Rusia va furniza Iranului rachete S-300, in ciuda opozitiei Israelului si Arabiei Saudite

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2015, 13:14 Actualitate | Internaţional


Rachete S-300 rusesti
Foto: Captura YouTube
Rusia si Iran au semnat un contract prin care Moscova va trimite Teheranului sisteme de rachete sol-aer S-300, informeaza Reuters. 

"Am semnat deja un contract pentru sistemul defensiv aerian S-300" a declarat Serghei Chemezov, seful executiv al conglomeratului Rostec. 

Chemezov a tinut sa precizeze ca tarile din Golf nu trebuie sa fie ingrijorate in urma semnarii contractului, acesta fiind " echipament defensiv", dar si ca Arabia Saudita a cerut "de cateva ori" sa nu livreze astfel de echipament Iranului. 

"Suntem dispusi sa oferim astfel de echipament oricarei tari. Daca tarile din Golf nu vor ataca Iranul, de ce ar trebui sa se simta amenintate?" a mai adaugat acesta. 

Conform Times of Israel, rachetele S-300 sunt cele mai sofisticate rachete din lume, fiind capabile sa urmareasca mai multe avioane in acelasi timp. 

Israelul a incercat sa blocheze vanzarea sistemului S-300 catre Iran, unii oficiali fiind ingrijorati ca sistemul va ajunge si in Siria sau Hezbollah. 

Intelegerea presupune livrarea a cinci sisteme sol-aer in valoare de 800 de milioane de dolari. 

Initial, Rusia a acceptat sa livreze echipamentul in 2007, dar la acel moment ONU avea plasat un embargo asupra Iranului.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2281 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    lol (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:27)

    DSS [utilizator]

    nu-s cele mai sofisticate, nici macar in rusia, care a inlocuit in mare parte S300 cu S400. Liderul mondial din domeniu mi se pare Israelul, cu iron Dome, Arrow, etc
    totusi, e vorba de echipamente performante, mult peste ce au iranienii acum
    • -1 (7 voturi)    
      Avem armata asa de puternica ? (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:45)

      immortal [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Voi credeti ca Rusia ar avea nevoie de rachete nucleare pentru a invada Romania ? Scutul de la Deveselu e pentru Americani, iar in acest context este vazut ca o arma ofensiva, fiind amplasat intr-o tara care de fapt nu e tinta rachetei. Sa nu uitam ce s-a intamplat in timpul crizei rachetelor din Cuba, cand datorita amplasarii de rachete nucleare in Turcia, URSS a mutat rachete nucleare in Cuba. Asa e jocul asta militar. Iar sistemul S300 a fost cumparat de acum mai bine de 5 ani, dar livrarea lui a fost amanata de catre Rusia pana la semnarea acordului de neproliferare nucleara intre Iran si SUA. Asta e si motivul pentru care este livrat un sistem mai vechi.
      • 0 (6 voturi)    
        Si cum ne invadeaza? (Luni, 9 noiembrie 2015, 16:15)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui immortal

        Cuceresc toata Ucraina sau desanteaza direct trupele in spatele unei tari inamice? Si apropo, cand fac asta, cand termina de "pacificat" Siria? Momentan cred ca si-au facut de lucru cam pentru cateva decenii ...cu diferitele razboaie incepute pe la hotare.
      • +2 (2 voturi)    
        postac (Luni, 9 noiembrie 2015, 19:32)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui immortal

        ce am zis si eu si ce zici tu?
        Nu mai zicv ca spui o groaza de prostii. 24 de rachete defensive ameninta 5-10-15 mii de rachete balistice, nucleare tactice, de pe sol, mare si aer ale rusnacilor?
        mie imi pari postac
  • +8 (8 voturi)    
    si atunci de ce se tem rusii de Deveselu? (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:58)

    Metusala [utilizator]

    "Daca tarile din Golf nu vor ataca Iranul, de ce ar trebui sa se simta amenintate?"
    • -5 (11 voturi)    
      exact (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:10)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      Același lucru se poate și despre americani. De ce se tem americanii de niște arme defensive în Iran?

      "U.S. officials are concerned that Russia is moving ahead with plans to sell Iran a sophisticated missile defense system."
      • +5 (13 voturi)    
        arme nucleare? (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:23)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        poate pt ca Iranul a vrut/vrea sa construiasca arme nucleare? Acelasi Iran sponsorizeaza o groaza de grupari teroriste si a fost implicat direct in atentate pe tot globul (vezi Buenos Aires).
        genul asta de dementi nu trebuie lasati sa aiba arme nucleare
      • +6 (10 voturi)    
        Compar (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:30)

        danen [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Sa inteleg ca pentru tine Romania e la fel ca Iranul?

        De cate ori a pus Romania in pericol ordinea zonala? Sau in cate razboaie e implicata Romania?

        Postac = idiot
      • +11 (11 voturi)    
        da,dar rusii fac o mare greseala (Luni, 9 noiembrie 2015, 14:36)

        Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        nu-I bine sa-ti inarmezi vecinii, mai ales pe islamici
        S-ar putea ca-n viitor vantul sa schimbe directia rachetelor spre nord. Sa culeaga ce seamana!
        • +1 (3 voturi)    
          da (Luni, 9 noiembrie 2015, 19:33)

          DSS [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

          mai ales cand vecinii sunt condusi de fanatici religiosi. Putin nu are creier, rachetel alea pot fi folosite si impotriva rusilor
    • +1 (1 vot)    
      Doar (Luni, 9 noiembrie 2015, 21:00)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      ca Bibi vrea cu orice pret sa atace Iranul,...
  • +9 (9 voturi)    
    "Amenintarea" sistemelor defensive (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:59)

    Catalin [anonim]

    "Daca tarile din Golf nu vor ataca Iranul, de ce ar trebui sa se simta amenintate" au zis rusii.

    Tot astfel, daca Rusia nu v-a ataca alte tari, de ce ar trebui sa se simta amenintata de Scutul antiracheta din Europa?
    • 0 (2 voturi)    
      da (Luni, 9 noiembrie 2015, 18:26)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      "Daca tarile din Golf nu vor ataca Iranul, de ce ar trebui sa se simta amenintate" au zis rusii. Pai abia acum poate ataca iranul tarile din golf, pentru ca risca mult mai putin. Propaganda sovietica ieftina si arhifolosita. Pe linga ca putinel saracu' nu prea stie istorie, lucrurile se mai schimba, americanii au inarmat si instruit mujahedinii ca sa lupte contra urss, apoi aia s-au intors contra lor dupa citiva ani. Daca rusii se bazeaza doar pe ura aiatolahilor impotriva marelui satan, s-ar putea sa le para rau intr-o zi. Pe linga ca iranul e mult mai aproape de rusia.