VIDEO FOTO Peste 40 de morti si 100 de raniti intr-o piata siriana dupa ce armata a tras cu rachete

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2015, 12:46 Actualitate | Internaţional


Douma
Foto: Twitter
Cel putin 40 de oameni au decedat si alti 100 au fost raniti dupa ce guvernul sirian a bombardat o piata dintr-un oras de langa Damasc, informeaza Reuters. 

Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului a declarat ca fortele guvernamentale a lansat 12 rachete in Douma, la 15 km nord de Damasc. 

Douma a suferit bombardamente intense in ultimele luni dupa un val de atacuri duse de armata siriana impotriva grupurilor insurgente. 

Rezidentii din Douma au fugit din cauza conflictului, mutandu-se in zonele rurale. 

  • ATENTIE, imagini cu puternic impact emotional.

هذه #دوما منذ قليل ... شهداء في كل مكانأكثر من 50شهيدا و 200 جريح أغلبهم بحالة خطرةمشفى المدينة متوقف عن العمل جراء استهدافه البارحةلا نعلم صراحة ماذا نقول ... دمائنا اصبحت بدون قيمةتتاجر بها الدول السفيهة رابط يويتوب :https://youtu.be/1bPNEUGmRL4

Posted by ‎يوسف البستاني‎ on Friday, October 30, 2015








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3749 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    wait a minute (Vineri, 30 octombrie 2015, 13:30)

    Mazeta [utilizator]

    În Siria sunt mii de ziariști și de observatori internaționali, dar toate știrile vin dintr-o singură sursă, un nene din Marea Britanie, președintele și unicul membru al Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului. Asta-i informare?
    • +9 (13 voturi)    
      propagandă (Vineri, 30 octombrie 2015, 13:41)

      aurel [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Da, ai dreptate. Se înghesuie ziariștii prin piețele din Siria, ceva de speriat. Nu mai știu ăștia cum să-i evite când dau cu bombele.

      Eu cred că observatorul ăsta i-a omorât pe oamenii din fotografii doar să facă propagandă anti-Assad.
    • +2 (8 voturi)    
      idiotsevo (Vineri, 30 octombrie 2015, 14:16)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      care mii de ziaristi? nu mai sunt deloc de cand au fost rapiti, decapitati, haituiti, etc de SI si guvernul lui Assad. Singurii care au mai sunt sunt ziaristii (intre ghilimele) lui Putin, care stau intre tancurile rusesti.
  • -2 (10 voturi)    
    Ce martiri sunt aia? (Vineri, 30 octombrie 2015, 13:38)

    AdrianBorza [utilizator]

    De ce le zice martiri? Erau civili sau erau luptatori? Sau era o piata populara pentru cumparat munitie?
    • +4 (10 voturi)    
      mai bine (Vineri, 30 octombrie 2015, 14:14)

      hihi [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

      te uiti si la video inainte sa te apuci sa infuleci excremente, se vad pe acolo si cateva custi de pasari
      • -2 (2 voturi)    
        pai.. (Vineri, 30 octombrie 2015, 15:06)

        za_omu [utilizator] i-a raspuns lui hihi

        la cat a infulecat pana acum...si cu pofta, nu oricum...ar fi in stare sa creada ca gainile alea ouau grenade :))
        • -1 (3 voturi)    
          Deci, martiri? (Vineri, 30 octombrie 2015, 15:56)

          AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui za_omu

          Poate traduce cineva partea cu martirajul: "Persoană care a avut de îndurat suferințe, chinuri îngrozitoare sau moartea pentru ideile, convingerile sale. " - civilii inocenti nu sunt martiri, nu au murit pentru idei sau convingeri.
          • 0 (2 voturi)    
            pisi (Vineri, 30 octombrie 2015, 16:05)

            za_omu [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

            faptul ca autorul a facut o alegere nefericita cu cuvantul "martir", nu inseamna ca acolo era vreo fabrica de munitie, mai odihneste neuronul ala un pic si mai lasa teoriile conspiratiei, erau niste civili, au picat niste bombe si nu au mai fost civili..vezi tu arme prin imaginile alea imprastiate pe jos? sau le-a adunat cineva repede? :)
            • 0 (0 voturi)    
              Nu e alegere nefericita (Vineri, 30 octombrie 2015, 19:24)

              AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui za_omu

              E intentionata, ceea ce schimba complet situatia.
  • +1 (1 vot)    
    Asta e Siria lui al-Assad (Vineri, 30 octombrie 2015, 21:44)

    emil bobu [utilizator]

    Violenta fara limite.