Netanyahu discuta in premiera despre modalitatea de supraveghere a acordului cu Iranul

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2015, 6:09 Actualitate | Internaţional


Premierul israelian, Benjamin Netanyahu, dupa ce s-a opus cu toata puterea timp de mai multe luni acordului privind programul nuclear iranian, a luat in discutie pentru prima data, luni la Washington, necesitatea de a supraveghea ca acest acord sa fie respectat, scrie AFP si Agerpres.

"Avem un interes comun sa impiedicam Iranul sa incalce acordul care a fost semnat si vom colabora in legatura cu acest subiect", a declarat presei Benjamin Netanyahu, la finalul intrevederii avute cu presedintele american, Barack Obama, la Casa Alba.

"Toata lumea stie ca am avut divergente asupra acestui acord, dar acum chestiunea este ce putem face?", s-a intrebat el, refuzand totusi sa ofere detalii despre vreo posibilitate de supraveghere a acordului.

La intrebarile jurnalistilor, el s-a limitat sa vorbeasca despre cooperarea bilaterala intarita in domeniul securitatii, in special din punct de vedere al informatiilor.

Discutiile purtate luni in privat de Benjamin Netanyahu si Barack Obama au fost primele de peste un an si mai ales prima de la incheierea in luna iulie a acordului dintre Iran si marile puteri privind controversatul program nuclear al Teheranului, piesa de rezistenta a politicii externe a liderului de la Casa Alba, considerata o "greseala istorica" de premierul israelian.

Benjamin Netanyahu a incercat luni la rand sa ii convinga pe congresmenii americani sa saboteze acest acord. El a mers pana la a se adresa Congresului in martie, provocand reactia iritata a administratiei americane.

Premierul israelian s-a opus constant acordului cu Iranul, atragand atentia ca nu se poate avea incredere in Iran, ca toate controalele prevazute in acord sunt insuficiente si ca ridicarea sanctiunilor va permite Teheranului sa isi finanteze aliatii din regiune, inclusiv Hezbollahul, Hamasul si Jihadul Islamic, dusmani ai Israelului.

Israelul se considera ca tinta desemnata a Iranului in eventualitatea dotarii cu arma nucleara si este considerat ca singura tara din Orientul Mijlociu care detine arma atomica, chiar daca nu recunoaste acest lucru.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


618 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    hmmm (Marţi, 10 noiembrie 2015, 7:38)

    Nevermind [utilizator]

    Pai daca, citez: "este considerat ca singura tara din Orientul Mijlociu care detine arma atomica, chiar daca nu recunoaste acest lucru.", pe voi nu va controleaza nimeni? Doar voi sa controlati, supravegheati si supuneti? Parca regulile ar trebui sa fie aceleasi pentru toti.
  • 0 (6 voturi)    
    Criminalule! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 8:01)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    Tu trebuia sa fii la Haga, alaturi de Mladici, pt. masacrul din Gaza unde ai omorat mii de copii nevinovati! Nemernicule! De-aia nu va mai tolereaza lumea si a inceput sa se trezeasca, sa recunoasca Palestina! Este cea mai lunga ocupatie din istoria moderna a lumii, o rusine pe obrazul umanitatii! Daca holocaustul evreilor a durat 4 ani, cel al palestinienilor dureaza de 70 de ani!
    • +1 (5 voturi)    
      mica corectie (Marţi, 10 noiembrie 2015, 9:39)

      Io. [anonim] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      nu e cea mai lunga din istoria moderna, aceasta fiind Cecenia ca tara iar ca teritoriu al altei tari enclava Kaliningrad si Transnistria... cu specificatia ca Transnistria e teritoriu ocupa al Ucrainei dar tot ocupat este si e de foarte mult timp.
      In rest perfect de acord... crima e crima indiferent cine o face si trebuie spus acest lucru
    • 0 (6 voturi)    
      Ce spui (Marţi, 10 noiembrie 2015, 10:20)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      daca cineva te alunga din propria casa si dupa multi ani reusesti sa te intorci dar o gasesti ocupata. Ce zici? Vei considera ca este casa ta ?Vei lupta sa o recastigi?
      In alta ordine de idei ce zici -Mantuitorul Iisus Hristos a fost evreu sau a fost arab palestinian?
      • +1 (3 voturi)    
        In Noul Testament (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:36)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        @shlomo_bernstein
        Stimate domn,
        Este cunoscut faptul ca Isus si-a desfasurat o parte din activitate in Ierusalem, capital Tarii Evreilor din acele timpuri.

        Deasemenea, in Noul Testament la Matei Cap. 15:24 Isus spune:
        ..."Eu nu sunt trimis decat la oile pierdute ale casei lui Israel".

        Si atunci, daca Isus nu a fost trimis pentru palestinieni, iar Ierusalimul era un INTREG, nu este PACAT sa dezimformati cititorii?

        NU cred ca ati citit nimic din Biblie, si desigur nici Coranul in care de asemenea se gaseste un capitol despre viata Israelitilor.
        Si TOCMAI din aceasta IGNORANTA rezulta increderea cu care va exprimati ideile gresite!

        Va urez sa aveti parte de TIMPUL necesar de a citi ceva din faptele consemnate de istorie...

        Totusi, daca nu aveti tragere de inima pentru asa ceva va recomand sa scrieti pe Google numai doua cuvinte: 'Titus' 'Menorah'
        Rezultatul pe care-l veti primi va va ajuta sa intelegeti cateva elemente de baza
    • +1 (3 voturi)    
      "Shlomo", vorbesti tampenii. (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:39)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      "Shlomo", vorbesti tampenii.
      Nu ma mir.

      Verifica pe internet ce scriu acum.
      De atata holocaust asupra "palestinienilor", in cei 70 de ani, numarul acestora in interiorul Israelului a crescut de la 200 de mii la 1,6 milioane, deci de 8 ori, iar al celor din afara Israelului cam in aceeasi proportie.

      Apropo de ocupatie. israelienii sunt singurul popor din lume care isi ocupa propria lor tara si sunt boscoroditi pentru asta.
      Si daca nu stiai, ceeace este denumit Palestina, se numeste in Biblie Tara lui Israel.
  • 0 (6 voturi)    
    Israelul n-ar semna un acordul de neproliferare (Marţi, 10 noiembrie 2015, 12:04)

    jackalphonse [utilizator]

    In schimb, se bucura de "politica de ambiguitate" in domeniul nuclear. Adica, un termen inventat numai pentru Israel, in care fiecare face ce vrea muschiul lui. De semnat nu semneaza, dar vrea sa stabileasca regulile la masa rotunda.
    Inteleg ingrijorarea Israelului vis a vis de dezvoltarea tehnologiilor Iranului si ii dau dreptate. Insa, daca vrei sa faci reguli si sa dai tendinte, trebuie sa te si angajezi ca iti asumi niste responsabilitati si ca faci compromisuri la randul tau.
    Netanyahu ca prim ministru este o mare greseala a electoratului israelian. este un politician care trage lucrurile inapoi, care castiga doar prin frica imprimata in urma discuirsurilor lui apocaliptice. Un fel de Putin, care crede ca fara el se sfarseste lumea.
    • 0 (4 voturi)    
      Mai incet cu domeniul nuclear, Jackie. (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 8:09)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Mai incet cu domeniul nuclear.
      Nu stiu daca de fapt Israelul are arme nucleare, cu toata vorbaria din media de peste tot.
      Dar daca le are, este lucrul cel mai just pe care-l putea face. Pentru ca Israelul este singurul stat din lume care e amenintat cu nimicirea in modul cel mai oficial de catre o mare parte a lumii arabe si musulmane.
      Iranul chiar considera ca acesta este obiectivul sau principal.
      In fata fortei incomparabil mai mari a inamicilor declarati ai existentei sale, teama de armele nucleare descurajeaza, si inca asa cum trebuie.
      Niciun stat nu s-ar bucura sa primeasca o replica nucleara decisiva, chiar si ca "a doua lovitura".
      Niciuna dintre tarile nucleare, nici macar Coreea comunista, nu sunt puse in fata unei amenintari existentiale si totusi nimeni nu sta pe capul loir sa se dezarmeze.

      Ai fi vrut poate sa vezi un Israel dezarmat, ca fratiorii tai sa-l poata papa pe nemestecate?
      Nu, amice, nu vei vedea vreodata asa ceva.
  • 0 (6 voturi)    
    De ce (Marţi, 10 noiembrie 2015, 12:38)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    Crimele Israelului nu sunt niciodata pedepsite, de catre TPI? Masacrele din Gaza din 2008, 2010, atacarea navei turcesti de ajutor, masacrul din 2014 etc.? De ce nu sunt nici macar aduse in discutie? Un stat care practica terorismul de stat inca dinainte de infiintare (Irgun, Haganah, care puneau bombe britanicilor etc.), este mereu iertat doar pt. ca are licuriciul de partea lui!
    VVa veni vreodata si vremea dreptatii pt. palestinieni sa iba un stat al lor de jure, nu doar de facto ca acum, si sa nu mai fie la mana evreilor in privinta repartizarii banilor din taxe si impozite (cu care sunt mereu santajati), a controalelor inumane la granita samd?
    Daca evreilor li s-a permis intoarcerea in Israel de pe tot globul (aalyiah), palestinienilor izgoniti si urmasilor lor li se refuza acelasi lucru! Numai evreii au dreptul asta, restul sunt goymi!
    • 0 (4 voturi)    
      Alo, Shloimica, o iei peste camp. (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:00)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      Shloimica, daca nu stiai, Tara Israelului este patria evreilor si a niciunor altora.
      "Crimele" de care vorbesti sunt basme, iar "victimele" din Gaza sunt opera fratilor tai araboi care au atacat Israelul exact din cartierele cele populate ale lor, ca replica israeliana sa faca cat mai multe victime si sa se poata plange.
      Fratii tai arabi din Hamas au facut-o cu cinism si bestialitate propriilor lor neamuri pentru un castig propagandistic.

      Poate ai dori ca evreii sa nu se apere de atacurile criminale ale celor care vor sa-i ucida si sa-i scoata din Israel, nu?

      Paste murgule iarba verde...
    • 0 (2 voturi)    
      Istoria cu dovezile ei (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:17)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      @shlomo_bernstein
      Va rog sa priviti un pic spre trecut.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Temple_in_Jerusalem

      https://en.wikipedia.org/wiki/Judaea_Capta_coinage