Human Rights Watch acuza ca avioanele rusesti au ucis zeci de civili in Siria. Doar intr-un singur atac, fortele Moscovei ar fi omorat 46 de persoane, membre ale unei familii extinse

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 26 octombrie 2015, 10:21 Actualitate | Internaţional


Atacuri aeriene, efectuate aparent de catre avioane de razboi rusesti in vestul Siriei, au ucis zeci de civili, denunta Human Rights Watch (HRW), apreciind ca pot fi asimilate unor crime de razboi, relateaza CNN, citata de Mediafax.

Aceste raiduri au avut loc pe 15 octombrie in nordul provinciei Homs, unde avioane rusesti si siriene sustineau o ofensiva terestra a armatei siriene si a aliatilor ei impotriva unor grupari rebele, a precizat organizatia nonguvernamentala cu sediul la New York duminica, intr-un comunicat. 

Fortele rusesti sunt vizate de o serie de acuzatii potrivit carora bombardeaza zone civile, dupa declansarea campaniei luna trecuta, intr-un efort de a sustine regimul presedintelui sirian Bashar al-Assad, un aliat apropiat al Moscovei.  

Societatea Medicala Siriano-Americana (SAMS) a acuzat ca avioane rusesti vizeaza in mod repetat spitale. Rusia a negat aceste acuzatii, subliniind ca nu vizeaza civili in operatiunile din Siria. 

CNN precizeaza ca nu este in masura sa verifice acuzatiile din surse independente si ca autoritatile ruse nu au raspuns imediat invitatiei postului de a comenta acuzatiile HRW. 

"Atacurile la intamplare sau disproportionate reprezinta incalcari ale legilor razboiului, pe care Rusia are obligatia sa le ancheteze", subliniaza ONG-ul in comunicat.  

Unul dintre cele mai sangeroase atacuri aeriene din Homs a vizat o casa din satul Ghantou si s-a soldat cu moartea a 46 de membri ai aceleiasi familii, potrivit HRW, care citeaza participanti la interventia de dupa raid si activisti locali.  

Alt atac, in zona unei brutarii din localitatea Ter Maaleh, s-a soldat cu moartea a 13 civili si unui lider local al opozitiei din cadrul Armatei Silieren Libere (ASL), potrivit unor martori citati de organizatie. HRW citeaza locuitori care i-au spus ca ei cred ca "atacurile aeriene au fost rusesti, deoarece zgomotul avioanelor era diferit de cel al avioanele siriene, iar rusii zboara mult mai sus".  

Organizatia citeaza de asemenea o relatare a unui post proguvernamental de radio din Homs, din ziua bombardamentelor, potrivit careia atacuri aeriene "comune rusesti si siriene" au vizat opozitia la Ghantou, Ter Maaleh si in alte zone.  

Coalitia condusa de americani, care bombardeaza gruparea Statul Islamic (SI) atat in Siria cat si in Irak, este la randul ei acuzata de uciderea unor civili.  

HRW a solicitat in septembrie 2014 o ancheta cu privire la un presupus atac american cu rachete, in nord-vestul Siriei, soldat potrivit unor locuitori din zona respectiva cu cel putin sapte morti in randul civililor. Pentagonul anunta atunci ca armata ancheteaza acuzatiile, dar ca nu gasise, la momentul respectiv, vreo proba care sa le sustina.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1451 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    atentie (Luni, 26 octombrie 2015, 10:25)

    victor L [utilizator]

    la titlu.
    Nu in Rusia.
  • 0 (12 voturi)    
    mda (Luni, 26 octombrie 2015, 10:43)

    dum_i [utilizator]

    Mda, acum 3 luni, toti erau jihadisti si taietori de capete

    Acum, toti sunt membri ai "opozitiei pacifiste si democratice" si membri ai unor "familii extinse." Mai ca te intrebi de unde atata razboi civil cand toata opozitia sunt doar niste profesori universitari si educatoare de gradinita.

    Stii cum e, o minciuna devine adevar doar daca este suficient de des repetata.
    • -3 (9 voturi)    
      Cand e vorba de americani (Luni, 26 octombrie 2015, 12:55)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      toate victimele sunt civili nevinovati. Cand e vorba de rusnaci toti (inclusiv copii de 5 ani) sunt teroristi sau viitori teroristi. Postarea dulce multe (ruble) aduce.
  • +5 (7 voturi)    
    Mujicia ?..cred ca e greseala (Luni, 26 octombrie 2015, 11:18)

    un domn [utilizator]

    Mujicia este The Peacemaker in zona..nu calau..cred ca e o greseala...
  • +6 (6 voturi)    
    razboi (Luni, 26 octombrie 2015, 12:34)

    Ovidiu555 [anonim]

    Din pacate, vorbim despre război, nu de un carnaval sau de un joc pe calculator. Si americanii au bombardat un spital. Cât de curat, de chirurgical, poate fi un astfel de conflict? Am ajuns să ne mirăm că totuşi mor oameni?
  • +3 (7 voturi)    
    Ei si ce? (Luni, 26 octombrie 2015, 13:05)

    A.Corneliu [utilizator]

    Ei si ce?
    Vor reclama Rusia la vreun tribunal international?
    Va infiinta ONU vreo comisie de cercetare a crimelor de razboi ale Rusiei?
    Hai sa fim seriosi.
    Caci crimele dictatorului Assad pe care-l rusii il apara sunt incomparabil mai mari. Ati auzit de vreo rezolutie sau de vreo sanctiune impotriva lui Assad? Asa veti auzi si de rezolutii impotriva lui Putin.

    Daca ar fi fost Israelul, toata lumea ar fi urlat cu fata congestionata, cu vocea ragusita de furie si ochii iesiti din orbite, si alte douazeci de condamnari i-ar fi curs in cap, ca anul trecut. Dealtfel, condamnari primeste si cand doarme.

    Dar asa? Rusii si aliatii lor, sirienii lupta ca intotdeauna pentru o cauza dreapta. Ei sunt cei buni, nu trebuie patati cu rezolutii...
  • +3 (3 voturi)    
    Precizie (Luni, 26 octombrie 2015, 14:11)

    rem [anonim]

    Nu e adevarat. Armele rusesti sunt cele mai precise din lume. Omoara o furnica - la alegere - in tot musuroiul....
  • +2 (2 voturi)    
    ruserlocii (Luni, 26 octombrie 2015, 16:51)

    hehehe [anonim]

    aplica strategia dezastruasa din cecenia... unde nu intelegeau cum de o adunatura de pastori lupta cu atata infierare desi ruserlocii le-au facut una cu pamantul toate orasele... pai mai ruserlocilor, cand bombardezi si macelaresti la gramada ca un salbatic... ce crezi ca o sa faca "tintele" care raman in viata? fara familie, fara casa? in afara de cautat sa omoare ruserloci inapoi? o scurta ilustrare despre cercurile razboiului
    https://www.youtube.com/watch?v=JRLl2yVrJzE
    • +1 (1 vot)