UPDATE Franta: "Accident grav" in timpul unui test terapeutic, o persoana este in moarte cerebrala

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2016, 12:33 Actualitate | Internaţional


Ministrul Sanatatii, Marisol Touraine, a anuntat vineri ca un grav accident a avut loc in timpul unei testari terapeutice in apropiere de Rennes, scrie Le Figaro.

Aceasta se va deplasa de urgenta la locul incidentului, urmand sa sustina o conferinta de presa la ora 14,30.

Cinci persoane au fost internate intr-un spital din Rennes dupa ce au testat o molecula in cadrul unui test terapeutic efectuat de un laborator privat din oras, precizeaza TF1.

Testul a fost realizat intr-un laborator privat autorizat, specializat in realizarea de teste clinice pentru a evalua siguranta de utilizare, toleranta si profilul farmacologic al acestei molecule la voluntari sanatosi.

Accidentul s-a soldat cu internarea la Rennes a sase dintre acesti voluntari. Unul dintre ei, in reanimare, este in stare de moarte cerebrala.

Laboratorul a informat Agentia nationala pentru securitatea medicamentelor(ANSM).

Laboratorul, Biotrial, a fost creat in urma cu 25 de ani. Are o cifra de afaceri de 35 de milioane de euro, dintre care 90% export. Compania este prezenta in Statele Unite din 2012, cand Biotrial a cumparat Warnex. Biotrial are 300 de angajati in lume, dintre care 200 in Franta.

Surse apropiate dosarului afirma ca este vorba de o molecula analgezic - destinata reducerii durerii- care contine cannabinoid. Aceasta substanta este prezenta in stare naturala in special in cannabis si poate fi produsa prin sinteza.

Un reprezentant al spitalului din Rennes, Pierre-Gilles Edan, a precizat ca patru dintre cele cinci persoane internate sufera de "tulburari neurologice de gravitati diferite" si ca trei dintre ei risca un posibil handicap "ireversibil".

Molecula testata viza tulburarile de anxietate si fusese in prealabil testata pe animale, inclusiv pe cimpanzei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14998 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 ianuarie 2016, 13:16)

    [anonim]

    • -5 (17 voturi)    
      Aduceti lumina in chestiune (Vineri, 15 ianuarie 2016, 14:17)

      ANdrei [anonim] i-a raspuns lui

      Corect pana la un punct. Dar pentru cresterea cifrei de afaceri se inventeaza medicamente (si inevitabil boli). Pentru ca asa se progreseaza, pardon, se castiga bani.

      Nu am de unde sa stiu ca asa a fost si aici, o investigatie se va face si (probabil) vom afla: ce test terapeutic, pentru ce boala, care este molecua cu pricina etc.

      PS: E interesant de vazut si daca cobaii umani au luat bani si cati. Pentru ca #lacomiaucide
      • +1 (1 vot)    
        lacomia sau speranta (Vineri, 15 ianuarie 2016, 20:38)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui ANdrei

        Or fi luat bani, nu cred ca e relevant. Eu cred ca majoritatea celor care participa la asemenea teste sunt bolnavi care spera intr-o vindecare si isi asuma riscurile.
    • +8 (10 voturi)    
      Nu e normal (Vineri, 15 ianuarie 2016, 14:45)

      sile [anonim] i-a raspuns lui

      E extrem de rar (eu unul aud prima oara de un asemenea caz, dar lucrez in domeniu) ca astfel de riscuri sa scape nedetectate pana cand se ajunge in faza testarii pe oameni.
      Dar da, se asta exista si testarea pe oameni, pentru ca se recunoaste ca celelalte metode de testare nu ofera o garantie suficienta ca tratamentul e sigur. Altfel s-ar sari faza asta si s-ar pune medicamentele direct in vanzare.

      Sper sa fie ceva reversibil si cei afectati sa-ti recapete sanatatea cat mai curand.
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 15 ianuarie 2016, 18:16)

        [anonim] i-a raspuns lui sile

  • +5 (7 voturi)    
    Molecula (Vineri, 15 ianuarie 2016, 13:23)

    Molecula [anonim]

    Ce molecula au luat mai exact?

    PS. Vedeti ca a aparut stirea si in engleza. Poate iese mai bine traducerea.
  • +6 (10 voturi)    
    EndofDays (Vineri, 15 ianuarie 2016, 14:06)

    IamLegend [anonim]

    Fix asa incepe povestea oricarui film gen I am legend, cu sfarsitul lumii. Beware! :)))
  • +1 (5 voturi)    
    Da' romanii ? (Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:29)

    rutger [utilizator]

    Unde e romanii ?? Da' ungurii unde e ?? Noroc ca e clinica privata si nu e partie de schi !! Cred ca lu'alde Hollandezu' i-a scapat sa acuze ceva romani, mai nou unguri si in scurt timp, poloneji !!