania, tot la fel se poate intampla si in RO - si de aceea uneori se simt cei din RO ca si ceilalti europeni??? sau cum devine problema???
  • +11 (11 voturi)    
    M-am incurcat de tot. Cand e bun Wassermanul (Vineri, 15 ianuarie 2016, 17:45)

    Susufler0 [utilizator]

    Cum, nu intervine, Merkel ? Sunt discriminati "negativ" tocmai cei ce ar trebui sa fie discriminati "pozitiv" ? Si pt ce ma rog ? Pt ca "pozitivii" s-au comportat "negativ" iar "negativii" s-au comportat "pozitiv", dar prea putin mai conta ?
  • +8 (10 voturi)    
    Merkeloaica (Vineri, 15 ianuarie 2016, 17:46)

    CititorulComentator [utilizator]

    Trebuie bagata intr-o camera cu toti astia pe care i-a chemat. Mai vedem pe urma daca mai este asa binevoitoare.

    Trimisi acasa sau in alte tari islamiste unde se pot integra. Doar celor care dau dovada de civilizatie si integrare sa li se permita sa stea.
  • +8 (10 voturi)    
    inceputul arata bine! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 18:00)

    lili [anonim]

    Asa arata America anilor '60, cand negrii erau segregati de albi in stil mare!

    Ma intreb ce veti face dupa vreo 2-3 bubuieli, uite ce spunea seful Serviciilor Secrete din Germania in decembrie 2015:

    "Germania in stare de SOC.
    Sef serviciu secret: Peste 1.000 de ISLAMISTI gata de atac sunt in tara

    Un numar de aproximativ 1.100 de islamisti banuiti ca ar intentiona sa recurga la actiuni violente se afla in prezent in Germania, dintre care 430 sunt considerati extrem de periculosi si pregatiti sa comita in orice moment un delict grav, a avertizat vineri Seful Serviciului german de informatii interne, citat de agentia EFE.

    Potrivit lui Hans-Georg Maassen, directorul Biroului Federal pentru Protectia Constitutiei (contraspionajul german), numarul total al islamistilor radicali din Germania a crescut rapid in ultimele luni, ajungand in prezent la circa 8.350, fata de 7.900 cati erau in luna septembrie.

    De asemenea, au existat in ultima vreme cel putin 150 de cazuri de islamisti radicali ce au abordat refugiati sositi in Germania pentru a gasi printre ei noi simpatizanti pe care sa-i ‘indoctrineze si sa-i recruteze’.
    El a atentionat totodata ca Germania chiar este o tinta a gruparii jihadiste Statul Islamic, despre care a mai spus ca nu a comis pana in prezent niciun atac terorist pe teritoriul german doar datorita faptului ca nu a putut."

    http://www.aktual24.ro/germania-in-stare-de-soc-sef-serviciu-secret-peste-1-000-de-islamisti-gata-de-atac-sunt-in-tara/
  • +4 (6 voturi)    
    hmmm (Vineri, 15 ianuarie 2016, 18:04)

    anonimicus [utilizator]

    Nu e swimming pool-itically correct.
  • +10 (10 voturi)    
    socant!!! multumiti-i dnei Merkel!!!! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 18:08)

    lili [anonim]

    "Germania.
    Femeie GRAVIDA in 8 luni, batuta de imigranti pentru ca purta CRUCE la gat

    Un nou atac al imigrantilor asupra unei femei starneste oroare in Germania. O femeie gravida a fost atacata de un grup de imigranti musulmani pentru ca purta o cruce la gat.

    Potrivit US World Report, o femeie gravida in opt luni, in varsta de 25 de ani, care se afla la cumparaturi impreuna cu sotul sau, a fost atacata de un grup de imigranti algerieni.

    Cuplul se indrepta spre un supermarket REWE cand s-a intersectat cu un grup de 10 imigranti. Unul dintre algerieni a vazut cruciulita de la gatul femeii si a inceput sa o injure.
    Sotul ei a reactionat, insa imediat a fost lovit cu o sticla in cap. Apoi a fost batuta si femeia.

    Politia a reusit sa apara in scurt timp, insa mare parte dintre agresori au fugit. A fost arestat doar unul dintre acestia."

    http://www.aktual24.ro/germania-femeie-gravida-in-8-luni-batuta-de-imigranti-pentru-ca-purta-cruce-la-gat/
  • +5 (7 voturi)    
    viitorul suna periculos... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 18:10)

    lili [anonim]

    "Amenintare TERORISTA in Germania.
    Raport secret: „Atacuri cu BOMBE incendiare si explozibili sunt posibile in orice moment”

    Germania se confrunta cu o amenintare terorista concreta care ar putea rezulta in acte de violenta ‘in orice moment’, a relatat joi cotidianul popular Bild, citand un raport confidential al Ministerului de Interne, potrivit DPA, citata de Agerpres.

    „Germania este o tinta declarata si reala pentru violente ale jihadistilor”, amenintare care „se poate transforma in acte concrete de violenta impotriva institutiilor de stat si civile”, se arata in raportul citat de Bild.

    Germania s-ar putea confrunta cu o serie de atacuri teroriste similare cu cele comise in noiembrie la Paris, comise pe parcursul mai multor zile si sustinute prin folosirea de arme, bombe incendiare si alti explozibili.

    Dezvaluirile nu au putut fi verificate independent de DPA.

    Desi Bild nu precizeaza data la care a circulat raportul, mentioneaza ca acesta este de dinaintea atacului terorist de marti de la Istanbul in care au murit 10 cetateni germani si care a fost atribuit gruparii jihadiste Statul Islamic.

    Ministrul german de justitie Heiko Maas a afirmat miercuri ca amenintarea unor atacuri teroriste pe teritoriul Germaniei nu a sporit dupa atacul de la Istanbul, adaugand ca nu exista in prezent „nicio dovada concreta privind posibile tinte”.

    Din cele 850 de persoane care ar fi parasit Germania pentru a jura credinta organizatiei jihadiste Statul Islamic sau pentru a lupta alaturi de grupari extremiste, aproximativ o treime s-au intors, potrivit oficialilor serviciilor germane de securitate."

    http://www.aktual24.ro/amenintare-terorista-in-germania-raport-secret-atacuri-cu-bombe-incendiare-si-explozibili-sunt-posibile-in-orice-moment/
  • +3 (3 voturi)    
    ce-o zice Dna Merkel?! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:33)

    lili [anonim]

    "Agresori sexuali într-un tren din Belgia: Trei minori sirieni au ATACAT o tânără, pipăind-o cu FORŢA și încercând să o sărute

    Un grup de tineri de origine siriană a agresat sexual, duminica trecută, cel puțin trei femei într-un tren din Belgia, pe ruta Bruxelles - Tournai.

    Poliţia din Beligia a început o anchetă după cele trei tinere au făcut plângere că au fost agresate sexual într-un tren care circulă între Bruxelles - Tournai, pe 10 ianuarie, potrivit stirileprotv.ro.

    Acuzaţii sunt trei minori de origine siriană, solicitanţi de azil în Franţa.
    Grav este că cel mai mic are doar 13 ani, relatează La Derniere Heure.

    Cei trei au fost interceptaţi în gara Tournai, au fost identificaţi, însă au fost lăsaţi liberi.

    Una dintre victime are 22 de ani şi călătorea singură în tren.
    Potrivit martorilor, agresorii s-au aşezat lângă ea, au început să o sărute cu forţa şi să o pipăie. Ţipetele ei au alertat forţele de ordine din tren. Celelalte două victime ar fi adolescente de 16 ani."

    http://www.evz.ro/noi-agresiuni-in-belgia-trei-minori-sirieni-au-atacat-o-tanara-intr-un-tren-pipaind-o-si-incercand-sa-o-sarute.html
  • +3 (3 voturi)    
    This is only the beginning (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 0:23)

    Fu Leng [utilizator]

    Ca-n bataliile napoleoniene cand se tragea cu canon-urile la inceput. Urmeaza volley-urile de muschete si dupa aia atacul la baioneta. Soldati sunt destui, numai in ultimul an au ajuns pe pozitii 1 000 000. Si inca mai vin.
  • +2 (2 voturi)    
    The Sun zice c-a fost si un viol.... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 14:54)

    lili [anonim]

    Nemtii ascund asta?!
    Iar?!

    "O piscina administrata de primaria orasului german Bornheim a interzis prezenta solicitantilor de azil barbati dupa ce mai multe femei s-au plans ca au fost hartuite sexual, a anuntat vineri municipalitatea, potrivit DPA.

    Potrivit The Sun, una dintre tinerele care se aflau la piscina a fost violata de trei imigranti, care au aceeasi varsta: 15 ani.

    Barbatii locuiesc intr-un hostel din Bornheim, nu departe de Bonn, si li se oferise acces la piscina din apropiere in cadrul pachetului de beneficii pus la dispozitie de autoritati in asteptarea permisului de rezidenta, scrie Agerpres. "

    http://stirileprotv.ro/stiri/international/accesul-solicitantilor-de-azil-la-piscina-interzis-intr-o-localitate-din-germania-mai-multe-femei-s-au-plans-de-hartuire.html