Angela Merkel ar fi suparata pe tarile din Europa de Est: Vor solidaritate in fata amenintarii ruse, insa nu sunt dispusi sa preia din povara crizei refugiatilor

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2015, 19:06 Actualitate | Internaţional


Angela Merkel
Foto: Agerpres/AP
Angela Merkel ar fi suparata pe tarile din estul si centrul Europei, care se opun vehement cotelor obligatorii de refugiati, cancelarul german fiind iritata de faptul ca acesti membri ai UE pledeaza pentru "solidaritate" in fata amenintarii reprezentate de Rusia si de presedintele Vladimir Putin, insa resping sa ia asupra lor din povara crizei refugiatilor, potrivit The Guardian.

Publicatia engleza relateaza, citand factori de decizie de la Berlin, Germania ar urma sa faca presiuni pentru ca Uniunea Europeana sa isi dezvolte politici comune mai ambitioase si extinse cu privire la criza refugiatilor, care ar presupune cote permanente obligatorii pentru distributia a sute de mii de persoane ce ar urma sa fie aduse direct din Orientul Mijlociu pentru a controla numarul lor si pentru a evita o calatorie periculoasa.

De asemenea, pe agenda Berlinului se afla propunerea ca statele europene sa transfere catre Bruxelles o parte a autoritatii asupra controlului granitelor si posibilititatea impunerii unei taxe speciala, cu aplicare larga, pentru finantarea acestor politici.

Planurile, pregatite de Berlin si Bruxelles, vor intampina, cu siguranta, rezistenta si vor declansa ciocniri majore in cadrul UE. Berlinul sprijina planurile Comisiei Europene de a face din schema propusa una "permanenta si obligatorie". Insa in jur de 15 din 28 de state membre ale UE se opun.

Planurile nu se vor aplica Marii Britanii, deoarece nu face parte din zona Schengen a UE si nu a acceptat politicile UE in materie de azilanti, spunand ca nu va lua parte din nicio schema europeana de partajare a refugiatilor.

Pusa fata in fata cu o criza care va defini, probabil, mostenirea sa politica, Merkel pare hotarata sa prevaleze.

Liderii de guvern din UE au conveni luna trecuta sa imparta responsabilitatea celor 160.000 de solicitantii de azil aflati deja in UE, redistribuindu-i din Grecia si Italia in decursul urmatorilor doi ani. Dar decizia a trebuit sa fie sustinuta  printr-un vot majoritar, pentru a putea fi ignorate obiectiile disidentilor, in special din Europa de Est, mai ales cand premierul ungar Viktor Orban o acuza pe Merkel de "imperialism moral".

Este neobisnuit in cadrul UE ca astfel de probleme sensibile cu un impact politic national profund sa fie solutionate printr-un vot majoritar. Dar Berlinul pare pregatit sa faca acest lucru in cazul in care nu se ajunge la un consens.

Potrivit factorilor de decizie politica de la Berlin, Merkel vrea acum sa mearga mai departe decat cotele discutate luna trecuta si sa mute accentul in cazul repartizarii poverii de pe redistribuirea refugiatilor din interiorul UE, pe cei care se aduna in numar mare in alte tari, in special in Turcia, unde peste 2 milioane de sirieni sunt gazduiti.

Una dintre propunerile care circula la Berlin prevede ca UE sa incheie intelegeri cu tarile terte, cum ar fi Turcia, prin care sa accepte sa preia un numar mare, dar nespecificat, de refugiati de la ei direct in Europa. In schimb, tara terta ar trebui sa accepte un plafon pentru numarul de refugiati pe care ii poate trimite in Europa si se angajeaza sa pastreze toti ceilalti migranti si refugiati si sa le ofere conditii umane. Acest lucru inseamna ca Europa ar finanta tabere de refugiati de dimensiuni mari in aceste tari terte, care vor fi, de asemenea, obligate sa reprimeasca toti refugiatii care nu au primit azil in Europa.

Merkel s-a intors duminica de la discutiile pe aceasta tema cu conducerea turca aparent convinsa ca Ankara este cheia ei pentru o destindere in toxica problema a imigratiei.

Cancelarul german a fost criticat pentru faptul ca in relatiile sale cu liderul autoritar al Turciei, presedintele Recep Tayyip Erdogan, ignora problemele ce tin de drepturile omului. Dar, conform unor surse apropiate acesteia, Merkel a ajuns la concluzia ca in ceea ce priveste Turcia, principala tara terta sursa de migranti care se indreapta catre Europa, interesele sunt mai importante decat valorile.

Planurile realizate de Berlin si Bruxelles includ, de asemenea, miscari pentru "europenizarea" controalelor de la frontierele externe ale UE. Acest lucru ar implica masuri ca guvernele nationale sa renunte la unele dintre competentele lor pe acele frontiere si sa acorde unor organisme europene, precum Frontex, cel putin o parte din autoritatea asupra admiterii refugiatilor, asupra retinerilor si deportarilor.

Unii diplomati de rang inalt si oficiali de la Bruxelles spun ca o astfel de miscare reprezinta o intruziune in suveranitatea nationala, fapt ce se va dovedi dificil de acceptat pentru unele guverne. Factorii de decizie de la Berlin sunt constienti de aceste sensibilitatile, dar par decisi sa actioneze pe furis si in pasi mici, mai scrie The Guardian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8446 vizualizari

  • -4 (96 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:12)

    [anonim]

    • -23 (33 voturi)    
      Multumesc pentru confirmare (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:21)

      cato [anonim] i-a raspuns lui

      Ii multumesc lui Dr. Fly ca a confirmat comentariul meu de mai jos. Salutari, romanule!
    • +33 (39 voturi)    
      Ca nu de refugiati ne temem ci de islamizare (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:27)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui

      n-am nimic cu musulmanii daca isi tin religia acasa si asta inseamna inclusiv imbracamintea femeilor.
    • +46 (56 voturi)    
      Flyere,trebuie sa privim cu suspiciune ...... (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:52)

      8736 [utilizator] i-a raspuns lui

      .....orice fel de refugiati. Trierea lor in refugiati economici si refugiati din cauza razboiului este subiectiva si nu ofera solutii. Toti vor cere mancare, cazare, asistenta medicala si, mai apoi, celelalte drepturi ale unei persoane originare din UE. "Refugiatii" astia ar trebui sa stea in tara lor si sa si-o apere, sa lupte pentru bunastarea copiilor lor , nu sa vina ca milogii la masa pusa in vecini. Dumneata ai plecat din RO si te-ai stabilit tot intr-o tara din EU. Asa merge, ai fost "recunoscut". Pe cand acesti "refugiati"-ce hram poarta? Ti-ar place sa te trezesti cu niste Molotoave pe fata casei? Sau cu niste bombite sub wings-urile cu care tocmai incercai sa-ti iei zborul? Ia zi!
    • +18 (18 voturi)    
      stiti cum suna asta (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:09)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui

      ca vecinu din dreapta, in timp ce casa vecinului din stanga arde,
      "vor sa fim solidari sa stingem focul la vecinu' din stanga dar nu vor sa fim solidari sa facem un threesome ca am au fantezia asta."
    • +38 (46 voturi)    
      Problema e alta (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:22)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui

      Sa nu fim superficiali ; problema acestei invazii nu o reprezinta lipsa fondurilor pentru hrana si cazarea acestor invadatori. Adevăratul pericol îl constituie diferențele enorme de mentalitate, cultura, stil de viata, limba, religie.
      Dumneata iți imaginezi ca dacă UE ar da cate un milion de euro pentru fiecare "refugiat", problema s-ar rezolva ? Total greșit. Pe termen lung acesti invadatori ar duce la conflicte etnice intre cetățenii tarii si ar crea multe victime.
      Vedem ca deși locuim împreună cu câțiva țigani si unguri de atâtea generații, din când în când tot apar conflicte. Credeți ca ar fi mai buna armonie cu niște musulmani veniți din Africa sau Orientul Mijlociu ? Cum se face ca alte tari din Vest, mult mai bogate, au numeroase probleme cu acesti migranți din afara Europei ?
      Nu știu dacă dumneata ești rău-voitor si lucrezi la planul zionistilor pentru destabilizarea Europei sau doar neinformat ; cu siguranța NU faci niciun serviciu României si cetățenilor acesteia.
      • -4 (8 voturi)    
        si inca ceva (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 7:31)

        marinel [anonim] i-a raspuns lui NituCt

        Pai nu Merkel i-a chemat ca sa aibe forta de munca proaspata in Germania? Dar batrinii copiii si femeile sa le ia altii sa aibe grija de ei...ca lor nu le trebuie.
        Iar aia cu protectia in fata Rusiei...pai nu Germania este "pretena" care le importa gazele , stimulindu-i pe rusi?
        Si ce de protectie au oferit ei Romaniei...
      • -5 (7 voturi)    
        Cum ii ajuta pe zionisti islamizarea Europei? (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 12:26)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        stai bine de tot la capitolul logica.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 5:58)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui

      @dr. Fly, nu e doar asta. D-na Merkel se face ca nu intelege ca solidaritatea fata de "statele din Est", cum atat de frumos ii place sa le delimiteze, face parte din o gramada de tratate si acorduri incheiate atat prin "membership"-ul UE cat si NATO. Adica vrea, nu vrea, suntem in familie. Implicarea in criza refugiatii pt. care a facut o fixatie si de care in mare parte e responsabila, e un fenomen ce tine de alegerea politica a fiecarei tari. E diferenta intre obligatiile pe care le ai fatza de un membru de familie cu drepturi depline (la mostenire de exemplu) si un strain de pe strada caruia poti alege sa-i dai sau nu anumite lucruri.
  • -46 (70 voturi)    
    Ce nu intelege Merkeloaica (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:13)

    cato [anonim]

    Ce nu intelege Merkeloaica este ca noi vrem numai drepturi, nu si responsabilitati. Suntem romani, tanti, ne pasa numai de noi si nici atat. Ne uitam numai in ciorba noastra.
    Solidaritatea e buna doar cand altii o exprima pentru noi, nu invers. Hai, lasa-ne in pace sa fim ipocriti si profitori cum ne place.
    • +38 (54 voturi)    
      tu nu intelegi realitatea (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:47)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      E exact pe dos, am platit cu privatizarea resurselor, petrol, paduri, a bancilor ca sa intram in ue, am devenit piata lor de dumping pentru masini sh, platim rate bancilor lor, in shengen nu ne-au vrut acum vor sa primim si refugiatii care oricum vor la ei nu la noi iar in fata amenintarii rusesti ce au facut germanii? poate niste noi contracte pentru ei pentru gaze si pentrol rusesc iar noi in continuare platim inzecit gazul importat.

      Iar pentru rusi suntem in nato, chestiuni total diferite, ue nu e alianta militara e doar economica iar cancelara care deja a picat politic nu stie pe cine sa mai dea vina pentru a prosti propriul electorat.
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 19:16)

        scarbopolis [anonim] i-a raspuns lui gigi1

        Ii voi crede pe nemti ca vor sa ne protejeze cand ne vor oferi, cu titlu gratuit, 500 tancuri Leopard. Pana atunci "Remember 2012 !". Astalavista baby.
    • -27 (41 voturi)    
      corect, problema Germaniei si a UE in general (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:53)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui cato

      este mult mai mare decat cea a integrarii catorva sute de mii de musulmani refugiati: ei au peste 100 milioane de est europeni cu mentalitatea asta paranoico-profitoare pe care i-au primit in UE si pe care se presupune ca ar trebui sa-i integreze cumva in modelul spatiului occidental;

      cred ca asta este zona in care o ia de fapt pe Merkeloaiaca vertijul.
    • +27 (53 voturi)    
      Ce face? (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:02)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Ce nu intelegi tu e ca statele din est au deja o carca de obligatii. In primul rand ca au obligatia de a contribui cu fonduri la UE, deci banii aia care chipurile ii primim sub forma de fonduri de coeziune in mare parte tot de la noi provin.

      In al doilea rand avem obligatia de a le aproviziona celor din vest piata muncii cu forta de munca mai ieftina decat cea locala si de multe ori mai bine pregatita. Da stiu ... dreptul romanilor de a munci in strainatate.

      In al treilea rand avem obligatia sa le dam pe tava toate pietele de desfacere si toata economia iar capitalul romanesc trebuie strivit cu orice pret si cat mai repede.

      In al patrulea rand nu avem dreptul sa comentam. Avem dreptul sa avem o conducere a tarii doar daca e agreata de Vest (vezi salvarea lui Basescu la referendum).

      Dar tie nu iti ajung obligatiile astea, mai vrei si migranti economici.

      Cati migranti economici primeste Marea Britanie acum (din acest val)? Nici unul? La fel si Danemarca. Sau Irlanda. Bine ca esti tu mai destept decat englezii, irlandezii si danezii la un loc.
    • +16 (28 voturi)    
      pai (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:18)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cato

      tu, ma, ca coleg cu mazeta, niuluc, gustav, giacalfons si restul trolilor de la savuskina, ce era sa zici, ca doar mincati la aceeasi cantina acelasi material maroniu.
    • +4 (4 voturi)    
      Noi vrem drepturi? Pai cred ca ni le-am castigat (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 12:31)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cato

      in sute de ani in care am platit tribut musulmanilor turci, in sute de ani in care am ajutat Occidentul s-o duca bine mersi, in cei 75 de ani de comunism si neo-securism datorate aruncarii Romaniei in gura Molochului stalinist, de catre Vest, ca "despagubiri" de razboi. Asta nu creeaza o datorie a Vestului catre noi? Cat din pauperizarea Romaniei se datoreaza celor 75 de ani mentionati si cat din prosperitatea vestului se datoreaza linistii cumparate cu pretul sacrificarii tuturor tarilor din Estul si Centrul Europei? Iar dreptul principal pe care-l cautam este dreptul de a munci si la civilizatie.Nimic mai mult.
  • +28 (36 voturi)    
    Ce? (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:47)

    Gigi Kent [utilizator]

    Doamna Merkel, noi romanii nu suntem asa breji ca germanii. Nu suntem nici punctuali, nici seriosi, nici bine pregatiti. Chiar nu suntem. Dar avem o vorba (la asta ne pricepem, la zicale) care ti se aplica matale acum. "Ce are sula cu Prefectura?". Am inteles ca e pe baza de taiat fonduri pentru tarile care nu vor migranti (atentie migranti si nu refugiati). Macar era o legatura logica intre bani si migranti. Desi convergenta era intre statele UE nu intre cetatenii din Europa si cei de aiurea. Dar sa legi tarasenia de amenintarea ruseasca ... bine ca nu o legi de incalzirea globala.
  • +30 (34 voturi)    
    Confuză Merkel (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:49)

    Alex [anonim]

    Merkel cred că face confuze între Nato și UE.
    • -21 (25 voturi)    
      Ha ha ha (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:36)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Cred ca ea stie un pic mai multe ca tine. Iar Germania e un pic mai bine ca Romania.
      • +13 (17 voturi)    
        fapt de care rusii sunt responsabili (Vineri, 23 octombrie 2015, 23:28)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui cato

        daca era si Romania sub protectia SUA poate nu eram asa de cazuti ca acum...
        Doar ati urmarit : Coreea de Nord vs Coreea de Sud
        Est germania vs Vest germania.
        Priviti unde sunt natiunile cu adevarat libere si democrate : Australia, Canada, Japonia, etc.
        Si unde sunt cele in care rusu si-a pus cisma: Cuba, Romania, Venezuela, Bulgaria, etc.
  • +29 (37 voturi)    
    scart (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:57)

    zarzarea [utilizator]

    Solidari impotriva rusilor si a lui Putin?
    Cat va costa dna Merkel barilul de petrol din aceasta solidaritate impotriva rusilor?
    In ciuda faptului ca am o parere proasta despre mentalitatea nostra ca popor, de data asta nu cred ca poporul roman are vreo vina.
    Pana la urma, am vazut si am auzit multe, si este greu pentru un om cu scaun la cap sa digere diverse informatii.
    Mie spre exemplu, mi s-a facut pielea de gaina cand am auzit povestile ambasadorului ucrainean la bucuresti despre negocierile dintre merkel, putin si presedintele ucrainean pe chestiunea crimea. Putin a cerut, iar Merkel nu s-a opus. Aceasta a fost negocierea.
    Aceasta este solidaritatea. Germania se vrea si cu sunca americana in pod si cu varza acra ruseasca unsa.
  • +27 (47 voturi)    
    Decat cu arabeti bagati pe gat .... (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:57)

    Costel Cazmangiul [anonim]

    ... mai bine afara din UE si relatii bune cu rusii.
    Mirosea unguru ceva.
    D'aia s-a dat bine intai cu rusnacii si dupa aia a avut tupeul sa se imbatoseze impotriva arabetilor in tranzit.
    Sa-l vedem pe Nea Klaus ce hram poarta.
    Isi sterge mu.... de poalele Madamei, sau are sange-n p... si sustine dorinta romanilor.
    Ia ghiciti care e dorinta asta ?.
    Nici un arabete.
    • -1 (3 voturi)    
      Avem de ales intre Ivan si Ali? (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 12:33)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Costel Cazmangiul

      Pai daca asa stau lucrurile, Ali inca n-are o masina de razboi care sa vina peste noi.
  • +20 (30 voturi)    
    tanti aceasta (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:58)

    rov [utilizator]

    se comporta de parca ar fi PR lui fhurtin, ii lipseste doar mustata.
    Se pare ca iar se sudeaza axa berlin-moscoba...pe cine nu lasi sa moare, nu te lasa sa traiesti.
    Nemtii sunt din ce in ce mai nesimtiti si in politica si in afaceri...
    • +25 (31 voturi)    
      nemtii nu vor nici ei arabi si africani (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:14)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui rov

      merkel este cea care se iubeste cu maimutele. nemtii probabil ca or sa-i puna pielea in bat in curand lui merkel.
  • +27 (27 voturi)    
    UE ofera "solidaritate" in fata RUSIEI ?!? (Vineri, 23 octombrie 2015, 19:58)

    VaxXXL [anonim]

    Cand UE va avea o singura politica fata de Rusia, inclusiv pretul la gaze si respectarea tratatelor internationale privitoare la granite si cand granita UE cf acordului Schengen va fi in Romania, atunci Germania poate sa ceara ca UE sa oblige statele membre atat UE, cat si Schengen sa aibe o singura politica fata de refugiati conform oricarei scheme au chef.
    • +5 (5 voturi)    
      Bine zis! (cred). ,,Planurile nu se vor... (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 10:18)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui VaxXXL

      ...aplica Marii Britanii, deoarece nu face parte din zona Schengen a UE si nu a acceptat politicile UE in materie de azilanti...''. Pai nici noi nu suntem parte din Spatiu si nici nu am acc... cum?...aaa!?...daa? ..scuze!..
  • +30 (32 voturi)    
    Ha... (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:00)

    bgd [utilizator]

    Cumva Dna Merkel ar dori sa decida cine intra si cine nu in tara noastra? Asta ar fi chiar culmea... As vrea sa stiu ce are Orban de spus pe tema asta.
  • +43 (43 voturi)    
    Unele din tarile Europei de Est au o istorie (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:01)

    ty [utilizator]

    de sute de ani de lupta armata impotriva islamului perioada in care cei ce azi dau lectii au stat bine mersi eventual s-au luptat intre ei. Daca totusi reuseau sa se adune ca sa lupte impotriva islamului (vezi Nicopole) manifestau aceeasi aroganta pe care o vedem si azi la ei fata de cei din est.
  • -15 (33 voturi)    
    Sa fim seriosi (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:03)

    worker [anonim]

    In politica nu exista asa ceva. Exista obiective si obstacole. Merkel are obiectivele ei: prosperitate pentru Germania si abia apoi prosperitate pentru Europa.

    Si Iohanis are obiectivele lui: prosperitate pentru Romania si abia apoi prosperitate pentru Europa.

    Nu poti fi suparat pe cineva numai pentru ca nu gandeste in favoarea ta. Nu poti fi suparat pe o piatra ca nu sare singura si ajuta la cladirea casei tale: trebuie sa gasesti mijlocul prin care TU sa o iei de jos si sa o asezi in costructie.

    Haideti sa fim mai seriosi si mai intelepti.
    • +18 (20 voturi)    
      si (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui worker

      cum va fi germania prospera primind un milion de maimute islamice neasimilabile si pentru care se vor cheltui sume imense, nu-mi dau seama, dar oi fi eu mai prost. Asta in timp ce in germania sint sute de mii de oameni cu pensii de 4-500 de euro/luna iar daca ai o virsta si ai nevoie de anumite tratamente medicale sau operatii, o comisie hotaraste daca merita cheltuiala sau nu, de obicei nu, ca tot esti batrin si traiesti degeaba, oricum atit isi permite statul.
  • +24 (28 voturi)    
    da (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:14)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    vai ce m-am speriat, ce frica mi-e, ma bazam pe germania, care are cozi de matura in loc de mitraliere pe taburi, ca b ni pentru armata nu are, totul merge la ''refugiatii'' cei supracalificati si civilizati, sa ne apere de rusi. Tocmai au inaugurat o conducta de gaz care ocoleste polonia, au investitii de sute de miliarde in rusia, care pina acum era la pamint daca n-o ajuta germania,dar cer solidaritate in prostia lor criminala cu tarile din est. Prost e cine mai cumpara vreun produs german sau austriac. Pina si franta tace, ocoleste subiectul, germania nu si nu, vrea sa ne bage pe git sute de mii de maimute islamice. Si avem sanse mari, cu albanezul promusulman ca prim ministru si robotul placid de la cotroceni. Asta e sfirsitul europei asa cum o stim si din care am vrut sa facem parte.
  • +30 (32 voturi)    
    Inconstienta ? (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:21)

    LegatusAugusti [anonim]

    Ce vrea oare acel apus ? Sinucidere ?
    Ce vor conducatorii Romaniei (daca vor deveni carpele Germaniei) ? Deznationalizarea ?
    Romanii au fost fortati sa plece - de catre politicile guvernelor romanesti (numai ?) - in vest cu milioanele, iar acum umplem golul cu co-religionarii celor care au omorat romanii timp de veacuri ? S-a uitat istoria ? Sefii tarii au habar de ea ?
    Pensii la batranii Romaniei de 890 lei si indemnizatii la musulmanii transfugi de 1100 lei + 500 pentru chirie ?
    Au habar borfasii politici ca sunt romani care nu au ce pune pe masa la copii ?
    Cine isi bate joc de Romania si romani ???
    Mai taiati padurile tarii ???
    Mai vindeti pamantul romanesc la straini ???
    Tot hoti ???
  • +23 (25 voturi)    
    este clar ca lumina zilei (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:22)

    ela [anonim]

    Ca merkel doreste impartirea efectelor negative ,in urma razboaielor din Orient,respectiv dislocarea si pribegia a milioane de oameni ,dupa ce GERMANIA face miliarde din vinzarea de arme catre ASIA,AFRICA SI ORIENTUL MIJLOCIU.Acolo nu are scrupule si stie foarte bine destinatia comertului cu arme ,degeaba pozeaza in bunul samaritean .Ipocrizie fara masura si tupeu nelimitat cind se rasteste catre EUROPA DE EST.La prada nu am fost egali [profit si materii prime sustrase},doar la cotele de emigrant.UE se indeparteaza vizibil de valorile europene si se substituie unei organizatii care uzurpa dreptul fiecarui stat de a decide fiecare ce e mai bine pentru el.
  • +17 (19 voturi)    
    "Solidaritatea" Germaniei... (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:26)

    AKM [utilizator]

    Singurii care sunt solidari cu tarile din est in fata Rusiei, pana acum, sunt USA. Germania si altii, duc tratative pe sub masa cu rusii. Un obicei mai vechi al lor, astia ne-ar vinde rusilor pentru niste avantaje fara sa clipeasca. De fapt au mai facut-o ei.
    Transferarea deciziilor la Bruxelles in problema migrantilor, este un ATAC mizerabil la independenta si suveranitatea acestor tari. Vor sa decida ei pentru altii, cine sa intre si cine sa nu intre in tarile lor. Povara acestor tari pentru a intretine milioanele de migranti, precum si problemele de neintegrare a acestora, trebuie sa o hotarasca fiecare in parte, nu Germania sau Franta via Bruxelles.

    Nu trebuie sa acceptam cote de migranti, avem oricum destule probleme.
    • +3 (3 voturi)    
      e, nu (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 6:47)

      zarzarea [utilizator] i-a raspuns lui AKM

      Nu e cazul sa-i ridicam totusi in slava pe americani, de data asta.
      In mare parte e vina lor. Ar fi trebuit sa o rezolve mai repede si mai bine, insa, nu vor nici ei sa se puna rau cu rusii, pe care tocmai i-au suparat de cand cu invazia Ucrainei, in timpul jocurilor olimpice de iarna, cand se spera ca Putin nu e atent.
      In fine, dna Merkel a facut o gafa, dar cred ca este mai mult un discurs politic pentru problemele lor interne. I-a scapat porumbelul. La prima vedere as zice ca a facut-o intentionat sa mai trezeasca din amorteala niste tari. La a doua vedere, deja nu cred ca mai conteaza de ce-a facut-o. Nu sunt la curent cu alegerilor interne din Germania. O fi avand ceva necazuri pe acolo.
      Oricum, aceasta repopulare pe care a sperat-o, le va aduce necazuri, si de abia astept sa se confrunte cu problemele specifice. Sa vedem noi ce solidar va fi poporul german cu sarmanii emigranti.
  • +12 (14 voturi)    
    II VOM ADUCE PE BANII NOSTRI, FIINDCA SINGURI (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:35)

    Susufler0 [utilizator]

    NU GASESC DRUMUL ! In viitor exodul refugiatilor va costa UE mai mult decat costa astazi , intrucat, pt a-i proteja si a-i feri de calatorii periculoase peste mare, pana in Europa, musulmanii ar putea fi adusi de europeni direct din Orientul Mijlociu, de la ei de- acasa, gata pregatiti de a fi preluati de statele membre UE, conform cotelor obligatorii stabilite pt fiecare tara in parte.
  • +15 (15 voturi)    
    germania corupta (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:36)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    a ajuns sa dea lectii prin prisma bugetului imens pe care il are, in parte facut din mita la nivel inalt si inselaciune a clientilor cu privire la calitate. altfel, s-a cam terminat cu UE politic!
  • -1 (9 voturi)    
    Mdeah... (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:38)

    Nea Hoisan [anonim]

    La sfarsitu anilor '70, imediat dupa fuga nemernicului de pacepa, ca un facut, pe masa lu Ceausescu apare un dosar referitor la activitatile serviciilor secrete bulgaresti, unguresti si sovietce pe teritoriul Romaniei. In cadrul Directiei Securitatii Statului (DSS) si Directiei de Informatii a Armatei (DIA) existau 2 servicii care luptau contra adversarilor amintiti dar aveau o anvergura mai degraba pigmee... Dupa fuga KGBistului pacepa, dintr-o data, respectivele servicii isi cresc numarul de angajati de 4 (patru) ori, noii veniti fiind, in buna parte, proveniti din Ministerul de Externe, cu un filon rusofob atat de puternic incat, desi Romania nu putea, dupa cum nu poate fi nici acum, o amenintare viabila pentru Rusia, Putin ar avea cosmaruri regulate daca ar sti de magnitudinea acelei uri atent cultivate... Acest filon rusofob de care aminteam s-a datorat in mare masura ministrilor de externe Andrei si Macovescu. De ce acest comentariu introductiv: dupa cum spun hamericanii, Merkel nu stie nici macar jumate din treaba. Ministerul Roman de Externe este, in continuare, strabatut de acest filon coplesitor rusofob si aici nu ma refer la severini sau alti neulanderi ci la diplomati de cariera, care sant indoctrinati, daca vreti, in a-i detesta pe rusi. Acesti oameni, este si cazul lui Aurescu, nu vor cauta aproape niciodata ajutor in Europa in caz de Doamne-fereste. De ce? Pentru ca, la scoala, nu au lipsit de la nici o lectie de istorie. Si nu ma refer la "lectiile de istorie" ale lui Tismaneanu/Tizminetki...
  • +24 (24 voturi)    
    Politica germana in 2015? Santajul. (Vineri, 23 octombrie 2015, 20:39)

    emil bobu [utilizator]

    Deci Merkel practic zice "acceptati zeci, sute de mii de imigranti dubiosi, altfel va dam la rusi".

    Si cum sa renuntam la controlul asupra granitelor? Ce, suntem chiar tampiti?

    Bai Merkel, esti pe aratura de vreun an, mai intoarce-te pe asfalt.

    Nu vreau sa mai aud pe nimeni ca lauda Europa Occidentala ca e mai civilizata ca noi. Nu e deloc, te vand astia de nu te vezi. Pentru Germania, noi romanii suntem masa de manevra.
  • +13 (13 voturi)    
    II VOM ADUCE PE BANII NOSTRI FIINDCA SINGURI (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:08)

    Susufler0 [utilizator]

    NU GASESC DRUMUL ! Din stirea pe care o comentam reiese ca Merkel face "tot ce poate" (si stim ca poate mult !) ca in curand refugiatii sa ne coste si mai mult de cat ne costa astazi. De ce ? Pt ca nemtoaica vrea sa ii aducem pe musulmani pe banii nostri, din Orientul Mijlociu, peste mare, cu vapoarele direct in casele noastre, gata triati si impartiti pe tari. Treaba nemteasca, nu ? Sau lucru bine facut ?
  • +18 (18 voturi)    
    ACU M-AM LAMURIT ! (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:13)

    arheopterix [utilizator]

    Un om dupa ce a fost secretar al partidului comunist in cea mai mare fabrica de confectii din RDG , dupa ce a fost olimpica la limba rusa nu poate avea respectul meu .Mai degraba o putem banui ca e ,,cirtita ,,a serviciilor sovietice . Aspectul conduita si cariera politica ciudata , o recomanda pentru acest scenariu .Mai vorbim !
  • +13 (15 voturi)    
    nu mi-e clar (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:16)

    ion [anonim]

    nu mi-e clar, ba ii cheama si sunt bogatie, ba sunt povara, cum vine asta?

    ea nu e solidara cu restul, solidar inseamna ca gandim la fel de bunavoie, nu cu forta, e asa de greu sa inteleaga?

    ca sa aiba credibilitate in europa de est, sa se mai sfatuie, sa se gandeasca de cateva ori in relatia cu rusii

    sunt pentru control comun al frontierilor si integrare mai mare, sa facem o tara din EU ce mai asteptam, si eventual sa unim EU cu america, australia, pana la urma suntem cam la fel
  • +7 (7 voturi)    
    Merkelito.... (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:17)

    Invincible [utilizator]

    La razbel, inainte
    La placinte, inapoi.

    N-asa?
  • +4 (28 voturi)    
    Nu-i proasta, ///... (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:20)

    newlook [utilizator]

    Nu-i proasta, ///....a invatat de la americani:
    - ne apara impotriva a ceva ce nu exista (amenintarea rusa) si noi marcam banul (distrugem economia proprie pentru a face loc produselor germane)
    - ne paseaza propriile probleme (imigrantii)
    • +9 (17 voturi)    
      ai o fisura in logica (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:45)

      ABCS [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Amenintarea rusa exista din plin. Ce nu exista insa e solidaritatea europenilor impotriva ei.
      • 0 (12 voturi)    
        Mda, e aproape la fel de prezenta... (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:53)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ABCS

        Mda, e aproape la fel de prezenta ca si amenintarea klingoniana. Rusia a cedat fara sa traga un foc jumatatate de Europa; acum cheltuie mii de miliarde sa recucereasca un teritoriu care sa-i aduca numai alte probleme. Logic, nu ?
    • +11 (13 voturi)    
      Merkel e un dictator, trebuie inlocuita (Vineri, 23 octombrie 2015, 21:51)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Merkel e din RDG, a crescut intr-un regim dictatorial. Ea practica asa-numitul "System M", M vine de la Macht = putere, si-a inlaturat opozitia in orice fel a putut, exact ca Putin.

      Cum se vede prin santajul nemtesc, Merkel e o practicanta de realpolitik, fara principii.

      Ideologic, Merkel e practic varianta nemteasca a lui Putin. Acum santajeaza Europa de Est cu refugiatii si cere controlul asupra granitelor, maine ce va face?

      Nu mai zic de faptul ca sustine TTIP, o intelegere toxica ce va duce la somaj in masa in Europa.

      Avem nevoie de un cancelar german din fosta RFG, cineva care chiar tine la valorile liberale, spre deosebire de Merkel, care nu are constiinta.

      Germania sub Merkel e Rusia sub Putin.
      • +2 (10 voturi)    
        Problema e atitudinea romanilor, nu Merkel (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 0:38)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Problema e atitudinea romanilor, nu Merkel. Oricine ar fi in locul ei, cu cei cu atitudine de sluga s-ar comporta precum cu slugile. E simplu, e natural.

        Atat ati pupat-o sub pene pe gaina asta, atat le suflati sub pantaloni nemtilor ca IMPUNETI o astfel de atitudine din partea lor.

        La fel faceti si cu americanii, si cu altii. Azi e Merkel care va trage palme peste ceafa, maine, nu stiu ce poponar olandez, poimaine un american...samd. Nevoia ta de a fi sluga e problema, romane, nu Merkel, comunismul, rusii sau ce mai visati voi pe acolo.
        • +1 (1 vot)    
          N-ai inteles nimic din ce am postat (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 9:41)

          emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          O ce bine trebuie sa fie sa gandeasca altii pentru tine.

          Hai, mai baga niste spirt.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 17:00)

          Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Exact asta este si motivul pentru care suntem priviti mai rau ca turcii .Acceptam orice ,pupam mana care ne loveste . Dar subiectul este inca tabu.
          ( daca tot am deschis subiectul , in unele comunitati romanesti din vest cum critica cineva sistemul de sanatate ,sau educational ,sau orice - ii sar romanii in cap instant; chestia asta spune multe...)
  • +10 (12 voturi)    
    Nu, nu vrem nici o povara (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:11)

    Yoda [anonim]

    Nu vrem. So what? De ce am vrea sa ne luam o povara in carca? Pentru ca vrea merkela? Avem vreo obligatie la asa ceva? Ne-a intrebat cineva daca vrem sa ne luam asemenea poveri atunci cand am intrat in UE? Am zis noi ca facem tot ce zice merkela? E ea sefa noastra? E taticul - sau tatica - europei?

    Daca ea a zis ca primeste, atunci sa primeasca, dar la ea in tara. La noi in tara hotaram noi cati primim, daca primim. Dar mai bine nu, ca nu ne place de ei. Sa-i ia ea pe toti, daca tot i-a amagit sa vina sa invadeze Europa. Nu e frumos sa scoti castanele din foc cu mana altuia.
  • +10 (10 voturi)    
    Mesaj pt. germani (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:19)

    Vlad-I [utilizator]

    Daca vor sa ne islamizeze sa faca ei Uniunea euro musulmana. De rusi ne apara EEUU, germania cel mult poate sa tradeze in problema asta. Germania sa faca un pas inapoi, nu a aleso nimeni sa conduca europa, cu atat mai mult dupa prostia cu emigrantii.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:30)

    dragos234 [utilizator]

    Germania e carpa de sters a rusilor. Noi suntem solidari cu America.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu am fost suficient de solidari cu Grecia ... (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:42)

    Marse [anonim]

    ...si asta se cam plateste. Sincer acum: unde va sintiti mai bine, concetateni romani, in Grecia sau in Germania ? Chiar e momentul ca Merkel sa fie ngenuncheata. O fosta activista comunista a ajuns sa conduca UE. Jenant ...
  • +13 (13 voturi)    
    ce are sula cu prefectura? (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:49)

    freejack [utilizator]

    care e legatura dintre amenintarea ruseasca si problema cu refugiatii?
    ca sunt doua invazii? una in derulare si alta posibila?
    dar nu ar fi mai bine sa le respingem pe amandoua?
    parerea mea!
  • +6 (10 voturi)    
    FU (Vineri, 23 octombrie 2015, 22:53)

    KostasP [utilizator]

    Merkel!
  • +9 (9 voturi)    
    Aberant (Vineri, 23 octombrie 2015, 23:30)

    Aberant [anonim]

    Problema se agraveaza si impresia este ca politicienii astia de carton o sa faca tot ce o sa zica vaca asta tembela de Merkel. Cred ca ar trebui sa iesim in strada cu sutele de mii la proteste si la huiduieli contra refugiatilor pana cand ne va asculta cineva. E aberant ce se intampla, Merkel trateaza Romania ca pe feuda ei. Daca reuseste sa prosteasca toate statele sa ii dea satisfactie inseamna ca Europa isi merita soarta. Cum adica sa ia decizii UE legat de niste decizii care apartin poporului roman??? Unde scrie si cine le-a dat un asemenea mandat? Viva Orban si Fico! Singurii care au aratat ca au oua.
  • +11 (11 voturi)    
    Deci (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 0:11)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ea baga mortu in casa si pe urma se plange ca pute si da vina pe vecini...
  • +7 (7 voturi)    
    Aberant (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 1:06)

    Ponta Turcitul [anonim]

    Cucoana asta îi cheamă la ea în ţară, iar apoi îi bagă altora cu forţa pe gât. Oare este sănătoasă la cap?
  • -5 (9 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 2:00)

    HP [utilizator]

    Astia anti-UE cand e ceva de dat, si nu de luat: daca nu va mai place in UE, de ce nu iesiti in strada si sa va schimbati conducatorii cu unii care sa faca economia Romaniei sa explodeze, incat sa puteti trai bine-merci fara UE ?

    Tot o tineti una-ntruna cu "dam mai multi bani decat primim", de parca restul UE nu face la fel, sau de parca era mai bine pe vremea comunismului cu fata umana a lui Ilici.

    Piata de desfacere, eh ? Pai cine va pune sa cumparati masini germane, adidasi nemtesti, medicamente nemtesti Dar telefoane americane, plasme coreene, etc ?

    Comunistoizi rasisti si xenofobi.
    • +2 (4 voturi)    
      "comunistoizi si xenofobi"... (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 10:34)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Va jucati cu expresii al caror inteles nu-l stiti.
      Definitia xenofobiei conform dex: "Atitudine de teama, respingere si ura fata de persoanele straine grupului etnic din care face parte subiectul".
      Eu prefer masinile americane in locul celor germane, inseamna ca sunt xenofob? Imi plac mai mult americanii, am o atitudine neutra fata nemti, francezi, arabi, africani etc., nu ma tem de ei, nu ii uarasc, doar ca nu sunt filogerman, filoafrican etc. Nu sunt obligat sa fiu filogerman, filoafrican etc., asta inseamna ca sunt xenofob?
      "Comunistoizi"- presupun ca deriva de la comunisti.
      Dupa WW2, daca nu erau USA cu planul Marshall, Franta, Spania, Italia si Germania erau tari comuniste. Afinitatile Germaniei si Frantei fata de Rusia, ma determina sa cred ca au revenit la sentimente comunistoide. Or fi oare comunistoizi?
      UE a inceput deja sa devina altceva decat ceea ce si-a propus, se vede clar cum este deturnata de la idealurile initiale, devine mai degraba o dictatura, democratia care este piatra de temelie a UE este aruncata la gunoi. In luarea unor decizii care afecteaza toate tarile, trebuie sa se tina cont de parerile tuturor, nu doar de Germania sau Franta. In felul asta, seamana mai mult cu fosta URSS.
      In ritmul asta, cred ca o sa vorbesti despre fostul UE.
  • +2 (2 voturi)    
    D-na Merkel, (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 6:27)

    John M. [utilizator]

    Daca ai fi locuit in Domenii si ti-ai fi cumparat o turma de capre pe care ai fi vrut s-o imparti cu vecinii, ei te-ar fi aruncat afara cu ele cu tot.
    Ti-a trebuit balamuc, descurca-te...
  • +2 (4 voturi)    
    solidaritate (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 10:29)

    hamham [anonim]

    stimata doamna merkel; vrem solidaritate impotriva amentiarii ruse SI vrem solidaritate impotriva musulmanizarii europei.
    Klar frau Kanzelar?
  • +1 (1 vot)    
    . (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 15:28)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Pentru ca atunci Putin era pericolul.
    Acum ,multumita lui Herr Merkeloglu facem fata altui pericol,mult mai mare.
    Danke - in numele generatiilor viitoare.
  • +3 (3 voturi)    
    uitare (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 16:00)

    cris64 [utilizator]

    D-na Merkel, se pare ca ati uitat istoria RDG. Altfel nu ati putea fi suparata pe tarile est europene. Si sa stiti ca au dreptate in ambele privinte. Islamismizarea Europei reprezinta un pericol chiar mai mare decat cel rusesc.