Pasaportul descoperit de politia franceza langa trupul neinsufletit al unuia dintre autorii atentatelor apartine unui imigrant sirian inregistrat in Grecia in luna octombrie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 20:35 Actualitate | Internaţional


Pasaportul descoperit sambata de politia franceza langa trupul neinsufletit al unuia dintre autorii atentatelor de la Paris apartine unui imigrant sirian inregistrat pe o insula din Grecia la sosirea pe teritoriul Uniunii Europene, in luna octombrie. Anuntul a fost facut de ministrul grec al Protectiei publice, Nikos Toskas, citat de AFP.

129 de morti si 352 de raniti, dintre care 99 in stare critica, este bilantul valului de atentate comise simultan vineri seara in mai multe zone ale Parisului, care au vizat restaurante, o sala de concerte si zona adiacenta Stade de France. Atacurile au fost revendicate sambata de gruparea Statul Islamic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13806 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    delay (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 20:45)

    Sakura [utilizator]

    La câte ore a întârziat ştirea asta, credeam că nu mai trece de cenzură. La fel ca o mulţime de comentarii civilizate dar probabil incomode.
    • +1 (5 voturi)    
      Eu nu înțeleg ceva cu refugiatii ăștia (Duminică, 15 noiembrie 2015, 9:36)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      Bai nene, eu daca as fugi într-adevăr de război m-aș adăposti in PRIMA tara sigura (Turcia, Egipt, Arabia Saudita) si nu m-aș duce organizat ca păduchii la sisteme sociale care îmi plătesc masa, casa ca sa nu produc nimic si sa ma impuiez pentru a invada țările alea pașnic, cu următoarea generație (in Germania de ex sunt 1.5 copii/familie creștina si 4/familie musulmană). E bine gândita treaba, mai ales ca se întâmpla deja asta la turcii stabiliți local, deși sunt născuți aici sunt tratati ca si cetățeni de mâna a doua si deci frustrarea e deja mare.
      • +1 (3 voturi)    
        Cati viteji (Duminică, 15 noiembrie 2015, 13:24)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

        si principiali se arata, pe timp de pace desigur...
        Te ai hrani si cu coaja de copac nu? Cum ai văzut la discovery. Ca sa ti pastrezi principiile bineînțeles.
        • +1 (1 vot)    
          Pentru toti stupizii (Duminică, 15 noiembrie 2015, 22:25)

          Informatie [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

          Va ofer o informatie pentru toti iubitorii de emigranti, unul din teroristii de la stadion a fost identificat drept un emigrant sirian dupa pasaport si DUPA AMPRENTE, i s-a aflat si traseul dupa care a calatorit.(omul a fost amprentat in Grecia si i s-a emis pasaport de urgenta acolo) Asa ca va rog ciocul mic. ISIS trimite teroristi printre emigrantii sirieni. Nu vreau sa ne trezim cu astfel de cadouri la noi in tara asa ca este cazul ca Romania sa refuze in aceste conditii orice cifra de emigranti sirieni care i se propune, cu exceptia cifrei 0 (ZERO)
    • -4 (6 voturi)    
      Repatrierea e ce vrea ISIS (Duminică, 15 noiembrie 2015, 10:51)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      Mi se pare cel puțin suspect faptul ca teroristul avea pașaportul la el.
      ISIS exact asta vrea, radicalizare si repatrierea refugiaților cat mai repede. ISIS are o problema de resurse umane acum, nu prea mai au ce recruta. Prin repatriere multi refugiați se vor radicaliza si vor trece la ISIS chiar de bunavoie pentru a lupta împotriva celor care nu i au vrut, ca un soi de răzbunare.

      Așadar, repatrierea trebuie făcută, dar nu acum. Mai întâi trebui intervenție terestră pentru destructurarea completa a ISISului, si apoi repatriere. La campanie ar putea fi înrolați si refugiati.
      • +2 (4 voturi)    
        Dimpotriva... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:24)

        AKM [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Din cate vad, ISIS NU are o problema de resurse umane. Sunt cetateni francezi, britanici, rusi, germani etc. care s-au alaturat cauzei. Prezenta acestor celule in Europa, le ofera un avantaj strategic, pot lovi oriunde si pe oricine. Acesti cetateni europeni recrutati de catre ISIS si alte grupari teroriste au dezavantajul ca pot fi monitorizati, activitati mai vechi ale lor pot conduce politia la ei. In ciuda acestui fapt, au reusit totusi...Problema pentru serviciile secrete europene este a teroristilor care nu sunt cetateni europeni, nu au acte, nu sunt inregistrati, nu se stie nimic despre ei. Pot lovi oriunde si oricand si apoi pot trece drept victime sau refugiati. Numai in Germania au fugit peste 700 dintr-un centru de refugiati, neinregistrati. Politia declara ca habar nu are pe unde sunt "evadatii". Celulele din Europa aveau nevoie mare de figuri noi, necunoscute, oameni care sa preia din sarcinile celor monitorizati. Prezenta refugiatiatilor in Europa este un foarte mare avantaj pentru teroristi.
        Ma tem ca abia de acum va incepe "distractia".
  • +18 (30 voturi)    
    cum ramane (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 20:45)

    amanda13 [utilizator]

    cu discursul lui Merkel despre bietii refugiati? Trist dar adevarat...
    • +2 (2 voturi)    
      germania din ce in ce ... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 9:46)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      mai corecta, mai dezinteresata, mai indepartata de rusia, o natiune super ce nu mai are nici o legatura cu trecutul. totul ok!!!
      http://www.evz.ro/image-original-605-388/cache/2015-10/merkel-465x390.jpg
  • +16 (28 voturi)    
    Daca (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 20:50)

    john70 [utilizator]

    Daca asta se adevereste, astept ca Interpolul sa emita un mandat de arestare pe numele Merkel Angela si sa o aduca in lantzuri la Paris.
    • +9 (9 voturi)    
      Calugarita Merkel (Duminică, 15 noiembrie 2015, 12:48)

      Angelu [anonim] i-a raspuns lui john70

      Merkel are pacate grave si isi va sfarsi cariera politica in rusine. Sincer sper sa-i ramana pe constiinta toata viata victimele de la Paris.
      Insa pana acolo mai are de facut ceva: sa impuna (caci asta stie sa face cel mai bine) masurile care se impun in situatia de fata: ea a facut-o, ea sa o desfaca! Dupa aceea poate sa demisioneze si sa se calugareasca.
  • +24 (42 voturi)    
    Hai sa v-au acuma (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 20:51)

    Heruvim [utilizator]

    Sa v-aud pe toti care l-ati injurat pe Basecu ca vorbeste prostii (Printre refugiati se ascund teroristi).

    Sa il injurati ca trebuie sa fie expulzati toti. Sa v-aud.

    Sa v-aud ca imigrantii ilegali sunti exact ceea ce are nevoie UE.

    Sa v-aud slugilor!

    Europa pentru Europeni!!!
  • -6 (36 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 20:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    si avea si o harta cu zona unde locuise , si un arbore genealogic , cine crede asa ceva ? te duci cu pasaportul la atentat?
    • -2 (6 voturi)    
      Documente gasite la locul faptei (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:05)

      AlbuZahar [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Exact asa?

      In trecut, in afara de pasapoarte, la locul faptei se mai gaseau si materiale de propaganda, manuale si documente cu planificarea in detaliu a actiunii.

      Anchetele complicate nu isi mai au rostul, deoarece totul este foarte clar si la indemana.

      Totul este clar!
    • +2 (6 voturi)    
      ... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:08)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      Mister, daca ti-ai si folosi capul ala pentru a gandi, si nu doar pentru a opri apa sa intre in gat, ti-ai pune si tu niste intrebari.

      Mereu trebuie sa ai acte de identitate la tine...altfel risti excursie la sectia de politie, si asta s-ar putea sa iti strice putin planurile.
      Apoi, ce acte de identitate crezi ca pot avea acesti invadatori islamisti? Normal ca doar pasapoartele.

      In plus, te-ai gandit ca scopul unui atentat, in afara de a omori oameni, e de a semana teroare. Si ca pasaportul sirian e folosit ca instrument de teroare....uite ca am ajuns la voi, si am intrat deja sute de mii in Europa...

      Iarasi, te-ai gandit ca putea fi si un manifest, in care sa arate ca pedepses Franta pentru bombardamentele asupra daesh.

      Te-ai gandit vreodata ca pot fi argumente pragmatice, precum si ideologice la prezenta acelui pasaport?

      Nu, ca tu mergi pe principiul spalatului pe creier: noi dam din gura, nu gandim!
    • +3 (11 voturi)    
      Ma mir ca mai exista si oameni care gandesc (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:14)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Exact asta ma intrebam si eu: pleci la atentat si te asiguri ca vei fi identificat. Sau daca era unul dintre atacatorii kamikaze, cum naiba a ramas pasaportul intact?
  • +17 (25 voturi)    
    Absolut firesc (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:00)

    Politist fruntas [anonim]

    Tin minte ca si americanii i-au gasit pasaportul lui Mohammed Atta linga turnul in care a intrat cu avion cu tot.

    911 CNN Hijackers passport found in WTC rubble:

    https://youtu.be/dVpwGr8hu0Q

    Dar si la Charlie Hebdo si-a lasat unul ID-ul pe scaunul masinii cu care s-a deplasat prin Paris ca voda prin loboda.

    http://www.legitgov.org/Mohammed-Attas-passport-survived-World-Trade-Center-flames-911-Paris-gunman-who-attacked-military-pr
    • 0 (10 voturi)    
      da baiatu' tatii... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 9:09)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Politist fruntas

      ...cand tot occidentul o sa fie condus dupa sharia si o sa fie decapitari pe stadioane, chiar si atunci vom mai gasi cate un idiot d-asta util sa spuna: false flag! e de fapt operatiune CIA/mossad/illuminati/reptilieni/PLM, cu scopul de a prelua conducerea lumii.
      • +2 (2 voturi)    
        sau (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:22)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        cum a aparut ideea de false flag si de ce unii inca pun botul chiar si cand coincidentele sunt prea coincidentale?
    • +3 (5 voturi)    
      exact (Duminică, 15 noiembrie 2015, 10:41)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Politist fruntas

      pai normal, doar nu te duci asa la atentate ca la femei, iti iei si tu un buletin cu tine, poate iti cere politia sa te identifici. mare noroc pe autoritati cu obiceiul asta civilizat :)
    • -1 (5 voturi)    
      Este evident (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:08)

      AlbuZahar [utilizator] i-a raspuns lui Politist fruntas

      E un fel de autodenunt. De ce sa mai faca ancheta. Sa treaca direct la masuri.
    • +3 (5 voturi)    
      Corect (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:16)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui Politist fruntas

      Si mai sunt si alte exemple - atentatele de la Madrid unde au gasit coranul langa detonator... ma rog, ca in filmele cu prosti si pentru prosti.

      Se zice ca chestia asta e un fel de semnatura a Mossad-ului.
  • +12 (24 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:01)

    ak33 [utilizator]

    Ar trebui sa o ia in bot toti aia care asteptau imigrantii cu brate deschise su alte aplauze , din oacate tot aia nevinovati platesc
  • +11 (17 voturi)    
    pai.. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:04)

    Non [utilizator]

    bien venue, Sharia
  • +18 (30 voturi)    
    Ce sa vezi... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:06)

    Lucian P. [utilizator]

    Era evident de cand au inceput problemele cu imigrantii.. Oameni tineri, imbracati in haine de firma cu telefoane ultima generatie care pozau drept imigranti. Era doar o chestiune de timp pana la primul atentat insa unii au ales sa inchida ochii. Acum vedem consecintele. Oamenii aceia nu au ce sa caute in Europa, suntem culturi cu totul diferite, le este imposibil sa se adapteze (nu ca ar dori acest lucru).
    • +2 (6 voturi)    
      Haine de firma... din Turcia (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:12)

      AlbuZahar [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Se tot vorbeste depsre hainde de firma...

      Daca ai fost vreodata in bazar in Turcia, ai vazut ca acolo se vand doar haine de firma.

      Singurul lucru pe care il arata acele haine este ca vin din Turcia si ca se imbraca cu cele mai ieftine haine.
    • +6 (6 voturi)    
      de-ar fi atat de simplu.. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lucian P.

      Siria nu este Afghanistan... Refugiatii sirieni fug de razboi si persecutie, nu de saracie. Aia mai amarati s-au oprit in Turcia, dar cei care eu o diploma universitara e normal sa-si doreasca sa ajunga intr-un loc in care pot sa-si duca mai departe viata asa cum au visat. Siria inainte de acest razboi avea o minoritate crestina acceptata si o majoritate musulmana moderata (fara Sharia si alte tampenii), deci cultura europeana nu ar fi ceva nou.
  • +15 (23 voturi)    
    ce mirare... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:09)

    dax [anonim]

    Sa faca pasapotul colet si sa-l trimita la Merkel acasa, sa aiba un suvenir care sa-i aminteasca de politica debila de a aduce imigranti fara nicio veficicare.
    Mai devreme sau mai tarziu era de asteptat sa se intample.
  • +19 (29 voturi)    
    noi nu o sa condamnam acum toti "refugiatii"... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:10)

    Irizat [anonim]

    ...pt. un singur dezaxat. noi stim ca in esenta islamul este religia pacii. asa ne spun nou apostolii ideologiei political correctness, merkel, juncker & Co.
    ce? au mai fost si alte atentate? zeci, sute de atentate? si toti ucigasi erau maimute islamiste.
    este din cazua noastra, a albilor, care nu i-am inteles si nu le-am daruit suficienta iubire...si intelegere...caci noi suntem crestini. si case, bani, si tot ce vor ei...
    • +3 (5 voturi)    
      suze (Duminică, 15 noiembrie 2015, 12:55)

      aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

      Pleci de la premiza ca nenorocitii astia gandesc.
      priveste un pic in istorie.
      Astia nu au muncit o zi in viata lor, nu au urmat o scoala decat pentru a invata sa ucida sa urasca altfel nu imi pot imagina cum o persoana culta care munceste pentru bunastarea lui e capabil de asa ceva. Poate grasesc insa chiar si islamicii care "condamna" actiunile teroriste sunt vinovati. Ai vazut vreun "refugiat" sa tipe ca au langa ei teroristi? Sau ai vazut implicarea comunitatilor musulmane in identificarea si eliminarea din randurile lor a extremistilor? Io zic ca toate natiile tre sa puna de-o razie in siria sa faca zona aia o parcare imensa si sa stranga toti refugiatii din europa si sa-i trimita acasa. cand vor dovedi ca pot trai intr-o civilizatie mai vorbim. Ce drepturi au? Aceleasi drepturi care le-au avut si cei impuscati in Paris.
  • +18 (26 voturi)    
    mda. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:11)

    cucu [anonim]

    multumim d-na merkel.
    multumim si fatalaului hollande.
  • -4 (26 voturi)    
    sigur (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:18)

    toxx [utilizator]

    daca ma duc sa-mi bubui creierii pt islam, o sa iau pasaportul dupa mine .... ce facatura ordinara, pacat ca au murit oameni ! AXA a vazut ca Putin ia aripi in Siria, si era de neacceptat, iar in statele civilizate europene, ai nevoie de o tragedie ca sa poti actiona impotriva sursei. Ce-i drept, au si prea multi musulmani pe teritoriul lor. Eu stau in Dubai si ma simt dubios cand la 12 incep si fac plecaciuni la peretele care da spre sud vest... nu vad cum ai putea sa coexisti cu oameni din astia toata viata.
    • +1 (1 vot)    
      Asa am gandit si eu... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 10:54)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      ... cand a fost cu Charlie, dar daca stai sa te gandesti mai bine, de exemplu in cazul Charlie, poti fi oprit la un control de rutina si ti se cer actele. Ce faci atunci cand nu ai nici un act? Ratezi toata "misiunea" ca nu ai un act la tine? Si, dupa un atentat care se termina in general cu uciderea atentatorului, ce mai conteaza ca ai la tine un ID?
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:10)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui toxx

      Altul care are capul doar pentru acoperis de gat, nu si pentru a gandi...

      Referitor la pasaport, am raspuns altuia mai sus...tot asa ca tine...
    • +3 (3 voturi)    
      si tu (Duminică, 15 noiembrie 2015, 12:58)

      aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      pleci de la premisa ca nenorocitii astia gandesc ca noi.
      Indiferent cati bani au sau nu, tot niste salbatici is.
      Sa opresti maibachu sa te inchini e dovada suprema a idioteniei
      L-ai vazut pe danielu nostru oprind mercedesu sa faca o plecaciune? nu, e un hot nenorocit insa nu e idiot
  • +12 (26 voturi)    
    Hotnews? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:21)

    Droopy [anonim]

    Ati innebunit? 0 comentarii? Deschideti, fratilor, robinetul ca se prinde lumea! Pai asta e stirea cea mai importanta! In baza ei incepe marea schimbare in Europa, posibil rasturnarea si tragerea la raspundere a lui Merkel! Baieti, asta e baza noastra sa refuzam chiar si 1 emigrant! Trezirea, bateti toba, dati drumul la robinet, baieti!
  • +14 (20 voturi)    
    si cui le mai trebuie imigranti?? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:25)

    vali2 [utilizator]

    Uite ce se intampla. Afara cu toti
  • +5 (17 voturi)    
    Hmmm... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:36)

    Tescovin [utilizator]

    Dacă e adevărat şi nu e vreo făcătură, e sfârşitul ipocriţilor, cu Merkel în frunte. Parcă totuşi e prea perfectă potriveala ca să fie adevărată.
  • +4 (20 voturi)    
    Doar la francezi sunt teroriști cu pașaport la ei (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:40)

    Credulul [anonim]

    Cred că numai la francezi am auzit ca teroriștii să umble cu pașaportul la ei... Dacă mă gandesc bine, și la evenimentul Charlie Hebdo s-a întâmplat la fel.
    • +3 (5 voturi)    
      Identitatea atacatorului. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 10:08)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui Credulul

      Toti dezaxatii care comit astfel de fapte doresc sa fie cunoscuti, sa se stie despre ei. Atat cei care impusca prin campusuri si scoli, dar si teroristii musulmani.
      Un terorist sinucigas considera inutil sacrificiul lui daca ramane anonim. Imamul trebuie sa stie ca el este un martir, el considera o onoare fapta lui.
    • +2 (4 voturi)    
      De ce si-ar fi ascuns identitatea? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 12:56)

      Donkey [anonim] i-a raspuns lui Credulul

      In Franta este obligatoriu sa ai un act de identitate la tine altfel politia te poate retine.
      Nu trebuie sa va mire ca teroristii aveau acte la ei, altfel riscau sa nu-si mai atinga tinta in cazul in care ar fi fost opriti la un control de rutina (nu uitati ca o parte dintre ei s-au deplasat cu masina din Belgia).
      Si la urma urmei de ce si-ar fi ascuns identitatea?
      Dimpotriva, cred ca chiar doreau sa se stie cine sunt.
  • +15 (15 voturi)    
    Repede (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:50)

    Stef_and [utilizator]

    Cautati prietenii lui, cu cine a venit, unde sunt!
  • +2 (20 voturi)    
    Ce curios (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:57)

    T Mueller [anonim]

    Ce interesant ca mai nou teroristii isi iau la ei pasaportul - in cazul in care se arunca in aer ... cam pute.
    • +4 (4 voturi)    
      Ce curios (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:32)

      Vot [anonim] i-a raspuns lui T Mueller

      Si pasaportul scapa!!!!!!
  • +6 (18 voturi)    
    Francofoni nativi, (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 22:03)

    contest [anonim]

    e unanima convingerea, din spusele martorilor!, ca atacatorii vorbeau fluent lb. Franceza!... Pasapoartele au fost frecvent falsificate Inca in Turcia, daca nu chiar prin Syria! Pasaportul nu e relevant, in acest caz!...
    • +6 (14 voturi)    
      .... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 8:29)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui contest

      Si la Charlie Hebdo aveau pasapoarte. In afara de faptul ca nu doar cetatenii francezi vorbesc fluent franceza, ai idee ce stres urias e pe niste oameni care asista la un atentat? Si unul dintre ei era chiar francez. Rusii si-au aruncat avionul in aer singuri, nu? Si nici macar nu erau pasageri in el, ci papusi.
  • +2 (24 voturi)    
    baliverne (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 22:08)

    Bob Marley [anonim]

    Ce terorist isi ia pasaportul cu el? Ca sa ce? Sa se laute in fata compatriotilor? La fel si aia de la Charile Hebdo isi termina misiunea si brusc isi arunca actele pe strazi ... hai sa vorbim vorbe
  • +4 (20 voturi)    
    trebuie (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 22:21)

    gopo 1111 [anonim]

    sa fi timpit sa te duci cu pasaportul la tine sa omori oameni, asa cum sa gasit si pasaportul arabului ala la 11 septembrie, intre darimaturi, voi chiar credeti ca lumea va inghiti tot ce le oferiti pe tava , pt asta sint serviciile secrete sa masluiasca evidente?
    • +1 (1 vot)    
      Pasaport (Duminică, 15 noiembrie 2015, 13:01)

      Glinka [anonim] i-a raspuns lui gopo 1111

      Pentru ca sunt kamikaze. Stiu ca vor muri. Ce relevanta mai are pasaportul in situatia asta?
      Dimpotriva, pentru a-si atinge scopul au nevoie de un act de identitate pentru a nu risca sa fie retinuti pur si simplu intamplator. Ar fi studip, nu: pleci sa pui o bomba si te opreste politia pe strada ca nu ai cu ce sa te legitimezi.
      Teoria conspiratiei ii pasioneaza pe multi, dar nu e cazul. Faptele sunt reale.
  • +16 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 22:56)

    [anonim]

    • -7 (7 voturi)    
      blablabla (Duminică, 15 noiembrie 2015, 12:15)

      Art [anonim] i-a raspuns lui

      Bati campii Dr Fly. Imi pare rau pentru dumneata, pareai sa ai ceva in cap, dar m-am inselat. E drumul lung pana la Paris, si in km si profesional vorbind.
      Mai cogiteaza inainte sa scrii, citeste si presa din alte tari si vezi ce ipoteze s-au emis, ce se stie exact si ce se presupune.
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:16)

        [anonim] i-a raspuns lui Art

  • 0 (22 voturi)    
    Astia chiar ne cred prosti? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 23:02)

    Mishu [anonim]

    Cum naiba te duci sa-ti dai explozie cu pasaportu' la tine? Nu te primeste in Rai? Iti cer fecioarele pasaportu' sa vada ca tu esti ala?
    • +4 (4 voturi)    
      observatie corecta (Duminică, 15 noiembrie 2015, 9:13)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Mishu

      e de fapt intoxicatie de presa. merkel a avut dretate. alooo, se aude? deschideti granitele, toate maimutele planetei sa vina in europa!
  • +9 (13 voturi)    
    Unde-i Angela? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 23:14)

    mitg [utilizator]

    Repede, sa treaca la microfon.
  • +8 (12 voturi)    
    hmmm (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 23:22)

    Nevermind [utilizator]

    Deci baiatul bun care fugea de baiatul rau assad, este de fapt baiatul rau? Pai asta l-ar face pe assad baiatul bun si daca e sa ne uitam cu cine se mai bate assad si cine-l apara... Oh, cate repere iconice demolate...
    • -5 (5 voturi)    
      Faci.. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:14)

      camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      pe prostul si o sa rămâi asa. Evident ca astia care au tras acum impotriva civililor nu au fugit de asad ci au fost trimiși chiar de asad. Mai scutește-mă nevermind cu bolsevismul tau. Pleaca acasa la tine în Moscova!
      • +4 (4 voturi)    
        :)))) (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:29)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui camasa_neagra_la_gat

        Esti bun, chiar foarte bun...

        Deci assad fix acum avea interesul sa faca asta, in conditiile in care, dupa mult timp in care a fost tocat , are un pic de ajutor si a mai inceput sa spere. Interesanta logica.

        Exista o diferenta intre cei care fac pe si cei care sunt. E ca-n bancul cu urata proasta si omul beat... Eu maine ma trezesc.
  • -7 (11 voturi)    
    daca (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 23:33)

    xanti [utilizator]

    Erau romanesti ce insemna ca era roman?
    Poate erau furate.
    • +4 (10 voturi)    
      .... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 8:31)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Daca si cu parca. Cum de nu sunt romanesti totusi? Sigur, numai ingeri au venit cu valul de refugiati, ce sa mai.
  • 0 (14 voturi)    
    asa (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 23:40)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e cum zice merkel, junker si hoalnde, ''refugiatii'' nu au nici o legatura cu carnagiul de la paris. Uite ca realitatea e cum a zis base. Ceea ce orice om normal stia de la bun inceput.
    Base prim ministru.
  • -4 (10 voturi)    
    Asta nu mi se pare logic... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 0:35)

    Ion B [utilizator]

    din punctul de vedere al atentatorilor.
    Chiar asa, să vrei să arati cu degetul la frații tai musulmani că vin sa invadeze Europa?!?
    Nu este nicio teorie a conspirației dar mi se pare ciudat totusi.
    • 0 (8 voturi)    
      .... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 8:33)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      Poate omul isi pierduse familia in razboi. Au fost declaratii ca fratii nostri mor in Siria. Daca iti mor vreo 10 rude apropiata in atentate e posibil sa-ti cam pierzi ratiunea. Ce mai conteaza, oricum au destui "pioni" ce pot fi transformati. Chiar daca opresc azi orice refugiat sa mai intre, dar nu se va intampla asta, visati?
  • +2 (6 voturi)    
    Interesant (Duminică, 15 noiembrie 2015, 1:19)

    Hohey [utilizator]

    Era oare unul din cei care s-au detonat?
  • +10 (16 voturi)    
    TURISTUL SIRIAN, PE ACROPOLE SI IN PLACE PIGALLE (Duminică, 15 noiembrie 2015, 1:51)

    Susufler0 [utilizator]

    Unul din argumentele adeptilor cotelor obligatorii de imigranti pe care toate statele membre UE sunt obligate sa ii primeasca pe teritoriul lor, in virtutea dublei solidaritati de care trebuie sa dea dovada, (solidaritate fata de situatia in care se afla imigrantii care si-au parasit tarile de origine si si-au luat lumea in cap, precum si solidaritatea de care trebuie sa dea dovada una fata de cealalta tarile membre UE care au primit pe teritoriul lor imigranti), este acela ca pana in prezent, in Europa atentatele au fost comise numai de cetateni UE avand origine musulmana , deci de "localnici" iar nu de catre refugiatii de origine musulmana. In Romania a existat un singur om politic care a avut curajul si clarviziunea de a prevedea pericolul terorist pe care il presupune deschiderea granitelor fata de refugiatii islamisti veniti din Orientul Mijlociu si din Africa. Acesta, bine inteles, nu putea fi altul decat... Traaaaian Baaaasescuuuu. Evident ca a fost luat imediat in primire de adversarii politici si de toti auxiliarii acestora , purtatori de mesaje la ziare, radio, televiziuni si internet, care l-au contrazis, bine inteles fara argumente si-au ras de el. Cand colo, ce sa vezi ? Sambata politia franceza a descoperit alaturi de trupul neinsufletit al unuia dintre autorii atentatelor de la Paris un pasaport apartinand unui imigrant sirian, inregistrat pe o insula din Grecia la sosirea pe teritoriul Uniunii Europene in luna octombrie. Dintr-o data argumentele lui Basescu capata sens iar functionarilor europeni de la centrele de triere a refugiatilor incepe sa nu le mai placa de loc munca pe care o fac. Vinovatii insa nu sunt ei, vinovatii se stiu ; ei trebuie sa reactioneze si sa opreasca indoiala celor de la granita. Definitiv !
  • +9 (11 voturi)    
    La ce se așteptau? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 7:37)

    RedGuard [utilizator]

    Nu înțeleg de ce sunt lăsați toți? Vrei azil, arată ce știi să faci în economia țării? Dacă ești inginer, doctor sau pur și simplu vrei să înveți și să lucrezi, nici o problemă.

    Eu aș accepta 10.000/6 luni. Doar cei care știu/pot face o meserie și care să fie urmăriți că se țin de treabă și nu „stau pe șomaj”.
    • +3 (3 voturi)    
      Ce accepta si ce nu accepta UE (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:37)

      AlbuZahar [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

      Sunt 2 milioane de refugiati in Turcia, care stau acolo de mai mult de un an de zile.
      Cum au ajuns acolo, de ce i-a primit Turcia sunt intrebari pe care trebuie sa le punem nu numai Turciei dar si liderilor europeni si americani.
      Turcia nu ar fi tinut atata timp imigranti fara un plan agreat cu aliatii.
      De ce Merkel sustine acum primirea si face presiuni mari asupra tarilor membre.

      Mesajul trimis catre toti politicienii din UE este ca trebuie sa se reformeze. Politica lor lipsita de orice raspundere, corupta si insensibila a ajuns sa creeze drame.

      Este mai mult decat necesara stabilirea unei Constitutii Europene care sa reglementeze drepturile si obligatiile celor ce traiesc sau conduc Uniunea Europeana.
  • +10 (16 voturi)    
    sa-i "multumiti" dnei Merkel.. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 8:10)

    lili [anonim]

    Ca v-a adus pe cap teorirstii SI infiltrati printre refugiati... cand presa si cetatenii europeni ingrijorati scriau sau chiar unii politicieni au spus(Victor Orban a avut dreptate in toate, azi faceti ca el, va inchideti granitele, ridicati ziduri de protectie pe modelul V Orban pe care l-ati facut "anti-european" rade-n barba V Orban de politica voastra de 2 bani si multi morti!!!) ca NU exista nici o garantie ca nu se va intampla ceea ce vedem acum, ca nu exista nici un control al refugiatilor, ca nu exista nici o logica cum ca SI nu va infiltra teroristi printre refugiati, Dna Merkel invoca solidaritatea cu refugiatii chemandu-i pe toti, numai ca n-a tinut-o mult, i-a pus pe amaratii astia pe drumuri si acum de vreo luna s-a razgandit si nu-i mai vrea pe refugiati, a anuntat chiar ca-i va trimite inapoi in Siria pe amaratii aai care si-au epuizat economiile de-o viata, si-au riscat vietile ca sa ajunga in Germania, la "mama MerkeL"!
    Sa raspunda A Merkel, ea vi i-a adus pe teroristii astia, dar si voi ati sustinut-o "politically correct"!
    Acum, distrugeti SI daca mai puteti!
    Voi politicienii ati creat haosul asta mondial, voi sunteti responsabili pentru milioanele de morti !
    Deja in Franta, "unii ofițeri ai serviciilor secrete din Franța îl acuză pe Francois Hollande că a trădat pentru voturile musulmanilor.
    In contextul atentatelor sângeroase produse vineri în Paris, președintele francez, Francois Hollande este acuzat de trădare de unii ofițeri ai serviciilor secrete.
    De asemenea, experții în lupta împotriva terorismului afirmă că unitățile de intervenția luau în calcul posibilitatea unui atentat terorist cu ținte multiple."

    http://www.b1.ro/stiri/externe/reactii-dupa-atentatele-de-la-paris-unii-ofiteri-ai-serviciilor-secrete-din-franta-il-acuza-pe-francois-hollande-ca-a-tradat-pentru-voturile-musulmanilor-131038.html?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
    • +2 (2 voturi)    
      Bineinteles ca Merkel si Hollande si-au tradat (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:41)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui lili

      cetatenii!

      Astia sunt politruci, ar trada pe oricine pentru voturi!
  • +5 (9 voturi)    
    Asa o fi... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 8:12)

    anonimus [anonim]

    daca spun ei...
  • +4 (6 voturi)    
    Inca o dovada... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 9:01)

    Sutcivni [utilizator]

    ca main-stream-ul a indobitocit masele. Chiar daca aceasta stire frizeaza penibilul, masele indoctrinate isi continua marsul triumfal spre abator. Sionistii chiar isi bat joc de mase, ii mint in fata fara ca acestea sa se prinda. Asta inseamna c-au lucrat foarte bine la programare : Predictive Programming + Monarch + MK Ultra... LMFAO.
  • +5 (5 voturi)    
    Din nou... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 9:16)

    Moflea [anonim]

    Din aviounul despre care s-a spus ca a lovit Pentagonul pe 9/11 nu a ramas nici macar o bucatica, vezi doamne s-a vaporizat in urma exploziei, in schimb in cazul turnurilor gemene au gasit parte dintr-un pasaport. Acolo nu s-a mai vaporizat nimic, nici macar hartia nu a ars complet.
    La Charlie Hebdo unul dintre atentatori si-a "uitat" ID-ul in masina cu care fugea.
    Acum, pasaportul unui atentator sinucigas a fost gasit in apropiere de locul tragediei.
    Mai spun?
    In urma cu cativa ani, cu ocazia atentalului de la metroul londondez, "intamplator", fortele de ordine desfasurau un exercitiu care presupunea (coindidenta naibii) exact un asemenea scenariu, atentat cu bomba la metrou.
    Cu ocazia 9/11, NORAD-ul s-a pacalit (iar coincidenta) deoarece executa niste exercitii care presupuneau un scenariu similar eventimentelor care au urmat - avioane deturnate si folosite exact ca cele care au lovit turnurile.
    Mai vedeti si cam ce hotarari s-au luat la scurt timp dupa, in tarile cu pricina, pe plan politico-militar.
    Americanii au intrat in Irak, francezii au acum un fel de "Big Brother" de la noi, dar ceva mai urat. Oare ce mai urmeaza acum? Implicare mai puternica in conflictul din Siria?
    • 0 (0 voturi)    
      urmari (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:32)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Moflea

      Cred ca mai degraba un patriot act european si o justitie guantanamo style
  • +5 (5 voturi)    
    La cursurile serale pentru teroristi.. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 9:37)

    Justin Puscasu [anonim]

    se preda despre inventarul obligatoriu al jihadistului sinucigas: bomba, koran, pasaport....
    Iar la cursurile serale pentru presedinti, exista si niste mostre de discurs de tinut in caz de atentate: "suntem in razboi", "cruciada". etc.
    S-ar putea sa existe si un set standard de masuri de luat: se invadeaza o tara oarecare, se da o lege partriotica, se introduc controale suplimentare pe aeroporturi, etc..
    Pacat ca in spectacolele astea, sangele e chiar sange si nu suc de rosii.
  • +3 (3 voturi)    
    Oh daaa (Duminică, 15 noiembrie 2015, 11:19)

    Ciz [anonim]

    Inca unu care a avut grija sa aiba pasaportul la el.... Nu mai stiu cum sa scoata maneca cei din Vest din cauza ca sunt efectiv depasiti de situatie (asa se intampla cand stai doar prin birouri) si inventeaza povesti. In Franta situatia e mai speciala datorita suburbiilor. Cel mai bine cititi impresii ale celor care citesc in Franta, nu Base sau altii care abia asteapta sa mai apara la TV sau in ziare
  • +5 (5 voturi)    
    Si totusi de unde aveau arme? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 13:33)

    Lotus [anonim]

    Vad ca se tot vorbeste in jurul subiectului: ca de ce aveau pasaportul la ei, ca de ce serviciile secrete au fost luate prin suprindere etc.
    Dar nimeni nu se intreaba: dom'le, dar de unde aveau arme? Este oare chiar asa usor in Europa sa-iti procuri un intreg arsenal?
    Daca da, atunci acolo este problema si acolo ar trebui sa se actioneze, caci ce poate face un terorist fara arme, atentate cu furculita?
    Europenii ar trebui sa-si puna intrebari fundamentale legate de traficul de arme si de persoane pe teritoriul UE. Eradicare acestor fenomene este cheia. Iar pentru asta EU ar trebui sa aiba curajul sa aplice masurile care se impun nu sa se ascunda in spatele unor sloganuri de genul "noi suntem prea civilizati; traficantii si teroristii, in cazul in care ii prindem, ii tinem la racoare pe banii contribuabililor".
  • +2 (2 voturi)    
    E fals! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:50)

    mircealun [utilizator]

    http://www.huffingtonpost.co.uk/2015/11/15/paris-attackers-syrian-paassport_n_8567716.html

    Dar uite ce discutie fain a provocat.