Vladimir Putin i-a cerut lui David Cameron sa lupte impreuna impotriva terorismului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2015, 13:46 Actualitate | Internaţional


Presedintele rus Vladimir Putin i-a cerut luni premierului britanic David Cameron sa lupte impreuna impotriva terorismului si sa intareasca relatiile dintre Moscova si Londra, care traverseaza o perioada dificila, in cadrul unei intalniri care a avut loc in marja summitului G20 din Turcia, scrie AFP.

"Ultimele evenimente tragice, in special din Franta, stau marturie ca suntem pur si simplu obligati (...) sa ne unim eforturile in lupta impotriva acestui au, terorismul", a declarat Putin, in cadrul acestei intalniri care a avut loc in Antalya.

"In ceea ce priveste relatiile bilaterale, ele nu traverseaza cea mai buna perioada in acest moment", a spus presedintele rus, subliniind ca in trecut cele doua tari au reusit sa puna in practica "un bun mecanism de cooperare in diferite domenii".

Moscova si Londra au viziuni diferite in ceea ce priveste cirza din Siria. Rusia este unul dintre ultimii sustinatori ai presedintelui Bashar al-Assad si insista ca poporul sirian trebuie sa-i decida soarta, in conditiile in care Marea Britanie, alaturi de alti occidentali, cer plecarea sa.

Rusia deruleaza de peste o luna o campanie de lovituri aeriene in Siria, la cererea Damascului.

Occidentalii acuza Rusia ca vizeaza in special rebelii sirieni, si nu Statul Islamic, ceea ce Moscova dezminte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3354 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    mda... (Luni, 16 noiembrie 2015, 13:53)

    Soljenitin [utilizator]

    Din seria "si da-i si lupta, da-i si lupta".

    Putin are treaba acolo cu opozitia lui alAssad, nu cu ISIS. Povestea cu lupta rusilor impotriva terorismului (culmea, un stat terorist sa lupte impotriva teroristilor...) sa se duca putin sa o zica alora de la gradinita, poate acolo va fi si crezut...
    • 0 (12 voturi)    
      Realitatea te cheama la control (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:31)

      immortal [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Faptul ca ai opinii anti-rusia este evident. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ignori adevarul doar de dragul de a spune ceva de rau la adresa cuiva. Poate nu stii, dar numai in ultima luna, de la inceperea operatiunii "zero-hour" a armatei Siriene, peste 500 de km patrati de pamant sirian a fost eliberat de acesti teroristi imputiti cu costul a sute de soldati sirieni. Faptul ca in zona de Est a orasului Aleppo ISIS mananca bataie rau de la armata siriana este si datorita sprijinului aerian puternic oferit de rusi. La fel pateste si Al-Qaeda in zona orasului Hama. Sau poate in mintea ta opozitia lui Assad inseamna ISIS si Al-Qaeda... si atunci DA, toate tarile civilizate ar trebui sa aibe grija sa bombardeze acesti teroristi nenorociti !
  • -1 (9 voturi)    
    ... (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:15)

    pathfinder [utilizator]

    Nu-mi place Putina, dar haosul din Orientul Mijlociu este datorat si crearii unor state artificiale de catre britanici.

    Cel mai simplu ar fi sa-i lase pe aia sa-si dea cu bombardeaua-n cap pana ramane un singur castigator.
    Si dupa aia, atacat castigatorul, care-o fi ala.
    Si gata!
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Luni, 16 noiembrie 2015, 15:48)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Din minusuri bag seama ca nu prea se cunoaste istoria Orientului Mijlociu si cum au fost create majoritatea statelor de acolo, de catre britanici, din pix, fara a se tine cont de criterii etnice.

      Da minusu-i (mai) aproape decat cartile de istorie.
      Ce dislike-ul meu!?!
  • +5 (9 voturi)    
    Iote (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:20)

    gogu [anonim]

    ca mujicu stie si sa se gudure de cind e pus in suturi la colt. Numa' ca a gresit persoana :)
    • -2 (2 voturi)    
      Asa este (Luni, 16 noiembrie 2015, 19:03)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Ce ca-i faci asa e Cameron asta. Se gudura mujicu.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred sa "lupte" ca Tito ? (Luni, 16 noiembrie 2015, 16:49)

    serban [anonim]

    La o nemultumire exprimata de Churchill referitoare la Tito Stalin I-ar fi raspuns, redau idea: Asta e un salbatic ,sta in munti cu soldatii, nu ca noi om civilizat sa stea la banchete in intruniri diplomatice.
    Banuiesc faptul ca Putin si Cameron "lupta" ca oamenii civilizati